Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 5Scud/74/2012 z 27. 8. 2013 Citácia: uznesenie Krajského súdu Bratislava z 27. augusta 2013, sp. zn. 5Scud/74/2012, ECLI:SK:KSBA:2013:1012211018.1 Krajský súd Bratislava | 5Scud/74/2012 | ECLI:SK:KSBA:2013:1012211018.1 | 2013-08-27 | Uznesenie Citované ustanovenia: OSP, § 250p OSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/6f618844-2032-45de-bb8f-f1cb71779c33 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSBA:2013:1012211018.1 Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 5Scud/74/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1012211018
Dátum vydania rozhodnutia: 28. 08. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Milota Tóthová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1012211018.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci navrhovateľa S. T., bytom E. Q. XXX, Z. - A., Z. X, Č. S., proti
odporkyni Sociálnej poisťovni ústredie, Ul. 29. augusta č.8, Bratislava, o invalidný dôchodok, takto

r o z h o d o l :

Krajský súd návrh navrhovateľa zo dňa 22.10.2012 o d m i e t a .

Účastníkom konania súd náhradu trov konania nepriznáva.

o d ô v o d n e n i e :

Rozhodnutím číslo XXX XXX XXXX X zo dňa 10.9.2012 odporkyňa zamietla žiadosť navrhovateľa o
invalidný dôchodok.

Navrhovateľ podal návrh na preskúmanie uvedeného rozhodnutia dňa 25.10.2012.

Odporkyňa žiadala návrh ako oneskorene podaný v zmysle ust. § 250p Občianskeho súdneho poriadku
(ďalej len ,,O.s.p.“) odmietnuť.

Rozhodovanie súdov o opravných prostriedkoch proti neprávoplatným rozhodnutiam správnych orgánov
je upravené v tretej hlave piatej časti O.s.p. a to v § 250l až § 250s O.s.p.

Podľa § 250m ods. 2 veta prvá a druhá O.s.p., návrh sa podáva na príslušnom súde v lehote tridsiatich
dní od doručenia rozhodnutia, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje niečo iné. Návrh je podaný včas aj
vtedy, ak bol podaný v lehote na orgáne, ktorý vydal rozhodnutie.

Podľa § 250p O.s.p., ak je návrh podaný oneskorene, alebo ho podá ten, kto naň nie je oprávnený,
alebo ak sa napadá rozhodnutie, ktoré preskúmaniu nepodlieha, alebo ak navrhovateľ neodstránil vady,
ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému vybaveniu návrhu, súd uznesením opravný
prostriedok odmietne.

Predmetné rozhodnutie odporkyne číslo XXX XXX XXXX X zo dňa 10.9.2012 bolo podľa § 212 ods. 3
písm. a) zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení doručené do vlastných rúk

2



navrhovateľa. Napadnuté rozhodnutie obsahovalo správne poučenie o mieste a lehote na podanie
návrhu na jeho preskúmanie.

Rozhodnutie navrhovateľ prevzal dňa 21.9.2012, čo potvrdil svojím podpisom na doručenke.

Návrh zo dňa 22.10.2012 odovzdal navrhovateľ pošte na prepravu dňa 25.10.2012, čo potvrdzuje
pečiatka poštového úradu na obálke. Rozhodnutie odporkyne bolo navrhovateľovi doručené 21.9.2012,
tridsaťdňová lehota na podanie opravného prostriedku začala bežať nasledujúci deň a posledný deň
tridsaťdňovej lehoty na podanie odvolania bol pracovný deň pondelok 22.10.2012. Navrhovateľ teda
odoslal opravný prostriedok zjavne oneskorene po uplynutí tridsaťdňovej lehoty na jeho včasné podanie.

Preto súd podľa § 250p O.s.p. návrh navrhovateľa zo dňa 22.10.2012 ako oneskorene podaný odmietol.

Súd účastníkom nepriznal náhradu trov nepriznal, pretože navrhovateľ nebol v konaní úspešný a
odporkyni trovy konania neprislúchajú (§ 250k ods. 1 a § 250l ods. 2 O.s.p.).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa

jeho doručenia na Krajskom súde v Bratislave.