Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 20CoE/111/2013 z 14. 5. 2013 Citácia: uznesenie Krajského súdu Bratislava z 14. mája 2013, sp. zn. 20CoE/111/2013, ECLI:SK:KSBA:2013:1210228981.1 Krajský súd Bratislava | 20CoE/111/2013 | ECLI:SK:KSBA:2013:1210228981.1 | 2013-05-14 | Uznesenie Oblasť práva: Občianske právo – Exekúcia a výkon rozhodnutí Citované ustanovenia: § 50 ods. 4 EP, § 218 ods. 1 písm. c) OSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/4ed9c159-06ce-45b9-9c1d-5ef55130f5ac Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSBA:2013:1210228981.1 Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 20CoE/111/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1210228981
Dátum vydania rozhodnutia: 15. 05. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Elena Kúšová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1210228981.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v exekučnej veci oprávneného: CETELEM SLOVENSKO, a.s., Panenská 7, 812
36 Bratislava, IČO: 35 787 783, zastúpeného usadenou euroadvokátkou JUDr. Helenou Strachotovou,
Hviezdoslavova 7, 036 01 Martin, proti povinnej: X. M.Á., H..Č.. XXXXXX/XXXX, O. XX, XXX XX F.,
vedenej súdnym exekútorom JUDr. Romanom Fogtom, Exekútorský úrad so sídlom Kynceľová 77, 974
01 Banská Bystrica, o vymoženie uloženej povinnosti zaplatiť 82,50 eur s prísl., trovy konania a trovy
exekúcie, o odvolaní povinnej proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava II č.k. 37Er/2194/2010-44 zo
dňa 03.12.2012 v spojení s opravným uznesením č.k. 37Er/2194/2010-50 zo dňa 25.01.2013, takto

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave odvolanie povinnej proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava II č.k.
37Er/2194/2010-44 zo dňa 03.12.2012 v spojení s opravným uznesením č.k. 37Er/2194/2010-50 zo dňa
25.01.2013 o d m i e t a .

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením č.k. 37Er/2194/2010-44 zo dňa 03.12.2012 súd prvého stupňa prvým výrokom
zamietol námietky povinnej proti exekúcii zo dňa 23.03.2012 podľa § 50 ods. 1 zák. č. 233/1995
Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších
zákonov (ďalej len Ex. poriadok) z dôvodu, že povinná neuviedla žiadny dôvod, ktorý by spôsobil zánik
vymáhaného nároku alebo bránil vykonateľnosti exekučného titulu. Uviedla len, že nebola upovedomená
o začatí exekúcie a do omeškania so splátkami sa dostala kvôli svojmu zdravotnému stavu.
Povinná podala ďalšie námietky proti exekúcii dňa 06.06.2012 na exekútorskom úrade. Upovedomenie o
začatí exekúcie prevzala dňa 18.05.2012, nepodala ich teda v zákonnej 14 dňovej lehote. Preto druhým
výrokom súd prvého stupňa tieto námietky odmietol.
Opravným uznesením č.k. 37Er/2194/2010-50 zo dňa 25.01.2013 súd prvého stupňa opravil záhlavie
svojho rozhodnutia a II. výrok tak, že súd námietky povinnej proti exekúcii zo dňa 01.06.2012 zamieta.
V odôvodnení uviedol, že povinná upresnila dátum podania námietok tak, že ich podala dňa 01.06.2012
a nie dňa 06.06.2012. Preto sa nimi súd vecne zaoberal a posúdil ich ako nedôvodné.

Proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa podala odvolanie povinná, v ktorom sa vyjadrila, že rozhodnutie
a postup súdu nepovažuje sa nesprávny. Uviedla, že v námietkach vlastne namietala postup súdneho
exekútora a zástupkyne oprávneného. Konkretizovala svoju životnú situáciu a dôvody, pre ktoré
považuje postup exekútora za nesprávny a domnievala sa, že ide o nezákonné konanie.

Krajský súd v Bratislave, ako súd odvolací (§ 10 ods. 1 zák. č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok -
ďalej len O.s.p.) preskúmal uznesenie súdu prvého stupňa podľa § 212 ods. 1 O.s.p., prejednal odvolanie
odvolateľa podľa § 214 ods. 2 O.s.p. bez nariadenia pojednávania a dospel k záveru, že odvolanie je
potrebné odmietnuť.



V zmysle ustanovenia § 251 ods. 4 O.s.p. sa procesné inštitúty exekučného konania, ktoré nie sú
upravené v Exekučnom poriadku, spravujú ustanoveniami prvej až piatej časti Občianskeho súdneho
poriadku.

Podľa § 201 O.s.p. účastník môže napadnúť rozhodnutie súdu prvého stupňa odvolaním, pokiaľ to zákon
nevylučuje.

Podľa § 202 ods. 2 O.s.p. odvolanie nie je prípustné proti uzneseniu v exekučnom konaní podľa
osobitného zákona, ak tento osobitný zákon neustanovuje inak, a ani proti uzneseniu v konaní o
vymáhanie súdnych pohľadávok podľa osobitného zákona.

Podľa § 50 ods. 4 Ex. poriadok proti rozhodnutiu, ktorým sa vyhovelo námietkam, je prípustné odvolanie.

Keďže v ustanovení § 50 ods. 4 Ex. poriadok a ani v ďalších ustanoveniach Ex. por. právo na odvolanie
proti uzneseniu o zamietnutí námietok proti exekúcii nie je dané, odvolací súd podľa § 218 ods. 1 písm.
c/ O.s.p. odvolanie povinnej proti napadnutému uzneseniu odmietol, pretože smeruje proti rozhodnutiu,
proti ktorému nie je odvolanie prípustné.

Zároveň odvolací súd poukazuje aj na to, že povinná nepodala odvolanie v 15 dňovej lehote. Hoci
na doručenke určenej povinnej chýba dátum prevzatia rozhodnutia, je na nej vyznačená pečiatka
súdu s dátumom vrátenia doručenky dňa 21.02.2013. Z uvedeného vyplýva, že ak by sa aj lehota na
podanie odvolania počítala od uvedeného dátumu, posledným dňom lehoty na podanie odvolania bolo
08.03.2013, pričom povinná odvolanie podala na pošte až dňa 11.03.2013.

Toto uznesenie bolo členmi senátu prijaté pomerom hlasov 3 : 0 (§ 3 ods. 9 tretia veta zák. č. 757/2004
Z. z. v znení neskorších predpisov).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.