Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 9Co/1/2013 z 30. 1. 2013 Citácia: uznesenie Krajského súdu Bratislava z 30. januára 2013, sp. zn. 9Co/1/2013, ECLI:SK:KSBA:2013:1212210484.1 Krajský súd Bratislava | 9Co/1/2013 | ECLI:SK:KSBA:2013:1212210484.1 | 2013-01-30 | Uznesenie Citované ustanovenia: OSP, § 204 ods. 1 OSP, § 218 ods. 1 písm. a) OSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/005f3452-47a2-48cc-9aae-7a5e5e230d9b Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSBA:2013:1212210484.1 Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 9Co/1/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1212210484
Dátum vydania rozhodnutia: 31. 01. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Roman Huszár
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1212210484.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci navrhovateľov : 1/ Y. W., I.. XX.XX.XXXX, Z. N. XX, Z., 2/ O. W.,
I.. XX.XX.XXXX, Z. N. XX, Z., zastúpená advokátom JUDr. Richardom Bauerom, Garbiarska 5, Košice,
proti odporcom : 1/ FARMAKOL spoločnosť s ručením obmedzeným Ľubotice, so sídlom Ku Ihrisku č.
4, Ľubotice, IČO: 31 677 860, 2/ W.. V.I. Q. - DRAŽOBNÍK, s miestom podnikania Floriánova 12023/2,
Prešov, IČO: 43 341 993, 3/ TATRAN Prešov, spol. s r.o., so sídlom Hollého 3, Prešov, IČO: 36 475
807, zastúpený advokátom JUDr. Petrom Čurilom, Hlavná 11, Prešov, 4/ R.. Ľ. B., I.. XX.XX.XXXX, Z.
N. XX, N., o určenie neplatnosti dobrovoľnej dražby a nariadenie predbežného opatrenia, na odvolanie
odporcu 3/ proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava II č. k. 8C/48/2012-136 zo dňa 08. júna 2012,
v pomere hlasov 3:0, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd odvolanie odporcu 3/ o d m i e t a.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením súd prvého stupňa nariadil predbežné opatrenie, ktorým odporcovi 3/ zakázal
akýmkoľvek spôsobom nakladať, predať, darovať alebo iným spôsobom scudziť, zriadiť záložné právo,
iným spôsobom zaťažiť alebo akýmkoľvek spôsobom zničiť nehnuteľnosti, a to pozemok parcelu Č..
XXXX, druh pozemku: Zastavané plochy a nádvoria, o výmere 1211 m2, ako aj zbúrať stavbu so
súpisným číslom XXXX na parcele Č.. XXXX, druh stavby: 20, ktoré sú ako nehnuteľnosti zapísané pre
katastrálne územie I., T. Z. - W..Č.. L., T. Z. R. na Y. Č.. XXX, ktorý je vedený Správou katastra pre Hlavné
mesto Slovenskej republiky Bratislavu, až do právoplatnosti rozhodnutia vo veci samej.

Proti tomuto uzneseniu podal odvolanie odporca 3/ prostredníctvom svojho právneho zástupcu na
poštovú prepravu dňa 15.10.2012. Súdu prvého stupňa vytkol, že po formálnej stránke neboli splnené
podmienky pre vydanie predbežného opatrenia, a teda predmetné rozhodnutie je v konečnom dôsledku
nesprávne a nezákonné. Odporca 3/ žiadal, aby súd napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa zrušil
a návrh na vydanie predbežného opatrenia zamietol. V závere svojho odvolania namietol miestnu
príslušnosť Okresného súdu Bratislava II, keď mal za to, že je daná všeobecná príslušnosť Okresného
súdu Prešov a predmetná vec by mu mala byť postúpená v zmysle § 12 ods. 2 O.s.p.

Odvolací súd prejednal vec bez nariadenia pojednávania v zmysle § 212 ods. 1 v spojení s § 214 ods.
2 O.s.p. a dospel k záveru, že odvolanie odporcu je potrebné odmietnuť.

Skôr ako odvolací súd pristúpil k vecnému preskúmaniu napadnutého rozhodnutia, zaoberal sa otázkou
včasnosti podaného odvolania.

Podľa § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti
rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.



Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Doklad o doručení zásielky - doručenka vrátená súdu osvedčuje nielen vykonanie doručenia, ale aj čas
doručenia.

Zo spisu bez akýchkoľvek pochybností vyplýva, že odvolaním napadnuté uznesenie bolo odporcovi 3/
doručené dňa 17.09.2012 (doručenka pripojená na č. l. 137 spisu), pričom odporca 3/ prevzal zásielku
osobne, čo potvrdil svojím podpisom na doklade o doručení zásielky. Pätnásťdňová odvolacia lehota
začala odvolateľovi (odporcovi 3/) plynúť dňa 18.09.2012 a jej posledný pätnásty deň pripadol na
02.10.2012 (utorok). Ak podal odvolateľ (odporca 3/) odvolanie na poštovú prepravu dňa 15.10.2012, t.
j. išlo o odvolanie podané oneskorene, po uplynutí pätnásťdňovej odvolacej lehoty, a preto odvolací súd
s poukazom na ust. § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolanie odporcu 3/ odmietol.

O náhrade trov odvolacieho konania odvolací súd nerozhodoval, keď o týchto trovách rozhodne súd
prvého stupňa v rozhodnutí o náhrade trov konania vo veci samej ( § 145 O.s.p.).

Poučenie:

Toto uznesenie nie je možné napadnúť odvolaním.