Rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 16Co/525/2016 z 6. 12. 2017 Citácia: rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica z 6. decembra 2017, sp. zn. 16Co/525/2016, ECLI:SK:KSBB:2017:6113222057.2 Krajský súd Banská Bystrica | 16Co/525/2016 | ECLI:SK:KSBB:2017:6113222057.2 | 2017-12-06 | Rozsudok Oblasť práva: Občianske právo – Bezdôvodné obohatenie Citované ustanovenia: § 451 ods. 1 OZ, § 281 ObZ, § 451 ods. 2 OZ, § 287 ods. 1 ObZ, § 286 ods. 1 ObZ Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/1af641ae-1703-41ea-8ee0-93608ca3a3e1 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSBB:2017:6113222057.2 Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 16Co/525/2016
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6113222057
Dátum vydania rozhodnutia: 07. 12. 2017
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Štefan Baláž
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2017:6113222057.2

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Banskej Bystrici v senáte zloženom z predsedu senátu Mgr. Štefana Baláža a členov
senátu JUDr. Ivice Hanuskovej a JUDr. Alexandra Mojša v právnej veci žalobcu Y.. P. Y., L.., nar. XX.
XX. XXXX, bytom XXX XX X., U. XXXX/X, občana SR, v konaní zastúpeného Advokátskou kanceláriou
URBÁNI & Partners, s. r. o., so sídlom Banská Bystrica, Skuteckého ul. č. 17, IČO: 36 646 181, proti
žalovanému Mesto Banská Bystrica, so sídlom Banská Bystrica, ČSA 26, IČO: 00 313 271, v konaní
zastúpeného Advokátskou kanceláriou BOĽOŠ & Partners, s. r. o., so sídlom Banská Bystrica, Horná
23, IČO: 36 866 261, za účasti prokurátora, o vydanie bezdôvodného obohatenia, o odvolaní žalobcu
proti rozsudku Okresného súdu Banská Bystrica č. k. 14C/194/2013-273 zo dňa 14. 06. 2016, takto

r o z h o d o l :

I. Rozsudok okresného súdu p o t v r d z u j e .

II. Žalovaný m á nárok na náhradu trov odvolacieho konania v celom rozsahu.

o d ô v o d n e n i e :

1. Napadnutým rozsudkom okresný súd žalobu (v rozsudku označenú ako „návrh“) zamietol a žalobcovi
(v rozsudku označenému ako „navrhovateľ“) uložil povinnosť nahradiť žalovanému („odporcovi“) trovy
konania vo výške 9.543,37 EUR na účet právneho zástupcu žalovaného v lehote 15 dní od právoplatnosti
tohto rozhodnutia. Rozhodol tak o žalobe, ktorou sa žalobca domáhal vydania bezdôvodného obohatenia
vo výške 48.150,- EUR s príslušenstvom na základe tej skutočnosti, že zmluvou o postúpení pohľadávok
zo dňa 02. 07. 2012 uzavretou medzi spoločnosťou NATURA ENERGY, a. s., ako postupcom a žalobcom
ako postupníkom bola postúpená pohľadávka postupcu voči dlžníkovi - žalovanému. Pohľadávka vznikla
z titulu nevrátenia zábezpeky z obchodnej verejnej súťaže 018 (ďalej len „OVS 018“), ktorú právny
predchodca žalobcu zložil na účet žalovaného a po neúspešnej súťaži, kedy zmluva nebola uzavretá z
dôvodu právneho pochybenia na strane žalovaného, táto nebola ku dňu uzavretia zmluvy o postúpení
pohľadávok vrátená žalobcovi.

2. Okresný súd vykonaným dokazovaním zistil, že dňa 24. 05. 2011 Mestské zastupiteľstvo v Banskej
Bystrici prijalo uznesenie č. 80/2011 podľa ustanovení § 281 až 288 Obchodného zákonníka, a to o
prevode neupotrebiteľného nehnuteľného majetku žalovaného. Žalovaný vyzval na podanie návrhov na
uzatvorenie zmluvy o prevode nehnuteľností - pozemkov a stavieb tam uvedených. V časti II. označenej
ako „Podmienky obchodnej verejnej súťaže“ je v bode 1. uvedené, že „Súťaž sa začína dňom jej
zverejnenia na internetovej stránke , na úradnej tabuli Mesta Banská
Bystrica a zverejnením v regionálnej tlači dňa...“. Dátum zverejnenia v regionálnej tlači, teda, uvedený
nebol. Ďalej bolo v bode 7. uvedené, že „lehota na podávanie návrhov končí 25. deň po zverejnení
súťažných podmienok do 10.00 h, t. j. do ... 2011“, teda konkrétny dátum v tomto bode taktiež uvedený
nebol. Súťaž bola zverejnená od 03. 06. 2011 do 26. 06. 2011 na vyššie uvedenej internetovej stránke,
na úradnej tabuli Mesta Banská Bystrica a zverejnením v týždenníku Pardon, návrhy sa prijímali do 27.



06. 2011 do 10.00 hodiny. Návrh na uzatvorenie zmluvy o prevode nehnuteľností predložil len právny
predchodca žalobcu, ktorý dostal od žalovaného list č. 00B - ISM 168699/20906/2011, obsahom ktorého
bolo oboznámenie s výsledkami vyhlásenej OVS 18. Následne právny predchodca žalobcu listom
adresovaným primátorovi mesta zo dňa 18. 08. 2011 oznámil skutočnosti, pre ktoré by nebolo po právnej
a ani po etickej stránke správne uzatvoriť kúpnu zmluvu č. 1223/2011/OOB ISM, na uzavretie ktorej bol
vyzvaný. Právny predchodca žalobcu totiž vyhral OVS podľa svojho tvrdenia, napriek skutočnosti, že
nesplnil podmienky OVS, pretože zábezpeka vo výške 48.150 EUR bola na účet žalovaného zložená
dňa 27. 06. 2011 o 10.15.01 h, pritom však v zmysle podmienok OVS lehota na podanie návrhov sa
skončila 25. deň po zverejnení súťažných podmienok do 10.00 hodiny dňa 27. 06. 2011. Žalovaný v
konaní uznal, že v uznesení MsZ č. 80/2011 mestské zastupiteľstvo schválilo podmienky OVS, v zmysle
ktorých došlo k zverejneniu OVS na internetovej stránke mesta, na úradnej tabuli mesta a v regionálnej
tlači dňa 03. 06. 2011 s nasledujúcim znením článku II. bod 7. OVS: „lehota na podávanie návrhov
končí 25. deň po zverejnení súťažných podmienok do 10.00 hodiny, t. j. do 27. 06. 2011“. Pri počítaní
lehôt podľa Občianskeho zákonníka súťažná lehota začala plynúť dňa 04. 06. 2011 a uplynula dňa 28.
06. 2011 o 10.00 hodine. Z uverejneného vyhlásenia OVS 018 bolo určiteľným spôsobom uvedené, do
akého času môže byť zábezpeka zložená a kedy sa OVS 018 končí, t. j. uplynutím súťažnej lehoty 25.
dňom po zverejnení súťažných podmienok. Podľa článku II. bodu 5. OVS 018 bol záujemca povinný
zložiť zábezpeku vo výške 5 % minimálnej kúpnej ceny stanovenej znaleckým posudkom, t. j. 48.150,00
EUR na účet vyhlasovateľa (žalovaného), ktorá musela byť pripísaná na účet vyhlasovateľa najneskôr
do uplynutia lehoty na podávanie návrhov. V prípade, že by nedošlo k uzavretiu zmluvy z dôvodov na
strane víťaza súťaže, resp. došlo by k odstúpeniu od zmluvy podľa bodu 2. písm. e/, zložená zábezpeka
mala prepadnúť v prospech vyhlasovateľa.

3. Okresný súd o žalobe rozhodol pôvodne rozsudkom č. k. 14C/194/2013-79 zo dňa 14. 07. 2014 tak,
že žalovanému uložil povinnosť žalobcovi žalovanú istinu s úrokom z omeškania vo výške 8,50 % ročne
od 16. 10. 2013 do zaplatenia a vo zvyšku žalobu zamietol, avšak rozsudok bol zrušený uznesením
Krajského súdu v Banskej Bystrici zo dňa 15. 07. 2015 pod č. k. 16Co/1039/2014-105 a vec bola vrátená
okresnému súdu na ďalšie konanie.

4. Okresný súd v dôvodoch teraz odvolaním napadnutého rozsudku poukázal na to, že Krajský súd v
Banskej Bystrici vo svojom zrušujúcom rozhodnutí vyslovil právny názor, podľa ktorého okresný súd
správne posudzoval vec z hľadiska ustanovenia § 451 ods. 1 a 2 OZ, ako aj § 456 a § 458 OZ, vykonal aj
správny výklad prejavu vôle žalovaného v súlade so zákonnými interpretačnými pravidlami zakotvenými
v § 35 ods. 2 OZ. Okresný súd vec v zmysle uznesenia krajského súdu posúdil správne aj podľa §
281 ods. 1 Obchodného zákonníka, podľa ktorého vyhlasovateľ je povinný prijať návrh, ktorý sa vybral
spôsobom uvedeným v § 286. Ak vyhlasovateľ oznámi prijatie návrhu po lehote určenej v podmienkach
súťaže, zmluva nevznikne, ak vybraný účastník súťaže oznámi vyhlasovateľovi bez zbytočného odkladu
po dôjdení oznámenia o prijatí návrhu, že odmieta zmluvu uzavrieť. Krajský súd uzavrel, že právny
predchodca žalobcu zložil zábezpeku včas, avšak pre posúdenie tej skutočnosti, či sa žalovaný zároveň
aj bezdôvodne obohatil, bolo potrebné vo veci vykonať dokazovanie za účelom zistenia splnenia
podmienok ustanovenia § 287 ods. 1 Obchodného zákonníka, konkrétne jeho vety druhej. Bolo teda
potrebné skúmať, či k neuzavretiu kúpnej zmluvy došlo z dôvodov na strane vyhlasovateľa verejnej
obchodnej súťaže, alebo z dôvodov na strane žalobcu, resp. jeho právneho predchodcu. Okresný súd
má skúmať, či žalovaný oznámil prijatie návrhu po lehote určenej v podmienkach súťaže, či právny
predchodca žalobcu ako vybraný účastník oznámil vyhlasovateľovi po dôjdení oznámenia o prijatí
návrhu, že odmieta zmluvu uzavrieť bez zbytočného odkladu.

5. Okresný súd vo veci znovu vykonal dokazovanie listom označeným ako oznámenie o výsledku
vyhodnotenia OVS 018 zo dňa 30. 06. 2011, odoslaním žalobcovi, resp. jeho právnemu predchodcovi
dňa 06. 07. 2011, ktorú právny predchodca žalobcu prevzal dňa 26. 07. 2011 a ktorým listom bol právny
predchodca žalobcu oboznámený s výsledkom obchodnej verejnej súťaže. Ďalším listom označeným
ako „Oznámenie o výsledku vyhodnotenia OVS 018“ zo dňa 18. 08. 2011, doručeným žalovanému zo
strany právneho predchodcu žalobcu, spoločnosť NATURA ENERGY, teda právny predchodca žalobcu,
odmietol uzavrieť s vyhlasovateľom súťaže kúpnu zmluvu. V konaní okresný súd zistil, že listom zo
dňa 30. 06. 2011 bolo právnemu predchodcovi žalobcu oznámené, že návrh vyhlásenej obchodnej
verejnej súťaže OVS 018 bol vyhodnotený ako víťazný a prevod nehnuteľností bol schválený v Mestskom
zastupiteľstve dňa 30. 06. 2011. Dňa 26. 07. 2011 po predchádzajúcom telefonickom kontakte bol
odoslaný tejto obchodnej spoločnosti na jeho e-mailovú adresu návrh kúpnej zmluvy č. 1223/2011/OOB-



ISM na pripomienkovanie, túto skutočnosť mal preukázanú aj správou, ktorá bola elektronicky zaslaná
žalovaným na adresu karol.XXXX/XXXX/OOB-ISM