Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 16CoE/247/2013 z 21. 12. 2015 Citácia: uznesenie Krajského súdu Košice z 21. decembra 2015, sp. zn. 16CoE/247/2013, ECLI:SK:KSKE:2015:7203897186.2 Krajský súd Košice | 16CoE/247/2013 | ECLI:SK:KSKE:2015:7203897186.2 | 2015-12-21 | Uznesenie Oblasť práva: Občianske právo – Exekúcia a výkon rozhodnutí Citované ustanovenia: § 57 ods. 1 písm. g) EP, § 218 ods. 1 písm. a) OSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/978515d3-df07-494c-bac9-1a913ebb59b5 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSKE:2015:7203897186.2 Súd: Krajský súd Košice
Spisová značka: 16CoE/247/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7203897186
Dátum vydania rozhodnutia: 22. 12. 2015
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Tamara Sklenárová
ECLI: ECLI:SK:KSKE:2015:7203897186.2

Uznesenie
Krajský súd v Košiciach v exekučnej veci oprávnenej: F. X., nar.: XX. XX. XXXX, trvale bytom N. X,
N., proti povinnému: R.. M. Z., nar.: XX. XX. XXXX, zomrelý XX. XX. XXXX, naposledy bytom B. X, N.,
pre vymoženie istiny vo výške 15 589,70 eur s príslušenstvom, o odvolaní oprávnenej proti uzneseniu
Okresného súdu Košice II zo dňa 14. 02. 2013 č. k.: 37Er/908/2003-41 takto

r o z h o d o l :

O d m i e t a odvolanie.

Náhradu trov odvolacieho konania účastníkom odvolacieho konania n e p r i z n á v a.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením súd prvého stupňa exekúciu vyhlásil za neprípustnú a zároveň ju zastavil.
Oprávnenú zaviazal uhradiť poverenej súdnej exekútorke, JUDr. Lenke Borovskej, Exekútorsky úrad v
Košiciach, Kováčska 32, trovy exekúcie v sume 165,08 eur, a to do troch dní odo dňa právoplatnosti
uznesenia.

V odôvodnení uviedol, že na základe návrhu oprávnenej zo dňa 04. 07. 2003 a poverenia k vykonaniu
exekúcie č. 5803 031395*, vydaného Okresným súdom Košice II dňa 29. 07. 2003, bola vykonaním
exekúcie poverená súdna exekútorka JUDr. Lenka Borovská. Podaním zo dňa 19. 06. 2012 dala
súdna exekútorka podnet na zastavenie exekúcie z dôvodu, že povinný dňa 01. 02. 2009 zomrel a
dedičské konanie po ňom vedené na Okresnom súde Košice II sp. zn.: 39D/107/2009/dnot., 46/2009
bolo zastavené pre nemajetnosť.

Následne súd citoval ustanovenie § 57 ods. 1 písm. g) zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch
a exekučnej činnosti (ďalej len "Exekučný poriadok") v platnom znení, ustanovenie § 19, § 103 O. s.
p. a § 7 OZ, pričom v ich zmysle súd exekúciu proti povinnému zastavil, vzhľadom na skutočnosť, že
menovaný zomrel dňa 01. 02. 2009 (stratil spôsobilosť byť účastníkom konania).

Pokiaľ ide o trovy exekúcie súd citoval ustanovenie § 196, § 200 ods. 1 Exekučného poriadku a
ustanovenie § 3 vyhlášky MS SR č. 288/1995 Z. z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov v
platnom znení.

Súdna exekútorka žiadala súd priznať trovy exekúcie v celkovej výške 165,08 eur.

Súd po preskúmaní vyčíslenia trov exekúcie priznal poverenej exekútorke trovy exekúcie vrátane 20 %
DPH v celkovej výške 165,08 eur.

V zmysle ustanovenia § 14 ods. 1 písm. a) a ods. 2 vyhlášky súd priznal exekútorke odmenu za prevzatie
návrhu (20 min.) a za spracovanie návrhu na zastavenie exekúcie (20 min.), t. j. spolu za 1 hod. x 6,64
eur - 6,64 eur. Podľa ustanovenia § 14 ods. 1 písm. b) a ods. 3 v nadväznosti na ustanovenie § 15 ods.



1 vyhlášky súd exekútorke priznal za získanie poverenia na vykonanie exekúcie, za doručenie príkazu
na začatie exekúcie, za doručenie upovedomenia o začatí exekúcie, za doručenie exekučného príkazu,
za doručenie upovedomenia o spôsobe exekúcie, za každé zisťovanie bydliska povinného, za každé
zisťovanie majetku povinného, t. j. spolu za 10 úkonov x 3,32 eur - 33,20 eur. Podľa ustanovenia § 22 ods.
1 vyhlášky súd priznal exekútorke hotové výdavky, a to poštovné 49,38 eur, výdavky za bankové poplatky
39,83 eur, cestovné 2,70 eur a výdavky za ostatné poplatky 5,82 eur, t. j. spolu - 97,73 eur. Celkom
teda trovy exekúcie priznané poverenej súdnej exekútorke predstavujú vrátane 20 % DPH (27,51 eur)
sumu vo výške 165,08 eur

Na úhradu trov exekúcie súd zaviazal oprávnenú v zmysle ustanovenia § 203 ods. 2 Exekučného
poriadku.

Podaním zo dňa 22. 03. 2013, osobne doručeným súdu dňa 27. 03. 2013, podala proti uzneseniu
odvolanie oprávnená.

Namietala, že poverená súdna exekútorka pri vyčíslení trov exekúcie nezohľadnila preddavok vo výške
2 000 Sk (66,38 eur) na trovy exekúcie, ktorý dňa 02. 10. 2003 vyplatila k rukám exekútora, o čom v
prílohe odvolania predložila potvrdenku o zaplatení spomenutého preddavku. Preto podľa jej názoru,
malo konanie v napadnutej časti inú vadu, ktorá mohla mať za následok nesprávne rozhodnutie vo veci
samej, a teda že doteraz zistený skutkový stav neobstojí, lebo sú tu ďalšie skutočnosti a dôkazy, ktoré
neboli uplatnené.

Na základe uvedeného oprávnená navrhla, aby odvolací súd v zmysle ustanovenia § 220 O. s. p.
zmenil výrok napadnutého uznesenia prvého stupňa tak, že ju súd oprávnenú zaväzuje uhradiť súdnej
exekútorke JUDr. Lenke Borovskej trovy exekúcie vo výške 98,70 eur.

Krajský súd v Košiciach (ďalej len "odvolací súd"), príslušný na rozhodnutie o odvolaní podľa § 10 ods. 1
zákona č. 99/1963 Zb. Občianskeho súdneho poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej len "O. s. p.")
pri skúmaní podmienok odvolacieho konania z hľadiska včasnosti podaného odvolania, vec prejednal
bez nariadenia pojednávania (§ 214 ods. 2 O. s. p.) a dospel k záveru, že odvolanie oprávnenej zo dňa
25. 03. 2013 bolo podané oneskorene.

Podľa ustanovenia § 204 ods. 1 O. s. p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na
súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje.

Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v
rozsahu vykonanej opravy.

Podľa ustanovenia § 218 ods. 1 písm. a) O. s. p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané
oneskorene.

Podľa ustanovenia § 57 O. s. p. do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti
určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho
dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak
ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok,
je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň
lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť.

Z obsahu spisu odvolací súd zistil, že oprávnená osobne podala proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa -
odvolanie písomným podaním zo dňa 22. 03. 2013, ktoré bolo doručené súdnej exekútorke dňa 22. 03.
2013, čo vyplýva aj z pečiatky exekútorského úradu na odvolaní.

Súdna exekútorka odvolanie podala osobne na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje, až dňa 27. 03.
2013.

V zmysle citovaného ustanovenia § 57 O. s. p. začala oprávnenej plynúť pätnásťdňová lehota na podanie
odvolania, a to dňom 09. 03. 2013 a posledný deň lehoty uplynul 23. 03. 2013 (sobota, deň pracovného



pokoja), takže na podanie odvolania pripadol ako posledný deň lehoty najbližší pracovný deň - pondelok
25. 03. 2013-

Odvolací súd z tohto dôvodu odmietol odvolanie oprávnenej zo dňa 22. 03. 2013 podľa ustanovenia §
218 ods. 1 písm. a) O. s. p. ako oneskorene podané.

O trovách odvolacieho konania odvolací súd rozhodol v súlade s ustanovením § 224 ods. 1 O. s. p.
tak, že náhradu trov odvolacieho konania súdnej exekútorke a ani oprávnenej nepriznal, lebo návrh na
ich priznanie predložený nebol (ust. § 151 ods. 1 O. s. p.) a ani žiadne trovy odvolacieho konania im
nevznikli.

Predmetné uznesenie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Košiciach v pomere hlasov 3 : 0 (ust. §
3 ods. 9 zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch v znení neskorších predpisov v znení novely uskutočnenej
zákonom č. 33/2011 Z. z. účinnej od 01. 05. 2011).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie.