Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 4To/127/2020 z 16. 12. 2020 Citácia: uznesenie Krajského súdu Košice z 16. decembra 2020, sp. zn. 4To/127/2020, ECLI:SK:KSKE:2020:7218010335.2 Krajský súd Košice | 4To/127/2020 | ECLI:SK:KSKE:2020:7218010335.2 | 2020-12-16 | Uznesenie Oblasť práva: Trestné právo – Majetok Citované ustanovenia: TZ, § 221 ods. 1 TZ, § 221 ods. 2 TZ, TP, § 316 ods. 1 TP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/b6d7b332-0dd9-433c-84f3-e09eb2f701ce Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSKE:2020:7218010335.2 Súd: Krajský súd Košice
Spisová značka: 4To/127/2020
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7218010335
Dátum vydania rozhodnutia: 17. 12. 2020
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. František Ševčovič
ECLI: ECLI:SK:KSKE:2020:7218010335.2

Uznesenie
Krajský súd v Košiciach, v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Františka Ševčoviča a sudcov
JUDr. Jaroslava Chleboviča a JUDr. Mareka Dudíka, v trestnej veci proti obžalovanej V. T., pre prečin
podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 2 Tr. zák., na neverejnom zasadnutí konanom dňa 17. decembra 2020,
o odvolaní obžalovanej proti rozsudku Okresného súdu Košice II zo dňa 10.9.2020, sp. zn. 6T/19/2018
takto

r o z h o d o l :

Podľa § 316 ods. 1 Tr. por. z a m i e t a odvolanie obžalovanej V. T..

o d ô v o d n e n i e :

Okresný súd Košice II rozsudkom zo dňa 10.9.2020, sp. zn. 6T/19/2018 uznal obžalovanú V. T. za vinnú
z prečinu podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 2 Tr. zák. na tom skutkovom základe, že

dňa 25.5.2015 v G. na ulici H. Z. XXX podvodným spôsobom uzatvorila s poškodenou L. O. zmluvu o
pôžičke na sumu 11.300,- eur s termínom splatnosti 30.6.2015, pričom už v čase uzatvorenia pôžičky
vedela, že nebude schopná splniť svoj dlh, nakoľko už v tom čase mala iné nesplatené záväzky vo výške
108.934,05 eur a následne bol na jej majetok vyhlásený konkurz, požičanú sumu doposiaľ nevrátila, čím
takto L. O. spôsobila škodu vo výške 14.918,- eur.

Za to okresný súd uložil obžalovanej podľa § 221 ods. 2 Tr. zák., s použitím § 38 ods. 3 Tr. zák. a § 36
písm. j) Tr. zák. trest odňatia slobody vo výmere 20 (dvadsať) mesiacov.

Podľa § 49 ods. 1 písm. a) Tr. zák. výkon uloženého trestu obžalovanej podmienečne odložil a podľa §
50 ods. 1 Tr. zák. stanovil skúšobnú dobu v trvaní 24 (dvadsaťštyri) mesiacov.

Podľa § 287 ods. 1 Tr. por. zaviazal obžalovanú nahradiť poškodenej L. O., nar. XX.X.XXXX, bytom H.
Č.. X, Č., okres G.-P. spôsobenú škodu vo výške 8.049,- eur.

Podľa § 288 ods. 2 Tr. por. odkázal poškodenú L. O. so zvyškom uplatneného nároku na civilný proces.

Proti tomuto rozsudku písomným podaním doručeným okresnému súdu dňa 14.12.2020 podala
odvolanie obžalovaná V. T..

Podľa § 309 ods. 1 Tr. por. odvolanie sa podáva na súde, proti ktorého rozsudku smeruje, a to do 15
dní od oznámenia rozsudku. Oznámením rozsudku je jeho vyhlásenie v prítomnosti toho,
komu treba rozsudok doručiť. Ak sa rozsudok vyhlásil v neprítomnosti takejto osoby, oznámením je až
doručenie rozsudku.

Zo zápisnice o hlavnom pojednávaní konanom na okresnom súde dňa 10.9.2020 vyplýva, že obžalovaná
V. T. bola prítomná na verejnom zasadnutí a po vyhlásení rozsudku, jeho odôvodnení a poučení o



opravnom prostriedku uviedla, že sa nevyjadruje. Lehota na podanie odvolania obžalovanej začala
plynúť dňa 11.9.2020 a uplynula dňa 25.9.2020.

Podľa § 316 ods. 1 Tr. por. odvolací súd zamietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene, osobou
neoprávnenou alebo osobou, ktorá sa odvolania výslovne vzdala alebo znovu podala odvolanie, ktoré
v tej istej veci už predtým výslovne vzala späť alebo bolo podané proti výroku, proti ktorému nie je
prípustné.

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti odvolací súd zamietol odvolanie obžalovanej V. T. ako
odvolanie podané oneskorene bez toho, aby sa zaoberal meritom veci.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný.