Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 8S/20/2019 z 22. 3. 2021 Citácia: uznesenie Krajského súdu Košice z 22. marca 2021, sp. zn. 8S/20/2019, ECLI:SK:KSKE:2021:7119200728.3 Krajský súd Košice | 8S/20/2019 | ECLI:SK:KSKE:2021:7119200728.3 | 2021-03-22 | Uznesenie Oblasť práva: Správne právo – Žaloby proti právoplatným rozhodnutiam a postupom správnych orgánov Citované ustanovenia: § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb., § 170 SSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/51331614-5490-4b47-abed-a726cc322b38 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSKE:2021:7119200728.3 Súd: Krajský súd Košice
Spisová značka: 8S/20/2019
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7119200728
Dátum vydania rozhodnutia: 23. 03. 2021
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Gabriela Sedláková
ECLI: ECLI:SK:KSKE:2021:7119200728.3

Uznesenie
Krajský súd v Košiciach v právnej veci žalobcu: Herkules s.r.o., so sídlom Bankov č. 5, 040 01 Košice,
IČO: 36 602 485, zastúpeného JUDr. Rastislavom Lenartom, advokátom, so sídlom Pollova č. 32, 040 18
Košice, proti žalovanému: Slovenská obchodná inšpekcia, Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie
so sídlom v Košiciach pre Košický kraj, so sídlom Vrátna č. 3, 040 01 Košice, IČO: 17 331 927, o žalobe
na určenie absolútnej neplatnosti rozhodnutia žalovaného č. P/0174/08/17 zo dňa 24.08.2017, takto

r o z h o d o l :

Konanie z a s t a v u j e .

Žiaden z účastníkov n e m á právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

1. V predmetnej veci sa žalobca žalobou zo dňa 18.01.2019 domáhal určenia absolútnej neplatnosti
rozhodnutia žalovaného č. P/0174/08/17 zo dňa 24.08.2017. Zároveň v žalobe požiadal súd o priznanie
náhrady trov konania.

2. Správny súd výzvou zo dňa 19.09.2019 vyzval žalobcu na zaplatenie súdneho poplatku vo výške 70,-
Eur podľa položky 10a Sadzobníka zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis
z registra trestov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“), a to do 10 dní od doručenia tejto výzvy.
Zároveň ho poučil o následkoch nezaplatenia súdneho poplatku podľa § 10 ods. 1 citovaného zákona.
Výzva na zaplatenie súdneho poplatku bola žalobcovi doručená dňa 10.10.2019.

3. Žalobca požiadal správny súd o oslobodenie od súdnych poplatkov. Správny súd uznesením sp. zn.
8S/20/2019-50 zo dňa 22.10.2020 nepriznal žalobcovi oslobodenie od súdnych poplatkov. Predmetné
uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 05.12.2020.

4. Po nadobudnutí právoplatnosti uznesenia o nepriznaní oslobodenia od súdnych poplatkov začala
žalobcovi plynúť lehota na zaplatenie súdneho poplatku, ktorá uplynula 29.12.2020. K zaplateniu
súdneho poplatku však v tejto lehote ani do dňa vydania tohto rozhodnutia nedošlo.

5. Podľa ust. § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním
žaloby, návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka,
aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek
výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí
byť poplatník vo výzve poučený.

6. Procesné podmienky predstavujú základné procesné predpoklady, aby mohol súd autoritatívne
rozhodnúť vo veci samej. Nedostatok niektorej podmienky konania vždy spôsobuje, že súd nesmie vydať
meritórne rozhodnutie, pokiaľ nebude odstránená. Podmienkami konania sú teda také podmienky, bez
existencie ktorých nemôže dôjsť k rozhodnutiu vo veci samej. Nedostatok niektorej podmienky konania



alebo jej zánik v priebehu konania má procesné následky závislé od toho, či ide o nedostatok podmienky
odstrániteľný alebo neodstrániteľný. Ak nie sú teda tieto podmienky splnené, súd nemôže pokračovať
v konaní.

7. Procesné podmienky rozdeľujeme na procesné podmienky na strane súdu (právomoc a príslušnosť),
procesné podmienky na strane účastníkov konania (spôsobilosť byť účastníkom konania, procesná
spôsobilosť, spôsobilosť byť zástupcom účastníka konania), vecné procesné podmienky (existencia
návrhu na začatie konania, zaplatenie súdneho poplatku) a negatívne procesné podmienky (prekážka
litispendencie a prekážka právoplatne rozhodnutej veci).

8. Z vyššie uvedeného skutkového stavu je zrejmé, že po podaní správnej žaloby súd vyzval žalobcu
na zaplatenie súdneho poplatku za takýto návrh spolu s poučením o následkoch jeho nezaplatenia a
napriek tomu súdny poplatok zaplatený nebol. Tým nedošlo k naplneniu vecnej procesnej podmienky
konania zo strany žalobcu a teda nastali zákonné predpoklady pre zastavenie konania podľa § 10 ods.
1 zákona o súdnych poplatkoch pre nezaplatenie súdneho poplatku.

9. Vzhľadom na uvedené súd rozhodol tak ako je uvedené vo výroku tohto rozhodnutia.

10. O trovách konania rozhodol v zmysle ust. § 170 písm. b/ SSP, podľa ktorého žiaden z účastníkov
nemá právo na náhradu trov konania, ak konanie bolo zastavené.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustná kasačná sťažnosť (§ 439 ods. 2 písm. b/ SSP).

Proti uzneseniu správneho súdu vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná
sťažnosť, ak ju SSP nevylučuje (§ 152 ods. 1 SSP). Sťažnosť môže podať účastník konania a osoba
zúčastnená na konaní podľa § 41 ods. 2 SSP, ak bolo uznesenie vydané v ich neprospech, a to v lehote
15 dní od doručenia uznesenia na správnom súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal (§ 153 a § 154
SSP).

Podľa § 155 SSP v sťažnosti sa musí okrem všeobecných náležitostí podania podľa § 57 uviesť
a) označenie napadnutého uznesenia,
b) dátum, kedy bolo napadnuté uznesenie sťažovateľovi doručené,
c) v čom sa postup správneho súdu považuje za nesprávny,
d) návrh výroku rozhodnutia.

O sťažnosti rozhodne správny súd, ktorý napadnuté uznesenie vydal, spravidla bez nariadenia
pojednávania (§ 159 ods. 1 a § 160 SSP) . Ak nie je sťažnosť dôvodná, správny súd sťažnosť zamietne.
Ak je sťažnosť dôvodná, správny súd napadnuté uznesenie zruší alebo zmení; v prípade zrušenia
uznesenia je súdny úradník viazaný právnym názorom správneho súdu (§ 161 SSP).