Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 6Sd/38/2012 z 30. 8. 2012 Citácia: uznesenie Krajského súdu Prešov z 30. augusta 2012, sp. zn. 6Sd/38/2012, ECLI:SK:KSPO:2012:8012200436.1 Krajský súd Prešov | 6Sd/38/2012 | ECLI:SK:KSPO:2012:8012200436.1 | 2012-08-30 | Uznesenie Oblasť práva: Správne právo – Dôchodky Citované ustanovenia: OSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/6af6cc02-02d5-4a0a-a012-5d5b1cd03593 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSPO:2012:8012200436.1 Súd: Krajský súd Prešov Spisová značka: 6Sd/38/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 8012200436 Dátum vydania rozhodnutia: 31. 08. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Eva Sláviková ECLI: ECLI:SK:KSPO:2012:8012200436.1 Uznesenie Krajský súd v Prešove v právnej veci navrhovateľa C. G., bývajúceho v E. R., ul. D. č. XXX/X, proti odporkyni Sociálnej poisťovni v Bratislave, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, o invalidný dôchodok takto r o z h o d o l : Súd opravný prostriedok o d m i e t a . N e p r i z n á v a účastníkom náhradu trov konania. o d ô v o d n e n i e : Opravným prostriedkom doručeným odporkyni dňa 22. mája 2012 sa navrhovateľ domáha preskúmania zákonnosti jej rozhodnutia a postupu zo dňa 22. decembra 2011 č. XXX XXX XXXX, ktorým podľa § 73, § 112 ods. 4 a 6 a § 82 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, mu znížila sumu invalidného dôchodku od 14. februára 2012 na 145, 40 Eur mesačne. Podľa § 250m ods. 1 a 2 zákona č. 99/1963 Zb. Občianskeho súdneho poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej len O.s.p.) - konanie sa začína na návrh, ktorým je opravný prostriedok proti rozhodnutiu správneho orgánu. Návrh sa podáva na príslušnom súde v lehote tridsiatich dní od doručenia rozhodnutia, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje niečo iné. Návrh je podaný včas aj vtedy, ak bol podaný v lehote na orgáne, ktorý vydal rozhodnutie. Ak rozhodnutie neobsahuje poučenie o opravnom prostriedku alebo ak obsahuje nesprávne poučenie, možno ho napadnúť do šiestich mesiacov od jeho doručenia. Napadnuté rozhodnutie obsahovalo správne poučenie o mieste a lehote na podanie opravného prostriedku. Navrhovateľovi bolo doručené dňa 26. januára 2012, čo potvrdil svojim podpisom na doručenke. Osobitný zákon (zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení) inú lehotu na podanie opravného prostriedku neupravuje. Podľa § 250p O.s.p. ak je návrh podaný oneskorene alebo ho podá ten, kto naň nie je oprávnený, alebo ak sa napadá rozhodnutie, ktoré preskúmaniu nepodlieha, alebo ak navrhovateľ neodstránil vady, ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému vybaveniu návrhu, súd uznesením opravný prostriedok odmietne. Odvolanie proti uzneseniu je prípustné. Podľa § 57 v spojení s § 246c O.s.p. - do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť. V danom prípade, ako už bolo uvedené, bolo napadnuté rozhodnutie navrhovateľovi doručené dňa 26. januára 2012. Zákonná 30-dňová lehota začala plynúť dňa 27. januára 2012. Posledný deň lehoty pripadol na sobotu 25. februára 2012 a preto posledným dňom lehoty na podanie opravného prostriedku bol v súlade s vyššie citovaným zákonným ustanovením najbližší nasledujúci pracovný deň, t. j. pondelok 27. februára 2012. Vzhľadom na to, že opravný prostriedok bol odovzdaný na poštovú prepravu až dňa 18. mája 2012, bol podaný oneskorene. Z uvedených dôvodov súd podľa § 250p O.s.p. opravný prostriedok navrhovateľa ako oneskorene podaný odmietol. O náhrade trov konania súd rozhodol podľa § 250k ods. 1 v spojení s § 250l ods. 2 O.s.p.. Navrhovateľ nebol v konaní úspešný, odporkyňa zo zákona nemá právo na náhradu trov konania, preto súd účastníkom náhradu trov konania nepriznal. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie do 15 dní odo dňa doručenia na Najvyšší súd SR v Bratislave prostredníctvom Krajského súdu v Prešove, a to písomne v dvoch vyhotoveniach. V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3 O.s.p.) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha, teda ako navrhuje, aby vo veci rozhodol odvolací súd.