Uznesenie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 2CoE/173/2011 z 26. 2. 2012 Citácia: uznesenie Krajského súdu Trenčín z 26. februára 2012, sp. zn. 2CoE/173/2011, ECLI:SK:KSTN:2012:3511209818.1 Krajský súd Trenčín | 2CoE/173/2011 | ECLI:SK:KSTN:2012:3511209818.1 | 2012-02-26 | Uznesenie Oblasť práva: Občianske právo – Ostatné Citované ustanovenia: § 219 ods. 1 OSP, § 219 ods. 2 OSP, § 51 zákona č. 372/1990 Zb., § 71 ods. 3 SP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/0f413d60-84f6-4215-ad95-eb8a230a22c0 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSTN:2012:3511209818.1 Súd: Krajský súd Trenčín
Spisová značka: 2CoE/173/2011
Identifikačné číslo súdneho spisu: 3511209818
Dátum vydania rozhodnutia: 27. 02. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jozef Meszáros
ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3511209818.1

Uznesenie
Krajský súd v Trenčíne v exekučnej veci oprávneného: Slovenská konsolidačná, a.s., so sídlom
Cintorínska 21, 814 99 Bratislava, IČO: 35 776 005 proti povinnému: R. W., nar. XX.XX.XXXX, bytom Q.
A. XXX, XXX XX E. o vymoženie 66,38 Eur s príslušenstvom, o odvolaní oprávneného proti uzneseniu
Okresného súdu Nové Mesto nad Váhom zo dňa 08. novembra 2011, č.k. 1Er/1007/2011-10, v pomere
hlasov 3:0 takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa p o t v r d z u j e .

o d ô v o d n e n i e :

Súd prvého stupňa v napadnutom uznesení žiadosť súdneho exekútora Mgr. Petra Krušinu so sídlom
Exekútorského úradu v Bratislave, Lazaretská 4 o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie zamietol.
Svoje rozhodnutie odôvodnil s poukazom na § 41 ods. 2 písm. f), § 44 ods. 2 Ex. por., § 51 zákona č.
372/1990 Zb. o priestupkoch, § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní. Ďalej v odôvodnení
uviedol, že dňa 31.10.2011 bola na súd prvého stupňa doručená žiadosť súdneho exekútora Mgr. Petra
Krušinu, so sídlom exekútorského úradu Lazaretská 2514/4, 811 08 Bratislava o udelenie poverenia
na vykonanie exekúcie spolu s návrhom oprávneného na vykonanie exekúcie na základe exekučného
titulu - bloku na pokutu nezaplatenú na mieste č. AA 343494 Obvodného oddelenia Policajného zboru
v Myjave zo dňa 18.10.2008, ktorý nadobudol právoplatnosť dňa 18.10.2008 a vykonateľnosť dňa
05.11.2008. Súd prvého stupňa preskúmaním žiadosti o udelenie poverenia, návrhu na vykonanie
exekúcie a exekučného titulu zistil, že exekučný titul - blok na pokutu nezaplatenú na mieste č. AA
343494 Obvodného oddelenia Policajného zboru v Myjave zo dňa 18.10.2008 nadobudol právoplatnosť
dňa 18.10.2008 a vykonateľnosť dňa 05.11.2008, a teda nie je spôsobilým exekučným titulom v
zmysle ustanovenia § 41 ods. 2 písm. f) Exekučného poriadku. Táto lehota stanovená pre nariadenie
výkonu rozhodnutia začína plynúť odo dňa vykonateľnosti rozhodnutia a je považovaná za lehotu
prekluzívnu, uplynutím ktorej zaniká právo na výkon rozhodnutia. Pričom pre určenie toho, či táto lehota
je zachovaná, nie je právne významné začatie konania, ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim
výkon rozhodnutia, v tomto prípade rozhodnutím súdneho exekútora a to upovedomením o začatí
exekúcie. Blok na pokutu nezaplatenú na mieste č. AA 343494 Obvodného oddelenia Policajného
zboru v Myjave zo dňa 18.10.2008 nadobudol právoplatnosť dňa 18.10.2008 a vykonateľnosť dňa
05.11.2008. Podľa citovaného ustanovenia 3-ročná prekluzívna lehota začala plynúť dňom 06.11.2008
a uplynula dňom 07.11.2011 (06.11.2011 bola nedeľa). Na preklúziu súd prvého stupňa prihliada z
úradnej povinnosti. Nakoľko výkon rozhodnutia bolo možné nariadiť do 3 rokov, t.j. do 07.11.2011, súd
prvého stupňa rozhodol tak, že žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie
zamietol.

Proti uzneseniu súdu prvého stupňa podal v zákonnom stanovenej lehote odvolanie oprávnený, ktorý
poukazuje na skutočnosť, že súd nesprávne vyložil termín nariadiť výkon rozhodnutia a stotožnil ho s
procesným úkonom súdu o udelení poverenia na vykonanie exekúcie. Ak by sa pripustil právny názor
súdu prvého stupňa v napadnutom uznesení, oprávnený by sa mohol dostať do právnej neistoty v tom



zmysle, že i napriek tomu, že podal návrh na vykonanie exekúcie v zákonnej lehote ustanovenej v §
71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb., nevedel by odhadnúť presný okamih začatia exekučného konania.
Oprávnený je toho názoru, že pre určenie zachovania zákonnej lehoty uvedenej v § 71 ods. 3 zákona č.
71/1967 Zb. je právne významné začatie konania, teda deň, doručenia návrhu na vykonanie exekúcie
súdnemu exekútorovi podľa § 36 ods. 2 Ex. por., všetky ďalšie úkony vykonané po tejto lehote a nemajú
žiadny vplyv na plynutie trojročnej prekluzívnej lehoty. Oprávnený žiada aby odvolací súd uznesenie
súdu prvého stupňa zrušil v celom rozsahu.

Krajský súd v Trenčíne ako odvolací súd preskúmal vec bez nariadenia odvolacieho pojednávania /§
212 ods. 1, § 214 ods. 2 O.s.p./ a dospel k záveru, že odvolanie oprávneného nie je dôvodné.

Odvolací súd preskúmal všetky rozhodujúce námietky, ktoré boli v odvolaní oprávneným vznesené a
v plnom rozsahu sa stotožňuje s právnymi závermi súdu prvého stupňa. Z daného titulu si osvojuje
dôvody napadnutého rozhodnutia, na ktoré v celom rozsahu poukazuje v zmysle § 219 ods. 2 O.s.p. a
na zdôraznenie správnosti dodáva nasledovné:

Podľa ustanovenia § 51 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch účinného v čase spáchania priestupku,
ak nie je v tomto alebo v inom zákone ustanovené inak, vzťahujú sa na konanie o priestupkoch
všeobecné predpisy o správnom konaní.

Podľa ustanovenia § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní výkon rozhodnutia možno
nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti (ods. 1).

Exekučný titul - blok na pokutu nezaplatený na mieste č. AA 343494 zo dňa 18.10.2008 nadobudlo
právoplatnosť dňa 18.10.2008 a vykonateľnosť dňa 05.11.2008. Lehota stanovená pre nariadenie
výkonu rozhodnutia začína plynúť odo dňa vykonateľnosti rozhodnutia a je považovaná za lehotu
prekluzívnu, to znamená, že po uplynutí lehoty nemožno nariadiť výkon rozhodnutia. Pre určenie
zachovania zákonnej lehoty, nie je právne významné začatie konania (okamih doručenia návrhu na
exekútorský úrad), ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, v danom prípade
podľa exekučného poriadku rozhodnutím súdneho exekútora, a to upovedomením o začatí exekúcie. V
tejto súvislosti odvolací súd uvádza, že exekučné konanie sa začína doručením návrhu oprávneného
na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi, avšak samotná exekúcia začína až vydaním poverenia
na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. Prvým úkonom samotnej exekučnej činnosti súdneho
exekútora je vydanie upovedomenia o začatí exekúcie v zmysle § 47 ods. 1 písm. a/ Exekučného
poriadku, ktorý úkon však môže exekútor vykonať až potom, ako bol exekučným súdom poverený
na vykonanie exekúcie. Exekučný titul nadobudol právoplatnosť dňa 18.10.2008 a vykonateľnosť dňa
05.11.2008, prepadná trojročná lehota uplynula dňom 05.11.2011. Pre rozhodnutie súdu prvého stupňa
je rozhodujúci stav v čase vydania predmetného uznesenia a v tomto čase bola prekluzívna lehota
uplynutá. Súd prvého stupňa má na rozhodnutie v podanej žiadosti o udelenie poverenia zákonnú lehotu
15 dní, pričom tejto lehoty si musí byť vedomí aj oprávnený, a súd postupoval v súlade a v rámci uvedenej
lehoty.

Odvolací súd preto napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa ako vecne správne podľa § 219 ods. 1
O.s.p. potvrdil.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie n i e j e p r í p u s t n é .