Uznesenie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 3CoE/108/2012 z 29. 5. 2012 Citácia: uznesenie Krajského súdu Trenčín z 29. mája 2012, sp. zn. 3CoE/108/2012, ECLI:SK:KSTN:2012:3511210686.1 Krajský súd Trenčín | 3CoE/108/2012 | ECLI:SK:KSTN:2012:3511210686.1 | 2012-05-29 | Uznesenie Oblasť práva: Občianske právo – Exekúcia a výkon rozhodnutí Citované ustanovenia: § 219 ods. 1 OSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/ed3d40d2-adbb-43b5-a4a4-670f57407ae5 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSTN:2012:3511210686.1 Súd: Krajský súd Trenčín
Spisová značka: 3CoE/108/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 3511210686
Dátum vydania rozhodnutia: 30. 05. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jozef Janík
ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3511210686.1

Uznesenie
Krajský súd v Trenčíne v exekučnej veci oprávneného: Slovenská konsolidačná, a.s., so sídlom
Cintorínska 21, Bratislava, IČO: 35 776 005, proti povinnému: I. J., bytom Y. XXX, o vymoženie 33,19 eur
s príslušenstvom, na odvolanie oprávneného proti uzneseniu Okresného súdu Nové Mesto nad Váhom
č.k. 1Er/1130/2011-11 zo dňa 27. januára 2012 jednomyseľne, dňa 30. mája 2012, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa p o t v r d z u j e.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením súd prvého stupňa zamietol žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie
exekúcie podľa § 44 ods. 2 Exekučného poriadku. V odôvodnení uviedol, že dňa 14.11.2011 súdny
exekútor Mgr. Peter Krušina podal žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie spolu s návrhom
oprávneného na vykonanie exekúcie na základe exekučného titulu - bloku na pokutu nezaplatenú
na mieste č. AA 246854 Obvodného oddelenia Policajného zboru v Starej Turej zo dňa 26.10.2008,
ktorý nadobudol právoplatnosť dňa 26.10.2008 a vykonateľnosť dňa 11.11.2008. Podľa § 71 ods. 3
zák. č. 71/1967 Zb. o správnom konaní výkon rozhodnutia možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po
uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti. Táto lehota stanovená pre nariadenie výkonu
rozhodnutia začína plynúť odo dňa vykonateľnosti rozhodnutia a je považovaná za lehotu prekluzívnu,
uplynutím ktorej zaniká právo na výkon rozhodnutia. Pre určenie toho, či je táto lehota zachovaná, nie je
právne významné začatie konania, ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, v
tomto prípade rozhodnutím súdneho exekútora, a to upovedomením o začatí exekúcie. V zmysle cit. ust.
3 ročná prekluzívna lehota začala plynúť dňom 12.11.2008 a uplynula dňom 14.11.2011. Na preklúziu
súd prihliada z úradnej povinnosti a nakoľko výkon rozhodnutia bolo možné nariadiť do 3 rokov, t.j. do
14.11.2011, rozhodnutie o priestupku nie je spôsobilým exekučným titulom v zmysle ust. § 41 ods. 2
písm. f/ Ex. por.. Súd prvého stupňa preto žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie
exekúcie zamietol.

Proti tomuto uzneseniu podal včas odvolanie oprávnený, ktorý navrhol, aby odvolací súd napadnuté
uznesenie súdu prvého stupňa zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Uviedol, že podľa ust. § 71 ods.
3 zák. č. 71/1967 Zb. správny poriadok výkon rozhodnutia možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po
uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti. Pre určenie zachovania zákonnej lehoty nie je
právne významné začatie konania, ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, v
tomto prípade rozhodnutím súdneho exekútora, a to upovedomením o začatí exekúcie. Ďalej uviedol,
že súčasné znenie ust. § 71 ods. 3 zák. č. 71/1967 Z.z. o správnom konaní sa dostalo do tohto
zákona novelizáciou zák. č. 527/2003 Z.z. s účinnosťou od 01.04.2004. Pôvodné ustanovenie, podľa
ktorého bolo potrebné v 3 ročnej prekluzívnej lehote rozhodnutie nielen nariadiť, ale aj vykonať v praxi
spôsobovalo podľa dôvodovej správy k novele predmetného uznesenia ťažkosti pri realizácii výkonu
rozhodnutia pre značnú obmedzenosť časového obdobia. Zákonodarca predmetnou zmenou stanovil,
že v 3 rokoch je potrebné len nariadenie výkonu rozhodnutia, pričom samotný výkon môže prebiehať aj
po uplynutí 3 ročnej lehoty. Ďalej uviedol, že oprávnený je právnická osoba so 100 % majetkovou účasťou



štátu a na ňu ako subjekt sa nevzťahujú ustanovenia SP o vymáhaní pohľadávok, ale v plnom rozsahu
Exekučný poriadok. Ex. por. upravujúci podmienky výkonu rozhodnutia ako aj spôsoby jeho výkonu a
iné podrobnosti používa termín nariadenie výkonu rozhodnutia. Mal za to, že upovedomenie o začatí
exekúcie nemožno stotožňovať s nariadením výkonu rozhodnutia tak, ako ho poznalo OSP pred novelou
zák. č. 341/2005 Z.z. či SP pri správnej exekúcii. Exekučné konanie sa podľa § 36 ods. 1 Ex. por. začína
dňom doručenia návrhu na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. Súd si v prípade znenia § 71 ods.
3 SP nesprávne vyložil termín nariadiť výkon rozhodnutia, a teda vychádzal z nesprávneho predpokladu,
že pre určenie toho či prekluzívna lehota je zachovaná, nie je právne významné začatie konania, ale jeho
nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, t.j. upovedomením o začatí exekúcie vydanom
súdnym exekútorom. Prekluzívna lehota v ust. § 71 ods. 3 SP je lehotou hmotnoprávnou. Zachovanie,
resp. uplynutie 3 ročnej prekluzívnej lehoty v zmysle ust. § 71 ods. 3 SP sa má hodnotiť s prihliadnutím
na deň, v ktorom bolo začaté exekučné konanie, t.j. dňom doručenia návrhu na vykonanie exekúcie
súdnemu exekútorovi. V danom prípade bola prekluzívna lehota zachovaná a neexistuje žiadna právna
prekážka, ktorá by bránila udeleniu poverenia na vykonanie exekúcie a samotnému výkonu rozhodnutia
súdnym exekútorom. Zamietnutím poverenia na vykonanie exekúcie v rozpore so zákonom dochádza
k odopretiu práva oprávneného na výkon vykonateľného rozhodnutia, ktoré je integrálnou súčasťou
práva na súdnu ochranu v zmysle čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, a tým aj k odmietnutiu
spravodlivosti.

Odvolací súd preskúmal vec podľa § 212 ods. 1 O.s.p., bez nariadenia pojednávania podľa § 214 ods.
2 O.s.p. a dospel k záveru, že uznesenie súdu prvého stupňa je potrebné ako vecne správne potvrdiť
podľa § 219 ods. 1 O.s.p.

Podľa § 51 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, ak nie je v tomto alebo v inom zákone ustanovené
inak, vzťahujú sa na konanie o priestupkoch všeobecné predpisy o správnom konaní.

Podľa § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok), výkon rozhodnutia
možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti.

Podľa § 44 ods. 2 Ex. por. v znení účinnom ku dňu začatiu exekučného konania, súd preskúma žiadosť
o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie, návrh na vykonanie exekúcie a exekučný titul; ak ide o
exekučné konanie vykonávané na podklade rozhodnutia vykonateľného podľa § 26 zákona č. 231/1999
Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov, exekučný titul sa nepreskúmava. Ak súd nezistí
rozpor žiadosti o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie alebo návrhu na vykonanie exekúcie alebo
exekučného titulu so zákonom, do 15 dní od doručenia žiadosti písomne poverí exekútora, aby vykonal
exekúciu, táto lehota neplatí, ak ide o exekučný titul podľa § 41 ods. 2 písm. c) a d). Ak súd zistí rozpor
žiadosti alebo návrhu alebo exekučného titulu so zákonom, žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie
exekúcie uznesením zamietne. Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie.

V cit. ustanovení § 44 ods. 2 Ex. por. je vymedzená zodpovednosť exekučného súdu za vydanie
poverenia na vykonanie exekúcie, s ohľadom na to, že vydanie tohto poverenia musí byť výsledkom
náležitého preskúmania exekučného titulu, najmä z hľadiska formálnej a materiálnej stránky jeho
vykonateľnosti, žiadosti o vydanie poverenia a návrhu na vykonanie exekúcie. Exekučný súd skúma
procesné podmienky exekučného konania, t. j. prípustnosť konkrétnej exekúcie. Ak zistí, že sú splnené
podmienky konania podľa § 251 ods. 4 O.s.p. v nadväznosti na § 103 O.s.p., a teda niet rozporu
so zákonom, vydá poverenie na vykonanie exekúcie. Poverenie sa vydáva, ako rozhodnutie, resp.
uznesenie o poverení, proti ktorému sa nemožno brániť žiadnym opravným prostriedkom.

Platné znenie cit. ustanovenia § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok)
jednoznačne určuje, že v trojročnej lehote treba výkon rozhodnutia nariadiť, k čomu v preskúmavanej
exekučnej veci prirodzene nedošlo. Nemožno dať za pravdu oprávnenému, ktorý zachovanie trojročnej
lehoty spája so začatím exekučného konania. Exekučné konanie, ako osobitný druh občianskeho
súdneho konania, sa síce začína dňom, v ktorom bol exekútorovi doručený návrh na vykonanie
exekúcie, to však ešte neznamená, že konkrétnu exekúciu skutočne vykoná. Exekučný súd totiž



dohliada na zákonnosť vedenia exekúcie, a to nielen pri rozhodovaní o žiadosti súdneho exekútora o
udelenie poverenia na vykonanie exekúcie, ale v ktorejkoľvek fáze exekučného konania, a ak zistí jej
neprípustnosť, tak ju zastaví.

V predmetnej exekučnej veci bola žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie
exekúcie súdu prvého stupňa preukázateľne doručená dňa 14.11.2011, teda posledný deň uplynutia
trojročnej zákonnej lehoty, ktorá uplynula dňa 14.11.2011. V tejto lehote však bolo potrebné pre
úspešné vymáhanie pohľadávky oprávneného, aby sa exekučné konanie nachádzalo v štádiu, keď proti
doručenému upovedomeniu o začatí exekúcie nemožno podať námietky, resp. po tom, keď sa súdnemu
exekútorovi doručí právoplatné rozhodnutie súdu o námietkach, ktorým sa námietky zamietli a ktoré v
takomto prípade možno považovať za nariadenie výkonu rozhodnutia, ako to predpokladá vyššie cit.
ustanovenie § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok).

Vzhľadom na vyššie uvedené, odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa potvrdil podľa § 219 ods.
1 O.s.p. ako vecne správne.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.