Uznesenie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 25Sa/3/2020 z 25. 8. 2020 Citácia: uznesenie Krajského súdu Trenčín z 25. augusta 2020, sp. zn. 25Sa/3/2020, ECLI:SK:KSTN:2020:3020200054.2 Krajský súd Trenčín | 25Sa/3/2020 | ECLI:SK:KSTN:2020:3020200054.2 | 2020-08-25 | Uznesenie Citované ustanovenia: § 98 ods. 1 písm. d) SSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/c5716522-d3f6-41ff-b334-fce611edb809 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSTN:2020:3020200054.2 Súd: Krajský súd Trenčín
Spisová značka: 25Sa/3/2020
Identifikačné číslo súdneho spisu: 3020200054
Dátum vydania rozhodnutia: 26. 08. 2020
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Alena Radičová
ECLI: ECLI:SK:KSTN:2020:3020200054.2

Uznesenie
Krajský súd v Trenčíne v právnej veci žalobkyne: J. K., nar. XX.XX.XXXX, bytom M. XXXX/X, XXX
XX O. proti žalovanému: Sociálna poisťovňa, generálny riaditeľ, so sídlom Ul. 29. augusta č. 8 a 10,
813 63 Bratislava, o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného č. XXX XXX XXXX X zo dňa 26.
novembra 2019, takto

r o z h o d o l :

Krajský súd v Trenčíne žalobu o d m i e t a .

Žiaden z účastníkov n e m á právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

1. Žalobkyňa sa podanou žalobou doručenou Krajskému súdu v Trenčíne dňa 21.02.2020 domáhala
preskúmania a zrušenia v záhlaví uvedeného rozhodnutia žalovaného (ďalej aj ako „napadnuté
rozhodnutie“), ktorým žalovaný zamietol odvolanie žalobkyne v celom rozsahu a potvrdil rozhodnutie
Sociálnej poisťovne, ústredie č. XXXXXXXXXXX zo dňa
27. augusta 2019, ktorým bola podľa § 73 a § 112 ods. 4 zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení v
znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) zamietnutá žiadosť žalobkyne o
zvýšenie invalidného dôchodku.

2. Podľa § 69 ods. 1 zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok v znení neskorších predpisov
(ďalej len „SSP“) lehoty podľa tohto zákona sa počítajú na hodiny, dni, týždne, mesiace a roky.

3. Podľa § 69 ods. 4 SSP lehota určená podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa skončí uplynutím toho
dňa, ktorý svojím pomenovaním alebo číselným označením zodpovedá dňu, v ktorom sa stala udalosť
určujúca začiatok lehoty. Ak chýba tento deň v poslednom mesiaci lehoty, končí sa lehota uplynutím
posledného dňa tohto mesiaca.

4. Podľa § 69 ods. 6 SSP lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na správnom súde
alebo sa podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť; to platí aj vtedy, ak podanie urobené
elektronickými prostriedkami je doručené mimo pracovného času.

5. Podľa § 199 ods. 1 písm. a) SSP sociálnymi vecami sa na účely tohto zákona rozumie rozhodovanie
Sociálnej poisťovne.

6. Podľa § 199 ods. 2 SSP ak nie je v tejto hlave ustanovené inak, použijú sa na konanie
v sociálnych veciach ustanovenia o konaní o všeobecnej správnej žalobe.

7. Podľa § 97 SSP ak tento zákon neustanovuje inak, správny súd kedykoľvek počas konania prihliada
na to, či sú splnené podmienky, za ktorých môže správny súd konať a rozhodnúť.



8. Podľa § 98 ods. 1 písm. d) SSP správny súd uznesením odmietne žalobu, ak bola podaná oneskorene.

9. Podľa § 181 ods. 1 SSP fyzická osoba alebo právnická osoba musí správnu žalobu podať v lehote
dvoch mesiacov od oznámenia rozhodnutia orgánu verejnej správy alebo opatrenia orgánu verejnej
správy, proti ktorému smeruje, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

10. Podľa § 181 ods. 4 SSP zmeškanie lehoty podľa odsekov 1 až 3 nemožno odpustiť.

11. Krajský súd v Trenčíne v súlade s § 97 SSP skúmal splnenie zákonných podmienok, aby mohol
vo veci konať a rozhodnúť. Pre posúdenie veci bolo rozhodujúce, či žaloba bola podaná v zákonom
stanovenej lehote dvoch mesiacov od oznámenia rozhodnutia alebo opatrenia (§ 181 ods. 1 SSP v
spojení s § 199 ods. 2 SSP).

12. V prejednávanom prípade žaloba smeruje proti rozhodnutiu žalovaného č. XXXXXXXXXXX zo
dňa 26.11.2019 v spojení s prvostupňovým rozhodnutím Sociálnej poisťovne, ústredie č. 71510368160
zo dňa 27. augusta 2019. Z administratívneho spisu žalovaného vyplýva, že napadnuté rozhodnutie
žalovaného obsahovalo správne poučenie (neprípustnosť odvolania v zmysle § 218 ods. 4 zákona
o sociálnom poistení, možnosť podať žalobu na krajský súd v lehote dvoch mesiacov od doručenia
rozhodnutia a nemožnosť odpustenia uvedenej lehoty), pričom bolo žalobkyni riadne doručené.

13. Napadnuté rozhodnutie bolo doručované žalobkyni prostredníctvom Slovenskej pošty, a.s., pričom
z priloženej doručenky vyplýva, že žalobkyňa napadnuté rozhodnutie prevzala dňa 18.12.2019, z čoho
vyplýva, že posledným dňom lehoty na podanie správnej žaloby bol deň 18.02.2020 (§ 181 ods. 1 v
spojení s § 69 ods. 4 prvá veta SSP), ktorý pripadol na utorok.

14. Žalobu v danej veci podala žalobkyňa na poštovú prepravu dňa 19.02.2020, čiže až po uplynutí
dvojmesačnej zákonom stanovenej lehoty na podanie správnej žaloby v zmysle § 181 ods. 1 SSP.
Nakoľko zákon o sociálnom poistení ani iný právny predpis neupravuje osobitnú lehotu na podanie
správnej žaloby, tak na základe vyššie uvedených zákonných ustanovení vyplýva, že žaloba bola podaná
oneskorene.

15. Vzhľadom k tomu, že žaloba bola podaná oneskorene a zmeškanie lehoty na podanie správnej
žaloby nemožno odpustiť (§ 181 ods. 4 SSP), Krajský súd v Trenčíne žalobu odmietol podľa § 98 ods.
1 písm. d) SSP.

16. O náhrade trov konania rozhodol súd podľa § 170 písm. a) SSP, podľa ktorého žiaden
z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania, ak žaloba bola odmietnutá.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu možno podať na Krajský súd v Trenčíne kasačnú sťažnosť v lehote jedného
mesiaca odo dňa jeho doručenia. Zmeškanie lehoty nemožno odpustiť. Lehota na podanie kasačnej
sťažnosti je zachovaná, ak počas nej bola kasačná sťažnosť podaná na kasačnom súde (§ 444 ods.
2 SSP).

V kasačnej sťažnosti sa musí okrem všeobecných náležitostí podania podľa § 57 SSP (ktorému
správnemu súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka, čo sa ním sleduje a podpis) uviesť označenie
napadnutého rozhodnutia, údaj, kedy napadnuté rozhodnutie bolo sťažovateľovi doručené, opísanie
rozhodujúcich skutočností, aby bolo zrejmé, v akom rozsahu a z akých dôvodov podľa § 440 SSP sa
podáva a návrh výroku rozhodnutia. Sťažnostné body sa môžu meniť len do uplynutia lehoty na podanie
kasačnej sťažnosti (§ 445 ods. 1 a ods. 2 SSP).

Sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ musí byť v konaní o kasačnej sťažnosti zastúpený advokátom.
Kasačná sťažnosť a iné podania sťažovateľa musia byť spísané advokátom. To neplatí, ak má sťažovateľ
alebo opomenutý sťažovateľ, jeho zamestnanec alebo člen, ktorý za neho na kasačnom súde koná
alebo ho zastupuje, vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa, ak ide o konanie o správnej



žalobe podľa § 6 ods. 2 písm. c) a d) SSP alebo ak je žalovaným Centrum právnej pomoci (§ 449 ods.
1 a ods. 2 SSP).