Uznesenie Krajského súdu Trnava sp. zn. 14S/22/2015 z 7. 4. 2015 Citácia: uznesenie Krajského súdu Trnava z 7. apríla 2015, sp. zn. 14S/22/2015, ECLI:SK:KSTT:2015:2015200076.2 Krajský súd Trnava | 14S/22/2015 | ECLI:SK:KSTT:2015:2015200076.2 | 2015-04-07 | Uznesenie Citované ustanovenia: zákon č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov, § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb., § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 71/1992 Zb. Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/6f77c10e-5f7e-41c5-bc46-db62c44120af Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSTT:2015:2015200076.2 Súd: Krajský súd Trnava
Spisová značka: 14S/22/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 2015200076
Dátum vydania rozhodnutia: 08. 04. 2015
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Katarína Benczová
ECLI: ECLI:SK:KSTT:2015:2015200076.2

Uznesenie
Krajský súd v Trnave v právnej veci žalobcu: PREFA Bytča - Hrabové.SK, s.r.o., so sídlom Pekárska
11, 917 01 Trnava, IČO: 31630405, právne zast.: Burian & partners, s.r.o., advokátska kancelária, V.
Tvrdého 819/1, 010 01 Žilina, proti žalovanému: Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, so sídlom
Lazovná 63, 974 01 Banská Bystrica, o návrhu na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného č.
1100305/1/512595/2014/5191 zo dňa 20.11.2014, t a k t o

r o z h o d o l :

Súd konanie z a s t a v u j e .

Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

Žalobou doručenou dňa 18.12.2014 Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky, následne postúpenou
tunajšiemu súdu dňa 05.02.2015, sa žalobca domáhal preskúmania zákonnosti rozhodnutia žalovaného
č. 1100305/1/512595/2014/5191 zo dňa 20.11.2014, ktorým žalovaný potvrdil rozhodnutie Daňového
úradu Trnava č. 9200303/5/3618501/2014 zo dňa 24.07.2014, ktorým bol žalobcovi vyrubený podľa §
156 ods. 1 písm. d) zák. č. 563/2009 Z.z. úrok z omeškania v sume 17,70 eur za neodvedenie vybraného
preddavku za november 2011 na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti na zdaňovacie obdobie
2011 v ustanovenej lehote a výške.

Krajský súd v Trnave výzvou (vzor 4a O.s.p.) zo dňa 23.02.2015, ktorá bola doručená právnemu
zástupcovi žalobcu dňa 27.02.2015, vyzval žalobcu na zaplatenie súdneho poplatku za podanú žalobu
vo výške 70 eur podľa položky 10 písm. a) Sadzobníka súdnych poplatkov v platnom znení do 10 dní
od doručenia výzvy s poučením, že ak poplatok nebude v určenej dobe zaplatený, súd konanie zastaví.
Lehota na zaplatenie súdneho poplatku márne uplynula dňom 09.03.2015.

Podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra
trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o súdnych poplatkoch), poplatková povinnosť
vzniká podaním návrhu, odvolania a dovolania alebo žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak je
poplatníkom navrhovateľ, odvolateľ a dovolateľ.

Podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním návrhu na
začatie konania alebo dovolania, prvostupňový súd vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú
určí spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v
lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený.
Súd vyzve poplatníka na zaplatenie poplatku splatného podaním návrhu na začatie konania predtým,
ako nariadi pojednávanie tak, aby lehota od zaplatenia poplatku do pojednávania, vydania platobného



rozkazu a rozkazu na plnenie alebo rozhodnutia bez nariadenia pojednávania nebola dlhšia ako dva
mesiace; túto lehotu môže predseda súdu z dôležitých dôvodov predĺžiť.

Podľa § 10 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch, prvostupňový súd zruší uznesenie o zastavení konania
pre nezaplatenie súdneho poplatku, ak poplatník zaplatí súdny poplatok do konca lehoty na podanie
odvolania.

Vzhľadom na to, že žalobca nezaplatil súdny poplatok vo výške 70 eur splatný podaním žaloby, ani v
zákonnej lehote určenej súdom na zaplatenie súdneho poplatku vo výzve zo dňa 27.02.2015, napriek
poučeniu o následkoch nezaplatenia súdneho poplatku a nie je tu žiaden z dôvodov uvedených v §
10 ods. 2 zákona o súdnych poplatkoch, pre ktoré súd konanie pre nezaplatenie poplatku nezastaví,
rozhodol súd podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch tak, že konanie o žalobe v celom rozsahu
zastavil.

O trovách konania rozhodol súd podľa § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p. tak, že žiadnemu z účastníkov
nepriznal právo na náhradu trov konania.

Toto rozhodnutie senát Krajského súdu v Trnave prijal pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zák. č. 757/2004
Z.z. v znení zák. č. 33/2011 Z.z.).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia na Najvyšší
súd SR prostredníctvom Krajského súdu v Trnave.

V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3 O.s.p.) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu
smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za
nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.