Uznesenie Mestského súdu Bratislava IV sp. zn. B2-55Er/1201/2016 z 22. 8. 2024 Citácia: uznesenie Mestského súdu Bratislava IV z 22. augusta 2024, sp. zn. B2-55Er/1201/2016, ECLI:SK:MSBA4:2024:1216205693.2 Mestský súd Bratislava IV | B2-55Er/1201/2016 | ECLI:SK:MSBA4:2024:1216205693.2 | 2024-08-22 | Uznesenie Citované ustanovenia: § 8 ods. 2 zákona č. 233/2019 Z. z. Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/f59cbb16-c325-4db7-b4fa-e5fa43cb394d Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:MSBA4:2024:1216205693.2 Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI: Mestský súd Bratislava IV B2-55Er/1201/2016 1216205693 22. 08. 2024 JUDr. Dagmar Lipták ECLI:SK:MSBA4:2024:1216205693.2 Uznesenie Mestský súd Bratislava IV vo veci exekúcie oprávneného: Colorservice, tlačové farby s.r.o., Hlboká 1868/20, Martin, IČO: 46 526 358, právne zastúpený: JUDr. Milan Hablák, advokát, M. R. Štefánika 48, Martin, proti povinnému: Obaltrade, s.r.o., Koceľova 15, Bratislava, IČO: 35 801 531, pre vymoženie 474,90 euro s príslušenstvom, trov konania a trov exekúcie vedenej súdnym exekútorom: Mgr. Martin Thomka, so sídlom exekútorského úradu Pavla Mudroňa 483/28, Martin, takto rozhodol: Súd u r č u j e, že na základe zákona č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov došlo k zastaveniu starej exekúcie vedenej na Mestskom súde Bratislava IV pod sp. zn. B2-55Er/1201/2016. odôvodnenie: 1. Dňa 06.09.2016 Okresný súd Bratislava II udelil súdnemu exekútorovi poverenie na vykonanie exekúcie číslo 5102 201691 pod sp. zn. 55Er/1201/2016 na základe platobného rozkazu Okresného súdu Bratislava II č. k. 22Cb/516/2015-15 zo dňa 25.01.2016. 2. Podľa § 1 ods. 1 zákona č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „ZoUNEK“) tento zákon upravuje postup ukončenia exekučných konaní začatých pred 1. aprílom 2017 a vedených podľa predpisov účinných do 31.marca 2017 (ďalej len „exekučné konanie“) a osobitosti postupu pri podaní opätovného návrhu na vykonanie exekúcie (ďalej len „opätovný návrh“). 3. Podľa § 1 ods. 2 ZoUNEK na účely tohto zákona sa starou exekúciou rozumie exekúcia začatá pred 1. aprílom 2017 a vedená podľa predpisov účinných do 31.marca 2017. 4. Podľa § 2 ods. 1 ZoUNEK, stará exekúcia sa týmto zákonom zastavuje, a) ak uplynula rozhodná doba a nejde o starú exekúciu podľa § 2 b) oprávnený alebo povinný zanikol bez právneho nástupcu alebo dedičské konanie po oprávnenom alebo povinnom bolo zastavené z dôvodu, že nezanechal žiadny majetok alebo zanechal len majetok nepatrnej hodnoty c) zastavenie starej exekúcie navrhol oprávnený alebo d) dôvod na zastavenie starej exekúcie vyplýva z osobitného predpisu upravujúceho konkurzné konanie; na tento účel platí, že stará exekúcia sa zastavila vznikom dôvodu na jej zastavenie. 5. Podľa ods. 2 stará exekúcia sa podľa odseku 1 písm. a) nezastavuje, ak ide o a) vymoženie pohľadávky na výživnom b) uspokojenie práva na nepeňažné plnenie, vrátane uspokojenia práva na peňažné plnenie, ak sú vymáhané v tom istom exekučnom konaní c) vymoženie pohľadávky vzniknutej pri realizácii spoločných programov Slovenskej republiky a Európskej únie financovaných z fondov Európskej únie podľa osobitného predpisu, d) vymoženie plnenia priznaného rozhodnutím inštitúcie, orgánu, úradu a agentúry Európskej únie e) vymoženie plnenia priznaného rozhodnutím správneho orgánu vo veci porušenia pravidiel hospodárskej súťaže podľa osobitného predpisu f) starú exekúciu, v ktorej bol v posledných 18 mesiacoch predo dňom, keď sa má stará exekúcia podľa tohto zákona zastaviť, dosiahnutý výťažok spolu aspoň vo výške 15 eur g) starú exekúciu, v ktorej je povinným ten, koho majetkové pomery ako dlžníka nemožno usporiadať podľa osobitného predpisu upravujúceho konkurzné konanie. 6. Podľa § 3 ods. 1 ZoUNEK, rozhodnou dobou je doba piatich rokov, rozhodná doba plynie odo dňa doručenia prvotného poverenia na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi (ďalej len „exekútor“), ak § 4 neustanovuje inak; na zmenu exekútora sa neprihliada. 7. Podľa § 5 ods. 1 ZoUNEK, ak sa stará exekúcia zastavila, exekútor vyhotoví upovedomenie o zastavení starej exekúcie, ktorého vzor zverejní Slovenská komora exekútorov po dohode s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo") na svojom webovom sídle v strojovo čitateľnom elektronickom formáte. 8. Podľa § 5 ods. 3 ZoUNEK, upovedomenie o zastavení starej exekúcie zašle exekútor oprávnenému najneskôr do 120 dní od zastavenia starej exekúcie podľa tohto zákona. Ak ide o starú exekúciu, ktorá sa zastavuje ku dňu účinnosti tohto zákona, upovedomenie o zastavení starej exekúcie zašle exekútor oprávnenému do 180 dní od nadobudnutia účinnosti tohto zákona. 9. Podľa § 8 ods. 2 prvá veta ZoUNEK, ak exekútor nezašle oprávnenému upovedomenie o zastavení starej exekúcie v lehote podľa § 5 ods. 3, súd mu aj bez návrhu uznesením uloží, aby upovedomenie o zastavení starej exekúcie vyhotovil a zaslal oprávnenému v určenej lehote, alebo súd uznesením určí, že došlo k zastaveniu starej exekúcie. 10. Zo spisového materiálu je zrejmé, že predmetná exekúcia je starou exekúciou tak, ako to predpokladá ustanovenie § 1 ods. 2 ZoUNEK, nakoľko exekučné konanie začalo pred 1. aprílom 2017 a to dňa 05.04.2016 doručením návrhu na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. Poverenie č. 5102 201691 zo dňa 06.09.2016 bolo súdnemu exekútorovi doručené dňa 16.09.2016, pričom rozhodná doba piatich rokov ustanovená § 3 ods. 1 zákona č. 233/2019 Z. z. uplynula dňa 16.09.2021, čím došlo k zastaveniu starej exekúcie ex lege. 11. Vzhľadom na uplynutie rozhodnej doby v zmysle § 3 ods. 1 ZoUNEK a vzhľadom na skutočnosť, že súdny exekútor nezaslal oprávnenému upovedomenie o zastavení starej exekúcie v lehote podľa § 5 ods. 3 ZoUNEK, súd rozhodol tak, že určil, že došlo k zastaveniu starej exekúcie. 12. Na základe uvedeného súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výroku tohto rozhodnutia. Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie. Proti tomuto rozhodnutiu je možné podať sťažnosť v lehote 15 dní od jeho doručenia, písomne, dvojmo. V sťažnosti sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému uzneseniu smeruje, v čom sa postup alebo uznesenie súdu považuje za nesprávne a čoho sa sťažovateľ domáha. Rozsah, v akom sa uznesenie napáda, môže sťažovateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie sťažnosti (§ 243, 244 Civilného sporového poriadku). Poučenie: Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie. Proti tomuto rozhodnutiu je možné podať sťažnosť v lehote 15 dní od jeho doručenia, písomne, dvojmo. V sťažnosti sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému uzneseniu smeruje, v čom sa postup alebo uznesenie súdu považuje za nesprávne a čoho sa sťažovateľ domáha. Rozsah, v akom sa uznesenie napáda, môže sťažovateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie sťažnosti (§ 243, 244 Civilného sporového poriadku).