Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1So/85/2015 z 18. 1. 2016 Citácia: uznesenie Najvyššieho súdu SR z 18. januára 2016, sp. zn. 1So/85/2015, ECLI:SK:NSSR:2016:4015200515.1 Najvyšší súd | 1So/85/2015 | ECLI:SK:NSSR:2016:4015200515.1 | 2016-01-18 | Uznesenie Oblasť práva: Správne právo – Dôchodky Citované ustanovenia: OSP, § 218 ods. 1 písm. d) OSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/918e018f-9cad-409b-ad41-56b71152694d Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:NSSR:2016:4015200515.1 Súd: Najvyšší súd Spisová značka: 1So/85/2015 Identifikačné číslo súdneho spisu: 4015200515 Dátum vydania rozhodnutia: 19. 01. 2016 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Igor Belko ECLI: ECLI:SK:NSSR:2016:4015200515.1 Uznesenie Najvyšší súd Slovenskej republiky, v právnej veci navrhovateľa: B. D., bytom Z. XX, XXX XX K., proti odporkyni: Sociálna poisťovňa - ústredie, ul. 29. augusta 8, Bratislava, o invalidný dôchodok, o odvolaní navrhovateľa proti rozsudku Krajského súdu v Nitre č. k. 23Sd/184/2015-15 zo dňa 13.07.2015, takto r o z h o d o l : Najvyšší súd Slovenskej republiky odvolanie navrhovateľa o d m i e t a . Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania. o d ô v o d n e n i e : Krajský súd v Nitre napadnutým rozsudkom potvrdil rozhodnutie odporkyne č. XXX XXX XXXX X zo dňa 20.02.2015 o zamietnutí žiadosti navrhovateľa o invalidný dôchodok a zároveň účastníkom konania nepriznal náhradu trov konania. Proti tomuto uzneseniu sa navrhovateľ odvolal. Najvyšší súd Slovenskej republiky ako súd odvolací (§ 10 ods. 2 OSP) prejednal vec podľa § 212 ods. 1 v spojení s § 246c OSP, bez nariadenia odvolacieho pojednávania (§ 250ja ods. 2 veta prvá OSP) a jednomyseľne (§ 3 ods. 9 zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov) dospel k záveru, že odvolanie navrhovateľa je potrebné odmietnuť. Podľa § 204 ods. 1 O.s.p. „odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje.“ Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. „odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.“ Rovnopis písomného vyhotovenia rozsudku č. k. 23Sd/184/2015-15 zo dňa 13.07.2015 bol navrhovateľovi doručený dňa 19.08.2015, o čom svedčí jeho podpis na doručenke vrátenej súdu. Odvolanie proti spomínanému rozsudku bolo dané na poštovú prepravu dňa 08.09.2015, pričom lehota na podanie odvolania bola 15 dní a uplynula 03.09.2015. O tejto skutočnosti bol navrhovateľ riadne poučený. Z uvedených dôvodov Najvyšší súd Slovenskej republiky odvolanie ako oneskorene podané odmietol podľa § 218 ods. l písm. a) v spojení s § 204 ods. 1 OSP. Nemohol sa zaoberať dôvodmi odvolania ani obsahom napadnutého rozsudku, pretože zistil dôvod, ktorý viedol k nemeritórnemu (procesnému) rozhodnutiu. Preto odvolanie nebolo možné vecne prejednať a o ňom rozhodnúť. O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa § 224 ods. 1 v spojení s § 146 ods. 1 písm. c) a s § 246c ods. l prvá veta OSP a účastníkom trovy odvolacieho konania nepriznal, keďže výsledok konania je obdobný, ako pri zastavení konania. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu opravný prostriedok nie je prípustný.