Rozsudok Okresného súdu Prešov sp. zn. 16C/51/2024 z 25. 2. 2025 Citácia: rozsudok Okresného súdu Prešov z 25. februára 2025, sp. zn. 16C/51/2024, ECLI:SK:OSPO:2025:8124207280.2 Okresný súd Prešov | 16C/51/2024 | ECLI:SK:OSPO:2025:8124207280.2 | 2025-02-25 | Rozsudok Oblasť práva: Občianske právo – Ostatné Citované ustanovenia: zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/94b128bb-3bd8-4573-8f11-85da6c73cd3d Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:OSPO:2025:8124207280.2 Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI: Okresný súd Prešov 16C/51/2024 8124207280 25. 02. 2025 JUDr. Michal Drimák ECLI:SK:OSPO:2025:8124207280.2 ROZSUDOK V MENE SLOVENSKEJ REPUBLIKY Okresný súd Prešov sudcom JUDr. Michalom Drimákom, PhD. v právnej veci žalobcu: Všeobecná zdravotná poisťovňa a.s., so sídlom Panónska cesta 2, 851 04 Bratislava IČO: 35 937 874 proti žalovanému: A. B., nar. XX.X.XXXX, bytom C. XXX, XXX XX D., o zaplatenie 2.163,67 eur s príslušenstvom takto rozhodol: I. Žalovaný je povinný zaplatiť žalobcovi sumu 2.163,67 eur spolu s úrokom z omeškania vo výške 5% ročne z tejto sumy od 29.12.2022 do zaplatenia, ako aj náklady konania vo výške 2,15 eur, všetko v lehote 3 dní od právoplatnosti tohto rozsudku. II. Žiadnej zo strán náhradu trov konania nepriznáva. odôvodnenie: 1. Žalobca sa žalobou doručenou súdu dňa 16.8.2024 domáhal zaplatenia istiny vo výške 2.163,67 eur spolu s úrokom z omeškania vo výške 5% ročne z tejto sumy od 29.12.2022 do zaplatenia, ako aj náklady konania vo výške 2,15 eur. Nárok uplatnil titulom náhrady škody za uhradené náklady zdravotnej starostlivosti za obdobie zániku poistného vzťahu od 9.9.2012 do 26.8.2022. Porušenie právnej povinnosti žalovaného ako poistenca z verejného zdravotného poistenia odôvodnil nesplnením jeho povinnosti podľa § 23 ods. 1 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení – nesplnenie oznamovacej povinnosti o zániku poistenia a do 8 dní od skutočnosti rozhodujúcej pre zánik verejného zdravotného poistenia. 2. Žalovaný sa k podanej žalobe nevyjadril. Na adrese trvalého pobytu mu žaloba doručená nebola, preto súd postupom podľa § 116 ods. 2 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku zverejnil oznámenie o podanej žalobe na úradnej tabuli súdu a na webovej stránke. 3. Súd prvej inštancie vykonal dokazovanie listinnými dôkazmi prečítaním obsahu celého spisu konštatovaním, že na č. l. 1 a nasl. sa nachádza samotná žaloba, na č. l. 5 a nasl. je odhláška poistenca, na č. l. 6 je čestné vyhlásenie uplatňovanie právnych predpisov v SR a EÚ, na č. l. 9 je opakovaná výzva na úhradu pokus o zmier, na č. l. 11 je výzva na úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť poskytnutú v čase zániku poistného vzťahu, na č. l. 13 a nasl. je rozpis zdravotnej starostlivosti, ktorá bola poskytovaná poistencovi a súd oboznamuje aj dnes v lepšej kvalite predloženú odhlášku poistenca zo zdravotnej poisťovne ako aj čestné vyhlásenie tejto zdravotnej poisťovne, teda žalobcu, ako aj ďalším spisovým materiálom a zistil tento skutkový stav: 4. Žalovaný bol v minulosti poistencom žalobcu na základe povinného verejného zdravotného poistenia. Z výpisu z jeho účtu týkajúceho sa zdravotnej starostlivosti za obdobie od 1.10.2012 do 1.7.2022 vyplýva, že žalobca vyplatil spolu sumu 2.168,77 Eur ako tzv. kapitačný paušál príslušným zmluvným lekárom a zariadeniam. 5. U žalovanému k zániku poistenia došlo v období od 9.9.2012 do 26.8.2022, ako osobe, ktorá má trvalý pobyt v SR, a je zdravotne poistená na území cudzieho členského štátu z titulu zamestnania. 6. Žalovaný si mal voči žalobcovi splniť svoju oznamovaciu povinnosť najneskôr 17.9.2012, avšak splnil si ju až 26.8.2022. 7. Listom zo dňa 15.11.2022 žalobca vyzval žalovaného k úhrade vynaložených nákladov zdravotnej starostlivosti, hoci už na preplatenie týchto nákladov nemal žalovaný nárok pričom išlo o kapitačné platby spolu vo výške 2.165,82 eur a v týchto nákladoch bola započítaná aj suma 2,15 eur ako náklady konania (poštovné). Žalovaný si zásielku neprevzal, pričom zásielka sa žalobcovi vrátila 13.12.2022, pričom 15dňová lehota na dobrovoľné plnenie uplynula žalovanému 28.12.2022, teda od 29.12.2022 je žalovaný v omeškaní. 8. Písomným podaním žalobcu zo dňa 1.3.2023 označeným ako opakovaná výzva na úhradu – pokus o zmier žalobca žiadal o úhradu sumy 2.165,82 eur, avšak bezvýsledne. 9. Zistený skutkový stav súd prvej inštancie právne posúdil: 10. Podľa § 3 ods. 2 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak a/ je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca b/ vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť c/ dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. 11. Podľa § 5 ods. 2 citovaného zákona u fyzickej osoby, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, verejné zdravotné poistenie zaniká deň pred dňom, keď nastali skutočnosti uvedené v § 3 ods. 2 písm. a/ až c/ alebo dňom zániku trvalého pobytu na území Slovenskej republiky. 12. Podľa § 420 ods. 1 Občianskeho zákonníka (ďalej len „OZ“) každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti. 13. Podľa § 420 ods. 3 OZ zodpovednosti sa zbaví ten, kto preukáže, že škodu nezavinil. 14. Podľa § 442 ods. 1 OZ uhrádza sa skutočná škoda a to, čo poškodenému ušlo (ušlý zisk). 15. Podľa § 21 ods. 1 citovaného zákona právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím 5 rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť. 16. Podľa § 21 ods. 2 citovaného zákona právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa ods. 1 sa premlčí uplynutím 3 rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak. 17. Podľa § 21 ods. 3 citovaného zákona právo na vrátenie preplatku sa premlčí uplynutím 5 rokov od prvého dňa kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa malo vykonať ročné zúčtovanie poistného. Ak platiteľovi poistného nevznikla povinnosť za kalendárny rok vykonať ročné zúčtovanie, jeho právo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu v kalendárnom roku sa premlčí do 5 rokov odo dňa, keď bola taká platba poistného pripísaná na účet zdravotnej poisťovne. 18. Poistenec má voči zdravotnej poisťovni oznamovaciu povinnosť, ktorá je upravená v § 23 citovaného zákona a medzi ne patrí aj povinnosť oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 8 dní od skutočnosti rozhodujúcej pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2, 3) a vrátiť preukaz poistenca (§ 23 ods. 1 písm. c/). 19. Je nepochybné, že žalovaný si v zákonnej lehote nesplnil svoju oznamovaciu povinnosť podľa § 23 ods. 1 písm. c/ zákona č. 580/2004 Z. z. 20. Uplatnený nárok žalobcu súd posúdil ako nárok na náhradu škody. Napokon aj sám žalobca v žalobe uviedol, že žalovaná suma predstavuje škodu, ktorá mu vznikla preplatením nákladov zdravotnej starostlivosti, hoci právnu kvalifikáciu nároku v žalobe neuviedol, čo však nie je jeho povinnosťou. Súd vychádzal zo skutočnosti, že žalobca zaplatil príslušnému zdravotníckemu zariadeniu náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť žalovaného v čase, kedy už tento nebola poistencom povinného verejného zdravotného poistenia a teda kedy žalobca už túto povinnosť nemal. Žalovaný si splnil svoju zákonnú oznamovaciu povinnosť až dňa 26.8.2022. Žalovaný teda porušil svoju právnu povinnosť v zmysle § 23 ods. 1 písm. c/ zákona č. 580/2004 Z. z., keďže skutočnosti o zániku poistenia nenahlásil žalobcovi do 8 dní, čím mu spôsobil škodu v žalovanej výške. Keďže zákon č. 580/2004 Z. z. nemá osobitné ustanovenia týkajúce sa náhrady škody, súd tento nárok posúdil podľa všeobecného právneho predpisu, ktorým je Občiansky zákonník. 21. Podľa § 21 ods. 4 citovaného zákona v prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje. 22. Podľa § 100 ods. 1 OZ právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej (§ 101 až 110). Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať. 23. Podľa § 100 ods. 2 OZ premlčujú sa všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva. Tým nie je dotknuté ustanovenie § 105. Záložné práva sa nepremlčujú skôr, než zabezpečená pohľadávka. 24. Podľa § 106 ods. 1 OZ právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. 25. Podľa § 106 ods. 2 OZ najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví. 26. Žalobca sa o škode a škodcovi dozvedel dňa 26.8.2022. Dvojročná subjektívna premlčacia lehota by teda uplynula 26.8.2024, a keďže žaloba bola podaná na súd 16.8.2024, nárok nie je premlčaný, preto súd zaviazal žalovaného povinnosťou zaplatiť žalobcovi žalovanú sumu, ako je to uvedené vo výrokovej časti tohto rozsudku, pričom priznal žalobcovi aj náhradu odôvodnených nákladov (poštovné) vo výške 2,15 eur. 27. Z prisúdenej istiny súd priznal aj úroky z omeškania s poukazom na § 517 ods. 1, 2 OZ. 28. Podľa § 517 ods. 1 vety prvej OZ dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. 29. Podľa § 517 ods. 2 OZ, ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis. 30. Podľa § 3 nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 87/1995 Z. z. výška úrokov z omeškania je o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k 1. dňu omeškania s plnením peňažného dlhu. 31. V danom prípade sa žalovaný dostal do omeškania uplynutím lehoty na dobrovoľné plnenie t. j. od 28.12.2022, pričom súd rešpektujúc dispozičnú zásadu priznal žalobcovi požadované príslušenstvo od 29.12.2022 z istiny. V tom čase úroky z omeškania predstavovali 5 % p. a., preto súd priznal úroky z omeškania tak, ako je uvedené vo výroku rozsudku. 32. Výrok o trovách konania vyplýva z § 255 ods. 1 CSP v spojení s § 262 ods. 1, 2 CSP s poukazom na skutočnosť, že úspešný v celom rozsahu bol žalobca, ktorému však žiadne trovy nevznikli a neúspešný žalovaný nemá na ich náhradu právo, preto súd rozhodol tak, že žiadnej zo strán náhradu trov konania nepriznal. Poučenie: Proti tomuto rozsudku možno podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia cestou tunajšieho súdu na Krajský súd v Prešove. Podľa § 363 C.s.p v odvolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania (§ 127 CSP) uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne (odvolacie dôvody) a čoho sa odvolateľ domáha (odvolací návrh). Podľa § 364 C.s.p rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda, môže odvolateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie odvolania. Ak nebude povinnosť uložená týmto rozsudkom po nadobudnutí jeho vykonateľnosti dobrovoľne splnená, je možné podať návrh na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona.