Uznesenie Okresného súdu Poprad sp. zn. 23Csp/85/2024 z 9. 10. 2024 Citácia: uznesenie Okresného súdu Poprad z 9. októbra 2024, sp. zn. 23Csp/85/2024, ECLI:SK:OSPP:2024:8724203763.1 Okresný súd Poprad | 23Csp/85/2024 | ECLI:SK:OSPP:2024:8724203763.1 | 2024-10-09 | Uznesenie Citované ustanovenia: § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/bf19c7aa-75d3-42bb-b4ca-fa6603f0f436 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:OSPP:2024:8724203763.1 Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI: Okresný súd Poprad 23Csp/85/2024 8724203763 09. 10. 2024 Mgr. Ivana Hrebenárová ECLI:SK:OSPP:2024:8724203763.1 Uznesenie Okresný súd Poprad v spore žalobcu: Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s., so sídlom Hraničná 662/17, 058 89 Poprad, IČO: 36 500 968, proti žalovanému: A. B., nar. XX.XX.XXXX, bytom C. XXX/XX, XXX XX D. E., o zaplatenie 112,44 eur s prísl., t a k t o rozhodol: I. Konanie sa z a s t a v u j e. II. Náhrada trov konania sa žalovanému n e p r i z n á v a. odôvodnenie: 1. Žalobou doručenou dňa 13.09.2024 sa žalobca domáhal na žalovanom zaplatenia dlžnej sumy vo výške 112,44 eur s príslušenstvom a náhrady trov konania. 2. Keďže súdny poplatok zo žaloby o zaplatenie, ktorý je splatný podaním žaloby, zaplatený nebol a žalobcovi nebolo priznané oslobodenie od platenia súdneho poplatku, súd výzvou zo dňa 17.09.2024 vyzval žalobcu, aby súdny poplatok za žalobu vo výške 25 eur vyrubený podľa položky 1 písm. a) časti I. sadzobníka súdnych poplatkov tvoriaceho prílohu zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o súdnych poplatkoch") v spojení s § 6 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch zaplatil v lehote 10 dní od doručenia výzvy. Súd žalobcu zároveň poučil, že ak poplatok v lehote zaplatený nebude, súd konanie zastaví. 3. Podľa § 14 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o súdnych poplatkoch") ak tento zákon neustanovuje inak, na konanie vo veciach poplatkov sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku okrem § 357 písm. a). 4. Podľa § 14 ods. 4 zákona o súdnych poplatkoch v konaní podľa tohto zákona koná a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania. Sudca v konaní koná a rozhoduje o sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie. 5. Podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona o súdnych poplatkoch poplatková povinnosť vzniká: podaním žaloby, návrhu, odvolania, žaloby na obnovu konania, dovolania, kasačnej sťažnosti alebo žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak je poplatníkom žalobca alebo navrhovateľ, odvolateľ, ten, kto podal žalobu na obnovu konania, dovolateľ a ten, kto podal kasačnú sťažnosť. 6. Podľa položky 1 písm. a) časti I. Sadzobníka súdnych poplatkov, ktorý tvorí prílohu zákona o súdnych poplatkoch sa uhrádza súdny poplatok zo žaloby alebo z návrhu na začatie konania, ak nie je ustanovená osobitná sadzba z ceny (z úhrady) predmetu konania alebo z hodnoty predmetu sporu 6 %, najmenej 25 eur, najviac 25 000 eur v obchodných veciach najviac 50 000 eur. 7. Podľa § 6 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch ak sa úkony a konania vykonávajú na základe podania podaného elektronickými prostriedkami do elektronickej schránky orgánu podľa § 3, elektronickými prostriedkami prostredníctvom jednotného kontaktného miesta alebo integrovaného obslužného miesta a ak tento zákon pri jednotlivých položkách sadzobníka neustanovuje inak, sadzba poplatku je 50 % zo sadzby poplatku ustanovenej v sadzobníku, znížená najviac o 70 eur. Ak sú súčasťou podania prílohy, ktoré sa podľa osobitného predpisu k podaniu prikladajú, uplatní sa prvá veta len vtedy, ak sú tieto prílohy v elektronickej podobe. 9. Podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby, návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený. 10. V zmysle § 10 ods. 2 písm. a) zákona o súdnych poplatkoch pre nezaplatenie poplatku prvostupňový súd konanie nezastaví, ak už začal konať vo veci samej. 11. Podľa § 10 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch prvoinštančný súd zruší uznesenie o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku, ak bol súdny poplatok zaplatený v lehote určenej súdom podľa odseku 1 alebo ak sú na to dôvody podľa odseku 2. 12. Podľa § 121 ods. 2 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,CSP") do plynutia lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty. 13. Podľa § 121 ods. 2 a 4 CSP do plynutia lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu alebo deň pracovného pokoja, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. 14. Žalobcovi bola výzva riadne doručená dňa 17.09.2024 ako vyplýva z doručenky založenej v súdnom spise. Lehota na zaplatenie súdneho poplatku tak uplynula dňa 27.09.2024, vyrubený poplatok bol však zaplatený po stanovenej lehote, a to dňa 30.09.2024. 15. Žalobca si nesplnil svoju povinnosť zaplatiť súdny poplatok v stanovenej lehote za žalobu o zaplatenie 112,44 eur s príslušenstvom vo výške 25 eur ani po výzve na zaplatenie súdneho poplatku, ktorá mu bola spolu s poučením o následkoch nezaplatenia riadne doručená, súd preto v súlade s § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch konanie zastavil. 16. Podľa § 256 ods. 1 CSP ak strana procesne zavinila zastavenie konania, súd prizná náhradu trov konania protistrane. 17. Výrok o trovách konania sa opiera o ust. § 256 ods. 1 CSP, a to z dôvodu zavinenia zastavenia konania zo strany žalobcu. 18. Žalobca tým, že nezaplatil súdny poplatok v lehote zavinil, že konanie sa muselo zastaviť. Je však nepochybné, že žalovanému v súvislosti s týmto konaním nevznikli žiadne trovy, a preto súd pri aplikácii citovaného zákonného ustanovenia o trovách konania rozhodol tak, ako je to uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia, teda žalovanému žiadne trovy konania nepriznal. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné. Proti uzneseniu súdu prvej inštancie vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná sťažnosť. Sťažnosť môže podať ten, v koho neprospech bolo uznesenie vydané v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal. O sťažnosti rozhoduje súd prvej inštancie spravidla bez nariadenia pojednávania. Ak nie je sťažnosť dôvodná, súd sťažnosť zamietne. Ak je sťažnosť dôvodná, súd napadnuté uznesenie zruší alebo zmení; v prípade zrušenia uznesenia je súdny úradník viazaný právnym názorom súdu. V sťažnosti proti rozhodnutiu o zastavení súdneho konania pre nezaplatenie súdneho poplatku nemožno namietať skutočnosti, ktoré nastali po uplynutí lehoty na zaplatenie súdneho poplatku.