Uznesenie Okresného súdu Poprad sp. zn. 2Nt/1/2026 z 20. 4. 2026 Citácia: uznesenie Okresného súdu Poprad z 20. apríla 2026, sp. zn. 2Nt/1/2026, ECLI:SK:OSPP:2026:8726010070.1 Okresný súd Poprad | 2Nt/1/2026 | ECLI:SK:OSPP:2026:8726010070.1 | 2026-04-20 | Uznesenie Citované ustanovenia: § 92 ods. 1 písm. b) TZ, § 188 ods. 1 TZ, § 188 ods. 2 písm. c) TZ, § 138 TZ, § 92 ods. 1 TZ, § 469 TP, § 92 ods. 4 TZ, § 470 ods. 1 TP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/4cf4f06f-70c0-4828-860b-9fa4958d9805 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:OSPP:2026:8726010070.1 Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI: Okresný súd Poprad 2Nt/1/2026 8726010070 20. 04. 2026 Mgr. Lukáš Hvizdoš ECLI:SK:OSPP:2026:8726010070.1 Uznesenie Okresný súd Poprad, predsedom senátu Mgr. Lukášom Hvizdošom, v trestnej veci odsúdeného A. B. C., nar. XX.XX.XXXX v B., trvale bytom D. C. XXXX/XX, B., o žiadosti odsúdeného o zahladenie odsúdenia, takto rozhodol: Podľa § 92 ods. 1 písm. b) Trestného zákona v spojení s § 469 Trestného poriadku, z a m i e t a žiadosť odsúdeného A. B. C., nar. XX.XX.XXXX v B., trvale bytom D. C. XXXX/XX, B., o zahladenie odsúdenia uloženého rozsudkom Okresného súdu Poprad sp. zn. 5T/136/2014 zo dňa 26.08.2019 v spojení s rozsudkom Krajského súdu v Prešove sp. zn. 2To/16/2020 zo dňa 22.06.2021, právoplatného dňa 22.06.2021. odôvodnenie: Tunajšiemu súdu bola dňa 21.01.2026 doručená žiadosť odsúdeného A. B. C. o zahladenie odsúdenia v trestnej veci sp. zn. 5T/136/2014, vedenej na Okresnom súde Poprad. K žiadosti odsúdený priložil kópiu uznesenia Okresného súdu Prešov sp. zn. 3PP/64/2021 zo dňa 24.11.2025, ktorým súd rozhodol, že odsúdený A. B. C. sa v skúšobnej dobe podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody osvedčil. Odsúdený žiadosť ďalej bližšie neodôvodnil. Po preskúmaní žiadosti odsúdeného, pripojeného spisu Okresného súdu Poprad sp. zn. 5T/136/2014, ako aj odpisu registra trestov, súd zistil nasledovné: Rozsudkom Okresného súdu Poprad sp. zn. 5T/136/2014 zo dňa 26.08.2019 bol A. B. C. uznaný za vinného zo zločinu lúpeže podľa § 188 ods. 1, ods. 2 písm. c) Trestného zákona s poukazom na § 138 písm. a) Trestného zákona, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody vo výmere 7 (sedem) rokov so zaradením na výkon trestu odňatia slobody do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Krajský súd v Prešove rozsudkom sp. zn. 2To/16/2020 zo dňa 22.06.2021, právoplatným dňa 22.06.2021, zrušil rozsudok Okresného súdu Poprad sp. zn. 5T/136/2014 zo dňa 26.08.2019 vo výroku o treste a uložil A. B. C. trest odňatia slobody vo výmere 4 (štyroch) rokov so zaradením na výkon trestu odňatia slobody do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Výkon trestu bol nariadený dňa 22.06.2021 so započítaním doby vykonanej väzby od 27.04.2014 do 06.07.2016 uznesením Okresného súdu Poprad sp. zn. 5T/136/2014 zo dňa 18.11.2021, právoplatným dňa 27.11.2021. Odsúdený nastúpil na výkon trestu dňa 23.06.2021. Uznesením Okresného súdu Prešov sp. zn. 3PP/64/2021 zo dňa 12.10.2021 bol odsúdený A. B. C. podmienečne prepustený z výkonu trestu odňatia slobody a bola mu určená skúšobná doba podmienečného prepustenia v trvaní 4 (štyroch) rokov. Súd zároveň nariadil odsúdenému kontrolu technickými prostriedkami, a to osobným identifikačným zariadením, nariadil probačný dohľad nad odsúdeným vo výmere 2 (dvoch) rokov a uložil povinnosť spočívajúcu v príkaze zdržiavať sa počas skúšobnej doby podmienečného prepustenia na území Slovenskej republiky s výnimkou vopred určených dní po predchádzajúcom písomnom súhlase probačného a mediačného úradníka Okresného súdu Poprad, povinnosť spočívajúcu v príkaze oznamovať jedenkrát za 3 (tri) kalendárne mesiace probačnému a mediačnému úradníkovi Okresného súdu Poprad údaje o spôsobe a zdrojoch svojej obživy a tie aj preukazovať a povinnosť spočívajúcu v príkaze dostavovať sa jedenkrát za 3 (tri) kalendárne mesiace k probačnému a mediačnému úradníkovi Okresného súdu Poprad s tým, že prvýkrát je povinný sa k nemu dostaviť ihneď po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody za účelom upevnenia osobného identifikačného zariadenia na telo odsúdeného. Uznesením Okresného súdu Prešov sp. zn. 3PP/64/2021 zo dňa 24.11.2025, právoplatným dňa 05.12.2025 súd rozhodol, že odsúdený A. B. C. sa v skúšobnej dobe podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody osvedčil. Skutočný výkon uloženého trestu odňatia slobody so započítaním doby väzby do trestu odňatia slobody od 27.04.2014 do 06.07.2016 teda trval viac ako jeden rok. Podľa § 92 ods. 1 Trestného zákona, súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej a) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov, b) päť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok, c) tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok. Podľa § 469 Trestného poriadku, o zahladení odsúdenia rozhoduje súd na žiadosť odsúdeného, osôb, ktoré by mohli v prospech odsúdeného podať odvolanie, alebo na návrh záujmového združenia občanov uvedeného v § 4 ods. 2; pred uplynutím doby uvedenej v § 92 ods. 1 Trestného zákona môže podať žiadosť o zahladenie odsúdenia len odsúdený. O zahladení odsúdenia mladistvého rozhodne súd aj bez návrhu alebo žiadosti. Podľa § 92 ods. 4 Trestného zákona, doba uvedená v odseku 1 sa v prípade, že sa u podmienečne prepusteného a podmienečne prepusteného s dohľadom má za to, že trest bol vykonaný dňom, keď odsúdený bol podmienečne prepustený, spravuje dĺžkou skutočného výkonu trestu. Ak bol trest zmiernený rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky, spravuje sa dĺžkou trestu takto zmierneného. Podľa § 470 ods. 1 Trestného poriadku, o zahladení odsúdenia rozhoduje predseda senátu okresného súdu, v ktorého obvode odsúdený v čase podania návrhu má bydlisko alebo kde naposledy mal bydlisko. Zahladenie odsúdenia vždy predpokladá, že trest, o zahladenie ktorého ide odsúdený už vykonal, bol odpustený alebo jeho výkon bol premlčaný. Podmienky pre zahladenie odsúdenia sa posudzujú podľa Trestného zákona účinného v čase, keď súd o uplatnení tohto inštitútu rozhoduje. Zahladenie odsúdenia je fakultatívny inštitút, ktorého uplatnením sa odsúdenie nezrušuje, len zanikajú jeho účinky vo vzťahu k odsúdenému a navonok vo vzťahu k ostatným osobám (avšak podľa § 20 ods. 2 písm. c) zákona č. 192/2023 Z. z. o registri trestov v odpise registra trestov sa uvedú informácie o odsúdeniach, hoci podľa rozhodnutia súdu alebo na základe zákona boli zahladené). Súd pri rozhodovaní o žiadosti zisťuje, či sú splnené zákonné podmienky, a to, či odsúdený trest vykonal (resp. či mu bol trest odpustený alebo už je premlčaný výkon trestu) a či najmenej počas doby stanovenej Trestným zákonom viedol riadny život. Lehota piatich rokov ako minimálne potrebná na zahladenie odsúdenia vo veci Okresného súdu Poprad sp. zn. 5T/136/2014 u odsúdeného začala plynúť dňom 12.10.2021 (deň, kedy bol odsúdený A. B. C. podmienečne prepustený vo veci sp. zn. 5T/136/2014) a trvá do 12.10.2026. V zmysle vyššie uvedených ustanovení Trestného zákona, jednou z nevyhnutných zákonných podmienok, aby odsúdenému A. B. C. mohlo byť zahladené odsúdenie vo veci Okresného súdu Poprad sp. zn. 5T/136/2014, je uplynutie dĺžky doby nepretržitého vedenia riadneho života piatich rokov od podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody, teda odo dňa 12.10.2021 (nakoľko dĺžka skutočného výkonu trestu odňatia slobody prevyšuje jeden rok). Uvedená doba piatich rokov však uplynutie až dňa 12.10.2026. Súd tak mal za to, že u odsúdeného A. B. C. nie sú splnené podmienky na zahladenie odsúdenia, nakoľko neuplynula zákonom stanovená doba podľa § 92 ods. 1 písm. b) Trestného zákona. Z týchto dôvodov súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia a žiadosť odsúdeného zamietol. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu možno podať sťažnosť do 3 (troch) pracovných dní odo dňa oznámenia na Krajský súd v Prešove prostredníctvom Okresného súdu Poprad. Sťažnosť má odkladný účinok.