Uznesenie Okresného súdu Zvolen sp. zn. 15Pc/5/2025 z 28. 4. 2025 Citácia: uznesenie Okresného súdu Zvolen z 28. apríla 2025, sp. zn. 15Pc/5/2025, ECLI:SK:OSZV:2025:6925200765.2 Okresný súd Zvolen | 15Pc/5/2025 | ECLI:SK:OSZV:2025:6925200765.2 | 2025-04-28 | Uznesenie Citované ustanovenia: § 2 ods. 1 CMP, § 2 ods. 2 CMP, § 129 ods. 1 CSP, § 129 ods. 3 CSP, § 132 ods. 1 CSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/c0c2d816-7c76-4ca3-90b1-46b501bbf7da Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:OSZV:2025:6925200765.2 Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI: Okresný súd Zvolen 15Pc/5/2025 6925200765 28. 04. 2025 JUDr. Jana Krnáčová ECLI:SK:OSZV:2025:6925200765.2 Uznesenie -2 - 15Pc/5/2025 Okresný súd Zvolen, v právnej veci navrhovateľky: A. B., C. B., nar. XX.XX.XXXX, trvale bytom D. XXXX, XXX XX E., proti osobám, ktoré sú podľa návrhu povinné platiť výživné, a to otec: F. B., nar. XX.XX.XXXX, trvale bytom G. XX, XXX XX H., a matka: I. J., C. J., nar. XX.XX.XXXX, trvale bytom XXX XX C. K. XXX, o návrhu na určenie výživného pre plnoleté dieťa voči rodičom, takto rozhodol: -2 - 15Pc/5/2025 I. Súd podanie navrhovateľky doručené pôvodne Okresnému súdu Rimavská Sobota dňa 04.03.2025, ktoré bolo postúpené Okresnému súdu Zvolen dňa 21.03.2025, o d m i e t a . odôvodnenie: -2 - 15Pc/5/2025 1. Dňa 04.03.2025 bolo pôvodne Okresnému súdu Rimavská Sobota doručené neúplné podanie navrhovateľky, ktoré bolo postúpené kvôli miestnej príslušnosti Okresnému súdu Zvolen prípisom zo dňa 21.03.2025 (v zmysle § 154 CMP), označené ako „Návrh na určenie výživného pre plnoleté dieťa voči rodičom“, ktoré by mohlo byť podľa svojho obsahu návrhom na začatie konania. Uznesením č. k. 15Pc/5/2025 – 12 zo dňa 04.04.2025 súd vyzval navrhovateľku, aby v lehote 10 dní od doručenia uznesenia opravila a doplnila predmetné písomné podanie. 2. Navrhovateľke bolo predmetné uznesenie doručené dňa 10.04.2025. Navrhovateľka v stanovenej lehote, ktorá uplynula dňa 22.04.2025, podanie nedoplnila v zmysle uznesenia, ktoré jej bolo doručené. 3. Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok (ďalej len „CMP“), na konania podľa tohto zákona sa použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak. 4. Podľa § 2 ods. 2 CMP, na účely tohto zákona sa pojmy žaloba, strana a spor vykladajú ako návrh na začatie konania, účastník konania (ďalej len „účastník“) a konanie podľa tohto zákona, ak z povahy veci nevyplýva inak 5. Podľa § 129 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“), ak ide o podanie vo veci samej alebo návrh na nariadenie neodkladného opatrenia alebo zabezpečovacieho opatrenia, z ktorého nie je zrejmé, čoho sa týka a čo sa ním sleduje, alebo ide o podanie neúplné alebo nezrozumiteľné, súd vyzve toho, kto podanie urobil, aby podanie doplnil alebo opravil v lehote, ktorá nemôže byť kratšia ako desať dní. 6. Podľa § 129 ods. 3 CSP, ak sa v lehote určenej súdom podanie nedoplní alebo neopraví, súd podanie odmietne; to neplatí, ak pre uvedený nedostatok možno v konaní pokračovať. 7. Podľa § 132 ods. 1 CSP, v žalobe sa okrem všeobecných náležitostí podania uvedie označenie strán, pravdivé a úplné opísanie rozhodujúcich skutočností, označenie dôkazov na ich preukázanie a žalobný návrh. 8. Nakoľko navrhovateľka neopravila a nedoplnila podanie v lehote určenej súdom a v rozsahu uvedenom v uznesení č. k. 15Pc/5/2025 – 12 zo dňa 04.04.2025, nemohol súd toto podanie považovať za úplný návrh na začatie konania a odmietol ho. Poučenie: -2 - 15Pc/5/2025 Proti tomuto uzneseniu j e prípustné podať odvolanie v lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia prostredníctvom tunajšieho súdu na Krajský súd v Žiline (§ 362 ods. 1, prvá veta CSP) Odvolanie môže podať účastník konania, v ktorého neprospech bolo rozhodnutie vydané (§ 359 CSP). Podanie možno urobiť písomne, a to v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe. Podanie vo veci samej urobené v elektronickej podobe bez autorizácie podľa osobitného predpisu treba dodatočne doručiť v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe autorizované podľa osobitného predpisu; ak sa dodatočne nedoručí súdu do desiatich dní, na podanie sa neprihliada (§ 125 ods. 1, 2 CSP) V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach podania uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne (odvolacie dôvody) a čoho sa odvolateľ domáha (odvolací návrh) (§ 363 CSP). Ak zákon na podanie nevyžaduje osobitné náležitosti, v podaní sa uvedie, ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka, čo sa ním sleduje, podpis a ak ide o podanie urobené v prebiehajúcom konaní, náležitosťou podania je aj uvedenie spisovej značky tohto konania (§ 127 ods. 1, 2 CSP). Podanie urobené v listinnej podobe treba predložiť v potrebnom počte rovnopisov s prílohami tak, aby sa jeden rovnopis s prílohami mohol založiť do súdneho spisu a aby každý ďalší subjekt dostal jeden rovnopis s prílohami. Ak sa nepredloží potrebný počet rovnopisov a príloh, súd vyhotoví kópie podania na trovy toho, kto podanie urobil (§ 125 ods. 3 CSP).