KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokKrajský súd Bratislava2. 10. 2013plný text

Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 1S/133/2013 z 2. 10. 2013

Stav rozhodnutia: potvrdené

Toto rozhodnutie bolo potvrdené – rozsudok Najvyššieho súdu SR z 29. októbra 2014, sp. zn. 1Sžso/60/2013, ECLI:SK:NSSR:2014:1013200924.1 (29. 10. 2014). Zistené automaticky z výroku rozhodnutia vyššieho súdu; overte v jeho texte.

CitáciaRozsudok Krajského súdu Bratislava z 2. októbra 2013, sp. zn. 1S/133/2013, ECLI:SK:KSBA:2013:1013200924.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 1S/133/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1013200924
Dátum vydania rozhodnutia: 03. 10. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Monika Valašíková PhD.
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1013200924.1

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Moniky Valašikovej, PhD. a
členov senátu JUDr. Mariána Trenčana a JUDr. Renáty Janákovej,

v právnej veci žalobkyne: C. L., bytom Q. XX, XXX XX U. proti žalovanej: Sociálna poisťovňa, ústredie,
ul. 29.augusta 8-10, Bratislava o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovanej č. 15817-2/2013-BA
zo dňa 8.3.2013, takto

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave žalobu z a m i e t a .

Žalobkyni súd náhradu trov konania nepriznáva.

o d ô v o d n e n i e :

Žalobkyňa sa včas podanou žalobou zo dňa 5.5.2013 domáhala zrušenia rozhodnutia žalovanej č.
15817-2/2013-BA zo dňa 8.3.2013, ktorým bolo potvrdené rozhodnutie Sociálnej poisťovne, pobočka
Bratislava č. 200-134116-CA01/2012 zo dňa 10.12.2012 a odvolanie žalobkyne zamietnuté. Sociálna
poisťovňa, pobočka Bratislava prvostupňovým rozhodnutím z 10.12.2012 rozhodla podľa ust. § 31 ods.
3 a § 32 ods. 2 písm. b), § 32 ods. 4 písm. a) a § 50 zák. č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení
neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 461/2003 Z.z.) tak, že žalobkyňa ako dobrovoľne nemocensky
poistená osoba nemá nárok na materské. Žalobkyňa v žalobe uviedla, že napadnutým rozhodnutím
bola ukrátená na svojich právach, pretože vychádza z nedostatočne zisteného skutkového stavu veci a
následne aj z nesprávneho právneho posúdenia veci a to v nesprávnom posúdení okamihu skončenia
plynutia ochrannej lehoty.

Žalobkyňa nesúhlasí s názorom prvostupňového správneho orgánu a žalovanej, že ochranná lehota,
ktorá jej začala plynúť 27.10.2012, jej zanikla 1.11.2012. Podľa jej názoru žalovaná jednoznačne
pochybila v jej neprospech. Ochranná lehota v zmysle ust. § 32 ods. 4 písm. a) zák. č. 461/2003
Z.z. sa skončila dňa 2.11.2012 vrátane, t.j. v deň, kedy jej vzniklo povinné nemocenské poistenie z
dôvodu jej nástupu na materskú dovolenku. Podľa jej názoru ochranná lehota sa končí až uplynutím
toho dňa, v ktorom poistencovi vzniklo nemocenské poistenie a nie dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom
nemocenské poistenie vznikne. Ochranná lehota tak trvá aj v deň vzniku povinného nemocenského
poistenia. Ochranná lehota jej tak skončila uplynutím dňa 2.11.2012, t.j. dňa, kedy jej vzniklo povinné
nemocenské poistenie.

Uviedla, že očakávaným dňom pôrodu stanoveným lekárom bol deň 14.12.2012. Začiatok šiesteho
týždňa pred očakávaným dňom pôrodu pripadol na 2.11.2012, kedy jej podľa jej názoru ako dobrovoľne



nemocensky poistenej osobe ochranná lehota ešte trvala, t.j. splnila podmienky vzniku nároku na
materské podľa § 50 zák. č. 461/2003 Z.z.

Žalobkyňa ďalej uviedla, že ak by aj zánik prerušenia nemocenského poistenia pripadol na deň
1.11.2012, kedy bol sviatok, potom v zmysle ust. § 29 ods. 1 zák. č. 461/2003 Z.z. v spojení s ust. § 122
ods. 3 Občianskeho zákonníka by bol posledným dňom ochrannej lehoty najbližší nasledujúci pracovný
deň, t.j. 2.11.2012. V zmysle uvedeného, by zánik prerušenia nemocenského poistenia nastal v najbližší
nasledujúci pracovný deň, teda 2.11.2012 a k obnoveniu nemocenského poistenia došlo 3.11.2012.

Žalobkyňa žiadala pri rozhodovaní o jej žalobe prihliadnuť na skutočnosť, že k vzniku jej dobrovoľného
nemocenského poistenia došlo počas predchádzajúcej právnej úpravy. K zániku dobrovoľného
nemocenského poistenia došlo priamo zo zákona v dôsledku novelizácie zák. č. 461/2003 Z.z., čo
nemohla ovplyvniť. Tiež poukázala, že dobrovoľne nemocensky poistená bola pred nástupom na
materskú dovolenku a prvý deň ochrannej lehoty pripadol na deň nasledujúci po poslednom dni určeným
zákonom, kedy bola dobrovoľne nemocensky poistená podľa ust. § 293cb ods. 2 zákona č. 461/2003 Z.z.

II.

Žalovaná vo vyjadrení k žalobe zo dňa 10.7.2013 uviedla, že žalobkyňa bola v období od 5.1.2009
do 8.1.2010, od 1.1.2011 do 30.1.2012 a od 31.1.2012 do 26.10.2012 evidovaná ako dobrovoľne
nemocensky poistená osoba. Žalobkyni v zmysle ust. § 293cb ods. 2 toto poistenie zaniklo dňom
26.10.2012 zo zákona, keďže 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia žalobkyňa získala
dňa 26.10.2012. K zániku dobrovoľného nemocenského poistenia došlo v čase, keď bola žalobkyňa
tehotná. Z tohto poistenia po jeho zániku jej začala plynúť 8-mesačná ochranná lehota, ktorej plynutie
však podľa ust. § 32 ods. 4 písm. a) zákona č. 461/2003 Z.z. skončilo dňom vzniku povinného
nemocenského poistenia zamestnankyne. Žalobkyňa ako zamestnankyňa mala prerušené povinné
nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky od 26.9.2010 do 1.11.2012 vrátane a
opätovne je povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa od 2.11.2012. Skončením prerušenia
povinného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky sa žalobkyni obnovilo
dňa 2.11.2012 povinné nemocenské poistenie zamestnankyne, t.j. posledným dňom trvania ochrannej
lehoty plynúcej po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia bolo 1.11.2012. V dôsledku obnovenia
povinného nemocenského poistenia zamestnankyne, žalobkyni zanikla ochranná lehota, ktorá jej začala
plynúť dňa 27.10.2012 po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia. Podľa žalovanej teda deň
vzniku dôvodu na poskytnutie materského t.j. 2.11.2012 nespadá do ochrannej lehoty plynúcej po zániku
dobrovoľného nemocenského poistenia.

Žalovaná ďalej uviedla, že ochranná lehota ku dňu začiatku 6.týždňa pred očakávaným dňom pôrodu
- 2.11.2012 určeným lekárom žalobkyni netrvala, nakoľko sa jej dňa 2.11.2012 obnovilo povinné
nemocenské poistenie zamestnankyne.

Začiatok 6.týždňa pred skutočným dňom pôrodu - X.XX.XXXX pripadol na 26.10.2012, kedy žalobkyni
ešte ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia nezačala plynúť, pretože toto poistenie
jej v tento deň ešte trvalo, išlo o posledný deň poistenia. Ochranná lehota po zániku dobrovoľného
nemocenského poistenia jej začala plynúť dňa 27.10.2012.

Podľa žalovanej žalobkyňa nesplnila podmienku nároku na materské deklarovanú v § 50 zákona č.
461/2003 Z.z., pretože žalobkyni ku dňu začiatku 6.týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným
lekárom, z dobrovoľného nemocenského poistenia už ochranná lehota netrvala a ku dňu začiatku
6.týždňa pred skutočným dňom pôrodu ešte nezačala plynúť. Z tohto dôvodu žalobkyni nárok na
materské, ktoré si uplatnila z dobrovoľného nemocenského poistenia od 2.11.2012 nevznikol.



Žalovaná ďalej uviedla, že ochranná lehota je hmotno-právny inštitút, ktorý zákon č. 461/2003 Z.z.
upravuje v jeho prvej časti, a preto sa na právny režim jej plynutia nevzťahuje ust. § 29 ods. 2 zákona,
ktorý sa týka len procesno-právnych lehôt v konaní vo veciach sociálneho poistenia. Ak by posledný deň
ochrannej lehoty pripadol na deň pracovného pokoja, ochrannú lehotu nie je možné posunúť na najbližší
nasledujúci pracovný deň. Ochranná lehota uplynie tým dňom, na ktorý jej posledný deň pripadne.
Deň vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky, ako aj deň vzniku nároku na nemocenskú
dávku môže pripadnúť na sobotu alebo na deň pracovného pokoja, nemocenská dávka sa poskytne
od tohto uvedeného dňa a nie od nasledujúceho pracovného dňa, nakoľko nemocenské dávky (okrem
vyrovnávacej dávky) sa v zmysle § 36, § 40 a § 50 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z.z. poskytujú za
kalendárne dni. Žalovaná z uvedených dôvodov žiadala žalobu ako nedôvodnú zamietnuť.

III.

Krajský súd v Bratislave, ako súd vecne a miestne príslušný (§ 246 ods. 1 OSP) preskúmal napadnuté
rozhodnutie a po nariadení pojednávania v zmysle § 250g ods. 1 OSP dospel k záveru, že napadnuté
rozhodnutie i postup správnych orgánov boli v súlade so zákonom.

Podľa ust. § 244 ods. 1 OSP v správnom súdnictve preskúmavajú súdy na základe žalôb alebo
opravných prostriedkov zákonnosť rozhodnutí a postupov orgánov verejnej správy.

Pri preskúmavaní zákonnosti rozhodnutia súd skúma, či žalobou napadnuté rozhodnutie je v súlade s
právnym poriadkom SR, teda najmä s hmotnými a procesnými administratívnymi predpismi. V intenciách
citovaného ustanovenia § 244 ods. 1 OSP súd preskúmava aj zákonnosť postupu správneho orgánu,
ktorým sa rozumie aktívna činnosť správneho orgánu podľa procesných a hmotno-právnych noriem,
ktorou realizuje právomoc stanovenú zákonmi. V zákonom predpísanom postupe je správny orgán
oprávnený a súčasne aj povinný vykonať úkony v priebehu konania a ukončiť ho vydaním rozhodnutia.

Podľa § 250i ods. 1 veta prvá OSP pri preskúmavaní zákonnosti rozhodnutia je pre súd rozhodujúci
skutkový stav, ktorý tu bol v čase vydania napadnutého rozhodnutia.

Úlohou súdu v prejednávanej veci bolo preskúmať zákonnosť rozhodnutia žalovanej, Sociálnej
poisťovne, ústredie č. 15817-2/2013-BA zo dňa 8.3.2013, ktorým žalovaná zamietla odvolanie žalobkyne
a napadnuté rozhodnutie Sociálnej poisťovne, pobočka Bratislava č. 200-134116-CA01/2012 zo dňa
10.12.2012 potvrdila.

Z obsahu súdneho a administratívneho spisu súd zistil, že žalobkyňa je povinne nemocensky poistená
ako zamestnankyňa od 1.10.2002. V období od 26.9.2010 do 1.11.2012 mala prerušené povinné
nemocenské poistenie zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. V období od 5.1.2009
do 8.1.2010, od 1.1.2011 do 30.1.2012 a od 31.1.2012 do 26.10.2012 bola evidovaná ako dobrovoľne
nemocensky poistená osoba. Povinné nemocenské poistenie zamestnankyne sa jej obnovilo od
2.11.2012. Podľa rodného listu Matričného úradu Bratislava - Ružinov, zväzok XX, ročník XXXX, strana
XXX, poradové číslo XXXX sa žalobkyni narodila dcéra G. dňa X.XX.XXXX.

V žiadosti o materské zo dňa 9.10.2012 uviedla, že podľa gynekológa u žalobkyne pôrod pravdepodobne
nastane dňa 14.12.2012. Nárok na materské a jeho výplatu si ako dobrovoľne nemocensky poistená
osoba uplatnila od 2.11.2012.

Sociálna poisťovňa, pobočka Bratislava rozhodnutím č. 200-134116-CA01/2012 zo dňa 10.12.2012
podľa ust. § 31 ods. 3 a § 32 ods. 2 písm. b), § 32 ods. 4 písm. a) a § 50 zákona č. 461/2003 Z.z.
rozhodla, že žalobkyňa ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemá nárok na materské, ktoré si
uplatnila od 2.11.2012. Rozhodnutie bolo odôvodnené tým, že žalobkyni ako dobrovoľne nemocensky



poistenej osobe nemocenské poistenie podľa § 293cb ods. 2 zákona č. 461/2003 Z.z. v znení zákona
č. 521/2011 Z.z. zaniklo dňa 26.10.2012. Nástupom na materskú sa žalobkyni dňa 2.11.2012 obnovilo
povinné nemocenské poistenie zamestnanca, ktoré mala prerušené z dôvodu čerpania rodičovskej
dovolenky. V dôsledku obnovenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca, žalobkyni 8-
mesačná ochranná lehota, ktorá jej začala plynúť dňa 27.10.2012, zanikla dňa 1.11.2012. Žalobkyni
dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, preto sa jej nárok na materské
posudzuje podľa § 50 zákona č. 461/2003 Z.z.. Žalobkyňa porodila X.XX.XXXX, očakávaný deň pôrodu
u nej bol 14.12.2012. Ochranná lehota ku dňu začiatku 6.týždňa pred očakávaným dňom pôrodu
určeným lekárom žalobkyni ako dobrovoľne nemocensky poistenej osobe netrvala, nakoľko sa jej
obnovilo povinné nemocenské poistenie zamestnanca. Začiatok 6.týždňa pred skutočným dňom pôrodu
(.) pripadol na 26.10.2012, kedy žalobkyni ešte ochranná lehota po zániku dobrovoľného nemocenského
poistenia nezačala plynúť, pretože toto poistenie jej zaniklo až dňa 26.10.2012. Keďže ku dňu začiatku
6.týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, žalobkyni už netrvala ochranná lehota a
ku dňu začiatku 6.týždňa pred skutočným dňom pôrodu ešte ani nezačala plynúť, nespĺňa žalobkyňa
podmienku nároku na materské deklarovanú v § 50 zákona č. 461/2003 Z.z.

O odvolaní žalobkyne rozhodla Sociálna poisťovňa, ústredie, rozhodnutím č. 15817-2/2013-BA zo
dňa 8.3.2013 tak, že odvolanie zamietla a rozhodnutie Sociálnej poisťovne, pobočka Bratislava
č. 200-134116-CA01/2012 zo dňa 10.12.2012 potvrdila. Rozhodla s odôvodnením, že žalobkyni
ako dobrovoľne nemocensky poistenej osobe zaniklo toto poistenie dňa 26.10.2012, ktorým dňom
získala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia vzniknutého pred 1.2.2012. Žalobkyni, ako
zamestnancovi zánikom prerušenia poistenia dňa 1.11.2012 opätovne vzniklo dňa 2.11.2012 povinné
nemocenské poistenie zamestnanca. Ochranná lehota ku dňu začiatku 6.týždňa pred očakávaným dňom
pôrodu (2.11.2012) určená lekárom žalobkyni netrvala, nakoľko jej dňa 2.11.2012 sa obnovilo povinné
nemocenské poistenie zamestnanca. Začiatok 6.týždňa pred skutočným dňom pôrodu (.) pripadol na
26.10.2012, kedy žalobkyni ešte ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia nezačala
plynúť, pretože toto poistenie jej v tento deň ešte trvalo (posledný deň poistenia). Podľa žalovanej
deň vzniku dôvodu na poskytnutie materského, t.j. 2.11.2012 nespadá do ochrannej lehoty plynúcej po
zániku dobrovoľného nemocenského poistenia. Zo znenia § 32 ods. 4 písm. a) zákona č. 461/2003 Z.z.
jednoznačne vyplýva, že plynutie ochrannej lehoty sa skončí vznikom nového nemocenského poistenia.

IV.

Podľa § 29 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z.z., na počítanie lehôt v sociálnom poistení sa vzťahuje osobitný
predpis, ak tento zákon neustanovuje inak.

Podľa § 29 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z.z., ak posledný deň lehoty ustanovenej v konaní vo veciach
sociálneho poistenia podľa tretej časti pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, je posledný deň
lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Lehota je zachovaná, ak sa v posledný deň lehoty urobí úkon
na príslušnom orgáne vykonávajúcom sociálne poistenie, alebo ak sa podanie odovzdá na prepravu
poštou, alebo odošle elektronickou poštou.

Podľa § 32 ods. 2 písm. b) zákona č. 461/2003 Z.z., ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské
poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.

Podľa § 32 ods. 4 písm. a) zákona č. 461/2003 Z.z., plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula
skôr, dňom, v ktorom poistencovi vzniklo nemocenské poistenie.

Podľa § 50 zákona č. 461/2003 Z.z., ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva,
má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom
alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa
pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu.



Podľa § 293cb ods. 1 zákona č. 461/2003 Z.z., dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne
poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012,
dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 <. neustanovuje inak.

Podľa § 293cb ods. 2 zákona č. 461/2003 Z.z., dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo
dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a
k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky
poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky
z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského
poistenia.

Vychádzajúc z predloženej písomnej dokumentácie žalovanej po preskúmaní zákonnosti rozhodnutia
a postupu správneho orgánu v medziach žaloby dospel súd k záveru, že napadnuté rozhodnutia a
postup žalovanej je v súlade so zákonom. Skutkový stav veci tak, ako ho zistila žalovaná, je úplný
a dostačujúci na posúdenie veci. Je nesporné, že žalobkyňa, ako zamestnankyňa mala prerušené
povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky od 26.9.2010 do 1.11.2012
vrátane z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Dňa 2.11.2012 žalobkyni opätovne vzniklo povinné
nemocenské poistenie zamestnanca z dôvodu, že ako zamestnancovi jej dňa 1.11.2012 zaniklo
prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca. Na deň 2.11.2012 pripadol začiatok
6.týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeného lekárom na 14.12.2012, preto sa jej týmto dňom
obnovilo povinné nemocenské poistenie zamestnanca.

Žalobkyňa bola v období od 5.1.2009 do 8.1.2010, od 1.1.2011 do 30.1.2012 a od 31.1.2012
do 26.10.2012 dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Žalobkyni vzniklo dobrovoľné nemocenské
poistenie pred 1. februárom 2012 a v zmysle ust. § 293cb ods. 2 zák. č. 461/2003 Z.z. toto poistenie
trvalo k 26.10.2012, t.j. ku dňu v ktorom získala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia.

Dobrovoľné nemocenské poistenie jej zaniklo v čase, keď bola tehotná, preto po jeho zániku jej dňa
27.10.2012 začala plynúť 8-mesačná ochranná lehota v zmysle ust. § 32 ods. 2 písm. b) zákona č.
461/2003 Z.z..

Účelom ochrannej lehoty je chrániť poistenca po skončení jeho nemocenského poistenia v zákonom
ustanovenom období, než poistencovi vznikne nové nemocenské poistenie. Žalobkyni sa plynutie
ochrannej lehoty v zmysle ust. § 32 ods. 4 písm. a) zákona č. 461/2003 Z.z. skončilo dňom
vzniku povinného nemocenského poistenia zamestnankyne, t.j. 1.11.2012, pretože dňa 2.11.2012
žalobkyni opätovne vzniklo/obnovilo povinné nemocenské poistenie zamestnanca z dôvodu, že ako
zamestnancovi jej dňa 1.11.2012 zaniklo prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca
z dôvodu, že na deň 2.11.2012 pripadol začiatok 6.týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeného
lekárom na 14.12.2012. Žalobkyňa teda bola v ochrannej lehote po zániku dobrovoľného nemocenského
poistenia od 27.10.2012 do 1.11.2012.

Žalobkyňa porodila X.XX.XXXX. Začiatok 6. týždňa pred skutočným dňom pôrodu pripadol na
26.10.2012, kedy žalobkyni ešte ochranná lehota po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia
nezačala plynúť, pretože toto poistenie jej zaniklo až dňa 26.10.2012.

Podľa názoru súdu žalovaná postupovala správne, keď rozhodla, že žalobkyňa podmienky nároku na
materské v zmysle ust. § 50 zákona č. 461/2003 Z.z. nesplnila z dôvodu, že :

1. ku dňu začiatku 6.týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, žalobkyni netrvala
ochranná lehota. Plynutie ochrannej lehoty sa skončilo dňom vzniku povinného nemocenského poistenia
zamestnankyne, t.j. 1.11.2012, dňa 2.11.2012 jej vzniklo povinné nemocenské poistenie zamestnanca z
dôvodu, že ako zamestnancovi jej dňa 1.11.2012 zaniklo prerušenie povinného nemocenského poistenia



zamestnanca z dôvodu, že na deň 2.11.2012 pripadol začiatok 6.týždňa pred očakávaným dňom pôrodu
určeného lekárom na 14.12.2012.

2. dňa 26.10.2012, t.j. k začiatku 6.týždňa pred skutočným dňom pôrodu žalobkyni ešte nezačala plynúť
ochranná lehota, pretože v tento deň bola ešte dobrovoľne nemocensky poistená. Ochranná lehota jej
začala plynúť až 27.10.2012.

Keďže žalobkyni dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, Sociálna poisťovňa,
pobočka Bratislava postupovala správne, keď nárok žalobkyne na materské posúdila podľa § 50 zákona
č. 461/2003 Z.z..

Súd konštatuje, že deň vzniku dôvodu na poskytnutie materského, t.j. 2.11.2012 nespadá do doby trvania
ochrannej lehoty plynúcej po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia.

K námietke žalobkyne, že ak zánik prerušenia nemocenského poistenia pripadol na deň 1.11.2012,
kedy bol sviatok, potom by zánik prerušenia nemocenského poistenia nastal v najbližší nasledujúci
pracovný deň, teda 2.11.2012 a k obnoveniu nemocenského poistenia došlo 3.11.2012, súd uvádza, že
s touto nie je možné sa stotožniť, nakoľko zánik prerušenia nemocenského poistenia zamestnankyne je
podmienený začiatkom 6.týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, t.j. dňom 2.11.2012,
kedy sa jej obnovilo povinné nemocenské poistenie zamestnanca, ktoré mala prerušené z dôvodu
čerpania rodičovskej dovolenky. V prípade ochrannej lehoty sa jedná o hmotnoprávnu lehotu, ktorá
uplynie tým dňom, na ktorý posledný deň pripadne. Deň vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej
dávky, ako aj deň vzniku nároku na nemocenskú dávku môže pripadnúť na sobotu alebo na deň
pracovného pokoja. Ak by posledný deň ochrannej lehoty pripadol na deň pracovného pokoja, ochrannú
lehotu nie je možné posunúť na najbližší nasledujúci pracovný deň. Nemocenská dávka sa poskytne od
tohto uvedeného dňa a nie od nasledujúceho pracovného dňa, nakoľko nemocenské dávky sa v zmysle
§ 36, § 40 a § 52 zákona č. 461/2003 Z.z. poskytujú za kalendárne dni. Na plynutie ochrannej lehoty
preto nemožno uplatniť ust. § 29 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z.z., ktoré sa týka len procesno-právnych
lehôt v konaní vo veciach sociálneho poistenia podľa tretej časti tohto zákona.

K námietke žalobkyne, že žiadala pri rozhodovaní prihliadnuť na skutočnosť, že k vzniku
jej dobrovoľného nemocenského poistenia došlo počas predchádzajúcej právnej úpravy zániku
dobrovoľného nemocenského poistenia došlo priamo zo zákona v dôsledku novelizácie zák. č. 461/2003
Z.z., čo nemohla ovplyvniť, súd uvádza, že tejto nie je možné vyhovieť, nakoľko pri preskúmavaní
rozhodnutia je pre súd rozhodujúci skutkový stav, ktorý tu bol v čase vydania napadnutého rozhodnutia.

Podľa § 250j ods. 1 O.s.p. ak súd po preskúmaní rozhodnutia a postupu správneho orgánu v rozsahu a
z dôvodov uvedených v žalobe (ďalej len "v medziach žaloby") dospel k záveru, že rozhodnutie a postup
správneho orgánu v medziach žaloby sú v súlade so zákonom, vysloví rozsudkom, že sa žaloba zamieta.

Vychádzajúc z vyššie citovaných zákonných ustanovení a z predloženej písomnej dokumentácie
žalovaného, po preskúmaní zákonnosti rozhodnutí a postupu správneho orgánu v medziach žaloby,
dospel súd k záveru, že rozhodnutia a postup správneho orgánu v medziach žaloby, sú v súlade so
zákonom, a preto súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozhodnutia.

O trovách konania bolo rozhodnuté podľa § 250k ods. 1 OSP tak, že v konaní neúspešnej žalobkyni,
súd náhradu trov konania nepriznal.

Toto rozhodnutie prijal senát Krajského súdu v Bratislave v pomere hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 veta tretia
zákona č. 755/2004 Z.z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení účinnom od
1.5.2011).



Poučenie:

Proti tomuto rozsudku je prípustné odvolanie do 15 dní od jeho doručenia,

písomne, dvojmo prostredníctvom tunajšieho súdu.

V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3) uviesť, proti

ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto

rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ

domáha.( § 205 ods. 1 O.s.p.)

Odvolanie proti rozsudku alebo uzneseniu, ktorým bolo rozhodnuté vo veci samej, možno odôvodniť
len tým, že

a) v konaní došlo k vadám uvedeným v § 221 ods. 1,

b) konanie má inú vadu, ktorá mohla mať za následok nesprávne rozhodnutie vo veci,

c) súd prvého stupňa neúplne zistil skutkový stav veci, pretože nevykonal navrhnuté dôkazy, potrebné
na zistenie rozhodujúcich skutočností,

d) súd prvého stupňa dospel na základe vykonaných dôkazov k nesprávnym skutkovým zisteniam,

e) doteraz zistený skutkový stav neobstojí, pretože sú tu ďalšie skutočnosti alebo iné dôkazy, ktoré
doteraz neboli uplatnené (§ 205a),

f) rozhodnutie súdu prvého stupňa vychádza z nesprávneho právneho posúdenia veci

Rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda a dôvody odvolania môže odvolateľ rozšíriť len do uplynutia
lehoty na odvolanie.

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1013200924

  1. 2. 10. 2013Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 1S/133/2013 z 2. 10. 2013 (toto rozhodnutie)potvrdené
  2. 29. 10. 2014Rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1Sžso/60/2013 z 29. 10. 2014