Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 11CoP/552/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1410212508 Dátum vydania rozhodnutia: 20. 02. 2013 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Bianka Gelačíková ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1410212508.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v právnej veci starostlivosti súdu o maloleté dieťa: J. X., narodený XX.XX.XXXX, št.obč. SR, bytom u matky, zastúpený kolíznym opatrovníkom: Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave, Vazovova 7/A, 816 16 Bratislava, dieťa rodičov: matka - J. X., bytom Y. X, XXX XX U., št.obč. SR, a otec - H. X., št. obč. ČR, bytom N. XXX/XX, W., Č. N., o úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k maloletému, o odvolaní otca proti rozsudku Okresného súdu Bratislava IV zo dňa 20.09.2012, č.k. 13P 222/2010-159, jednohlasne ( pomerom hlasov 3:0) takto r o z h o d o l : Odvolanie otca sa o d m i e t a. Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania. o d ô v o d n e n i e : Napadnutým rozsudkom zo dňa 20.09.2012, č.k. 13P 222/2010-159 súd prvého stupňa zveril maloletého Merlina Koleňa, nar. 27.11.2006 do osobnej starostlivosti jeho matky, ktorá ho bude vychovávať, starať sa o jeho výživu, zastupovať ho a spravovať jeho majetok. Prvostupňový súd zároveň zaviazal otca platiť výživné na maloletého vo výške XX eur mesačne počínajúc dňom 01.06.2009 vždy do 20. dňa v mesiaci vopred k rukám matky, pričom zročné výživné za dobu od 01.06.2009 - 20.09.2012 v sume XXXX eur je otec povinný platiť v pravidelných mesačných splátkach po XX eur spolu s bežným výživným, počínajúc dňom 20.09.2012, pod stratou výhody splátok. Prvostupňový súd návrh matky na určenie výživného na maloletého vo zvyšnej časti zamietol a vyslovil, že žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania. Proti tomuto rozsudku voči výroku o výške výživného podal odvolanie otec maloletého. Poukázal na to, že je momentálne stále nezamestnaný a poberá podporu z Magistrátu mesta W. vo výške X.XXX,- Kč. Ďalej uviedol, že žije sám, rozpis jeho mesačných výdavkov je cca. XXXX Kč, pričom z existenčných dôvodov nie je schopný platiť ani dlžné výživné v splátkach po XX eur mesačne. Záverom žiadal o vyčíslenie výživného v českých korunách a to vo výške XXX Kč mesačne, nakoľko menou euro nedisponuje. Podľa § 204 ods. 1 zákona č. 99/1963 Zb.- Občiansky súdny poriadok v platnom znení (ďalej len ,,O.s.p.“) odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p., odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Z obsahu spisového materiálu vyplýva, že napadnuté rozhodnutie bolo doručené otcovi maloletého dňa 15.10.2012. Lehota na podanie odvolania v dĺžke 15 dní tak uplynula dňom 30.10.2012, otec maloletého však podal odvolanie na poštu až dňa 07.11.2012. S poukazom na vyššie uvedené skutočnosti odvolací súd odmietol odvolanie otca maloletého, pretože bolo podané oneskorene. O trovách odvolacieho konania rozhodol súd podľa ust. § 224 ods. 1 O.s.p. v spojení s ust. § 146 ods. 1 písm. a) O.s.p., v zmysle ktorého žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania podľa jeho výsledku, ak sa konanie mohlo začať i bez návrhu. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.