Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 4CoZm/45/2013 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1511224559 Dátum vydania rozhodnutia: 22. 08. 2013 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Blažena Hirnerová ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1511224559.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v právnej veci navrhovateľa: Sberbank Slovensko, a.s., Vysoká 9, 810 00 Bratislava, IČO: 17 321 123, zastúpeného: advokátskou kanceláriou SEDLAČKO & PARTNERS, s.r.o., Štefánikova 8, 811 05 Bratislava, IČO: 36 853 186, proti odporcom: 1/ LITES, s.r.o., Jána Poničana 9, 841 07 Bratislava, IČO: 44 043 295, 2/ Y. N., J.. XX.XX.XXXX a 3/ X. N., J.. XX.XX.XXXX, Q. G. Z.na K. X, XXX XX G., o zaplatenie 7.325,19 eur s prísl. a odmenou zo zmenky, o odvolaní odporcov v 1/, 2/ a 3/ rade proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava V č.k. 1CbZm/221/2013-25 zo dňa 17.06.2013, takto r o z h o d o l : Krajský súd v Bratislave odvolanie odporcov v 1/, 2/ a 3/ rade proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava V č.k. 1CbZm/221/2013-25 zo dňa 17.06.2013 o d m i e t a . o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením súd prvého stupňa odmietol námietky odporcov v 1/, 2/ a 3/ rade proti zmenkovému platobnému rozkazu č.k. 1 Zm/1332/2011-14 zo dňa 26.09.2012. Vzhľadom na všeobecnú formuláciu námietok neprichádzalo do úvahy ich dodatočné spresnenie konkrétnymi skutočnosťami, a keďže sa konanie o námietkach riadi koncentračnou zásadou, k dodatočne namietaným skutočnostiam by už súd v zmysle § 175 ods. 4 O.s.p. nemohol prihliadať. Preto námietky nepovažoval konajúci súd za riadne odôvodnené. Proti tomuto uzneseniu podali odvolanie odporcovia v 1/, 2/ a 3/ rade, pričom vyjadrili presvedčenie, že ich námietky boli dostačujúce na to, aby zmenka nebola právoplatne vykonateľná. Potvrdením súdu o právoplatnosti zmenky dôjde k exekúcii a tým sa zbytočne navýši pohľadávka veriteľa o raz takú čiastku. Súd by mal prihliadnuť na to, že momentálne nie sú schopní plniť dlh voči veriteľovi a nepovoliť preto navyšovanie pohľadávky. Žiadali, aby súd nepovolil, resp. odložil vykonateľnosť zmenky. Krajský súd v Bratislave ako súd odvolací prejednal vec bez nariadenia pojednávania podľa § 214 ods. 2 O.s.p. a dospel k záveru, že odvolanie je potrebné odmietnuť. Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Podľa § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti ktorému smeruje. Podľa § 57 ods. 1 O.s.p. do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo ku skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Podľa § 57 ods. 2 druhá veta O.s.p., ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Podľa § 57 ods. 3 O.s.p. lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť. Podľa ustálenej judikatúry súdov SR vrátane Ústavného súdu SR odvolací súd v uvedených prípadoch rozhoduje bez toho, aby skúmal vecnú stránku napadnutého rozhodnutia súdu prvého stupňa a jemu predchádzajúce konanie. Odvolací súd z obsahu spisu zistil, že napadnuté uznesenie bolo odvolateľom doručené dňa 01.07.2013. Posledným dňom lehoty na podanie odvolania v zákonom stanovenej pätnásťdňovej lehote bol deň 16.07.2013 (utorok). Odvolanie bolo podané dňa 18.07.2013, teda až po uplynutí zákonnej lehoty. Preto odvolací súd podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolanie odvolateľov odmietol. Toto uznesenie bolo členmi senátu prijaté pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 tretia veta zák. č. 757/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov). Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.