KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava21. 8. 2013plný textcitované 1×

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 4CoZm/45/2013 z 21. 8. 2013

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 21. augusta 2013, sp. zn. 4CoZm/45/2013, ECLI:SK:KSBA:2013:1511224559.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 4CoZm/45/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1511224559
Dátum vydania rozhodnutia: 22. 08. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Blažena Hirnerová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1511224559.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci navrhovateľa: Sberbank Slovensko, a.s., Vysoká 9, 810 00
Bratislava, IČO: 17 321 123, zastúpeného: advokátskou kanceláriou SEDLAČKO & PARTNERS, s.r.o.,
Štefánikova 8, 811 05 Bratislava, IČO: 36 853 186, proti odporcom: 1/ LITES, s.r.o., Jána Poničana 9,
841 07 Bratislava, IČO: 44 043 295, 2/ Y. N., J.. XX.XX.XXXX a 3/ X. N., J.. XX.XX.XXXX, Q. G. Z.na K.
X, XXX XX G., o zaplatenie 7.325,19 eur s prísl. a odmenou zo zmenky, o odvolaní odporcov v 1/, 2/ a 3/
rade proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava V č.k. 1CbZm/221/2013-25 zo dňa 17.06.2013, takto

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave odvolanie odporcov v 1/, 2/ a 3/ rade proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava
V č.k. 1CbZm/221/2013-25 zo dňa 17.06.2013 o d m i e t a .

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením súd prvého stupňa odmietol námietky odporcov v 1/, 2/ a 3/ rade proti
zmenkovému platobnému rozkazu č.k. 1 Zm/1332/2011-14 zo dňa 26.09.2012. Vzhľadom na všeobecnú
formuláciu námietok neprichádzalo do úvahy ich dodatočné spresnenie konkrétnymi skutočnosťami, a
keďže sa konanie o námietkach riadi koncentračnou zásadou, k dodatočne namietaným skutočnostiam
by už súd v zmysle § 175 ods. 4 O.s.p. nemohol prihliadať. Preto námietky nepovažoval konajúci súd
za riadne odôvodnené.

Proti tomuto uzneseniu podali odvolanie odporcovia v 1/, 2/ a 3/ rade, pričom vyjadrili presvedčenie, že
ich námietky boli dostačujúce na to, aby zmenka nebola právoplatne vykonateľná. Potvrdením súdu o
právoplatnosti zmenky dôjde k exekúcii a tým sa zbytočne navýši pohľadávka veriteľa o raz takú čiastku.
Súd by mal prihliadnuť na to, že momentálne nie sú schopní plniť dlh voči veriteľovi a nepovoliť preto
navyšovanie pohľadávky. Žiadali, aby súd nepovolil, resp. odložil vykonateľnosť zmenky.

Krajský súd v Bratislave ako súd odvolací prejednal vec bez nariadenia pojednávania podľa § 214 ods.
2 O.s.p. a dospel k záveru, že odvolanie je potrebné odmietnuť.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Podľa § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti
ktorému smeruje.

Podľa § 57 ods. 1 O.s.p. do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo ku skutočnosti určujúcej
začiatok lehoty.



Podľa § 57 ods. 2 druhá veta O.s.p., ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je
posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň.

Podľa § 57 ods. 3 O.s.p. lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo
podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť.

Podľa ustálenej judikatúry súdov SR vrátane Ústavného súdu SR odvolací súd v uvedených prípadoch
rozhoduje bez toho, aby skúmal vecnú stránku napadnutého rozhodnutia súdu prvého stupňa a jemu
predchádzajúce konanie.

Odvolací súd z obsahu spisu zistil, že napadnuté uznesenie bolo odvolateľom doručené dňa 01.07.2013.
Posledným dňom lehoty na podanie odvolania v zákonom stanovenej pätnásťdňovej lehote bol deň
16.07.2013 (utorok). Odvolanie bolo podané dňa 18.07.2013, teda až po uplynutí zákonnej lehoty. Preto
odvolací súd podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolanie odvolateľov odmietol.

Toto uznesenie bolo členmi senátu prijaté pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 tretia veta zák. č. 757/2004
Z.z. v znení neskorších predpisov).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Citované v ďalších rozhodnutiach

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1511224559

  1. 26. 9. 2012Zmenkový platobný rozkaz Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 1Zm/1332/2011 z 26. 9. 2012
  2. 17. 6. 2013Uznesenie Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 1CbZm/221/2013 z 17. 6. 2013opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  3. 21. 8. 2013Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 4CoZm/45/2013 z 21. 8. 2013 (toto rozhodnutie)