KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava16. 1. 2013plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 9Co/2/2013 z 16. 1. 2013

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 16. januára 2013, sp. zn. 9Co/2/2013, ECLI:SK:KSBA:2013:1511227782.3

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 9Co/2/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1511227782
Dátum vydania rozhodnutia: 17. 01. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Roman Huszár
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1511227782.3

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci navrhovateľky : R. S., F. F., Y.I. X, proti odporcovi : Váš správca
spol. s r.o., Bratislava, Furdekova 4, o nariadenie predbežného opatrenia, na odvolanie navrhovateľky
proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava V zo dňa 26. 7. 2012 č.k. 50C 396/2011 - 57, v pomere
hlasov 3 : 0, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd odvolanie navrhovateľky o d m i e t a.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením súd prvého stupňa zamietol návrh navrhovateľky, ktorým sa voči odporcovi
domáhala nariadenia predbežného opatrenia, ktorým by súd uložil odporcovi povinnosť

Napadnutým uznesením súd prvého stupňa zamietol návrh navrhovateľky, ktorým sa voči odporcovi
domáhala nariadenia predbežného opatrenia, ktorým by súd uložil odporcovi povinnosť zdržať sa
akéhokoľvek konania a postupov dobrovoľnej dražby k bytu Č.. XX na Y. X, F. H. L..Č.. XXXX, F.,
ktorý je vo vlastníctve navrhovateľky, až do právoplatného skončenia vo veci samej, ako aj zdržať sa
akýchkoľvek postupov vo veci stavebného konania Č.. G. XXXXX, XXXX/X-M., XX-V., U. na Y. Ú. F.
- T. - L. Ú. F. U., ako aj postupov vo veci vybavovania úveru na renováciu bytového domu a jeho
zateplenie až do právoplatného skončenia vo veci samej. Po právnej stránke oprel súd prvého stupňa
svoje rozhodnutie o ust. § 74 ods. 1, § 102 ods. 1, § 76 ods. 1 písm. f/ O.s.p.

V odôvodnení svojho uznesenia poukázal prvostupňový súd na to, že vo veci samej sa navrhovateľka
domáha uloženia povinnosti odporcovi zdržať sa akéhokoľvek konania a postupov dobrovoľnej dražby
k bytu Č.. XX na Y. X, F. H. L..Č.. XXXX, F., ktorý je vo vlastníctve navrhovateľky, ako aj zdržať sa
akýchkoľvek postupov vo veci stavebného konania Č.. G. XXXXX, XXXX/X-M., XX-V., U. na Y. Ú. F.
- T.E. - L. Ú. F. U., ako aj postupov vo veci vybavovania úveru na renováciu bytového domu a jeho
zateplenie až do doby, kým mu nebude opakovane udelené splnomocnenie na zastupovanie všetkých
vlastníkov bytového domu L..Č.. XXXX na Y. X, X, XX v súlade so zákonom č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve
bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Petit návrhu vo veci samej je tak totožný s
petitom návrhu na nariadenie predbežného opatrenia; navrhovateľka sa návrhom vo veci samej domáha
uloženia povinnosti odporcovi zdržať sa totožných úkonov, ako v návrhu na nariadenie predbežného
opatrenia. Nariadením predbežného opatrenia s petitom totožným s návrhom vo veci samej by došlo
k porušeniu zásady, podľa ktorej účelom predbežného opatrenia je len prechodná, dočasná úprava;
predbežným opatrením nemožno prejudikovať konečné rozhodnutie vo veci samej, predbežné opatrenie
nemôže obsahovať výroky, ktoré by vytvorili nenávratný stav. Podmienkou nariadenia predbežného
opatrenia je tiež bezprostredne hroziaca ujma; navrhovateľka však má vedomosť o zmluve o výkone
správy od roku 2004 a o úkonoch správcu súvisiacich s dražbou jej bytu a zatepľovaním domu má
navrhovateľka vedomosť minimálne od júna 2011. Navrhovateľka však nepreukázala, že sa zákonným
spôsobom domáhala určenia neplatnosti zmluvy o výkone správy z 8. 11. 2004 ani neplatnosti hlasovania
vlastníkov bytov konaného dňa 27. 6. 2011, preto podľa názoru prvostupňového súdu nemožno



konštatovať ani existenciu nebezpečenstva bezprostredne hroziacej ujmy, ktorú podmienku nariadenia
predbežného opatrenia tak podľa názoru prvostupňového súdu navrhovateľka neosvedčila.

Uvedené uznesenie napadla odvolaním navrhovateľka, domáhajúc sa jeho zmeny tak, že odvolací
súd návrhu na nariadenie predbežného opatrenia v celom rozsahu vyhovie. Súdu prvého stupňa
navrhovateľka vytýkala nesprávne právne závery. O konaní odporcu - správcu - sa dozvedela
až v mesiaci apríl 2012, kedy obdržala zo stavebného úradu Bratislava V fotokópiu zápisnice zo
schôdze vlastníkov bytov konanej dňa 27. 6. 2011. Je pravdou, že časti schôdze sa zúčastnila,
pričom odprezentovala protiprávnosť konania odporcu, samotného hlasovania sa nezúčastnila a teda
nemala vedomosť o záveroch danej schôdze. Na predloženie kópie zápisnice z tejto schôdze
odporcu opakovane vyzývala, ale bezúspešne. Nie je preto správny záver prvostupňového súdu, že
navrhovateľka nepreukázala nebezpečenstvo hroziacej ujmy. Dňa 28. 11. 2011 sa opäť konala schôdza
vlastníkov bytov, kde sa mala znovu prerokovať dražba jej bytu; do dnešného dňa nebola oboznámená z
obsahom zápisnice z tejto schôdze. Ona proti zákonnosti postupu odporcu podávala písomné námietky,
správca na Okresnom súde Bratislava V sám potvrdil neexistenciu pohľadávky voči navrhovateľke.
Argument súdu, že navrhovateľka sa nedomáhala neplatnosti zmluvy o výkone správy zo dňa 8. 11.
2004, je bezpredmetný, nakoľko správca vykonáva svoju činnosť na základe novej zmluvy, ktorá bola
navrhovateľke doručená, s jej obsahom bola uzrozumená až v máji 2012, pričom aj táto zmluva odporuje
zákonu, a teda je absolútne neplatná podobne ako zmluva z r. 2004. Pokiaľ je právny úkon absolútne
neplatný zo zákona nie je nutné domáhať sa rozhodnutia súdu.

Skôr ako odvolací súd pristúpi k vecnému preskúmaniu napadnutého rozhodnutia, zaoberá sa otázkou
včasnosti podaného odvolania.

V zmysle § 204 ods. 1 veta prvá O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na
súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje.

Napadnuté uznesenie bolo navrhovateľke doručené dňa 2. 8. 2012 ( doručenka pripojená na č.l. 57
spisu ).

Pätnásťdňová odvolacia lehota začala plynúť navrhovateľke dňa 3. 8. 2012 a jej posledný pätnásty deň
pripadol na 17. 8. 2012, ktorý deň bol piatok. Navrhovateľka však podala odvolanie na pošte až dňa 18.
8. 2012, t.j. po uplynutí odvolacej lehoty ( odvolanie na č.l. 59 spisu ).

Dňa 20. 8. 2012 ( č.l. 58 spisu ) doručila navrhovateľka prvostupňovému súdu písomné podanie,
obsahujúce jej návrh na odpustenie zmeškania lehoty, v ktorom poukazovala na to, že zistila, že jej
lehota na podanie odvolania voči uzneseniu prvostupňového súdu, ktorým bol zamietnutý jej návrh na
nariadenie predbežného opatrenia, uplynula dňa 17. 8. 2012, avšak ona si lehotu na podanie odvolania
vypočítala zle a odvolanie podala až dňa 18. 8. 2012. Žiadala prihliadnuť na to, že ona sama nemá
právnické vzdelanie.

Súd prvého stupňa o návrhu navrhovateľky na odpustenie zmeškania lehoty na podanie odvolania proti
uzneseniu o zamietnutí návrhu na nariadenie predbežného opatrenia rozhodol uznesením zo dňa 24.
9. 2012 č.k. 50C 396/2011 - 61 tak, že návrh navrhovateľky na odpustenie zmeškania lehoty zamietol.
Predmetné uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 24. 10. 2012.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Odvolací súd odvolanie navrhovateľky ako oneskorene podané odmietol v zmysle cit. § 218 ods. 1
písm. a/ O.s.p.



O trovách predbežného opatrenia rozhodne súd prvého stupňa v rozhodnutí o trovách konania ( § 145
O.s.p. ).

sa akéhokoľvek konania a postupov dobrovoľnej dražby k bytu Č.. XX na Y. X, F. H. L..Č.. XXXX,
F., ktorý je vo vlastníctve navrhovateľky, až do právoplatného skončenia vo veci samej, ako aj zdržať
sa akýchkoľvek postupov vo veci stavebného konania Č.. G. XXXXX, XXXX/X-M., XX-V., U. na Y. Ú.
F. - T. - L. Ú. F. U., ako aj postupov vo veci vybavovania úveru na renováciu bytového domu a jeho
zateplenie až do právoplatného skončenia vo veci samej. Po právnej stránke oprel súd prvého stupňa
svoje rozhodnutie o ust. § 74 ods. 1, § 102 ods. 1, § 76 ods. 1 písm. f/ O.s.p.

V odôvodnení svojho uznesenia poukázal prvostupňový súd na to, že vo veci samej sa navrhovateľka
domáha uloženia povinnosti odporcovi zdržať sa akéhokoľvek konania a postupov dobrovoľnej dražby
k bytu Č.. XX na Y. X, F. H. L..Č.. XXXX, F., ktorý je vo vlastníctve navrhovateľky, ako aj zdržať sa
akýchkoľvek postupov vo veci stavebného konania Č.. G. XXXXX, XXXX/X-M., XX-V., U. na Y. Ú. F.
- T.E. - L. Ú. F. U., ako aj postupov vo veci vybavovania úveru na renováciu bytového domu a jeho
zateplenie až do doby, kým mu nebude opakovane udelené splnomocnenie na zastupovanie všetkých
vlastníkov bytového domu L..Č.. XXXX na Y. X, X, XX v súlade so zákonom č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve
bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Petit návrhu vo veci samej je tak totožný s
petitom návrhu na nariadenie predbežného opatrenia; navrhovateľka sa návrhom vo veci samej domáha
uloženia povinnosti odporcovi zdržať sa totožných úkonov, ako v návrhu na nariadenie predbežného
opatrenia. Nariadením predbežného opatrenia s petitom totožným s návrhom vo veci samej by došlo
k porušeniu zásady, podľa ktorej účelom predbežného opatrenia je len prechodná, dočasná úprava;
predbežným opatrením nemožno prejudikovať konečné rozhodnutie vo veci samej, predbežné opatrenie
nemôže obsahovať výroky, ktoré by vytvorili nenávratný stav. Podmienkou nariadenia predbežného
opatrenia je tiež bezprostredne hroziaca ujma; navrhovateľka však má vedomosť o zmluve o výkone
správy od roku 2004 a o úkonoch správcu súvisiacich s dražbou jej bytu a zatepľovaním domu má
navrhovateľka vedomosť minimálne od júna 2011. Navrhovateľka však nepreukázala, že sa zákonným
spôsobom domáhala určenia neplatnosti zmluvy o výkone správy z 8. 11. 2004 ani neplatnosti hlasovania
vlastníkov bytov konaného dňa 27. 6. 2011, preto podľa názoru prvostupňového súdu nemožno
konštatovať ani existenciu nebezpečenstva bezprostredne hroziacej ujmy, ktorú podmienku nariadenia
predbežného opatrenia tak podľa názoru prvostupňového súdu navrhovateľka neosvedčila.

Uvedené uznesenie napadla odvolaním navrhovateľka, domáhajúc sa jeho zmeny tak, že odvolací
súd návrhu na nariadenie predbežného opatrenia v celom rozsahu vyhovie. Súdu prvého stupňa
navrhovateľka vytýkala nesprávne právne závery. O konaní odporcu - správcu - sa dozvedela
až v mesiaci apríl 2012, kedy obdržala zo stavebného úradu Bratislava V fotokópiu zápisnice zo
schôdze vlastníkov bytov konanej dňa 27. 6. 2011. Je pravdou, že časti schôdze sa zúčastnila,
pričom odprezentovala protiprávnosť konania odporcu, samotného hlasovania sa nezúčastnila a teda
nemala vedomosť o záveroch danej schôdze. Na predloženie kópie zápisnice z tejto schôdze
odporcu opakovane vyzývala, ale bezúspešne. Nie je preto správny záver prvostupňového súdu, že
navrhovateľka nepreukázala nebezpečenstvo hroziacej ujmy. Dňa 28. 11. 2011 sa opäť konala schôdza
vlastníkov bytov, kde sa mala znovu prerokovať dražba jej bytu; do dnešného dňa nebola oboznámená z
obsahom zápisnice z tejto schôdze. Ona proti zákonnosti postupu odporcu podávala písomné námietky,
správca na Okresnom súde Bratislava V sám potvrdil neexistenciu pohľadávky voči navrhovateľke.
Argument súdu, že navrhovateľka sa nedomáhala neplatnosti zmluvy o výkone správy zo dňa 8. 11.
2004, je bezpredmetný, nakoľko správca vykonáva svoju činnosť na základe novej zmluvy, ktorá bola
navrhovateľke doručená, s jej obsahom bola uzrozumená až v máji 2012, pričom aj táto zmluva odporuje
zákonu, a teda je absolútne neplatná podobne ako zmluva z r. 2004. Pokiaľ je právny úkon absolútne
neplatný zo zákona nie je nutné domáhať sa rozhodnutia súdu.

Skôr ako odvolací súd pristúpi k vecnému preskúmaniu napadnutého rozhodnutia, zaoberá sa otázkou
včasnosti podaného odvolania.

V zmysle § 204 ods. 1 veta prvá O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na
súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje.



Napadnuté uznesenie bolo navrhovateľke doručené dňa 2. 8. 2012 ( doručenka pripojená na č.l. 57
spisu ).

Pätnásťdňová odvolacia lehota začala plynúť navrhovateľke dňa 3. 8. 2012 a jej posledný pätnásty deň
pripadol na 17. 8. 2012, ktorý deň bol piatok. Navrhovateľka však podala odvolanie na pošte až dňa 18.
8. 2012, t.j. po uplynutí odvolacej lehoty ( odvolanie na č.l. 59 spisu ).

Dňa 20. 8. 2012 ( č.l. 58 spisu ) doručila navrhovateľka prvostupňovému súdu písomné podanie,
obsahujúce jej návrh na odpustenie zmeškania lehoty, v ktorom poukazovala na to, že zistila, že jej
lehota na podanie odvolania voči uzneseniu prvostupňového súdu, ktorým bol zamietnutý jej návrh na
nariadenie predbežného opatrenia, uplynula dňa 17. 8. 2012, avšak ona si lehotu na podanie odvolania
vypočítala zle a odvolanie podala až dňa 18. 8. 2012. Žiadala prihliadnuť na to, že ona sama nemá
právnické vzdelanie.

Súd prvého stupňa o návrhu navrhovateľky na odpustenie zmeškania lehoty na podanie odvolania proti
uzneseniu o zamietnutí návrhu na nariadenie predbežného opatrenia rozhodol uznesením zo dňa 24.
9. 2012 č.k. 50C 396/2011 - 61 tak, že návrh navrhovateľky na odpustenie zmeškania lehoty zamietol.
Predmetné uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 24. 10. 2012.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Odvolací súd odvolanie navrhovateľky ako oneskorene podané odmietol v zmysle cit. § 218 ods. 1
písm. a/ O.s.p.

O trovách predbežného opatrenia rozhodne súd prvého stupňa v rozhodnutí o trovách konania ( § 145
O.s.p. ).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1511227782

  1. 26. 7. 2012Uznesenie Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 50C/396/2011 z 26. 7. 2012opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 16. 1. 2013Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 9Co/2/2013 z 16. 1. 2013 (toto rozhodnutie)
  3. 30. 4. 2013Uznesenie Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 50C/396/2011 z 30. 4. 2013potvrdené
  4. 29. 9. 2013Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 3Co/439/2013 z 29. 9. 2013