KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozhodnutieKrajský súd Bratislava29. 10. 2013plný text

Rozhodnutie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 4Co/545/2013 z 29. 10. 2013

CitáciaRozhodnutie Krajského súdu Bratislava z 29. októbra 2013, sp. zn. 4Co/545/2013, ECLI:SK:KSBA:2013:1512229706.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 4Co/545/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1512229706
Dátum vydania rozhodnutia: 30. 10. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Valéria Kleinová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1512229706.1

Rozhodnutie
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Valérie Kleinovej, členiek
senátu JUDr. Michaely Frimmelovej a Mgr. Ingrid Degmovej Pospíšilovej v právnej veci navrhovateľa:
O. K. G., M..N.., Q. X, G., zast. JUDr. Vladimírom Kánom, advokátom so sídlom Nám. M. Benku 9,
Bratislava, proti odporcovi: O. G., trvale bytom G., S. J. X, t.č. na neznámom mieste, zast. opatrovníčkou
O. K., zamestnankyňou Okresného súdu Bratislava V, o zaplatenie 50,70 €, na odvolanie navrhovateľa
proti rozsudku Okresného súdu Bratislava V zo dňa 6. augusta 2013, č.k. 41C 188/2013-34, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd napadnutý rozsudok súdu prvého stupňa p o t v r d z u j e.

Odporcovi n e p r i z n á v a náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým rozsudkom súd prvého stupňa zamietol návrh navrhovateľa, ktorým sa od
odporcu domáhal zaplatenia sumy 50,70 € z titulu cestovného a úhrady, nakoľko sa na
výzvu revízora pri kontrole dňa 25.08.2011 o 17:19 hod. pri cestovaní na linke MHD č. XX nepreukázal
platným cestovným lístkom ani iným platným cestovným dokladom. Vychádzal z ustanovení § 9 písm.
b/, § 14 ods. 3 zákona č. 168/1996 Z.z. a § 100 ods. 1 a § 108 Obč. zák. a vyslovil,
že premlčanie je kvalifikované uplynutie času, v dôsledku ktorého zaniká nárok námietkou premlčania,
jeho uplatniteľnosť na dobrovoľné plnenie je obmedzená zo strany povinného subjektu.
Dospel k záveru, že jednoročná premlčacia lehota, v ktorej sa premlčujú nároky z prepravy (§ 108 Obč.
zák.) začala v danom prípade plynúť v zmysle § 101 Obč. zák. odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať
po prvý raz, a to dňom 26.08.2011, keďže odporca cestoval v dopranom prostriedku
navrhovateľa bez platného cestového lístka dňa 25.08.2011 a skončilo dňa 26.08.2012, resp.
27.08.2012 (pondelok), pričom navrhovateľ podal návrh na súd dňa 05.11.2012. Opatrovníčka odporcu
vzniesla námietku premlčania žalovaného nároku, preto nebolo možné nárok navrhovateľovi priznať.

O trovách konania rozhodol podľa § 142 ods. 1 O.s.p. a odporcovi, úspešnému v konaní, náhradu trov
konania nepriznal, nakoľko jej v konaní žiadne trovy nevznikli.

Proti tomuto rozsudku podal včas odvolanie navrhovateľ, ktorý žiadal napadnutý rozsudok súdu prvého
stupňa zrušiť a vec mu vrátiť na ďalšie konanie. Poukázal na to, že Občiansky zákonník obsahuje
iba základnú úpravu vzťahov vznikajúcich pri rôznych druhoch a spôsoboch prepravy a podrobnejšia
úprava je ponechaná osobitným zákonom a na ich základe vydaným vykonávacím právnym
normám, v danom prípade zákon č. 169/1996 Z.z. o cestnej doprave. Vytýkal súdu
prvého stupňa nesprávne právne posúdenie veci, keď nepoužil správne ustanovenie právneho predpisu
a nedostatočne zistil skutkový stav, nakoľko povinnosť odporkyne zaplatiť mu úhradu vznikla v zmysle
§ 12 ods. 2 písm. b/ v spojení s § 14 ods. 1 písm. d/ a § 17 ods. 2 zák.č. 56/2012 Z.z. o cestnej
doprave a úhrada za nepreukázanie sa cestovným lístkom nepatrí medzi práva z prepravy v zmysle



§ 760 Obč. zák. Keďže zákon č. 56/2012 Z.z. neustanovuje premlčaciu dobu za nezaplatenie úhrady
pri cestovaní bez cestovného lístka, mal za to, že je potrebné použiť ust. § 101 Obč. zák. so
všeobecnou trojročnou premlčacou lehotou.

Odporca ani jeho opatrovníčka odvolací návrh nepodali.

Krajský súd v Bratislave ako súd odvolací (§ 10 ods. 1 O.s.p.) prjednal vec podľa § 212
ods. 1 O.s.p., bez pojednávania podľa § 214 ods. 1 O.s.p. a dospel k záveru, že
odvolanie navrhovateľa nie je dôvodné.

Občiansky zákonník upravuje prepravné zmluvy (zmluvy o preprave osôb a zmluvy o preprave nákladu)
v § 760 až § 773 Obč. zák. Úprava prepravných zmlúv v Občianskom zákonníku je veľmi stručná a
obsahuje iba základné pravidlá, ktoré platia pri prepravných zmluvách. Vzhľadom na väčšie množstvo
spôsobov dopravy, ktoré si vyžadujú špecifické úpravy, nebolo možné všetky otázky týkajúce sa
právnej úpravy upraviť v Občianskom zákonníku podrobnejšie. Podrobnejšiu úpravu osobnej a nákladnej
prepravy určujú osobitné predpisy, najmä prepravné poriadky a tarify § 772 prvá veta Obč. zák.).

Právne vzťahy účastníkov konania sa riadia ustanovením § 760 Obč. zák., ktoré nepriamo vymedzuje
pojem zmluva o preprave osôb tým, že ustanovuje základné práva a povinnosti účastníkov tejto zmluvy.
Podľa tohto ustanovenia zmluvou o preprave osôb vzniká cestujúcemu, ktorý za určené cestovné použije
dopravný prostriedok, právo, aby ho dopravca prepravil na miesto určenia riadne a včas.
Zmluva o preprave v mestskej hromadnej doprave je uzavretá konkludentným konaním spočívajúcim
na stane cestujúceho v nástupe do dopravného prostriedku, a tým konkludentne pristupuje na celý
rozsah poskytovanej služby, mlčky pristupuje aj na ďalšie všeobecne známe vedľajšie dojednania zmluvy
upravené v zákone č. 168/1996 Zb. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov a v Prepravnom
poriadku mestskej hromadnej dopravy v G., vydaného v zmysle zák.č. 164/1996 Zb. o dráhach v znení
neskorších predpisov O. K. G., M..N.., t.j. mať u seba platný cestovný lístok a na vyzvanie ho predložiť
ku kontrole a pokiaľ cestujúci nezaplatí riadne a včas cestovné, ktoré je cenou poskytovanej služby,
súhlasí s tým, že mu bude účtovaná pokuta. Použitie prostriedku mestskej hromadnej dopravy je v plnej
dispozícii občana ako cestujúceho a je na jeho úvahe či za takto stanovených podmienok do dopravného
prostriedku nastúpi a zmluvu o preprave uzavrie.

V danom prípade právne závery súdu prvého stupňa zodpovedajú hypotéze použitého právneho
predpisu a správny je aj jeho záver o premlčaní. Navrhovateľ predmetným návrhom totiž uplatňoval
cestovné a nezaplatenie úhrady (pokutu) v zmysle § 12 ods. 4, § 14 ods. 3 zákona č. 168/1996 Zb. o
cestnej doprave v znení neskorších predpisov a čl. 6 bod 3 Prepravného poriadku mestskej hromadnej
dopravy v G., splatnú dňom porušenia povinností odporcu mať zakúpený lístok, t.j. dňom 25.08.2011.
Pre práva z prepravy platí premlčacia doba podľa § 108 Obč. zák., podľa ktorého ustanovenia jej
dĺžka je jeden rok a nakoľko návrh na začatie konania bol doručený súdu podľa prezenčnej pečiatky
až dňa 05.11.2012, bol návrh navrhovateľa podaný po uplynutí zákonnej premlčacej doby. Preto,
keď opatrovníčkou odporcu bola vznesená námietka premlčania, nebolo možné nárok navrhovateľovi
priznať. Námietka navrhovateľa v odvolaní ohľadom premlčania spočívajúca v tom, že zákon č. 56/2012
Z.z. neustanovuje premlčaciu dobu za nezaplatenie úhrady pri cestovaní bez cestovného lístka, a preto
je namieste použiť ust.§ 101 Obč. zák. nebola dôvodná. Správne bolo rozhodnutie súdu prvého stupňa
aj v časti trov konania.

Odvolací súd preto z vyššie uvedených dôvodov napadnutý rozsudok súdu prvého stupňa ako vecne
správny podľa § 219 ods. 1 O.s.p. potvrdil.

O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa § 224 ods. 1 a § 142 ods. 1, v spojení
s § 151 ods. 1 O.s.p. a odporcovi, úspešnému v odvolacom konaní, náhradu trov odvolacieho konania
nepriznal, nakoľko mu trovy konania v tomto konaní nevznikli.



Toto rozhodnutie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Bratislave pomerom hlasov 3:0.

Poučenie:

Tento rozsudok nemožno napadnúť odvolaním.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1512229706

  1. 6. 8. 2013Rozsudok Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 41C/188/2013 z 6. 8. 2013potvrdené
  2. 29. 10. 2013Rozhodnutie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 4Co/545/2013 z 29. 10. 2013 (toto rozhodnutie)