KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava15. 5. 2014plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 6S/5/2014 z 15. 5. 2014

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 15. mája 2014, sp. zn. 6S/5/2014, ECLI:SK:KSBA:2014:1014200048.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 6S/5/2014
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1014200048
Dátum vydania rozhodnutia: 16. 05. 2014
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Soňa Langová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2014:1014200048.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci žalobcu: METROPOLA LTD o.z., Hlbinná 7/A, 821 06 Bratislava,
IČO: 46 903 348, proti žalovanému: Daňový úrad Bratislava, Ševčenkova 32, 850 00 Bratislava, o
uloženie povinnosti žalovanému vo veci ochrany pred nezákonným zásahom orgánu verejnej správy,
takto

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave konanie z a s t a v u j e.

Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

Žalobou doručenou tunajšiemu súdu dňa 8.1.2014 žalobca žiadal súd, aby zakázal žalovanému vykonať
u žalobcu miestne zisťovanie, predmetom ktorého má byť predloženie účtovných dokladov navrhovateľa,
ako daňového subjektu za rok 2011, 2012 a január až september 2013 do 7 dní od právoplatnosti
rozsudku.

Podľa ust. § 247 ods. 1 O.s.p., podľa ustanovení tejto hlavy (druhá hlava O.s.p.) sa postupuje
v prípadoch, v ktorých fyzická alebo právnická osoba tvrdí, že bola na svojich právach ukrátená
rozhodnutím a postupom správneho orgánu, a žiada, aby súd preskúmal zákonnosť tohto rozhodnutia
a postupu.

Podľa ust. § 249 ods.1/ O.s.p. konanie (v správnych veciach) sa začína na návrh, ktorý sa nazýva
žalobou.

Podľa § 249 ods. 2 O.s.p. žaloba musí okrem všeobecných náležitostí podania obsahovať označenie
rozhodnutia a postupu správneho orgánu, ktoré napadá, vyjadrenie, v akom rozsahu sa toto rozhodnutie
a postup napadá, uvedenie dôvodov, v čom žalobca vidí nezákonnosť rozhodnutia a postupu správneho
orgánu a aký konečný návrh robí.

Podľa ust. § 250 ods. 1 O.s.p. účastníkmi konania sú žalobca a žalovaný.

Podľa ust. § 250a O.s.p.,(druhá hlava piatej časti O.s.p.) žalobca musí byť zastúpený advokátom,
pokiaľ nemá právnické vzdelanie buď sám, alebo jeho zamestnanec (člen), ktorý zaňho na súde
koná; to neplatí vo veciach, v ktorých je daná vecná príslušnosť okresného súdu, alebo ak ide
o preskúmanie rozhodnutia a postupu vo veciach zdravotného poistenia, sociálneho zabezpečenia
vrátane nemocenského poistenia, dôchodkového zabezpečenia, štátnych sociálnych dávok, sociálnej



pomoci a poistenia v nezamestnanosti, aktívnej politiky trhu práce a garančného fondu, poskytovania
zdravotnej starostlivosti, vo veciach priestupkov a vo veciach azylu a doplnkovej ochrany.

Podľa ust. § 250v ods. 1 až 8 O.s.p., fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá tvrdí, že bola ukrátená
na svojich právach a právom chránených záujmoch nezákonným zásahom orgánu verejnej správy, ktorý
nie je rozhodnutím, a tento zásah bol zameraný priamo proti nej alebo v jeho dôsledku bol proti nej priamo
vykonaný, môže sa pred súdom domáhať ochrany proti zásahu, ak taký zásah alebo jeho dôsledky trvajú
alebo hrozí jeho opakovanie.

Orgán, proti ktorému návrh smeruje, je orgán, ktorý podľa tvrdenia uvedeného v návrhu vykonal zásah;
v prípade zásahu ozbrojených síl, ozbrojeného zboru alebo iného verejného zboru je to orgán, ktorý
tento zbor riadi, alebo ktorému je taký zbor podriadený.

Návrh nie je prípustný, ak navrhovateľ nevyčerpal prostriedky, ktorých použitie umožňuje osobitný
predpis, alebo ak sa navrhovateľ domáha len určenia, že zásah bol alebo je nezákonný. Návrh musí
byť podaný do 30 dní odo dňa, keď sa osoba dotknutá zásahom o ňom dozvedela, najneskôr však do
jedného roka odo dňa, keď k nemu došlo.

Súd o takom návrhu rozhodne rozsudkom. Ak súd návrhu vyhovie, vo výroku rozsudku uvedie označenie
orgánu, ktorému sa povinnosť ukladá, predmet a číslo správneho konania a lehotu, v ktorej má orgán
verejnej správy túto povinnosť vykonať. Povinnosť spočíva v zákaze pokračovať v porušovaní práva
navrhovateľa a v príkaze, ak je to možné, obnoviť stav pred zásahom. Ustanovenie § 250u platí rovnako.
Súd návrh zamietne, ak nie je dôvodný alebo návrh nie je prípustný.

Navrhovateľ má právo na náhradu trov konania, ak súd návrhu vyhovel.

Súd konanie zastaví, ak odpadli dôvody na ďalšie konanie, a zároveň rozhodne o trovách konania.

Proti rozhodnutiu súdu nie je prípustný opravný prostriedok.

Na konanie podľa tejto hlavy sa použijú ustanovenia prvej a druhej hlavy tejto časti primerane, ak v tejto
hlave nie je ustanovené inak.

Piata hlava piatej časti O.s.p. neupravuje inak povinnosť byť v konaní podľa piatej hlavy, piatej časti
O.s.p. zastúpený advokátom, ako to upravuje ust. § 250a O.s.p., a preto je daná podmienka postupu
súdu v konaní, len ak je žalobca zastúpený advokátom.

V zmysle ust. § 43 ods. 1 O.s.p. v spojitosti s ust. § 250a O.s.p., súd žalobcu podaním zo dňa 14.1.2014
okrem iného vyzval, aby v lehote 15 dní predložil súdu plnomocenstvo udelené advokátovi a upozornil
ho, že v prípade, ak v určenej lehote žalobca nepreukáže svoje zastupovanie v konaní podľa § 250a
O.s.p., súd konanie zastaví.

Žalobcovi bolo podanie súdu doručené dňa 21.2.2014 v súlade s ust. § 45 a § 46 O.s.p.

Lehota na predloženie plnej moci na zastupovanie žalobcu v konaní udelenej advokátovi, uplynula dňa
8.3.2014. Žalobca v tejto lehote na výzvu nereagoval a žiadané plnomocenstvo nepredložil.

Podľa § 250d ods. 3 O.s.p. súd uznesením konanie zastaví, ak sa žaloba podala oneskorene, ak ju
podala neoprávnená osoba, ak smeruje proti rozhodnutiu, ktoré nemôže byť predmetom preskúmavania



súdom, ak žalobca neodstránil vady žaloby, ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému
vybaveniu žaloby, alebo ak žalobca nie je zastúpený podľa § 250a alebo ak žaloba bola vzatá späť (§
250h ods. 2). Odvolanie proti uzneseniu je prípustné.

Na základe uvedených dôvodov súd konanie zastavil.

O trovách konania rozhodol podľa ust. § 146 ods. 1 písm. c ) v spojitosti s ust. §246c ods. 1 O.s.p. tak,
že žiadnemu účastníkovi nepriznal právo na ich náhradu, pretože pre iný postup nebol dôvod.

Toto rozhodnutie senát Krajského súdu v Bratislave prijal pomerom hlasov 3 : 0 (§ 3 ods. 9 zákona č.
757/2004 Z.z. v znení zákona č. 33/2011 Z.z.)

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu možno podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia, na Krajský súd v
Bratislave.

V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3 O. s.p.) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu
smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za
nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.

Ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie, oprávnený môže podať návrh
na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona.