Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 6Co/510/2014 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1107232141 Dátum vydania rozhodnutia: 27. 08. 2014 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Martin Murgaš ECLI: ECLI:SK:KSBA:2014:1107232141.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v právnej veci žalobcu: I.. L. Š., Q. B. E.. Č.. X, Q., proti žalovanej: Československá obchodná banka, a. s., Michalská ul. č. 18, Bratislava, o 12.446,02 eur s prísl., na odvolanie žalobcu proti rozsudku Okresného súdu Bratislava I zo 6. októbra 2010, č. k. 12C/75/2007-92, pomerom hlasov 3 : 0, takto r o z h o d o l : Odvolanie sa o d m i e t a. Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania. o d ô v o d n e n i e : Napadnutým rozsudkom súd prvého stupňa zamietol žalobu, ktorou sa žalobca proti žalovanej domáhal zaplatenia sumy 12.446,02 eur s prísl. a žalovanej nepriznal náhradu trov konania. Súd prvého stupňa takto rozhodol, keď dospel k záveru, že uplatnený nárok je premlčaný. Keďže žalovaná sa premlčania dovolala, súd prvého stupňa nemohol žalobcovi premlčaný nárok priznať (§ 100 Obč. zák.). S poukazom na tieto závery súd prvého stupňa žalobu zamietol a o trovách konania rozhodol podľa § 142 ods. 1 O. s. p. Proti tomuto rozhodnutiu podal odvolanie žalobca. Zo spisu vyplýva, že napadnutý rozsudok bol žalobcovi doručený dňa 5. 11. 2012 (viď doručenku na č. l. 98). 15-dňová lehota na podanie odvolania začala žalobcovi plynúť dňa 6. 11. 2012 a uplynula dňom 20. 11. 2012, ktorý pripadol na utorok. Žalobca podal odvolanie osobne na súde prvého stupňa dňa 23. 6. 2014, teda oneskorene. Odvolací súd poukazuje na to, že na doručenke na č. l. 98 je pečiatka dodacej pošty z 5. 11. 2013. Keby sa vychádzalo z toho, že žalobcovi bol napadnutý rozsudok doručený dňa 5. 11. 2013, lehota na podanie odvolania by mu začala plynúť dňa 6. 11. 2013 a uplynula by dňa 20. 11. 2013, ktorý pripadol na stredu. Odvolanie by teda aj v tomto prípade bolo podané oneskorene. Keďže odvolanie bolo podané oneskorene, odvolací súd ho odmietol podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O. s. p. O trovách odvolacieho konania odvolací súd rozhodol podľa § 146 ods. 1 písm. c/, v spojení s § 224 ods. 1 O. s. p.