KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokKrajský súd Bratislava9. 3. 2014plný text

Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 6Co/91/2014 z 9. 3. 2014

CitáciaRozsudok Krajského súdu Bratislava z 9. marca 2014, sp. zn. 6Co/91/2014, ECLI:SK:KSBA:2014:1512233814.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 6Co/91/2014
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1512233814
Dátum vydania rozhodnutia: 10. 03. 2014
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Martin Murgaš
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2014:1512233814.1

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Martina Murgaša a členov
senátu JUDr. Beáty Jurgošovej a JUDr. Branislava Krála v právnej veci žalobcu: Dopravný podnik
Bratislava, a. s., Olejkárska 1, Bratislava, zast. JUDr. Vladimírom Kánom, advokátom, Nám. Martina
Benku 9, Bratislava, proti žalovanému: O. D., bytom F. X.. Č.. XX, N., t. č. na neznámom mieste, zast.
opatrovníčkou W. A., zamestnankyňou Okresného súdu Bratislava V, o 50,70 eur s prísl., na odvolanie
žalobcu proti rozsudku Okresného súdu Bratislava V zo 7. októbra 2013, č. k. 41C/246/2013-32,
pomerom hlasov 3:0, takto

r o z h o d o l :

Rozsudok súdu prvého stupňa sa v napadnutej časti p o t v r d z u j e.

Žalovanému sa nepriznáva náhrada trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým rozsudkom súd prvého stupňa zamietol žalobu, ktorou sa žalobca domáhal voči žalovanej
zaplatenia 50,70 eur z titulu cestovného a úhrady pri nepreukázaní sa platným cestovným lístkom a
žalovanému nepriznal náhradu trov konania.

Súd prvého stupňa vykonaným dokazovaním zistil, že žalovaný dňa 16. 8. 2011 o 22.14 hod. cestoval
dopravným prostriedkom žalobcu, linkou č. 83 - autobusom a pri kontrole sa nevedel preukázať platným
cestovným lístkom. Tento deň pri kontrole cestovných lístkov bol žalovaný zároveň vyzvaný k zaplateniu
ceny cestovného lístka a úhrady, čo je zaznamenané aj v hlásení o porušení tarifných a prepravných
podmienok č. XXXXXXX. Po právnej stránke súd prvého stupňa svoje rozhodnutie odôvodnil ust. §
9 písm. b/, § 14 ods. 3

zák. č. 168/1996 Z. z., ako aj § 100 ods. 1 a § 108 Obč. zák. Vzhľadom na skutočnosť, že žalovaný
vzniesol námietku premlčania, súd prvého stupňa sa zaoberal otázkou premlčania predmetného nároku.
Poukázal na ust. § 108 Obč. zák., v ktorom je stanovená jednoročná premlčacia doba na uplatnenie
práva z prepravy a ktoré platí pre všetky práva vzniknuté z osobnej a nákladnej prepravy (§ 760 až §
773 Obč. zák.) s výnimkou práva na náhradu škody v zmysle § 764 Obč. zák., pre ktoré platí § 106
Obč. zák. Podľa súdu prvého stupňa sa v jednoročnej premlčacej dobe v zmysle tohto ustanovenia
premlčuje nielen nárok dopravcu na cestovné vyplývajúci z § 760 Obč. zák., ale aj jeho nárok na úhradu
za nepreukázanie sa platným cestovným lístkom v zmysle zákona č. 168/1996 Z. z. Uviedol, že i tento
nárok patrí medzi práva z prepravy v zmysle § 760 Obč. zák., hoci nie je v tomto ustanovení výslovne
uvedený. Podotkol, že zák. č. 168/996 Z. z. je verejnoprávnym predpisom, ktorý okrem iného upravuje
aj vzťahy medzi cestujúcimi a dopravcom, teda občianskoprávne vzťahy. Keďže tento zákon neupravuje
premlčanie nároku dopravcu na úhradu pri nepreukázaní sa platným cestovným lístkom (§ 9 písm.



b/ v spojení s § 14 ods. 2 zákona č. 168/1996 Z. z.), je podľa názoru súdu prvého stupňa potrebné
otázku premlčania tohto nároku posúdiť v zmysle § 853 Obč. zák. na základe analógie legis podľa
tých ustanovení Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú vzťahy obsahom a účelom najbližšie, pričom
takýmto ustanovením je práve § 108 Obč. zák. Keďže zák. č. 168/1996 Z. z. neupravuje ani začiatok
plynutia premlčacej doby na uplatnenie práva na cestovné a na úhradu za nepreukázanie sa platným
cestovným lístkom, podľa § 563 Obč. zák. je dlžník - cestujúci povinný splatiť dlh prvého dňa po tom,
ako ho veriteľ - dopravca o plnenie požiadal, čím zároveň nastáva splatnosť dlhu a v tento deň bolo
možné aj právo vykonať podaním žaloby na súd. V nadväznosti na uvedené súd prvého stupňa dospel k
záveru, že jednoročná premlčacia doba v prejednávanej veci začala plynúť dňom 17. 8. 2011 a uplynula
dňom 17. 8. 2012. Žalobca podal žalobu na súd prvého stupňa až dňa 3. 12. 2012, teda oneskorene.
S poukazom na tieto závery súd prvého stupňa žalobu zamietol a o trovách konania rozhodol podľa §
142 ods. 1 O. s. p.

Proti tomuto rozsudku podal odvolanie žalobca a napadol ním výrok, ktorým bola žaloba zamietnutá
v časti úhrady pri nepreukázaní sa platným cestovným lístkom 50,- eur. Navrhol, aby odvolací súd
rozsudok súdu prvého stupňa v napadnutej časti zrušil a vec mu v tomto rozsahu vrátil na ďalšie konanie.
Odvolanie odôvodnil v podstate tým, že nárok na úhradu pri nepreukázaní sa platným cestovným lístkom
50,- eur sa podľa neho premlčuje vo všeobecnej 3-ročnej premlčacej dobe uvedenej v § 101 Obč.
zák. Všeobecná premlčacia doba sa použije všade tam, kde pre jednotlivé práva Občiansky zákonník
neustanovuje zvláštnu premlčaciu dobu. Premlčaný je podľa žalobcu iba nárok na zaplatenie cestovného
0,70 eur.

Odvolací súd, ktorý bol viazaný rozsahom a dôvodmi odvolania (§ 212 ods. 1 O. s. p.), preskúmal
rozsudok súdu prvého stupňa v napadnutej časti, prejednal odvolanie bez nariadenia pojednávania
podľa § 214 ods. 2 O. s. p. a dospel k záveru, že odvolanie nie je dôvodné.

V zmysle § 108 Obč. zák. je na uplatnenie práva z prepravy stanovená jednoročná premlčacia doba,
pričom toto zákonné ustanovenie platí pre všetky práva vzniknuté z osobnej a nákladnej prepravy (§
760 až § 773 Obč. zák.) s výnimkou práva na náhradu škody v zmysle § 764 Obč. zák., pre premlčanie
ktorého platí § 106 Obč. zák. Odvolací súd sa stotožňuje s názorom súdu prvého stupňa, že v jednoročnej
premlčacej dobe podľa § 108 Obč. zák. sa premlčuje nielen nárok dopravcu na cestové vyplývajúci z §
760 Obč. zák., ale aj jeho nárok na prirážku k základnému cestovnému za nepreukázanie sa platným
prepravným dokladom

(cestovným lístkom) v zmysle zákona č. 168/1996 Z. z. o cestnej doprave. Tento nárok totiž taktiež patrí
medzi práva z prepravy v zmysle § 760 Obč. zák. Zák. č. 168/1996 Z. z. je taktiež verejnoprávnym
predpisom, ktorý okrem iného upravuje aj vzťahy medzi cestujúcimi a dopravcom, teda občianskoprávne
vzťahy. Keďže tento zákon premlčanie nároku dopravcu na prirážku k základnému cestovnému pri
nepreukázaní sa platným prepravným dokladom neupravuje, je potrebné otázku premlčania tohto
nároku posúdiť v zmysle § 853 ods. 1 Obč. zák. na základe analógie legis podľa tých ustanovení
Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú vzťahy obsahom a účelom najbližšie, teda podľa ustanovenia
§ 108 Obč. zák. Zák. č. 168/1996 Z. z. zároveň neupravuje ani začiatok plynutia premlčacej doby
na uplatnenie práva na cestovné a prirážku k základnému cestovnému za nepreukázanie sa platným
cestovným lístkom. Preto je podľa názoru odvolacieho súdu namieste aplikácia ust. § 563 Obč. zák.,
ako to správne uvádza aj súd prvého stupňa a dlžník - cestujúci je povinný splatiť dlh prvého dňa potom,
ako ho veriteľ - dopravca o plnenie požiadal. Týmto dňom pritom nastáva splatnosť dlhu a zároveň je v
tento deň možné prvýkrát uplatniť právo podaním žaloby na súd.

V prejednávanej veci z obsahu spisu vyplýva, že žalovaný cestoval dňa 16. 8. 2011 v Bratislave na
linke MHD č. 83 a na vyzvanie revízora sa nepreukázal platným cestovným lístkom. Z Hlásenia o
porušení tarifných a prepravných podmienok z toho istého dňa vyplýva, že žalovaný odmietol zaplatiť
revízorom požadovanú sumu pozostávajúcu z cestovného 0,70 eur a úhrady 50,- eur priamo na mieste
pri vykonávaní kontroly. Jednoročná premlčacia doba na uplatnenie nároku žalobcu na súde tak začala
plynúť dňa 17. 8. 2011 a uplynula dňom 16. 8. 2012. Žalobca podal žalobu na súd dňa 3. 12.
2012, t. j. oneskorene - po uplynutí premlčacej doby. Keďže opatrovníčka žalovaného vzniesla námietku



premlčania (č. l. 30), súd prvého stupňa postupoval správne, keď žalobcovi premlčané právo nepriznal
(§ 100 ods. 1 posledná veta Obč. zák.).

Odvolací súd nepovažoval za dôvodnú odvolaciu námietku žalobcu, že pri cestovaní bez cestovného
lístka treba použiť § 101 Obč. zák. o všeobecnej premlčacej dobe. Nárok na zaplatenie prirážky k
základnému cestovnému pri nepreukázaní sa platným prepravným dokladom totiž nemôže vzniknúť
samostatne a oddelene len na základe zák. č. 168/1996 Z. z., ale len spolu s nárokom na zaplatenie
cestovného. Obidva nároky tak vznikajú súčasne a výlučne zo zmluvy o preprave osôb v MHD resp.
z jej porušenia. U obidvoch nárokov sa preto dĺžka premlčacej doby riadi ust. § 108 Obč. zák., a teda
je jednoročná.

Pokiaľ žalobca vo svojom odvolaní poukazuje na rozsudky odvolacieho súdu sp. zn. 15Co/67/2011
a sp. zn. 14Co/216/2011, v ktorých odvolací súd v skutkovo totožných veciach odvolaniu žalobcu
vyhovel, odvolací súd uvádza, že tieto rozhodnutia nie sú právne záväzné pre rozhodovanie iných
odvolacích senátov a nestotožňuje sa s právnym názorom v otázke premlčania prezentovaným v týchto
rozhodnutiach. Zároveň odvolací súd dodáva, že práve z dôvodu rozdielneho právneho posúdenia
skutkovo totožných vecí bolo občianskoprávnym kolégiom Krajského súdu v Bratislave vo vzťahu k
otázke posúdenia premlčania nárokov zo zmluvy o preprave osôb v prostriedkoch MHD (cestovné a
úhrada) prijaté zjednocujúce stanovisko, z ktorého odvolací súd v tomto rozhodnutí vychádzal.

Z týchto dôvodov odvolací súd potvrdil podľa § 219 ods. 1 O. s. p. rozsudok súdu prvého stupňa v
napadnutej časti, ktorou bola zamietnutá žaloba o zaplatenie 50,- eur.

Výrok rozsudku súdu prvého stupňa, ktorým bola zamietnutá žaloba o zaplatenie

cestovného 0,70 eur, nebol napadnutý odvolaním a nadobudol právoplatnosť.

O náhrade trov odvolacieho konania odvolací súd rozhodol podľa § 224 ods. 1 v spojení s § 142 ods. 1
O. s. p. Žalovanej, ktorá mala v odvolacom konaní plný úspech, však náhradu trov odvolacieho konania
nepriznal, pretože jej žiadne nevznikli.

Poučenie:

Proti tomuto rozsudku odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1512233814

  1. 7. 10. 2013Rozsudok Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 41C/246/2013 z 7. 10. 2013potvrdené
  2. 9. 3. 2014Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 6Co/91/2014 z 9. 3. 2014 (toto rozhodnutie)