KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokKrajský súd Bratislava14. 2. 2017plný text

Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 6Co/825/2014 z 14. 2. 2017

CitáciaRozsudok Krajského súdu Bratislava z 14. februára 2017, sp. zn. 6Co/825/2014, ECLI:SK:KSBA:2017:1113202924.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 6Co/825/2014
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1113202924
Dátum vydania rozhodnutia: 15. 02. 2017
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Martin Murgaš
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2017:1113202924.1

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Martina Murgaša a členov senátu
JUDr. Branislava Krála a JUDr. Zuzany Kučerovej v právnej veci žalobcu: Slovenská advokátska komora,
Kolárska ul. č. 4, Bratislava, zast. advokátskou kanceláriou Legium, s.r.o., Bukureštská ul. č. 3, Bratislava
proti žalovanému: W.. V. Z., Z. X. H. Č.. XXX, Z., zast. advokátskou kanceláriou Bugala a Ďurček, s.r.o.,
Miletičova 5B, Bratislava, o 80,09 eur s prísl., na odvolanie žalobcu proti rozsudku Okresného súdu
Bratislava I z 15. mája 2014, č. k. 4C/180/2013-80, takto

r o z h o d o l :

Napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie sa p o t v r d z u j e.
Žalovaný má nárok na náhradu trov odvolacieho konania v celom rozsahu.

o d ô v o d n e n i e :

1. Napadnutým rozsudkom, v spojení s opravným uznesením súd prvej inštancie zamietol žalobu
žalobcu, ktorou sa domáhal zaplatenia sumy 80,09 eur s prísl. Žalobcovi uložil povinnosť nahradiť
žalovanému trovy konania vo výške 134,22 eur do troch dní odo dňa právoplatnosti rozsudku.
2. Súd prvej inštancie vykonaným dokazovaním zistil, že žalovaný bol od XX.XX.XXXX ako advokát
zapísaný v zozname advokátov vedenom Slovenskou advokátskou komorou pod reg. č. XXXX.
Žalovanému vznikla v súvislosti s členstvom povinnosť platiť príspevok na činnosť SAK za rok 2008
vo výške 199,16 eur. Vzhľadom na to, že žalovaný si svoju povinnosť nesplnil v lehote splatnosti do
30.04.2008, ale príspevok uhradil až dňa 20.08.2008, vznikla mu povinnosť zaplatiť aj pokutu za
omeškanie vo výške 100 % príspevku, ktorú si žalobca uplatnil vo výške 10 % za 4 začaté mesiace
omeškania v sume 79,60 Eur (správne malo byť uvedené 79,66 Eur - pozn. odvolacieho súdu). Rovnako
vznikla žalovanému povinnosť zaplatiť úroky z omeškania podľa ustanovení Občianskeho zákonníka za
jeho omeškanie s úhradou príspevku do sociálneho fondu určeného uznesením konferencie advokátov
vo výške 16,60 eur, ktorý uhradil obdobne až dňa 20.08.2008. Výška úrokov z omeškania za obdobie
omeškania činí 0,43 Eur.
3. Z tohto skutkového stavu súd prvej inštancie vyvodil záver, že žaloba nie je dôvodná. Súd prvej
inštancie na základe žalovaným vznesenej námietky premlčania konštatoval premlčanie uplatneného
nároku na zaplatenie sumy 80,09 eur, keď dospel k záveru o neopodstatnenosti argumentácie žalobcu,
podľa ktorého sa vzťah medzi žalobcom ako subjektom záujmovej samosprávy a žalovaným má
spravovať predpismi verejného práva založenými na nadradenosti a podradenosti. Odkazujúc na § 29
ods. 1 zák. č. 586/2003 Z.z. advokácii a na § 2, ods. 1 a 3, § 3 ods. 1 a § 4 ods. 1 a 2 uznesenia
konferencie advokátov súd prvej inštancie dospel k právnemu záveru, že vzťahy medzi komorou a jej
členmi sú vzťahmi súkromnoprávnymi, pretože sú to členovia komory, ktorí si prostredníctvom svojich
orgánov určujú výšku príspevkov, ako aj spôsob sankcionovania členov za omeškanie s úhradou
príspevkov, pričom štát uvedenú oblasť nijakým spôsobom nereguluje a nezasahuje do nej. Keďže
komora v tomto prípade nevystupuje ako orgán verejnej moci, ale ako orgán samosprávy v oblasti,
v ktorej jej nie je zverený výkon verejnej moci, na daný prípad sa vzťahujú predpisy súkromného



práva. Vzhľadom na prijatý právny záver súd prvej inštancie nepovažoval za dôvodnú ani zmenu právnej
argumentácie žalobcu, že uplatnená pokuta nemôže byť právne považovaná za zmluvnú pokutu podľa
ust. § 544 Obč. zák. O trovách konania súd prvej inštancie rozhodol podľa § 1423 ods. 1 O.s.p. a priznal
ich náhradu žalovanému. Náhrada trov konania pozostáva z poplatku za žalobu vo výške 16,50 eur a
z trov právneho zastúpenia vo výške 117,72 eur.
4. Proti tomuto rozsudku podal odvolanie žalobca. Navrhol, aby odvolací súd napadnutý rozsudok zmenil
tak, že žalobe vyhovie, alternatívne aby ho zrušil a vec vrátil súdu prvej inštancie na ďalšie konanie.
V odvolaní žalobca uviedol, že povinnosť k platbám, ktoré sú predmetom tohto konania, vznikla z
jednostranného rozhodnutia najvyššieho orgánu SAK - konferencie advokátov SAK a pre žalovaného sú
tieto platby povinné v zmysle § 75 zákona o advokácii a nie preto, že by sa dobrovoľne k nim zaviazal na
základe svojej autonómnej vôle. Predmetný právny vzťah nemá súkromnoprávny charakter, pretože sa
pri ňom neuplatňuje slobodná vôľa žalovaného, ale táto povinnosť na neho dopadá bez ohľadu na jeho
vôľu. Nie je tak naplnená základný predpoklad vzniku občianskoprávneho vzťahu vyjadrený v § 2 ods. 2
Obč. zák., ktorým je rovnaké postavenie subjektov v právnom vzťahu. Žalobca má za to, že je právnickou
osobou zriadenou zákonom, kde zákon zveruje aj určité právomoci vo vzťahu k svojim členom a preto
ho treba považovať za orgán verejnej moci. V tejto súvislosti žalobca poukázal na § 244 ods. 2 O.s.p.,
ktorý zakladá právomoc súdov preskúmavať v správnom súdnictve zákonnosť rozhodnutí a postupov
orgánov, o. i. aj záujmovej samosprávy. Takýmto subjektom je podľa žalobcu aj Slovenská advokátska
komora. Je zrejmé, že správne súdnictvo sa nezoberá občianskoprávnymi vzťahmi, ale preskúmava
zákonnosť postupov a rozhodnutí v oblasti verejnej správy. Zákon o advokácii je predpis z oblasti
verejného práva, ktorý neupravuje premlčacie doby pri žiadnych platbách, ktoré sú advokáti povinní
platiť. Z toho vyplýva záver o nepremlčateľnosti povinnosti zaplatiť platby, ktoré sú predmetom tohto
konania. Pokiaľ má súd za to, že je potrebné uvažovať o premlčaní, potom pre nedostatok špeciálnej
právnej úpravy v zákone o advokácii žalobca považuje za správne použitie analógie iuris. Žalobca
považuje vymáhané platby za platby svojim charakterom a účelom najbližšie k daňovým nedoplatkom
v zmysle § 2 písm. f) zák. č. 563/2009 Z.z. o správe daní a stanovený úrok ako úrok z omeškania v
zmysle § 156 ods. 1 písm. c/ Daňového poriadku. Preto s odkazom na § 85 ods. 1 Daňového poriadku
je potrebné uvažovať v prípade premlčania nároku o premlčacej dobe 6 rokov. Zároveň žalobca namietol
nesprávnosť výroku o trovách konania, ktoré boli priznané žalovanému celkom za 4 úkony právnej služby
argumentujúc, že žalovaného advokáta zastupuje advokátska kancelária, v ktorej je žalovaný konateľom
a spoločníkom a preto medzi žalovaným a jeho zástupcom nevzniká vzťah zástupcu a zastupovaného.
Žalovaného ako fyzickú osobu v konaní síce zastupovala právnická osoba, ale s odkazom na § 15
ods. 2 zákona o advokácii ide o spoločnosť s ručením obmedzeným, prostredníctvom ktorej žalovaný
vykonáva advokáciu.
5. Odvolací súd, ktorý bol viazaný rozsahom a dôvodmi odvolania (§ 379, § 380 C.s.p.), preskúmal
napadnutý rozsudok, prejednal odvolanie bez nariadenia pojednávania a dospel k záveru, že odvolanie
nie je dôvodné.
6. Povinnosť riadne a včas platiť príspevok na činnosť komory a vykonávať ďalšie platby určené
predpisom komory, uznesením konferencie advokátov, prípadne predsedníctvom komory v rámci jej
právomoci, vyplýva z ust. § 29 ods. 1 zák. č. 586/2003 Z.z. o advokácii.
Podľa § 66 ods. 2 zák. č. 586/2003 Z.z. komora je samosprávna stavovská organizácia, ktorá združuje
všetkých advokátov zapísaných v zozname advokátov vedenom komorou.
Podľa § 66 ods. 5 zák. č. 586/2003 Z.z. komora v súlade s týmto zákonom vydáva predpisy komory.
Podľa § 67 ods. 1 zák. č. 586/2003 Z.z. konferencia advokátov je najvyšší orgán komory.
Podľa § 69 ods. 1 zák. č. 586/2003 Z.z. konferencia rozhoduje o všetkých základných otázkach
advokátov, pričom najmä a/ volí a odvoláva členov predsedníctva komory a ostatných orgánov
komory, b/ schvaľuje predpisy komory, ktorými sú najmä advokátsky poriadok, organizačný poriadok,
rokovací poriadok, volebný poriadok a disciplinárny poriadok, c/ môže zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie
predsedníctva komory, d/ zriaďuje sociálny fond, prípadne iné fondy a schvaľuje pravidlá ich tvorby a
zásady použitia, e/ schvaľuje výšku náhrady za stratu času pri výkone funkcií v orgánoch komory.
Podľa § 75 ods. 1 zák. č. 586/2003 Z.z. predpisy komory, uznesenia konferencie advokátov a uznesenia
predsedníctva komory prijaté v súlade s týmto zákonom sú pre advokátov, advokátskych koncipientov,
euroadvokátov, zahraničných advokátov a medzinárodných advokátov záväzné. Podľa § 75 ods. 3 na
konanie podľa tohto zákona sa nepoužijú ustanovenia osobitného predpisu (zákon č. 71/1967 Zb. o
správnom konaní), ak nie je ustanovené inak.
7. Z citovaných ustanovení zákona o advokácii vyplýva, že Slovenská advokátska komora je
samostatnou stavovskou organizáciou združujúcou všetkých advokátov zapísaných v zozname
advokátov vedených komorou a títo sa podieľajú na samospráve prostredníctvom svojej účasti na



konferencii advokátov, ktorá je podľa § 67 ods. 1 zákona č. 586/2003 Z. z. najvyšším orgánom komory
a rozhoduje o všetkých základných otázkach advokátov. Do pôsobnosti konferencie advokátov patrí
aj určovanie príspevku na činnosť komory a príspevku do sociálneho fondu, vrátane ich splatnosti
a určovania sankcií spojených s ich nezaplatením. Advokáti teda sami rozhodujú o výške týchto
príspevkov, ako aj sankciách spojených s ich nezaplatením, nejde tu o jednostranné administratívne
vnucovanie vôle členom komory (advokátom) samotnou komorou (žalobcom), ktorej by boli povinní
sa podriadiť, ale o rozhodnutie prijaté v rámci rozhodovacej právomoci zverenej zákonom Konferencii
advokátov (§ 69 ods. 1, 2 zákona). Žalobca ako samosprávna stavovská organizácia je právnickou
osobou v zmysle ust. § 18 ods. 2 písm. a/ Obč. zák., keďže medzi združenia fyzických a právnických osôb
právna teória a prax zaraďuje aj občianske združenia a iné združenia, pričom práve do skupiny „iných
združení“ zaraďuje stavovské samosprávne organizácie, tzv. profesijné komory združujúce advokátov,
audítorov, lekárov a pod. s tým, že postavenie žalobcu ako právnickej osoby vyplýva aj z ust. § 66 ods.
2 a 3 zákona o advokácii.
8. Odvolací súd sa vzhľadom na uvedené stotožnil s názorom súdu prvej inštancie, že vzťah žalobcu
a žalovaného sa nemôže spravovať predpismi verejného práva a treba ho posudzovať výlučne podľa
predpisov súkromného práva. V prípade, ak by vzťah sporových strán bol vzťahom z verejného práva,
nebola by daná ani právomoc súdu prejednať vec v občianskom súdnom konaní podľa § 7 O.s.p.,
resp. ako súkromnoprávny spor podľa §§ 2, 3 C.s.p. a túto právomoc by mal správny súd. Prijatie
argumentácie žalobcu by napokon bolo v aj v rozpore s princípmi zakotvenými v čl. 29 Ústavy SR a
v čl. 11 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Obdobne tak v konaní uplatnená
pohľadávka žalobcu titulom úrokov z omeškania a pokuty je pohľadávkou majetkovou vyplývajúcich z
majetkového vzťahu medzi žalobcom ako právnickou osobou podľa § 18 ods. 2 písm. a) Obč. zák.
a jej členom - žalovaným, t. j. fyzickou osobou podľa § 7 Obč. zák. V prípade zaplatenia členského
príspevku a príspevku do sociálneho fondu a s tým spojených sankčných poplatkov (pokuta, úrok z
omeškania) ide o vzťah medzi samosprávnou stavovskou organizáciou a jej členom, ktorý nemožno
považovať za vzťah správny (administratívnoprávny) založený na vzťahu nadriadenosti a podriadenosti,
o ktorom by bolo rozhodovanie vylúčené z pôsobnosti súdov v občianskom súdnom konaní, resp. v
civilnom sporovom konaní. Nemožno totiž dovodiť, do kompetencie ktorého iného orgánu by inak patrila
vynútiteľnosť členského príspevku, príspevku do sociálneho fondu a s tým spojených ďalších platieb, a
to všeobecne nielen vo vzťahu k Advokátskej komore, ale aj iných profesijných združení fungujúcich na
obdobnom princípe ako žalobca založených osobitným zákonom, napr. Slovenská komora architektov
zriadená zákonom č. 138/1992 Zb., Slovenská komora audítorov zriadená zákonom č. 73/1992 Zb. a
pod. Preto je aj podľa názoru odvolacieho súdu vzťah medzi sporovými stranami záväzkovo-právnym
vzťahom (§ 489 Obč. zák.), ktorý vznikol v súlade s ust. § 29 ods. 1 zák. č. 586/2003 Z. z. o advokácii.
9. Podľa § 110 ods. 3 Obč. zák. prvá veta pred bodkočiarkou úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú
v troch rokoch.
10. Odvolací súd ohľadom uplatneného nároku na úroky z omeškania v súvislosti s úhradou príspevku
do sociálneho fondu poukazuje na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1Cdo/157/2009, zo
dňa 29.06.2010. Z odôvodnenia tohto rozhodnutia vyplýva, že povinnosť platiť úroky z omeškania so
splnením dlhu nevzniká samostatne (nanovo) za každý deň trvania omeškania, ale jednorázovo v deň, v
ktorom sa dlžník ocitol v omeškaní so splnením tohto záväzku; týmto dňom začína u tohto práva plynúť
premlčacia doba a jej uplynutím sa právo premlčí. Aplikujúc uvedený právny záver na prejednávanú
vec žalovaný sa dostal do omeškania so zaplatením príspevku do sociálneho fondu dňom 01.05.2008,
keďže v zmysle § 4 ods. 2 uznesenia konferencie advokátov bol príspevok na rok 2008 splatný dňom
30.04.2008. Premlčacia doba u tohto práva uplynula dňom 01.05.2011.
11. Pokiaľ ide o nárok na zaplatenie pokuty za omeškanie so zaplatením príspevku na činnosť komory,
splatnosť príspevku uznesenie konferencie advokátov v § 2 ods. 3 obdobne určilo dňom 30.04.2008.
Splatnosť pokuty toto uznesenie konferencie neurčilo a preto ju bol žalovaný povinný zaplatiť
nasledujúci deň po tom, čo ho žalobca na plnenie vyzval v zmysle všeobecných ustanovení upravujúcich
splatnosť záväzku obsiahnutých v ust. § 563 Obč. zák.. Splatnosť pohľadávky (zmluvnej pokuty), ktorá
sa spája s povinnosťou vyzvať dlžníka, aby túto zaplatil, totiž nastáva až momentom doručenia takejto
výzvy dlžníkovi, resp. najskôr momentom, kedy sa dostala do sféry jeho dispozície. Z obsahu spisu
vyplýva, že žalobca vyzval žalovaného na zaplatenie pokuty výzvou z 28.07.2008 s lehotu určenou
ako „ihneď po jej doručení“. Vzhľadom na to, že jej doručenie žalovanému nebolo preukázané, treba
urobiť záver, že táto výzva bola žalovanému doručená najneskôr dňa 20.08.2008, keďže v tento deň v
zmysle doručenej výzvy pohľadávku žalobcu uhradil, a od tohto dňa mal žalobca možnosť v trojročnej
premlčacej dobe uplatniť si nárok žalobou na súde. Premlčacia doba na uplatnenie pokuty teda začala
plynúť dňa 21.08.2008 a uplynula dňom 21.08.2011 (viď rozhodnutie NS SR sp. zn. 1 MObdo 6/2011).



Keďže žalobca podal žalobu na súd prvej inštancie až dňa 29.01.2013, nárok uplatnil oneskorene - teda
po uplynutí premlčacej doby. Žalovaný namietol premlčanie žalobou uplatneného nároku a vzhľadom
na to nebolo možné žalobcovi premlčaný nárok priznať (§ 100 ods. 1 posledná veta Obč. zák.).
12. Odvolanie nie je dôvodné ani čo do výroku o trovách konania. Odvolací súd je toho názoru, že aj
advokát, ktorý je stranou sporu na strane žalovaného, má právo dať sa v konaní zastúpiť zástupcom,
ktorého si zvolí, v tomto prípade aj právnickou osobu, v ktorej je jedným zo spoločníkov a konateľov (viď.
napr. uznesenie NS SR sp. zn. 3MCdo 30/2012). Žalovaným zvolený procesný postup pred súdom
prvej inštancie bol plne súladný s vtom čase platným ust. § 24 O.s.p. (§ 89 C.s.p.). Z uvedeného dôvodu
mu preto vznikol legitímny nárok na náhradu trov konania, vrátane trov právneho zastúpenia za 4 úkony
právnej služby tak, ako tieto trovy správne vyčíslil súd prvej inštancie v napadnutom rozsudku.
13. Z uvedených dôvodov odvolací súd rozsudok súdu prvej inštancie ako vecne správny potvrdil podľa
§ 387 ods. 1 C.s.p..
14. O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa § 396 ods. 1 C.s.p., v spojení s
§ 255 ods. 1 a § 262 ods. 1 C.s.p. a priznal plne úspešnému žalovanému náhradu trov odvolacieho
konania v celom rozsahu. O výške náhrady trov odvolacieho konania rozhodne súd prvej inštancie podľa
§ 262 ods. 2 C.s.p..
15. Toto rozhodnutie prijal odvolací súd pomerom hlasov 3:0.

Poučenie:

Proti tomuto rozsudku odvolanie nie je prípustné.
Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa ( § 419 C.s.p. ).
Dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vo veci samej alebo ktorým sa
konanie končí, ak
a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov,
b) ten, kto v konaní vystupoval ako strana, nemal procesnú subjektivitu,
strana nemala spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu a nekonal za ňu zákonný
zástupca alebo procesný opatrovník,
c) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie,
d) rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, alebo
e) súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné
práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces (§ 420 C.s.p.).

Dovolanie je prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, ktorým sa potvrdilo alebo zmenilo
rozhodnutie súdu prvej inštancie, ak rozhodnutie odvolacieho súdu záviselo od vyriešenia právnej
otázky,
a) pri ktorej riešení sa odvolací súd odklonil od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu,
b) ktorá v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu ešte nebola vyriešená alebo
c) je dovolacím súdom rozhodovaná rozdielne (§ 421 ods. 1 C.s.p.).

Dovolanie podľa § 421 ods. 1 nie je prípustné, ak
a) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení neprevyšuje desaťnásobok minimálnej mzdy;
na príslušenstvo sa neprihliada,
b) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení v sporoch s ochranou slabšej strany
neprevyšuje dvojnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo sa neprihliada,
c) je predmetom dovolacieho konania len príslušenstvom pohľadávky a výška príslušenstva v čase
začatia dovolacieho konania neprevyšuje sumu podľa písmen a/ a b/ (§ 422 ods. 1 C.s.p.).

Dovolanie môže podať strana, v ktorej neprospech bolo rozhodnutie vydané (§ 424 C.s.p.).
Dovolanie sa podáva v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu
oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii (§ 427 ods. 1 prvá veta C.s.p.).
Dovolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo v lehote podané na príslušnom odvolacom alebo dovolacom
súde (§ 427 ods. 2 C.s.p.).
V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v
akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne /
dovolacie dôvody/ a čoho sa dovolateľ domáha /dovolací návrh/ (§ 428 C.s.p.).



Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa
musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 C.s.p.).
Povinnosť podľa ods. 1 neplatí, ak je
a) dovolateľom fyzická osoba, ktorá má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa,
b) dovolateľom právnická osoba a jej zamestnanec alebo člen, ktorý za ňu koná má vysokoškolské
právnické vzdelanie druhého stupňa,
c) dovolateľ v sporoch s ochranou slabšej strany podľa druhej hlavy tretej časti tohto zákona zastúpený
osobou založenou alebo zriadenou na ochranu spotrebiteľa, osobou oprávnenou na zastupovanie podľa
predpisov o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou alebo odborovou organizáciou a
ak ich zamestnanec alebo člen, ktorý za ne koná má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa
(§ 429 ods. 2 CSP).

Dovolanie prípustné podľa § 420 možno odôvodniť iba tým, že v konaní došlo k vade uvedenej v tomto
ustanovení (§ 431 ods. 1 C.s.p.).
Dovolací dôvod sa vymedzí tak, že dovolateľ uvedie, v čom spočíva táto vada (§ 431 ods. 2 C.s.p.).
Dovolanie prípustné podľa § 421 možno odôvodniť iba tým, že rozhodnutie spočíva v nesprávnom
právnom posúdení veci (§ 432 ods. 1 C.s.p.).
Dovolací dôvod sa vymedzí tak, že dovolateľ uvedie právne posúdenie veci, ktoré pokladá za nesprávne,
a uvedie, v čom spočíva nesprávnosť tohto právneho posúdenia (§ 432 ods. 2 C.s.p.).

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1113202924

  1. 15. 5. 2014Rozsudok Mestského súdu Bratislava I sp. zn. 4C/180/2013 z 15. 5. 2014potvrdené
  2. 14. 2. 2017Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 6Co/825/2014 z 14. 2. 2017 (toto rozhodnutie)
  3. 15. 2. 2017Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 6Co/825/2014 z 15. 2. 2017