KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava29. 5. 2018plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 2S/6/2015 z 29. 5. 2018

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 29. mája 2018, sp. zn. 2S/6/2015, ECLI:SK:KSBA:2018:1015200043.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 2S/6/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1015200043
Dátum vydania rozhodnutia: 30. 05. 2018
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Vlastimil Pavlikovský
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2018:1015200043.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci žalobcu: HALAMA s.r.o., IČO: 45910952, so sídlom Pražská
11, Bratislava, zastúpeného advokátom Mgr. Karolom Haťapkom, so sídlom Drieňová 34, Bratislava,
proti žalovanému: Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, so sídlom Lazovná 63, Banská Bystrica,
v konaní o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného č. 1100302/1/473621/2014/857 zo dňa
27.10.2014, takto

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave konanie z a s t a v u j e .

Žiaden z účastníkov n e m á právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

I. Žaloba

1. Žalobca sa žalobou zo dňa 12.1.2015, doručenou Krajskému súdu v Bratislave dňa
14.01.2015, domáhal preskúmania zákonnosti rozhodnutia žalovaného č. 1100302/1/473621/2014/857
zo dňa 27.10.2014, ktorým bolo potvrdené rozhodnutie Daňového úradu Bratislava č.
9104401/5/3472337/2014/Biks zo dňa 15.7.2014, ktorým nebol žalobcovi priznaný nadmerný odpočet
dane z pridanej hodnoty v sume X.XXX,XX € za zdaňovacie obdobie december 2012 a bola mu vyrubená
vlastná daňová povinnosť v sume XX.XXX,XX €, t.j. určil mu rozdiel dane z pridanej hodnoty v sume
20.542,67 €. Žalobca nezaplatil súdny poplatok spolu s podanou žalobou.

2. Správny súd preto vyzval žalobcu výzvou č. k. 2S/6/2015-28 zo dňa 2.5.2018 na zaplatenie súdneho
poplatku za podanú žalobu v sume 70,- € v lehote 10 dní od doručenia výzvy s poučením, že ak
súdny poplatok nezaplatí, súd konanie zastaví. Výzva bola doručená právnemu zástupcovi žalobcu
do elektronickej schránky dňa 2.5.2018. Úložná lehota s fikciou doručenia podľa § 32 ods. 2 zákona
č. 305/2013 o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení
niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 305/2013
Z.z.) uplynula dňa 18.5.2018. Posledným dňom lehoty na zaplatenie súdneho poplatku bol 28.5.2018
(pondelok, pracovný deň).

3. Žalobca napriek výzve správneho súdu súdny poplatok v lehote určenej súdom súdny poplatok za
podanú žalobu nezaplatil súc poučený o následku jeho nezaplatenia.

II. Vyjadrenie žalovaného



4. Žalovaný v písomnom vyjadrení navrhol žalobu zamietnuť. V podrobnostiach sa pridržiaval
odôvodnenia napadnutého rozhodnutia.

5. Žalobca sa k vyjadreniu žalovaného písomne nevyjadril.

III. Relevantná právna úprava

6. Podľa § 491 zákona č. 162/2015 Z.z. Správny súdny poriadok v znení zákona č. 88/2017 Z.z. (ďalej
len SSP) ak nie je ďalej ustanovené inak, platí tento zákon aj na konania začaté podľa piatej časti
Občianskeho súdneho poriadku predo dňom nadobudnutia jeho účinnosti (ods. 1). Právne účinky
úkonov, ktoré v konaní nastali predo dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona, zostávajú zachované.
Ak sa tento zákon použije na konania začaté predo dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona, nemožno
uplatňovať ustanovenia tohto zákona, ak by boli v neprospech žalobcu, ak je ním fyzická osoba alebo
právnická osoba (ods. 2). Na lehoty, ktoré dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona neuplynuli, sa
použijú ustanovenia tohto zákona; ak však zákon doteraz ustanovoval lehotu dlhšiu, uplynie lehota až
v tomto neskoršom čase (ods. 3).

7. Podľa § 5 ods. 1 písm. a/ zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra
trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 71/1992 Zb.) poplatková povinnosť vzniká
podaním žaloby, návrhu, odvolania, žaloby na obnovu konania, dovolania, kasačnej sťažnosti alebo
žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak je poplatníkom žalobca alebo navrhovateľ, odvolateľ, ten,
kto podal žalobu na obnovu konania, dovolateľ a ten, kto podal kasačnú sťažnosť.

8. Podľa § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby, návrhu
na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby poplatok
zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve
poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť
poplatník vo výzve poučený.

9. Podľa § 10 ods. 3 zákona č. 71/1992 Zb. prvoinštančný súd zruší uznesenie o zastavení konania pre
nezaplatenie súdneho poplatku, ak bol súdny poplatok zaplatený v lehote určenej súdom podľa odseku
1 alebo ak sú na to dôvody podľa odseku 2. Prvoinštančný súd zruší uznesenie o zastavení konania
pre nezaplatenie súdneho poplatku aj vtedy, ak bolo konanie prerušené podľa osobitného predpisu a
správca v ňom pokračuje namiesto poplatníka.

IV. Závery správneho súdu

10. Správny súd primárne skúmal podmienky konania, po splnení ktorých môže vo veci konať a
rozhodnúť. Jednou z podmienok konania je nepochybne aj splnenie poplatkovej povinnosti za podanú
žalobu vyplývajúcej zo zákona č. 71/1992 Zb.

11. Správny súd v súvislosti so vznikom poplatkovej povinnosti poukazuje aj na stabilizovanú
judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý nikdy nevylučoval možnosť, že záujmy riadneho
výkonu justície môžu odôvodňovať zavedenie finančného obmedzenia na prístup jednotlivca k súdu
spočívajúceho v súdnom poplatku. Požiadavku zaplatiť súdne poplatky v súdnom konaní nemožno
považovať za obmedzenie práva na prístup k súdu, ktoré je nezlučiteľné per se s článkom 6 ods. 1
Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (napríklad rozsudok vo veci Kreuz v. Poľsko
zo dňa 19.6.2011, č. sťažnosti 28249/95, § 54, 60; Brualla Goméz de la Torre v. Španielsko zo dňa
19.12.1997, Reports of Judgments and Decisions 1997-VIII, str. 2955, § 33; rozsudok vo veci Tolstoy -
Miloslavsky v. Spojené kráľovstvo zo dňa 13.7.1995, Séria A, č. 316-B, str. 80-81, §§ 61 a nasl.).

12. Zákon č. 71/1992 Zb. spája vznik poplatkovej povinnosti s podaním žaloby, návrhu, odvolania, žaloby
na obnovu konania, dovolania, kasačnej sťažnosti alebo žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak
je poplatníkom žalobca alebo navrhovateľ, odvolateľ, ten, kto podal žalobu na obnovu konania, dovolateľ
a ten, kto podal kasačnú sťažnosť (§ 5 ods. 1 písm. a/). Výnimku z poplatkovej povinnosti tvoria prípady
uvedené v ustanovení § 4 citovaného zákona (tzv. vecné a osobné oslobodenie od súdnych poplatkov),
o ktoré však v predmetnej právnej veci nejde, preto bol žalobca povinný zaplatiť súdny poplatok v
správnej výške spolu so žalobou. Ak poplatník (v tomto prípade žalobca) nezaplatí súdny poplatok pri



vzniku poplatkovej povinnosti, zákon č. 71/1992 Zb. mu umožňuje zaplatiť súdny poplatok ešte neskôr,
a to na základe výzvy súdu podľa § 10 ods. 1, ktorá obsahuje lehotu na zaplatenie súdneho poplatku.
Následkom nezaplatenia súdneho poplatku v lehote určenej súdom vo výzve podľa § 10 ods. 1 zákona č.
71/1992 Zb. je zastavenie konania, o čom musí byť poplatník poučený. Žalobca bol poučený o následku
nezaplatenia súdneho poplatku za žalobu vo výzve č.k. 2S/6/2015-28 zo dňa 2.5.2018, ktorá sa považuje
za doručenú právnemu zástupcu žalobcu dňa 18.5.2018 podľa § 32 ods. 2 zákona č. 305/2013 Z.z.

13. Keďže výzva na zaplatenie súdneho poplatku č.k. 2S/27/2015-54 zo dňa 16.4.2018, sa považuje
za doručenú žalobcovi dňa 18.5.20118, posledným dňom lehoty na zaplatenie súdneho poplatku bol
28.5.2018 (pondelok, pracovný deň). Žalobca v uvedenej lehote na výzvu nereagoval a súdny poplatok
nezaplatil súc poučený o následku nezaplatenia súdneho poplatku. Zákon č. 71/1992 Zb. pri márnom
uplynutí lehoty na zaplatenie súdneho poplatku určenej vo výzve podľa § 10 ods. 1 neumožňuje
opakované (ďalšie) poskytnutie lehoty na zaplatenie súdneho poplatku, ale s touto skutočnosťou spája
zastavenie konania.

14. O náhrade trov konania správny súd rozhodol podľa § 170 písm. b/ SSP tak, že žiaden z účastníkov
konania nemá právo na náhradu trov konania, nakoľko konanie bolo zastavené.

15. Toto rozhodnutie prijal senát Krajského súdu v Bratislave pomerom hlasov 3:0 (§ 139 ods. 4 SSP
v spojení s § 147 ods. 2 SSP).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu možno podať kasačnú sťažnosť v lehote 30 dní od jeho doručenia, na Krajský
súd v Bratislave.

V kasačnej sťažnosti sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 57 SSP) uviesť
označenie napadnutého rozhodnutia, údaj, kedy bolo napadnuté rozhodnutie doručené sťažovateľovi,
opísanie rozhodujúcich skutočností, aby bolo zrejmé, v akom rozsahu a z akých dôvodov podľa § 440
SSP sa podáva (sťažnostné body) a návrh výroku rozhodnutia (sťažnostný návrh). Sťažnostné body
možno meniť len do uplynutia lehoty na podanie kasačnej sťažnosti.

V konaní o kasačnej sťažnosti musí byť sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ v zmysle § 449
ods. 1 SSP zastúpený advokátom. Kasačná sťažnosť a iné podania sťažovateľa alebo opomenutého
sťažovateľa musia byť spísané advokátom. Povinné zastúpenie advokátom v kasačnom konaní sa
nevyžaduje, ak a) má sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ, jeho zamestnanec alebo člen, ktorý za
neho na kasačnom súde koná alebo ho zastupuje, vysokoškolské právnické vzdelanie druhého
stupňa; b) ide o konania o správnej žalobe podľa § 6 ods. 2 písm. c) a d); c) je žalovaným
Centrum právnej pomoci.

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1015200043

  1. 29. 5. 2018Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 2S/6/2015 z 29. 5. 2018 (toto rozhodnutie)
  2. 30. 5. 2018Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 2S/6/2015 z 30. 5. 2018