KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava30. 1. 2018plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 9Co/287/2017 z 30. 1. 2018

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 30. januára 2018, sp. zn. 9Co/287/2017, ECLI:SK:KSBA:2018:1515219820.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 9Co/287/2017
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1515219820
Dátum vydania rozhodnutia: 31. 01. 2018
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Zuzana Posluchová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2018:1515219820.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Zuzany Posluchovej a členov
senátu JUDr. Romana Huszára a JUDr. Magdalény Florekovej v právnej veci žalobcu: Dopravný podnik
Bratislava, a.s., IČO: 00 492 736, so sídlom Olejkárska 1, 814 52 Bratislava, zastúpeného: JUDr.
Vladimír Kán, advokát, so sídlom Námestie Martina Benku 9, 811 07 Bratislava, proti žalovanej: P. D.,
A.. XX.XX.XXXX, S. W. C. XX, XXX XX W., štátny občan SR, o zaplatenie 70,70 €, vedenej
na Okresnom súde Bratislava V pod sp. zn. 14C/550/2015, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd odvolanie žalovanej o d m i e t a .

Žalobca má nárok na náhradu trov odvolacieho konania v rozsahu 100%.

o d ô v o d n e n i e :

1. Napadnutým uznesením zo dňa 02.12.2016 č. k. 14C/550/2015-27 súd prvej inštancie odmietol odpor
podaný žalovanou dňa 17.12.2015 ako oneskorený. Napadnuté uznesenie bolo doručené žalovanej dňa
18.12.2016.

2. Proti predmetnému uzneseniu podala žalovaná dňa 04.01.2017 odvolanie, ktoré
na výzvu súdu písomne doplnila dňa 26.10.2017. Žalovaná v podanom odvolaní žiadala o ukončenie
jej prípadu, žalovanú sumu 70,70 € už žalobcovi zaplatila, žiadala o odpustenie súdnych poplatkov a
trov právneho zastúpenia.

3. Podľa § 470 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku (ďalej len „C.s.p.“) ak nie
je ustanovené inak, platí tento zákon aj na konania začaté predo dňom nadobudnutia jeho účinnosti.

4. Odvolací súd s poukazom na vyššie uvedené ustanovenie C.s.p. preskúmal a prejednal vec v rozsahu
podaného odvolania podľa § 355 a nasl. C.s.p. bez nariadenia odvolacieho pojednávania, pričom dospel
k záveru, že odvolanie žalovanej je potrebné odmietnuť.

5. Podľa § 386 písm. a) C.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene.

6. Zo súdneho spisu odvolací súd zistil, že napadnuté uznesenie bolo žalovanej doručené dňa
18.12.2016. Od nasledujúceho dňa plynula žalovanej pätnásťdňová lehota na podanie odvolania proti
predmetnému uzneseniu, pričom posledným dňom tejto lehoty bol pondelok 02.01.2017 a v utorok
03.01.2017 toto uznesenie nadobudlo právoplatnosť. Odvolanie bolo žalovanou podané osobne na súde
prvej inštancie v stredu 04.01.2017, teda po uplynutí lehoty na podanie odvolania. Žalovaná teda podala
odvolanie oneskorene. Súd preto odvolanie žalovanej v súlade s § 386 písm. a) C.s.p. odmietol.

7. O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa § 396 ods. 1 C.s.p. v spojení s § 256
ods. 1 C.s.p. per analogiam, keďže Civilný sporový poriadok nemá osobitnú úpravu pre rozhodovanie



o trovách odvolacieho konania v prípade odmietnutia odvolania. Ustanovenie § 256 ods. 1 C.s.p. o
náhrade trov konania v prípade zastavenia konania upravuje situáciu najbližšiu odmietnutiu odvolania
(odvolací súd vec meritórne neprejednal), preto súd postupoval podľa tohto ustanovenia. Žalobcovi preto
vznikol nárok na náhradu trov odvolacieho konania v plnom rozsahu. O výške náhrady trov konania
v zmysle § 262 ods. 2 C.s.p. rozhodne súd prvej inštancie po právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa
konanie končí, samostatným uznesením, ktoré vydá súdny úradník.

8. Toto rozhodnutie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Bratislave pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9
zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
v znení neskorších zákonov, § 393 ods. 2 C.s.p.).

Poučenie:

Proti tomuto rozhodnutiu odvolanie nie je prípustné.

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 C.s.p.).
Dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vo veci samej alebo ktorým sa
konanie končí, ak
a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov,
b) ten, kto v konaní vystupoval ako strana, nemal procesnú subjektivitu,
c) strana nemala spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu a nekonal za ňu zákonný
zástupca alebo procesný opatrovník,
d) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie,
e) rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, alebo
f) súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné
práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces
(§ 420 C.s.p.).

Dovolanie je prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, ktorým sa potvrdilo alebo zmenilo
rozhodnutie súdu prvej inštancie, ak rozhodnutie odvolacieho súdu záviselo
od vyriešenia právnej otázky,
a) pri riešení ktorej sa odvolací súd odklonil od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu,
b) ktorá v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu ešte nebola vyriešená alebo
c) je dovolacím súdom rozhodovaná rozdielne (§ 421 ods. 1 C.s.p.).

Dovolanie podľa § 421 ods. 1 nie je prípustné, ak
a) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení neprevyšuje desaťnásobok minimálnej mzdy;
na príslušenstvo sa neprihliada,
b) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení v sporoch s ochranou slabšej strany
neprevyšuje dvojnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo sa neprihliada,
c) je predmetom dovolacieho konania len príslušenstvo pohľadávky a výška príslušenstva v čase začatia
dovolacieho konania neprevyšuje sumu podľa písmen a) a b)
(§ 422 ods. 1 C.s.p.).

Dovolanie môže podať strana, v ktorej neprospech bolo rozhodnutie vydané (§ 424 C.s.p.).

Dovolanie sa podáva v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu
oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii (§ 427 ods. 1 prvá veta C.s.p.).
Dovolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo v lehote podané na príslušnom odvolacom alebo dovolacom
súde (§ 427 ods. 2 C.s.p.).

Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa
musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 C.s.p.).
Povinnosť podľa odseku 1 neplatí, ak je
a) dovolateľom fyzická osoba, ktorá má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa,
b) dovolateľom právnická osoba a jej zamestnanec alebo člen, ktorý za ňu koná, má vysokoškolské
právnické vzdelanie druhého stupňa,



c) dovolateľ v sporoch s ochranou slabšej strany podľa druhej hlavy tretej časti tohto zákona zastúpený
osobou založenou alebo zriadenou na ochranu spotrebiteľa, osobou oprávnenou na zastupovanie podľa
predpisov o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou alebo odborovou organizáciou
a ak ich zamestnanec alebo člen, ktorý za ne koná, má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého
stupňa (§ 429 ods. 2 C.s.p.).

Dovolanie prípustné podľa § 420 možno odôvodniť iba tým, že v konaní došlo k vade uvedenej v tomto
ustanovení (§ 431 ods. 1 C.s.p.). Dovolací dôvod sa vymedzí tak,
že dovolateľ uvedie, v čom spočíva táto vada (§ 431 ods. 2 C.s.p.).

Dovolanie prípustné podľa § 421 možno odôvodniť iba tým, že rozhodnutie spočíva
v nesprávnom právnom posúdení veci (§ 432 ods. 1 C.s.p.). Dovolací dôvod sa vymedzí tak, že dovolateľ
uvedie právne posúdenie veci, ktoré pokladá za nesprávne, a uvedie, v čom spočíva nesprávnosť tohto
právneho posúdenia (§ 432 ods. 2 C.s.p.).

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1515219820

  1. 6. 10. 2015Platobný rozkaz Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 14C/550/2015 z 6. 10. 2015
  2. 30. 1. 2018Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 9Co/287/2017 z 30. 1. 2018 (toto rozhodnutie)