Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 5Co/183/2018 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1617208962 Dátum vydania rozhodnutia: 31. 08. 2018 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr Janka Richterová ECLI: ECLI:SK:KSBA:2018:1617208962.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Janky Richterovej a členov senátu JUDr. Juraja Považana a JUDr. Milana Chalupku v právnej veci žalobcu: BENCONT COLLECTION, a. s., so sídlom v Bratislave, Vajnorská č. 100/A, IČO: 47 967 692, zastúpeného Advokátska kancelária JUDr. Veronika Kubriková, PhD., s.r.o., so sídlom v Bratislave, Martinčekova č. 13, proti žalovanému: A. T., H.. X.XX.XXXX, C. F., A. Č.. XX, o zaplatenie 2.367,25 €, s prísl., na odvolanie žalobcu proti rozsudku Okresného súdu Malacky zo dňa 26. marca 2018 č. k. 32Csp/93/17-129, takto r o z h o d o l : Odvolací súd odvolanie žalobcu o d m i e t a . Žalovanému náhradu trov odvolacieho konania n e p r i z n á v a . o d ô v o d n e n i e : 1.Napadnutým rozsudkom súd prvej inštancie zaviazal žalovaného zaplatiť dlh zo zmluvy o úvere č. XXXXXXXXXX (uzavretá s Poštovou bankou, a. s. dňa 21.11.2011) vo výške 925,73 € s príslušenstvom. Vo zvyšku žalobu zamietol. Žiadnej zo strán nepriznal náhradu trov konania. 2. Proti tomuto rozsudku podal odvolanie elektronickými prostriedkami žalobca, doručené dňa 4.7.2018. 3. Skôr ako odvolací súd pristúpil k vecnému prejednaniu napadnutého rozsudku, zaoberal sa včasnosťou podaného odvolania. 4. Podľa § 362 ods. 1 CSP odvolanie sa podáva v lehote 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. 5. Podľa § 386 písm. a) CSP odvolací súd odmietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene. 6. Žalobcovi, riadne poučenému o možnosti a o lehote na podanie odvolania, bolo napadnuté rozhodnutie súdu prvej inštancie doručené elektronicky (na adresu právneho zástupcu) dňa 19.4.2018. Posledným dňom pätnásťdňovej odvolacej lehoty bol preto 4. máj 2018 (piatok). 7. Odvolanie zo dňa 29.6.2018 žalobca doručil súdu prvej inštancie elektronicky, po uplynutí odvolacej lehoty, až dňa 4.7.2018; o odpustenie zmeškania lehoty nepožiadal (§ 122 CSP). 8. Z týchto dôvodov odvolací súd odvolanie žalobcu ako oneskorene podané podľa ustanovenia § 386 písm. a) CSP odmietol. 9. Žalovanému nepriznal náhradu trov odvolacieho konania, pretože mu žiadne nevznikli (§ 396 ods. 1, § 255 ods. 1 CSP). 10. Rozhodnutie prijal senát odvolacieho súdu jednomyseľne. Poučenie: Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 CSP) v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy ( § 427 ods. 1 CSP). Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 CSP). V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne (dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 CSP).