KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava15. 8. 2021plný textcitované 1×

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 8Sa/7/2021 z 15. 8. 2021

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 15. augusta 2021, sp. zn. 8Sa/7/2021, ECLI:SK:KSBA:2021:1021200121.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 8Sa/7/2021
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1021200121
Dátum vydania rozhodnutia: 16. 08. 2021
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Michaela Stankociová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2021:1021200121.2

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci žalobcu: JUDr. G. R., narodený XX.XX.XXXX, bytom X. XXXX/
XX, L., proti žalovanému: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, so sídlom Trnavská cesta
166, Bratislava, v konaní o žalobe proti inému zásahu orgánu verejnej správy, takto

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave konanie zastavuje.

o d ô v o d n e n i e :

1 Žalobou proti inému zásahu orgánu verejnej správy doručenou Krajskému súdu v Bratislave
(ďalej len „správny súd“ alebo „krajský súd“) dňa 28.01.2021, v znení doplnenia a opravy doručenej
dňa 27.05.2021, sa žalobca domáhal, aby krajský súd určil, že žalovaný vydaním vyhlášky č. 14
zo dňa 21.01.2021 a vynucovaním jej dodržiavania, aj silovými zložkami Slovenskej republiky pod
hrozbou pokuty, konal nezákonne. Zároveň sa domáhal, aby správny súd uložil žalovanému povinnosť
bezodkladne upustiť od vydávania vyhlášok, ktorými zakazuje osobám vstup do priestorov prevádzok
bez preukázania potvrdenia o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo antigénového testu, také
konanie neopakovať a obnoviť stav pre vydaním vyhlášky č. 14 zo dňa 21.01.2021 tým, že ju zruší.
2 Keďže poplatok za žalobu pri jej podaní zaplatený nebol, krajský súd dňa 24.06.2021 vyzval žalobcu
na zaplatenie súdneho poplatku vo výške 25,- eur v lehote 10 dní odo dňa doručenia predmetnej výzvy.
Žalobcu zároveň poučil v zmysle § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku
za výpis z registra trestov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“), že ak poplatok v lehote zaplatený
nebude, súd konanie zastaví. Výzva na zaplatenie súdneho poplatku bola žalobcovi doručená dňa
02.07.2021, ako to vyplýva z elektronickej doručenky založenej v súdnom spise. Žalobca v stanovenej
lehote 10 dní súdny poplatok na účet súdu nezaplatil.
3 Podľa § 14 ods. 4 prvej vety, zákona o súdnych poplatkoch, v konaní podľa tohto zákona koná
a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania. Sudca v konaní koná a
rozhoduje o sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v
plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie.
4 Podľa § 14 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak tento zákon neustanovuje inak, na konanie vo
veciach poplatkov sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku okrem § 357 písm.
a).
5 Podľa § 2 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (CSP), podľa tohto zákona sa postupuje,
ak je daná právomoc súdu, pokiaľ Civilný mimosporový poriadok, Správny súdny poriadok alebo iný
zákon neustanovuje inak.
6 Podľa § 25 zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok (SSP), ak tento zákon neustanovuje
inak, použijú sa na konanie pred správnym súdom primerane ustanovenia prvej a druhej časti Civilného
sporového poriadku okrem ustanovení o intervencii. Ak niektorá otázka nie je riešená ani v Civilnom
sporovom poriadku, správny súd postupuje primerane podľa základných princípov konania tak, aby sa
naplnil účel správneho súdnictva.
7 Podľa § 105 ods. 1 CSP, súd doručuje písomnosť na pojednávaní alebo pri inom úkone súdu; tým nie
je dotknutá povinnosť súdu doručovať písomnosť do elektronickej schránky podľa osobitného predpisu.



8 Podľa § 99 písm. h) SSP, správny súd konanie uznesením zastaví, ak tak ustanoví tento zákon alebo
osobitný predpis.
9 Podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním
návrhu na začatie konania alebo dovolania, prvostupňový súd vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil
v lehote, ktorú určí spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok
nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník
vo výzve poučený.
10 Podľa § 10 ods. 2 zákona o súdnych poplatkoch pre nezaplatenie poplatku súd podľa § 9 konanie
nezastaví, ak
a) už začal konať vo veci samej,
b) došlo k rozšíreniu žaloby, rozšíreniu návrhu, k podaniu vzájomnej žaloby alebo vzájomného návrhu
v tej istej veci po tom, ako začal konať vo veci samej,
c) žiada zaplatenie poplatku vo výške odporujúcej úprave podľa tohto zákona,
d) vznikla poplatková povinnosť poplatníkovi podaním návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia,
e) do uplynutia lehoty na zaplatenie súdneho poplatku bol podaný návrh na priznanie oslobodenia
od súdnych poplatkov, ktorému súd vyhovel; ak súd návrhu vyhovie len sčasti, vyzve poplatníka na
zaplatenie súdneho poplatku v takom rozsahu, ktorého sa oslobodenie netýka.
11 Podľa § 10 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch prvoinštančný súd zruší uznesenie o zastavení
konania pre nezaplatenie súdneho poplatku, ak bol súdny poplatok zaplatený v lehote určenej súdom
podľa odseku 1 alebo ak sú na to dôvody podľa odseku 2. Prvoinštančný súd zruší uznesenie o zastavení
konania pre nezaplatenie súdneho poplatku aj vtedy, ak bolo konanie prerušené podľa osobitného
predpisu a správca v ňom pokračuje namiesto poplatníka.
12 Krajský súd zo súdneho spisu zistil, že žalobca prevzal výzvu na zaplatenie súdneho poplatku
dňa 02.07.2021. Výzva mu bola doručovaná do aktivovanej elektronickej schránky na doručovanie
písomností. Lehota na úhradu súdneho poplatku žalobcovi začala plynúť nasledujúci deň po doručení
výzvy, teda dňa 03.07.2021 a skončila dňa 12.07.2021. Súdny poplatok pritom v stanovenej lehote, resp.
ani do dnešného dňa, uhradený nebol.
13 Vzhľadom na uvedené skutočnosti a citované zákonné ustanovenia krajský súd rozhodol tak, ako
je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia a konanie zastavil z dôvodu, že žalobca nezaplatil súdny
poplatok za správnu žalobu, a to ani na základe výzvy súdu.
14 Správny súd o nároku na náhradu trov konania nerozhodol, keďže k zastaveniu konania došlo
pre nezaplatenie súdneho poplatku za žalobu v súlade s § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch,
ktorý ako lex specialis vo vzťahu k CSP a SSP ako lex generalis takýto následok (zastavenie konania)
s nesplnením poplatkovej povinnosti spája. V danom prípade naviac nejde o vzťah medzi účastníkmi
konania, medzi ktorými by bolo treba vysporiadať otázku náhrady trov konania, ale o vzťah štátu a
poplatníka. Okrem uvedeného, zo znenia § 6 ods. 2 zákona č. 549/2003 Z. z. o súdnych úradníkoch,
vyplýva, že súd pod menom vyššieho súdneho úradníka nemôže vydať rozhodnutie, proti ktorému zákon
pripúšťa odvolanie alebo kasačnú sťažnosť a teda nemôže rozhodnúť o nároku na náhradu trov konania.
Za daných okolností je naviac rozhodovanie o prípadných trovách konania bezpredmetné, nakoľko sa
žalovaný o predmetnom konaní ani nedozvedel a nadbytočné sa javí aj doručovanie rozhodnutia o
zastavení konania.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustná kasačná sťažnosť.
Proti uzneseniu správneho súdu vydanému súdnym úradníkom je prípustná sťažnosť.
Sťažnosť môže podať účastník konania a osoba zúčastnená na konaní podľa § 41 ods. 2 SSP, ak bolo
uznesenie vydané v ich neprospech a to v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na správnom súde,
ktorý napadnuté uznesenie vydal. O sťažnosti rozhodne správny súd, ktorý napadnuté uznesenie vydal,
spravidla bez nariadenia pojednávania. Ak nie je sťažnosť dôvodná, správny súd sťažnosť zamietne.
Ak je sťažnosť dôvodná, správny súd napadnuté uznesenie zruší alebo zmení; v prípade zrušenia
uznesenia je súdny úradník viazaný právnym názorom správneho súdu (§ 152 a nasl. SSP).

Citované v ďalších rozhodnutiach