Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 3Cob/1/2021 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1120931601 Dátum vydania rozhodnutia: 26. 01. 2021 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Štefan Zelenák ECLI: ECLI:SK:KSBA:2021:1120931601.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave, v senáte zloženom z predsedu senátu Mgr. Štefana Zelenáka a členiek senátu JUDr. Marty Šašinkovej a JUDr. Ľubice Kriškovej, v právnej veci zápisu údajov do obchodného registra navrhovateľa J.. R. O., W. XX/XX, XXX XX U. - J. Č. N.Z., o odvolaní navrhovateľa proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava I č.k. 34Nsre/149/2020-2 zo dňa 8.12.2020 jednohlasne, takto r o z h o d o l : Krajský súd v Bratislave odvolanie navrhovateľa o d m i e t a . o d ô v o d n e n i e : 1. Napadnutým uznesením súd prvej inštancie námietky zamietol. V odôvodnení uviedol, že oznámením o odmietnutí vykonania zápisu zo dňa 27.10.2020 odmietol vykonať zmenu zapísaných údajov do obchodného registra na základe návrhu na zmenu zapísaných údajov 7/Re/4622/2020, ktorý bol podaný dňa 24.8.2020 navrhovateľom. Ako dôvod uviedol, že podaným návrhom sa likvidátor J.. R. O. domáhal o.i. zápisu vstupu do likvidácie pri spoločnosti GSL Services, s.r.o., Lamačská cesta 3/A, 841 04 Bratislava, IČO: 36 692 701, pričom ako vstup do likvidácie navrhol zapísať k 1.1.2021 a k dátumu 1.1.2021 navrhuje zapísať aj ako deň vzniku funkcie likvidátora. V návrhovom formulári absentuje výmaz doterajšieho obchodného mena GSL Services, s.r.o. a zápis obchodného mena s dodatkom v likvidácii. V návrhovom formulári navrhovateľ navrhuje zapísať údaje obsiahnuté v návrhu k 18.8.2020. Registrový súd postupom podľa § 6 ods. 1 písm. b) v spojení s § 6 ods. 3 písm. d) zák. o obeh. reg. zistil, že návrh nie je úplný pre jeho nezrozumiteľnosť, keďže navrhovateľ navrhuje zapísať údaje obsiahnuté v návrhu k 18.8.2020, vstup do likvidácie a vznik funkcie likvidátora k 1.1.2021, pričom podľa § 70 ods. 3 Obeh. zák. v znení od 1.10.2020, spoločnosť vstupuje do likvidácie zápisom likvidátora do obchodného registra, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Registrový súd zistil, že návrh nebol úplný z dôvodu, že neobsahuje údaj o zmene obchodného mena spoločnosti GSL Services, s.r.o., ktorá podľa § 70 ods. 4 Obeh. zák. po dobu likvidácie používa obchodné meno s dodatkom „v likvidácii“. 2. Proti uvedenému uzneseniu sa odvolal navrhovateľ z dôvodu, že návrh likvidátora mal náležitosti návrhu na konanie o zrušení právnickej osoby alebo nariadení likvidácie spoločnosti. Vzhľadom na prístup spoločníkov spoločnosti nie je reálne možné vykonať likvidáciu spoločnosti, pričom spoločnosť nevlastní žiaden majetok a nemá dostatok finančných prostriedkov na úhradu výdavkov likvidácie a odmeny likvidátora, ako i na úhradu príp. nákladov konkurzného konania, tak nie je možné ukončiť likvidáciu, a tým zavŕšiť zrušenie spoločnosti a jej výmaz z obchodného registra na podklade uznesenia valného zhromaždenia z 30.12.1999. Navrhovateľ má za to, že súd mal z úradnej povinnosti rozhodnúť o zrušení a výmaze spoločnosti. 3. Krajský súd v Bratislave ako odvolací súd podľa § 34 zákona č. 160/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok (ďalej iba C.s.p.) v spojení s § 2 ods. 1, zákona č. 161/2005 Z.z. Civilný mimosporový poriadok (ďalej iba C.m.p.) preskúmal napadnuté uznesenie bez nariadenia pojednávania a dospel k záveru, že odvolanie je potrebné odmietnuť. 4. Podľa § 362 ods. 1, C.s.p. odvolanie sa podáva v lehote 15 dní od doručenia rozhodnutia, na súde proti ktorého rozhodnutiu smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. 5. Podľa § 386 písm. a) C.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene. 6. Z obsahu spisu odvolací súd zistil, že napadnuté uznesenie bolo navrhovateľovi elektronicky doručené do elektronickej schránky, pričom bolo dňa 14.12.2020 listinné doručené. Dňa 15.12.2020 začala navrhovateľovi plynúť zákonná 15 dňová lehota na podanie opravného prostriedku, ktorá uplynula dňa 29.12.2020. Navrhovateľ podal odvolanie elektronicky dňa 30.12.2020, teda po uplynutí zákonom stanovenej 15 dňovej lehoty. Odvolací súd preto odvolanie navrhovateľa proti napadnutému uzneseniu súdu prvej inštancie, s poukazom na ust. § 386 písm. a) C.s.p. ako neskoro podané odmietol. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.