KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava25. 1. 2021plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 3Cob/1/2021 z 25. 1. 2021

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 25. januára 2021, sp. zn. 3Cob/1/2021, ECLI:SK:KSBA:2021:1120931601.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 3Cob/1/2021
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1120931601
Dátum vydania rozhodnutia: 26. 01. 2021
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Štefan Zelenák
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2021:1120931601.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave, v senáte zloženom z predsedu senátu Mgr. Štefana Zelenáka a členiek senátu
JUDr. Marty Šašinkovej a JUDr. Ľubice Kriškovej, v právnej veci zápisu údajov do obchodného registra
navrhovateľa J.. R. O., W. XX/XX, XXX XX U. - J. Č. N.Z., o odvolaní navrhovateľa proti uzneseniu
Okresného súdu Bratislava I č.k. 34Nsre/149/2020-2 zo dňa 8.12.2020 jednohlasne, takto

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave odvolanie navrhovateľa o d m i e t a .

o d ô v o d n e n i e :

1. Napadnutým uznesením súd prvej inštancie námietky zamietol. V odôvodnení uviedol, že oznámením
o odmietnutí vykonania zápisu zo dňa 27.10.2020 odmietol vykonať zmenu zapísaných údajov do
obchodného registra na základe návrhu na zmenu zapísaných údajov 7/Re/4622/2020, ktorý bol podaný
dňa 24.8.2020 navrhovateľom. Ako dôvod uviedol, že podaným návrhom sa likvidátor J.. R. O. domáhal
o.i. zápisu vstupu do likvidácie pri spoločnosti GSL Services, s.r.o., Lamačská cesta 3/A, 841 04
Bratislava, IČO: 36 692 701, pričom ako vstup do likvidácie navrhol zapísať k 1.1.2021 a k dátumu
1.1.2021 navrhuje zapísať aj ako deň vzniku funkcie likvidátora. V návrhovom formulári absentuje výmaz
doterajšieho obchodného mena GSL Services, s.r.o. a zápis obchodného mena s dodatkom v likvidácii.
V návrhovom formulári navrhovateľ navrhuje zapísať údaje obsiahnuté v návrhu k 18.8.2020. Registrový
súd postupom podľa § 6 ods. 1 písm. b) v spojení s § 6 ods. 3 písm. d) zák. o obeh. reg. zistil, že návrh
nie je úplný pre jeho nezrozumiteľnosť, keďže navrhovateľ navrhuje zapísať údaje obsiahnuté v návrhu k
18.8.2020, vstup do likvidácie a vznik funkcie likvidátora k 1.1.2021, pričom podľa § 70 ods. 3 Obeh. zák.
v znení od 1.10.2020, spoločnosť vstupuje do likvidácie zápisom likvidátora do obchodného registra, ak
osobitný zákon neustanovuje inak. Registrový súd zistil, že návrh nebol úplný z dôvodu, že neobsahuje
údaj o zmene obchodného mena spoločnosti GSL Services, s.r.o., ktorá podľa § 70 ods. 4 Obeh. zák.
po dobu likvidácie používa obchodné meno s dodatkom „v likvidácii“.

2. Proti uvedenému uzneseniu sa odvolal navrhovateľ z dôvodu, že návrh likvidátora mal náležitosti
návrhu na konanie o zrušení právnickej osoby alebo nariadení likvidácie spoločnosti. Vzhľadom na
prístup spoločníkov spoločnosti nie je reálne možné vykonať likvidáciu spoločnosti, pričom spoločnosť
nevlastní žiaden majetok a nemá dostatok finančných prostriedkov na úhradu výdavkov likvidácie a
odmeny likvidátora, ako i na úhradu príp. nákladov konkurzného konania, tak nie je možné ukončiť
likvidáciu, a tým zavŕšiť zrušenie spoločnosti a jej výmaz z obchodného registra na podklade uznesenia
valného zhromaždenia z 30.12.1999. Navrhovateľ má za to, že súd mal z úradnej povinnosti rozhodnúť
o zrušení a výmaze spoločnosti.

3. Krajský súd v Bratislave ako odvolací súd podľa § 34 zákona č. 160/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok
(ďalej iba C.s.p.) v spojení s § 2 ods. 1, zákona č. 161/2005 Z.z. Civilný mimosporový poriadok (ďalej iba
C.m.p.) preskúmal napadnuté uznesenie bez nariadenia pojednávania a dospel k záveru, že odvolanie
je potrebné odmietnuť.



4. Podľa § 362 ods. 1, C.s.p. odvolanie sa podáva v lehote 15 dní od doručenia rozhodnutia, na súde
proti ktorého rozhodnutiu smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

5. Podľa § 386 písm. a) C.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene.

6. Z obsahu spisu odvolací súd zistil, že napadnuté uznesenie bolo navrhovateľovi elektronicky doručené
do elektronickej schránky, pričom bolo dňa 14.12.2020 listinné doručené. Dňa 15.12.2020 začala
navrhovateľovi plynúť zákonná 15 dňová lehota na podanie opravného prostriedku, ktorá uplynula
dňa 29.12.2020. Navrhovateľ podal odvolanie elektronicky dňa 30.12.2020, teda po uplynutí zákonom
stanovenej 15 dňovej lehoty. Odvolací súd preto odvolanie navrhovateľa proti napadnutému uzneseniu
súdu prvej inštancie, s poukazom na ust. § 386 písm. a) C.s.p. ako neskoro podané odmietol.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1120931601

  1. 8. 12. 2020Uznesenie Mestského súdu Bratislava I sp. zn. 34Nsre/149/2020 z 8. 12. 2020opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 25. 1. 2021Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 3Cob/1/2021 z 25. 1. 2021 (toto rozhodnutie)