KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokKrajský súd Bratislava29. 9. 2021plný text

Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 3CoCsp/20/2020 z 29. 9. 2021

CitáciaRozsudok Krajského súdu Bratislava z 29. septembra 2021, sp. zn. 3CoCsp/20/2020, ECLI:SK:KSBA:2021:1619201463.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 3CoCsp/20/2020
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1619201463
Dátum vydania rozhodnutia: 30. 09. 2021
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Roman Bolebruch
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2021:1619201463.1

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Romana Bolebrucha a sudcov
Mgr. Patricie Skotnickej a JUDr. Alexandry Hanusovej v spore žalobcu: J. G. G. V. D., J. Y. X, G., V.
O., konajúcej prostredníctvom J. G. G. V. D., pobočky zahraničnej banky, IČO: XX XXX XXX, T. X, J.,
zastúpenej S. T. I.. C. Q., D..O..M.., IČO: XX XXX XXX, E. XX, J., proti žalovaným: X. I. Š., C. XX, D.,
X. Y. Š., J. XXX, o zaplatenie 18.639,02 eura s príslušenstvom, na odvolanie žalobcu proti rozsudku
Okresného súdu Malacky zo dňa 02.12.2019, č.k. 4Csp/20/2019-85, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd nepriberá do odvolacieho konania občianske združenie VŠEOBECNÁ OCHRANA PRÁV
SPOTREBITEĽOV, IČO: 42 362 962, Šafárikovo nám. 7, Bratislava.

Rozsudok súdu prvej inštancie v napadnutej zamietajúcej časti o zaplatenie sumy 16.794,37 eura s
príslušenstvom a v časti náhrady trov konania p o t v r d z u j e.

Žalovaným v 1. a v 2. rade priznáva proti žalobcovi spoločne a nerozdielne nárok na náhradu trov
odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

1. Napadnutým rozsudkom súd prvej inštancie zamietol žalobu a žalovaným v 1. a v 2. rade nepriznal
náhradu trov konania.

2. V odôvodnení rozsudku uviedol, že žalobca sa žalobou zo dňa 21.06.2019 domáhal voči žalovaným v
1. a v 2. rade spoločne a nerozdielne zaplatenia sumy 18.639,02 eura spolu s úrokmi vo výške 13,89%
ročne zo sumy 17.476,55 eura od 05.07.2016 do zaplatenia a s úrokmi z omeškania vo výške 5% ročne
zo sumy 18.590,02 eura od 05.07.2016 do zaplatenia dôvodiac, že jeho právny predchodca (spoločnosť
Q. D., S..D..) uzavrel so žalovanými ako spoludlžníkmi zmluvu o spotrebiteľskom úvere, obsahom
ktorej bol záväzok poskytnúť žalovaným účelový spotrebiteľský úver na splatenie úverov v celkovej
sume 18.000 eur a korešpondujúci záväzok žalovaných vrátiť poskytnutý úver s dohodnutými úrokmi
a poplatkami formou 84 mesačných splátok v sume á 359,73 eura, so splatnosťou prvej splátky dňa
15.05.2015. Keďže žalovaní poskytnutý úver riadne a včas nesplácali, vyhlásil jeho právny predchodca
dňa 04.07.2016 mimoriadnu splatnosť úveru, v dôsledku ktorej sa stal dlh žalovaných splatným v celom
rozsahu. Žalovaní ku dňu podania žaloby uhradili na úvere sumu 2.290,88 eura, a preto žalobca voči
nim evidoval neuhradené záväzky po lehote splatnosti v celkovej sume 18.639,02 eura (pozostávajúcej
z dlžnej úverovej istiny v sume 17.476,55 eura, dlžných úrokov v sume 995,97 eura, dlžného poistného
v sume 117,50 eura a nákladov spojených s uplatnením pohľadávky v sume 49 eura). Okrem tejto sumy
mu vznikol nárok na zaplatenie úrokov z dlžnej úverovej istiny vo výške 13,89% ročne zo sumy 17.476,55
eura od 05.07.2016 do zaplatenia a úrokov z omeškania vo výške 5% ročne zo sumy 18.590,02 eura
od 05.07.2016 do zaplatenia.



3. Vykonaným dokazovaním súd prvej inštancie zistil, že právny predchodca žalobcu ako veriteľ uzatvoril
so žalovaným v 1. rade ako dlžníkom a žalovanou v 2. rade ako spoludlžníkom dňa 17.03.2015 zmluvu o
spotrebiteľskom úvere, ktorej predmetom bolo poskytnutie účelového úveru na splatenie úverov v sume
celkom 18.000 eur, s fixnou úrokovou sadzbou 13,89% ročne, s 84 mesačnými splátkami v sume á
359,73 eura, splatnými vždy v 15. deň v mesiaci, keď splatnosť prvej splátky bola dohodnutá na 15. deň
v mesiaci nasledujúcom po mesiaci, v ktorom bol úver dlžníkovi poskytnutý v dohodnutej výške. Ročná
percentuálna miera nákladov (ďalej len „RPMN“) predstavovala 14,81%, priemerná RPMN 10,28% a
celková čiastka k zaplateniu sumu 28.243,32 eura. Termín konečnej splatnosti úveru pripadol na deň
15.04.2022. Právny predchodca žalobcu podľa výzvy na zaplatenie dlžnej čiastky úveru adresovanej
žalovanému v 1. rade, podanej na poštovú prepravu dňa 05.05.2016, evidoval voči žalovaným ku dňu
vyhotovenia výzvy dlžnú čiastku v sume 1.125,19 eura, v súvislosti s ktorou žalovaných upozornil,
že ak nedôjde k okamžitej úhrade omeškaných mesačných splátok, bude požalovať splatenie celej
nesplatenej časti úveru, vrátane príslušenstva. K vyhláseniu mimoriadnej splatnosti úveru ku dňu
04.07.2016 pristúpil právny predchodca žalobcu oznámením o vyhlásení mimoriadnej splatnosti úveru
č. XXXXXXXXXXXXXX zo dňa 12.07.2016 z dôvodu omeškania žalovaných so splácaním úveru.
Žalovaných súčasne vyzval na zaplatenie dlžnej sumy 18.639,02 eura, pozostávajúcej z úverovej istiny
17.476,55 eura, dlžných úrokov, poplatkov a poistného v celkovej sume 1.113,47 eura, ako aj nákladov
spojených s uplatnením pohľadávky v sume 49 eura. Žalovaní veriteľovi uhradili do zosplatnenia úveru
sumu 2.290,88 eura.

4. Súd prvej inštancie zmluvu o spotrebiteľskom úvere vyhodnotil ako zmluvu spotrebiteľskú, a preto
posudzoval právny vzťah ňou založený nielen podľa ustanovení § 497 a nasl. zákona č. 513/1991
Zb. Obchodný zákonník, ale i podľa právnych predpisov upravujúcich právne vzťahy spotrebiteľského
charakteru, najmä podľa zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník (ďalej len „Občiansky zákonník“),
ako aj zákona č. 129/2010 Z.z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre
spotrebiteľov (ďalej len „zákon č. 129/2010 Z.z.“). Súd prvej inštancie následne s poukazom na znenie
§ 54a Občianskeho zákonníka (prijaté zákonom č. 343/2018 Z.z.), na dôvodovú správu k uvedenému
ustanoveniu, ako i s poukazom na § 879 Občianskeho zákonníka, ex offo skúmal, či právo zo
spotrebiteľskej zmluvy uplatňované veriteľom nebolo premlčané. Podotkol, že cieľom prijatej novely
Občianskeho zákonníka, ktorá bola reakciou na nález Ústavného súdu Slovenskej republiky zo dňa
07.02.2018, sp. zn. PL. ÚS 11/2016, bolo zavedenie osobitnej úpravy uplatňovania premlčaných nárokov
zo spotrebiteľských zmlúv a ich zabezpečenia. Pri majetkových právach zo spotrebiteľskej zmluvy sa
totiž javilo ako opodstatnené, aby sa po uplynutí premlčacej doby tieto práva dostali „ex lege“ do polohy
naturálnych záväzkov, keďže z pohľadu štátnej moci nebol záujem na podpore vynucovania plnenia zo
spotrebiteľskej zmluvy, ak sa právo niektorej zo strán premlčalo. Išlo teda o snahu o vytvorenie priestoru
na to, aby dlhy plynúce zo spotrebiteľských zmlúv boli vymáhané len v rozumnom a primeranom čase
a dlžník nebol nútený prostriedkami s prvkami štátneho donútenia zaplatiť dlh, vo vzťahu ku ktorému
uplynulo značné časové obdobie, v dôsledku čoho by mohla byť oslabená jeho pozícia. Za vymáhanie
premlčaného práva zo spotrebiteľskej zmluvy sa v tomto kontexte pritom rozumelo súdne, exekučné
ako aj rozhodcovské konanie.

5. Konajúci súd považoval za nesporné, že žalovaní porušili svoju povinnosť splácať poskytnutý úver
riadne a včas, z dôvodu ktorého právny predchodca žalobcu predčasne zosplatnil úver v súlade s § 565
v spojení s § 53 ods. 9 Občianskeho zákonníka. Pre prípady, kedy sa pre nesplnenie niektorej zo splátok
stane zročným (splatným) celý dlh stanovuje pritom Občiansky zákonník v § 103 druhej vete, osobitné
pravidlo pre začiatok plynutia premlčacej doby zosplatneného dlhu. V takom prípade platí, že ak sa pre
nesplnenie niektorej zo splátok stane zročným celý dlh, začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti
nesplnenej splátky. Zároveň však v zmysle § 53 ods. 9 Občianskeho zákonníka môže veriteľ žiadať od
spotrebiteľa zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky najskôr až po uplynutí troch
mesiacov od omeškania so zaplatením splátky. Keďže právny predchodca žalobcu vyhlásil mimoriadnu
splatnosť úveru ku dňu 04.07.2016, potom najneskoršou splátkou, pre nezaplatenie ktorej mohol byť
úver k uvedenému dátumu zosplatnený, bola splátka splatná dňa 15.03.2016, s ktorou sa žalovaní
dostali do omeškania dňa 16.03.2016; trojmesačná lehota omeškania pritom uplynula dňa 16.06.2016.
Práve splátka splatná dňa 15.03.2016 bola teda splátkou, od splatnosti ktorej v danej veci začala v
zmysle § 103 druhej vety Občianskeho zákonníka plynúť zákonná trojročná premlčacia doba a ktorej
posledný deň pripadol na 15.03.2019. Za tejto situácie, pokiaľ žalobca podal žalobu na konajúci súd až
dňa 21.06.2019, urobil tak zjavne po uplynutí premlčacej doby a ním uplatnené premlčané právo mu



konajúci súd v zmysle ustanovenia § 54 Občianskeho zákonníka nemohol priznať. Súd prvej inštancie
preto žalobu žalobcu, za aplikácie § 497 Obchodného zákonníka, § 1 ods. 2, § 2 písm. a), b)
a d), § 52 ods. 1 až 4, § 53 ods. 9, § 54a, § 100 ods. 1, § 101, § 103 a § 565 Občianskeho zákonníka
v celom rozsahu zamietol.

6. O nároku na náhradu trov konania rozhodol súd prvej inštancie podľa § 255 ods. 1 v spojení s § 262
ods. 1 zákona č. 160/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok (ďalej len „C.s.p.“) tak, že žalovaným v 1. a
v 2. rade, ktorí síce mali v konaní úspech, náhradu trov konania nepriznal, nakoľko im žiadne trovy v
konaní nevznikli.

7. Proti rozsudku súdu prvej inštancie, v časti, v ktorej zamietol žalobu o zaplatenie sumy 16.794,37
eura s prísl., podal v zákonom stanovenej lehote odvolanie žalobca z dôvodov podľa § 365 ods. 1
písm. f) a h) C.s.p. Žalobca nesúhlasil so záverom konajúceho súdu, ktorý mu nepriznal nárok z
úverovej zmluvy z dôvodu premlčania jeho práva v zmysle § 103, § 53 ods. 9 a § 565 Občianskeho
zákonníka, keď viazal premlčanie celého zvyšku dlhu nie na okamih využitia práva veriteľa podľa § 565
Občianskeho zákonníka, ale na okamih splatnosti tej splátky, kvôli ktorej toto právo využil. Premlčacia
doba na zaplatenie dlhu splatného v splátkach by potom mala začať plynúť ešte skôr ako reálne dôjde
k zosplatneniu dlhu, t.j. odo dňa zročnosti nesplnenej splátky, pre ktorú bol dlh zosplatnený. Taký názor
by podľa mienky žalobcu znamenal, že veriteľ, ktorého dlžník je spotrebiteľom, by bol ukrátený o svoje
právo na uplatnenie svojich pohľadávok v zákonom priznanej všeobecnej trojročnej premlčacej dobe,
čo nevyplýva z Občianskeho zákonníka, najmä z 8. hlavy 1. časti, určujúcej dĺžku premlčacej doby.
Z ustanovenia § 565 Občianskeho zákonníka v súvislosti s plnením dlhu v splátkach pritom vyplýva
pre veriteľa len podmienka uplatniť právo na zosplatnenie dlhu v celej výške do splatnosti najbližšej
nasledujúcej splátky; ide pritom o právo, a nie povinnosť veriteľa. Ak by veriteľ svoje právo nevyužil,
ostalo by mu naďalej zachované právo dožadovať sa zaplatenia už splatných splátok, pri ktorých
plynie premlčacia doba každej splátky samostatne. Žalobca podotkol, že z konajúcim súdom použitého
ustanovenia § 53 ods. 9 Občianskeho zákonníka vyplýva len obmedzenie veriteľa, aby uplatnil svoje
právo na zosplatnenie celej pohľadávky až po uplynutí troch mesiacov s omeškaním splatnej splátky;
toto ustanovenie teda nemá vplyv na plynutie premlčacej doby. Do momentu predčasného zosplatnenia
dlhu (04.07.2016) sa jednotlivé mesačné splátky premlčiavajú samostatne a až ku dňu 04.07.2016 by
sa mohli stať splatnými zvyšné splátky splatné od 15.07.2016 do 15.04.2022. V tejto súvislosti žalobca
poukázal na rozhodnutie Krajského súdu v Nitre, sp. zn. 9Co/216/2018, Krajského súdu v Bratislave,
sp. zn. 10Co/88/20108, ako aj Krajského súdu v Trenčíne, sp. zn. 17Co/228/2016.

8. Žalobca zdôraznil, že dodržal zákonný postup podľa § 53 ods. 9 v spojení s § 565 Občianskeho
zákonníka, keďže pristúpil k vyhláseniu mimoriadnej splatnosti úveru dňom 04.07.2016, t.j. až po uplynutí
troch mesiacov od omeškania so zaplatením splatných splátok. Nasledujúci deň po zosplatnení, t.j.
05.07.2016 mohol vykonať svoje právo po prvý krát a podať žalobu voči žalovaným na súd. Preto pokiaľ
sa obrátil na konajúci súd dňa 21.06.2019, uplatnil svoj nárok v súlade s § 101 Občianskeho zákonníka
v zákonnej trojročnej premlčacej dobe, minimálne v rozsahu splátok zosplatnených ku dňu 04.07.2016;
z uvedeného dôvodu mu mal konajúci súd priznať právo na zaplatenie minimálne sumy 16.794,37 eura
s prísl., predstavujúcu istinu splatnú po mimoriadnom zosplatnení úveru. Na uvedenom základe žalobca
navrhol, aby odvolací súd rozsudok súdu prvej inštancie v napadnutej časti zrušil a vec mu vrátil na
ďalšie konanie.

9. Žalovaní v 1. a v 2. rade vo vyjadrení k odvolaniu žalobcu navrhli napadnutý rozsudok ako vecne
správny potvrdiť.

10. Odvolací súd viazaný rozsahom a dôvodmi odvolania (§ 379, § 380 C.s.p.), preskúmal rozsudok súdu
prvej inštancie v napadnutej zamietajúcej časti, prejednal odvolanie žalobcu bez nariadenia odvolacieho
pojednávania (§ 385 ods. 1 C.s.p. a contrario) a viazaný skutkovým stavom tak, ako ho zistil súd prvej
inštancie (§ 383 C.s.p.) dospel k záveru, že odvolanie žalobcu dôvodné nie je. Odvolací súd rozsudok
verejne vyhlásil dňa 30.09.2021 (§ 378 ods. 1 C.s.p. v spojení s § 219 ods. 3 C.s.p.).

11. Predtým ako odvolací súd pristúpil k vecnému prieskumu napadnutého rozsudku zo žalobcom
vymedzených odvolacích dôvodov, zaoberal sa návrhom na vstup osobitného subjektu - občianskeho
združenia s názvom VŠEOBECNÁ OCHRANA PRÁV SPOTREBITEĽOV, do odvolacieho konania
za účelom ochrany práv žalovaných. Treba podotknúť, že predmetné občianske združenie doručilo



dňa 16.04.2020 (t.j. po podaní odvolania žalobcu) prostredníctvom pošty do súdneho spisu fotokópiu
návrhu na pribratie do konania, ktorý nebol podpísaný kvalifikovaným elektronickým podpisom, pričom
nezaložilo do spisu originál predmetného podania. Žalovaní však v podaní zo dňa 20.05.2020 (č.l. 127)
vyjadrili súhlas s jeho vstupom do konania, ktoré podanie odvolací súd posúdil podľa obsahu ako návrh
žalovaných na pribratie občianskeho združenia do odvolacieho konania za účelom ochrany ich práv.

12. Podľa § 95 ods. 1 C.s.p. na ochranu práv strany môže súd aj bez návrhu do konania pribrať orgán
verejnej moci, v pôsobnosti ktorého je ochrana základných ľudských práv a slobôd, alebo právnickú
osobu, ktorej predmetom činnosti je ochrana práv podľa osobitného predpisu, ak s tým strana, na
ochranu práv ktorej má vystupovať, súhlasí.

13. Osobitný subjekt podľa § 95 C.s.p., ktorý vykonáva činnosť na základe osobitných právnych
predpisov, okrem iného i na základe § 1 ods. 1 zákona č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa, možno
do konania pribrať vtedy, ak je cieľom takého úkonu potreba ochrany práv strany sporu a strana sporu,
na ochranu práv ktorej má v konaní vystupovať, s tým súhlasí. Vychádzajúc z uvedeného preto odvolací
súd skúmal, či za danej situácie, keď súd prvej inštancie žalobu žalobcu proti žalovaným zamietol z
dôvodu premlčania, existuje potreba ochrany práv žalovaných. Dospel pritom k záveru, že vzhľadom
na výsledok konania pred súdom prvej inštancie, ktorým bolo zamietnutie žaloby voči žalovaným, ako
i výsledok odvolacieho konania (viď odôvodnenie nižšie), je návrh žalovaných na vstup občianskeho
združenia VŠEOBECNÁ OCHRANA PRÁV SPOTREBITEĽOV, do odvolacieho konania na ochranu ich
práv, bez právnej relevancie, a preto označené občianske združenie do odvolacieho konania nepribral.

14. Následne, preskúmaním súdneho spisu sa odvolací súd stotožnil s odôvodnením napadnutého
rozsudku súdu prvej inštancie, ktorým tento zamietol žalobu žalobcu, posúdiac ním uplatnený nárok ako
premlčaný a konštatuje správnosť v ňom uvedených dôvodov (§ 387 ods. 1 a ods. 2 C.s.p.). Súd prvej
inštancie pritom na predmetný prípad správne aplikoval platné a účinné ustanovenie § 54a Občianskeho
zákonníka, ktoré dáva súdom možnosť ex offo skúmať, či žalobcom uplatnené právo na zaplatenie dlhu
(nie) je premlčané a (ne)možno ho vymáhať.

15. Odvolací súd zdôrazňuje, že žalobca vymedzil uplatnený nárok ako nárok vyplývajúci z predčasného
zosplatnenia (mimoriadnej splatnosti) úveru, a preto ho súd prvej inštancie, rovnako ako i odvolací súd,
takto vymedzený i posudzoval.

16. Podľa § 53 ods. 9 Občianskeho zákonníka ak ide o plnenie zo spotrebiteľskej zmluvy, ktoré sa má
vykonať v splátkach, môže dodávateľ uplatniť právo podľa § 565 najskôr po uplynutí troch mesiacov od
omeškania so zaplatením splátky a keď súčasne upozornil spotrebiteľa v lehote nie kratšej ako 15 dní
na uplatnenie tohto práva.

17. Podľa § 101 Občianskeho zákonníka pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia
doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.

18. Podľa § 103 Občianskeho zákonníka ak bolo dohodnuté plnenie v splátkach, začína plynúť
premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich zročnosti. Ak sa pre nesplnenie niektorej zo splátok
stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti nesplnenej splátky.

19. Podľa § 565 Občianskeho zákonníka ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie
celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené.
Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšej nasledujúcej splátky.

20. Plnenie dlhu možno dohodnúť v splátkach a ak bolo dohodnuté plnenie v splátkach, je dlžník
povinný uhradiť každú splátku k dohodnutému termínu. Veriteľ môže od dlžníka žiadať vždy len splnenie
príslušnej splátky, ktorá sa stane splatnou (zročnou) podľa dohody zmluvných strán alebo na základe
rozhodnutia súdu, či uznania práva. Každá zo splátok predstavuje samostatné plnenie, preto pre každú z
nich plynie trojročná premlčacia doba samostatne. Splatnosť jednotlivých splátok neovplyvňuje splatnosť
celého dlhu. Premlčanie sa v zmysle § 103 veta prvá Občianskeho zákonníka potom viaže na jednotlivé
splátky, a nie na celý dlh.



21. Predčasnú splatnosť peňažného záväzku môže veriteľ za podmienok upravených v § 53 ods. 9
v spojení s § 565 Občianskeho zákonníka vyvolať jednostranným právnym úkonom; ak toto právo
nevyužije, dlh sa bude premlčiavať odo dňa splatnosti jednotlivých splátok. Iná situácia nastane, ak
veriteľ účinne uplatní zaplatenie celej pohľadávky naraz. V takom prípade začne premlčacia doba plynúť
podľa § 103 veta druhá Občianskeho zákonníka len pre v budúcnosti splatné splátky, a to odo dňa
zročnosti tej nesplnenej splátky, ktorá bola dôvodom pre uplatnenie práva podľa § 565 Občianskeho
zákonníka; premlčanie celého zvyšku dlhu nie je preto viazané na okamih využitia práva podľa § 565
Občianskeho zákonníka veriteľom, ale na okamih splatnosti tej splátky, pre ktorú toto právo využíva.
Zároveň musí veriteľ, vo vzťahu k spotrebiteľským zmluvám, rešpektovať i ustanovenie § 53 ods. 9
Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého je strata výhody splátok podmienená tým, že a/ nenastáva
automaticky pre nesplnenie niektorej splátky, ale až po uplatnení práva veriteľa, b/ veriteľ môže toto
právo uplatniť najskôr až po uplynutí lehoty troch mesiacov od omeškania dlžníka so zaplatením splátky
a c/ veriteľ upozornil spotrebiteľa v lehote nie kratšej ako 15 dní na uplatnenie práva na zaplatenie celej
pohľadávky.

22. Vychádzajúc z odôvodnenia napadnutého rozsudku je zrejmé, že žalovaní uzatvorili s právnym
predchodcom žalobcu zmluvu o spotrebiteľskom úvere (spotrebiteľskú zmluvu), pričom si nesplnili svoju
povinnosť úver splácať v pravidelných mesačných splátkach po á 359,73 eura, na 15. deň v mesiaci. V
zmysle zmluvných dojednaní bol právny predchodca žalobcu oprávnený vyhlásiť mimoriadnu splatnosť
úveru a požadovať splatenie úveru, vrátane príslušných úrokov a poplatkov v lehote a s účinnosťou
určenou vo vyhlásení mimoriadnej splatnosti, v danom prípade ku dňu 04.07.2016. Predčasnému
zosplatneniu úveru pritom predchádzala písomná výzva právneho predchodcu žalobcu žalovanému v
1. rade, ktorej obsahom bola informácia, že úver riadne nespláca, aktuálna dlžná čiastka predstavuje
sumu 1.125,19 eura a pokiaľ nedôjde k jej okamžitej úhrade, bude žiadať splatenie celej nesplatenej
časti úveru, vrátane príslušenstva. Predmetná výzva bola daná na poštovú prepravu dňa 05.05.2016;
žalovaní túto skutočnosť nerozporovali. Treba prisvedčiť konajúcemu súdu, že za danej procesnej
situácie bolo pre správne posúdenie námietky premlčania potrebné zistiť, nesplnenie ktorej splátky
vyvolalo vyhlásenie okamžitej splatnosti úveru. Keďže z úkonu právneho predchodcu žalobcu, ktorým
pristúpil k uplatneniu práva podľa § 565 Občianskeho zákonníka nebolo priamo možné zistiť, pre ktorú
splátku zosplatnil úver, konajúci súd správne vychádzal z toho, že veriteľ mohol k tomuto úkonu pristúpiť
len za predpokladu splnenia podmienok podľa § 565 v spojení s § 53 ods. 9 Občianskeho zákonníka.
Následne, aplikujúc označené ustanovenia Občianskeho zákonníka za takú splátku považoval splátku
úveru splatnú dňa 15.03.2016, s ktorou sa žalovaní v 1. a v 2. rade dostali do omeškania dňa 16.03.2016
a v súvislosti s ktorou mohol žalobca uplatniť právo zosplatnenia uplynutím trojmesačnej lehoty, t.j. dňa
16.06.2016. S týmito právnymi závermi konajúceho súdu sa odvolací súd v plnom rozsahu stotožnil,
keďže tieto zodpovedajú dikcii ustanovenia § 53 ods. 9, v spojení s § 565 a § 103 veta druhá
Občianskeho zákonníka. Z ustanovenia 103 Občianskeho zákonníka je zrejmé, že neviaže začiatok
plynutia premlčacej doby na dátum vyhlásenia predčasnej splatnosti celého dlhu, ako nesprávne
argumentoval žalobca, keď jej začiatok spája s dátumom zročnosti tej nesplnenej splátky, pre ktorej
nesplnenie sa stal zročný celý dlh. V prípade spotrebiteľskej zmluvy má pritom dodávateľ povinnosť
vyčkať ešte tri mesiace s využitím práva predčasného zosplatnenia, ktorá okolnosť však nič nemení
na tom, že premlčacia doba sa aj v takom prípade začína počítať odo dňa zročnosti tejto omeškanej
splátky, t.j. v danom prípade splátky splatnej dňa 15.03.2016; jej koniec pripadol na deň 15.03.2019.
Pokiaľ za tejto situácie podal žalobca žalobu na súd prvej inštancie až dňa 21.06.2019, podal ju po
uplynutí všeobecnej trojročnej premlčacej doby, a teda oneskorene.

23. Odvolací súd pre úplnosť dodáva, že je pravdou, že týmto postupom zákonodarca de facto skrátil
premlčaciu dobu, avšak je jeho výlučným právom stanoviť pre jednotlivé prípady premlčaciu dobu
odlišne, za predpokladu, že takto stanovená doba je dostatočná na uplatnenie práv oprávnených osôb;
to bolo v danom prípade naplnené. Na odvolacím súdom vyslovený právny názor pritom nemajú vplyv
rozhodnutia odvolacích senátov, na ktoré žalobca poukázal v odvolaní, keďže tieto nepredstavujú
ustálenú rozhodovaciu prax najvyšších súdnych autorít (viď článok 2 C.s.p.), ktorú je nevyhnutné
rešpektovať v záujme dodržania právnej istoty.

24. S poukazom na vyššie uvedené možno uzavrieť, že žalobca v podanom odvolaní neuviedol žiadne
relevantné skutočnosti, ktorými by preukázal nesprávnosť rozsudku súdu prvej inštancie v napadnutej
zamietajúcej časti. Vzhľadom na to, že odvolací súd nepovažoval ním uvádzané tvrdenia za také, ktoré
by svojou relevanciou boli spôsobilé privodiť zmenu napadnutého rozhodnutia, rozsudok súdu prvej



inštancie v napadnutej zamietajúcej časti o zaplatenie sumy 16.794,37 eura s príslušenstvom a v časti
náhrady trov konania ako vecne správny v zmysle § 387 ods. 1 C.s.p. potvrdil.

25. Odvolací súd rozhodol o nároku na náhradu trov odvolacieho konania podľa § 396 ods. 1 C.s.p.
v spojení s § 255 ods. 1 C.s.p. a § 262 ods. 1 C.s.p. tak, že žalovaným v 1. a v 2. rade, ktorí mali v
odvolacom konaní úspech, priznal proti žalobcovi spoločne a nerozdielne nárok na ich náhradu.

26. Toto rozhodnutie prijal senát Krajského súdu v Bratislave pomerom hlasov 3:0.

Poučenie:

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon
pripúšťa (§ 419 C.s.p.) v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu
oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie,
lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy (§ 427 ods.
1C.s.p.).

Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa
musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 C.s.p.).

V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v
akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne
(dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 C.s.p.).

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1619201463

  1. 2. 12. 2019Rozsudok Okresného súdu Malacky sp. zn. 4Csp/20/2019 z 2. 12. 2019potvrdené
  2. 29. 9. 2021Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 3CoCsp/20/2020 z 29. 9. 2021 (toto rozhodnutie)
  3. 30. 9. 2021Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 3CoCsp/20/2020 z 30. 9. 2021