KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Banská Bystrica10. 12. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 15CoE/224/2012 z 10. 12. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Banská Bystrica z 10. decembra 2012, sp. zn. 15CoE/224/2012, ECLI:SK:KSBB:2012:6206205768.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 15CoE/224/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6206205768
Dátum vydania rozhodnutia: 11. 12. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Jaroslav Gallo
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2012:6206205768.1

Uznesenie
Krajský súd v Banskej Bystrici v exekučnej veci oprávneného POHOTOVOSŤ, s.r.o., so sídlom Ul.
Pribinova č. 25, 811 09 Bratislava, IČO 35 807 598, zast. Fridrich Paľko, s.r.o., so sídlom Ul. Grosslingova
č. 4, 811 09 Bratislava, IČO 36 864 421, proti povinnému A. X., nar. XX.XX.XXXX, bytom XXX XX K. Z. č.
XX, t.č. na neznámom mieste, zast. opatrovníčkou Oľga Mlynarčíková, tajomníčka Informačného centra
Okresného súdu Zvolen, vedenej pod sp.zn. EX 1004/06 súdnou exekútorkou JUDr. Jana Debnárová,
so sídlom exekútorského úradu Ul. T. Vansovej č. 2, 984 01 Lučenec (ustanovený náhradník súdneho
exekútora JUDr. Jána Debnára) pre vymoženie 732,92 eur s príslušenstvom a trov exekúcie, o odvolaní
oprávneného proti uzneseniu Okresného súdu vo Veľkom Krtíši č. k. 5Er/2666/2006-34, zo dňa 06.
augusta 2012, takto

r o z h o d o l :

Odvolanie o d m i e t a .

o d ô v o d n e n i e :

Okresný súd napadnutým uznesením exekúciu naposledy vedenú pod sp.zn. EX 1004/09 súdnou
exekútorkou JUDr. Janou Debnárovou, na základe poverenia vydaného Okresným súdom vo Veľkom
Krtíši dňa 07.12.2006 pod č. 5610 005022, pre súdneho exekútora JUDr. Jána Debnára, vyhlásil za
neprípustnú a zastavil podľa § 57 ods. 1 písm. g) zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a
exekučnej činnosti (Exekučný poriadok). Dôvod zastavenia exekúcie spočíva v tom, že rozhodcovský
rozsudok vydaný rozhodcom rozhodcovského súdu podľa zákona č. 244/2002 Z.z. o rozhodcovskom
konaní (ZoRK), na podklade ktorého sa exekúcia vykonáva, od počiatku nie je spôsobilým exekučným
titulom. Bol vydaný na základe neplatnej rozhodcovskej doložky.

Proti tomuto uzneseniu podal odvolanie oprávnený. Navrhol uznesenie okresného súdu zrušiť. Trval na
pokračovaní v exekúcii. Namietal, že exekučný súd založil svoje rozhodnutie na nedostatku právomoci
exekučného súdu, nedôsledne zistenom skutkovom stave veci a nesprávnom právnom posúdení.

Obsahom odvolania oprávneného je aj „Návrh na prerušenie konania na základe § 109 ods. 1 písm. c)
O.s.p. a podanie prejudiciálnych otázok Súdnemu dvoru EÚ na základe čl. 267 Zmluvy o fungovaní EÚ“.

Povinný, ani súdny exekútor sa k odvolaniu nevyjadrili.

Krajský súd, ako súd odvolací, prejednal vec podľa § 214 ods. 2 zákona č. 99/1963 Zb. Občianskeho
súdneho poriadku v znení neskorších predpisov (O.s.p.) bez nariadenia pojednávania a odvolanie
oprávneného podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odmietol.

Podľa ust. § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.



Podľa § 57 O.s.p., do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok
lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím
označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak ho v mesiaci niet,
posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným
dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí
úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť.

Podľa ust. § 204 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti
rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy (ods. 1). Odvolanie je podané včas aj vtedy, ak
bolo podané po uplynutí lehoty podľa ods. 1 preto, že sa odvolateľ spravoval nesprávnym poučením
súdu o lehote na podanie odvolania. Ak rozhodnutie neobsahuje poučenie o lehote na podanie odvolania
alebo ak obsahuje nesprávne poučenie o tom, že odvolanie nie je prípustné, možno podať odvolanie
do troch mesiacov od doručenia.

Uznesenie je písomnosť, ktorá sa účastníkom doručuje do vlastných rúk (§ 47 ods. 1, § 158 ods. 2 O.s.p.
v spojení s ust. § 167 ods. 2 O.s.p.). Doručovanie do vlastných rúk znamená, že písomnosť nemožno
vydať nikomu inému len adresátovi.

Ak má účastník zástupcu s plnomocenstvom pre celé konanie, doručuje sa písomnosť len tomuto
zástupcovi (§ 49 ods. 1 veta prvá O.s.p.).

Písomnosti, určené advokátovi sa môžu doručiť aj advokátskym koncipientom, alebo aj iným
pracovníkom, ktorí sú u advokáta pracovne činní a poveril ich prijímaním zásielok (§ 48 ods. 5 O.s.p.)

Súd doručuje písomnosť sám alebo poštou (§ 45 ods. 1 prvá veta O.s.p.).

Napadnuté uznesenie obsahuje správne poučenie o opravnom prostriedku, že proti rozhodnutiu je
odvolanie prípustné (§ 204 O.s.p.)..

Oneskorenosť podania odvolania mal odvolací súd preukázanú z obsahu záznamov na doručenke
súdneho doručovateľa, ktorá obsahuje všetky zákonom predpísané náležitosti vzťahujúce sa k spôsobu
dodania zásielky. Zásielka určená do vlastných rúk adresáta JUDr. Martin Máčaj (splnomocneného
advokáta oprávneného), ktorá obsahovala uznesenie Okresného súdu vo Veľkom Krtíši č.k.
5Er/2666/2006-34, mu bola doručená prostredníctvom súdneho doručovateľa dňa 20.08.2012.
Prevzatie tejto zásielky potvrdil na doručenke vlastnoručným podpisom splnomocnenec uvedeného
advokáta - pri podpise je poznámka „splnomocnenec“ (§ 48 ods. 5 O.s.p.). Niet tak pochýb o riadnom
doručení uznesenia prvostupňového súdu oprávnenému (jeho advokátovi).

Lehota na podanie odvolania začala plynúť dňa 21.08.2012, prvý nasledujúci deň po doručení
uznesenia. 15-ty, posledný deň lehoty pripadol na 04.09.2012 (utorok).

Odvolanie oprávneného, datované dňom 12.09.2012, bolo okresnému súdu doručované
prostredníctvom pošty a pošte na prepravu bolo podané dňa 12.09.2012, o čom svedčí pečiatka podacej
pošty Bratislava vyznačená na obálke v ktorej bolo zaslané. Je nepochybné, že odvolanie bolo podané
po uplynutí 15- dňovej zákonnej odvolacej lehoty.

Odvolací súd nemal inú možnosť, než odvolanie odmietnuť, ako oneskorene podané podľa § 218 ods.
1 a) O.s.p.. Odvolací súd z vecnej stránky vec nepreskúmaval.

Vzhľadom na oneskorenosť podaného odvolania je exekučná vec (konanie) právoplatne skončená
rozhodnutím prvostupňového súdu č.k. 5Er/2666/2006-34 zo dňa 06.08.2012 a niet už zákonný priestor
pre rozhodovanie odvolacieho súdu o návrhu oprávneného na prerušenie konania v prejednávanej veci
doručeného okresnému súdu dňa 14.09.2012.



Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 6206205768

  1. 6. 8. 2012Uznesenie Okresného súdu Veľký Krtíš sp. zn. 5Er/2666/2006 z 6. 8. 2012potvrdené
  2. 10. 12. 2012Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 15CoE/224/2012 z 10. 12. 2012 (toto rozhodnutie)
  3. 11. 6. 2013Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 4CoE/27/2013 z 11. 6. 2013