Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Banská Bystrica Spisová značka: 16Co/421/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 6212203036 Dátum vydania rozhodnutia: 20. 12. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ivica Hanusková ECLI: ECLI:SK:KSBB:2012:6212203036.1 Uznesenie Krajský súd v Banskej Bystrici, ako súd odvolací, v právnej veci navrhovateľky R.. F. H., nar. XX. XX. XXXX, bytom B. Z., M. XXXX/XX-XX, právne zastúpenej JUDr. Vladimírom Zvarom, advokátom, Advokátska kancelária so sídlom Veľký Krtíš, SNP 1/A, proti odporkyni V. V., nar. XX. XX. XXXX, bytom M. N. XX, IČO: 17 895 014, o zaplatenie 3.000 € s príslušenstvom, o odvolaní odporkyne proti rozsudku Okresného súdu Veľký Krtíš č. k. 2C/72/2012 - 32 zo dňa 28. 08. 2012, takto r o z h o d o l : Odvolanie odporkyne o d m i e t a . Žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania. o d ô v o d n e n i e : Okresný súd napadnutým rozsudkom uložil odporkyni povinnosť zaplatiť navrhovateľke sumu 3.000 € s príslušenstvom a zároveň ju zaviazal k náhrade trov konania vo výške 489,12 €, všetko v lehote troch dní na účet jej advokáta jej advokáta JUDr. Vladimíra Zvaru, číslo účtu 70531595/0900, vedený v Slovenskej sporiteľni, a. s., Bratislava, pobočka Veľký Krtíš, a to v lehote 3 dní od právoplatnosti rozsudku. Uznesením č. k. 2C/72/2012-37 zo dňa 01. 10. 2012 okresný súd opravil druhý výrok svojho rozsudku tak, že správne mal znieť, že: „odporkyňa je povinná nahradiť navrhovateľke trovy konania vo výške 489,12 € na účet jej advokáta JUDr. Vladimíra Zvaru do troch dní od právoplatnosti rozsudku“, nakoľko pri písomnom vyhotovení rozsudku došlo ku chybe v písaní, kedy v prvom odseku v časti týkajúcej sa náhrady trov konania nebolo uvedené, že odporkyňa je povinná nahradiť navrhovateľke trovy konania v lehote troch dní od právoplatnosti rozsudku, a to v zmysle zápisnice o verejnom vyhlásení rozsudku zo dňa 28. 08. 2012. Proti rozsudku okresného súdu č. k. 2C/72/2012 - 32 zo dňa 16. 05. 2012 podala odporkyňa odvolanie. Krajský súd, ako súd odvolací, skúmal včasnosť podaného odvolania odporkyne ako jednu z procesných podmienok odvolacieho konania. Podľa ust. § 204 ods. 1 O. s. p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. Z obsahu spisu vyplýva, že napadnutý rozsudok (č. l. 32) bol odporkyni doručený do vlastných rúk dňa 10. 09. 2012 (viď doručenka pripojená k č. l. 35 spisu). Odvolanie odporkyne datované dňom 01. 10. 2012 ( pondelok ) , bolo okresnému súdu doručené osobne v ten istý deň, teda 01. 10. 2012. Lehota na podanie odvolania podľa vyššie citovaného ustanovenia § 204 ods. 1 O. s. p. však odporkyni uplynula dňa 25. 09. 2012 ( utorok ). Odvolací súd na základe týchto skutočností konštatuje, že odvolanie odporkyne bolo podané po uplynutí zákonom stanovenej 15 dňovej lehote, teda oneskorene. Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O. s. p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Keďže odvolací súd dospel k záveru, že odvolanie odporkyne bolo podané oneskorene, neostávala mu iná možnosť, ako toto odvolanie v súlade s citovaným ustanovením § 218 ods. 1 písm. a) O. s. p. odmietnuť. Pri rozhodovaní o trovách odvolacieho konania postupoval odvolací súd v súlade s ust. § 224 ods. 1 O. s. p. tak, že analogicky aplikoval ust. § 146 ods. 1 písm. c) O. s. p.. Dôvodom takéhoto postupu je skutočnosť, že Občiansky súdny poriadok neobsahuje osobitnú úpravu rozhodovania o trovách odvolacieho konania v prípade, ak je odvolanie odmietnuté. Samotné ustanovenie § 224 ods. 1 O. s. p. odkazuje na použitie ustanovení o trovách konania pred súdom prvého stupňa. Preto bolo potrebné rozhodnúť o trovách odvolacieho konania podľa ust. § 146 ods. 1 písm. c) O. s. p., ktoré upravuje problematiku svojou povahou najbližšiu odmietnutiu odvolania, pretože i v tomto prípade odvolacie konanie končí bez toho, aby odvolací súd rozhodoval o veci samej. Vychádzajúc z tohto právneho názoru odvolací súd rozhodol, že žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania. Rozhodnutie bolo prijaté senátom krajského súdu pomerom hlasov 3 : 0. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.