KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Banská Bystrica19. 12. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 16Co/421/2012 z 19. 12. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Banská Bystrica z 19. decembra 2012, sp. zn. 16Co/421/2012, ECLI:SK:KSBB:2012:6212203036.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 16Co/421/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6212203036
Dátum vydania rozhodnutia: 20. 12. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ivica Hanusková
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2012:6212203036.1

Uznesenie
Krajský súd v Banskej Bystrici, ako súd odvolací, v právnej veci navrhovateľky R.. F. H., nar. XX.
XX. XXXX, bytom B. Z., M. XXXX/XX-XX, právne zastúpenej JUDr. Vladimírom Zvarom, advokátom,
Advokátska kancelária so sídlom Veľký Krtíš, SNP 1/A, proti odporkyni V. V., nar. XX. XX. XXXX, bytom
M. N. XX, IČO: 17 895 014, o zaplatenie 3.000 € s príslušenstvom, o odvolaní odporkyne proti rozsudku
Okresného súdu Veľký Krtíš č. k. 2C/72/2012 - 32 zo dňa 28. 08. 2012, takto

r o z h o d o l :

Odvolanie odporkyne o d m i e t a .

Žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Okresný súd napadnutým rozsudkom uložil odporkyni povinnosť zaplatiť navrhovateľke sumu 3.000
€ s príslušenstvom a zároveň ju zaviazal k náhrade trov konania vo výške 489,12 €, všetko v lehote
troch dní na účet jej advokáta jej advokáta JUDr. Vladimíra Zvaru, číslo účtu 70531595/0900, vedený
v Slovenskej sporiteľni, a. s., Bratislava, pobočka Veľký Krtíš, a to v lehote 3 dní od právoplatnosti
rozsudku. Uznesením č. k. 2C/72/2012-37 zo dňa 01. 10. 2012 okresný súd opravil druhý výrok svojho
rozsudku tak, že správne mal znieť, že: „odporkyňa je povinná nahradiť navrhovateľke trovy konania vo
výške 489,12 € na účet jej advokáta JUDr. Vladimíra Zvaru do troch dní od právoplatnosti rozsudku“,
nakoľko pri písomnom vyhotovení rozsudku došlo ku chybe v písaní, kedy v prvom odseku v časti
týkajúcej sa náhrady trov konania nebolo uvedené, že odporkyňa je povinná nahradiť navrhovateľke
trovy konania v lehote troch dní od právoplatnosti rozsudku, a to v zmysle zápisnice o verejnom vyhlásení
rozsudku zo dňa 28. 08. 2012.

Proti rozsudku okresného súdu č. k. 2C/72/2012 - 32 zo dňa 16. 05. 2012 podala odporkyňa odvolanie.

Krajský súd, ako súd odvolací, skúmal včasnosť podaného odvolania odporkyne ako jednu z procesných
podmienok odvolacieho konania.

Podľa ust. § 204 ods. 1 O. s. p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde,
proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

Z obsahu spisu vyplýva, že napadnutý rozsudok (č. l. 32) bol odporkyni doručený do vlastných rúk dňa
10. 09. 2012 (viď doručenka pripojená k č. l. 35 spisu).



Odvolanie odporkyne datované dňom 01. 10. 2012 ( pondelok ) , bolo okresnému súdu doručené osobne
v ten istý deň, teda 01. 10. 2012. Lehota na podanie odvolania podľa vyššie citovaného ustanovenia
§ 204 ods. 1 O. s. p. však odporkyni uplynula dňa 25. 09. 2012 ( utorok ). Odvolací súd na základe
týchto skutočností konštatuje, že odvolanie odporkyne bolo podané po uplynutí zákonom stanovenej 15
dňovej lehote, teda oneskorene.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O. s. p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Keďže odvolací súd dospel k záveru, že odvolanie odporkyne bolo podané oneskorene, neostávala
mu iná možnosť, ako toto odvolanie v súlade s citovaným ustanovením § 218 ods. 1 písm. a) O. s. p.
odmietnuť.

Pri rozhodovaní o trovách odvolacieho konania postupoval odvolací súd v súlade s ust. § 224 ods. 1
O. s. p. tak, že analogicky aplikoval ust. § 146 ods. 1 písm. c) O. s. p.. Dôvodom takéhoto postupu
je skutočnosť, že Občiansky súdny poriadok neobsahuje osobitnú úpravu rozhodovania o trovách
odvolacieho konania v prípade, ak je odvolanie odmietnuté. Samotné ustanovenie § 224 ods. 1 O. s.
p. odkazuje na použitie ustanovení o trovách konania pred súdom prvého stupňa. Preto bolo potrebné
rozhodnúť o trovách odvolacieho konania podľa ust. § 146 ods. 1 písm. c) O. s. p., ktoré upravuje
problematiku svojou povahou najbližšiu odmietnutiu odvolania, pretože i v tomto prípade odvolacie
konanie končí bez toho, aby odvolací súd rozhodoval o veci samej. Vychádzajúc z tohto právneho názoru
odvolací súd rozhodol, že žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania.

Rozhodnutie bolo prijaté senátom krajského súdu pomerom hlasov 3 : 0.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 6212203036

  1. 28. 8. 2012Rozhodnutie Okresného súdu Veľký Krtíš sp. zn. 2C/72/2012 z 28. 8. 2012opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 1. 10. 2012Opravné uznesenie Okresného súdu Veľký Krtíš sp. zn. 2C/72/2012 z 1. 10. 2012
  3. 19. 12. 2012Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 16Co/421/2012 z 19. 12. 2012 (toto rozhodnutie)