KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Banská Bystrica10. 9. 2013plný text

Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 41CoE/349/2013 z 10. 9. 2013

CitáciaUznesenie Krajského súdu Banská Bystrica z 10. septembra 2013, sp. zn. 41CoE/349/2013, ECLI:SK:KSBB:2013:6701899110.3

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 41CoE/349/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6701899110
Dátum vydania rozhodnutia: 11. 09. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Miroslava Púchovská
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2013:6701899110.3

Uznesenie
Krajský súd v Banskej Bystrici ako súd odvolací v exekučnej veci oprávneného Orange Slovensko, a.s.,
Prievozská 6/A, 821 09 Bratislava, IČO: 35 697 270, proti povinnému Z. F., nar. XX.XX.XXXX, E. X,
XXX XX D. Z., vedenej pod spisovou značkou EX 501/01 súdnym exekútorom JUDr. Jozefom Ďuricom,
Exekútorský úrad Zvolen, so sídlom Borovianska č. 17, 960 01 Zvolen, pod spisovou značkou EX 501/01
o vymoženie uloženej povinnosti istina 839,50 Eur s príslušenstvom, o odvolaní súdneho exekútora proti
uzneseniu Okresného súdu Zvolen č.k. 0Er/2920/2001-42 zo dňa 26.06.2013 takto

r o z h o d o l :

Odvolanie súdneho exekútora o d m i e t a.

o d ô v o d n e n i e :

Okresný súd napadnutým uznesením zaviazal oprávneného nahradiť súdnemu exekútorovi trovy
exekúcie vo výške 83,09 Eur v lehote 3 dní od právoplatnosti rozhodnutia.

Proti rozhodnutiu okresného súdu podal súdny exekútor odvolanie. V odôvodnení uviedol, že okresný
súd nedostatočne zistil skutkový stav, pretože nevykonal náležité dokazovanie ohľadom nepriznaných
cestovných výdavkov a nákladov na poštovné, čím súdnemu exekútorovi odňal možnosť konať pred
súdom. S ohľadom na uvedené skutočnosti navrhol, aby odvolací súd napadnuté rozhodnutie okresného
súdu v časti náhrady trov exekúcie zrušil a vec vrátil okresnému súdu na ďalšie konanie.

Krajský súd v Banskej Bystrici ako súd odvolací postupujúc podľa ust. § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p.
odvolanie súdneho exekútora odmietol.

Podľa ust. § 251 ods. 4 O.s.p. na výkon rozhodnutia a exekučné konanie podľa osobitného predpisu sa
použijú ustanovenia predchádzajúcich častí, ak tento osobitný predpis neustanovuje inak. Rozhoduje
sa však vždy uznesením.

Z citovaného ustanovenia vyplýva, že ustanovenia Exekučného poriadku sú tzv. lex specialis, teda
právne normy špeciálneho charakteru, ktoré majú prednosť pred všeobecnými normami občianskeho
práva procesného zakotveného v Občianskom súdnom poriadku. Ustanovenia Občianskeho súdneho
poriadku sa použijú len subsidiárne, tzn. len ak ustanovenia Exekučného poriadku niečo neupravujú
alebo upravujú odlišne. Preto odvolací súd aplikoval nižšie citované ustanovenia Občianskeho súdneho
poriadku aj na toto exekučné konanie.

Podľa ust. § 204 ods. 1 prvá veta O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na
súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje.



Podľa ust. § 57 ods. 1 O.s.p. do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej
začiatok lehoty.

Podľa ust. § 57 ods. 2 O.s.p. lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím
toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty,
a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo
sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň.

Podľa ust. § 57 ods. 3 O.s.p. lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo
podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť.

Podľa ust. § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Z obsahu spisu odvolací súd zistil, že okresný súd doručil súdnemu exekútorovi rozhodnutie dňa
01.07.2013. Lehota na podanie odvolania začala súdnemu exekútorovi plynúť dňa 02.07.2013 a uplynula
dňa 16.07.2013. Súdny exekútor podal odvolanie osobne na okresnom súde dňa 17.07.2013, teda po
uplynutí lehoty na podanie odvolania. Súdny exekútor napriek poučeniu súdu podľa ust. § 204 ods. 1
O.s.p. podal toto odvolanie oneskorene, preto odvolací súd podané odvolanie súdneho exekútora podľa
ust. § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odmietol.

Uznesenie bolo schválené členmi senátu jednomyseľne.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 0Er/2920/2001

    opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 6701899110

  1. 10. 7. 2012Uznesenie Okresného súdu Zvolen sp. zn. 0Er/2920/2001 z 10. 7. 2012zrušené
  2. 27. 11. 2012Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 41CoE/284/2012 z 27. 11. 2012
  3. 10. 9. 2013Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 41CoE/349/2013 z 10. 9. 2013 (toto rozhodnutie)