KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Banská Bystrica29. 1. 2014plný textcitované 1×

Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 1Scud/5/2013 z 29. 1. 2014

CitáciaUznesenie Krajského súdu Banská Bystrica z 29. januára 2014, sp. zn. 1Scud/5/2013, ECLI:SK:KSBB:2014:6013201120.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 1Scud/5/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6013201120
Dátum vydania rozhodnutia: 30. 01. 2014
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ján Škvarka
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2014:6013201120.2

Uznesenie
Krajský súd v Banskej Bystrici v právnej veci navrhovateľa: Vysoká škola ekonomická v Prahe, so sídlom
nám. W. Churchilla 1938/4, 130 67 Praha 3, proti odporcovi: K.. M. M., nar. XX.XX.XXXX, trvale bytom L.
A. X/XX, XXX X P. A., o návrhu navrhovateľa podľa § 250w ods. 4 O.s.p., na rozhodnutie o vykonateľnosti
rozhodnutia cudzieho správneho orgánu č.k. 2051/SP- KK/F4/2012 zo dňa 06.09.2012, takto

r o z h o d o l :

I./ Rozhodnutie vydané cudzím správnym orgánom - Vysokou školou ekonomickou v Prahe, č.k. 2051/
SP-KK/F4/2012 zo dňa 06. septembra 2012 je v y k o n a t e ľ n é v Slovenskej republike.

o d ô v o d n e n i e :

Navrhovateľ podal dňa 24.06.2013 na tunajšom súde návrh na rozhodnutie o vykonateľnosti rozhodnutia
vydaného cudzím správnym orgánom, a to rozhodnutia navrhovateľa č.k. 2051/SP-KK/F4/2012 zo dňa
06.09.2012. Uvedeným rozhodnutím navrhovateľ podľa § 58 ods. 3 zákona č. 111/1998 Sb o vysokých
školách a čl. 24 platného štatútu VŠE Praha rozhodol o poplatku za prekročenie štandardnej doby štúdia
zväčšenej o 1 rok vo výške 21.000,- Kč, a to za ďalších započatých 6 mesiacov štúdia, počínajúc dňom
04.09.2012.

Krajský súd uznesením zo dňa 25.10.2013 č.k. 1 Scud/5/2013-28 vyzval navrhovateľa, aby návrh na
rozhodnutie o vykonateľnosti jeho rozhodnutia doplnil v súlade s § 79 ods. 1 Občianskeho súdneho
poriadku.

Navrhovateľ reagoval na výzvu súdu podaním zo dňa 10.12.2013 a vo svojej odpovedi uviedol:

1.) Rozhodnutie č. 2051/SP-KK/F4/2012 zo dňa 06.09.2012 bolo zaslané odporcovi najprv na kontaktnú
adresu. Po vrátení nevyzdvihnutej písomnosti v úložnej lehote, aj do miesta jeho trvalého bydliska, avšak
ani tam si odporca písomnosť nevyzdvihol, a preto bola v dobe od 15.11.2012 do 28.11.2012 písomnosť
vyvesená na úradnej tabuli VŠE. Tento postup bol podľa navrhovateľa v súlade so zákonom o vysokých
školách č. 111/1998 Sb., ako aj v súlade s čl. 21 ods. 2 študijného a skúšobného poriadku VŠE v Prahe,
podľa ktorého náhradným doručením podľa čl. 68 ods. 1 zákona sa rozumie vyvesenie rozhodnutia na
úradnej tabuli po dobu 14 dní. Za deň doručenia sa považuje posledný deň tejto lehoty. Vyvesenie na
úradnej tabuli sa preukazuje podľa zvyklostí na VŠE tak, že na obálku dole sa uvedie doba vyvesenia,
t.j. začiatok a koniec.

2.) V priebehu doby vyvesenia rozhodnutia na úradnej tabuli VŠE v dobe od 15.11.2012 do 28.11.2012
sa dostavil odporca na oddelenie správy poplatkov VŠE, kde mu bola písomnosť osobne odovzdaná,
čo potvrdil svojim podpisom na doručenke. Administratívnym nedopatrením však nebol dátum prevzatia
na doručenke uvedený, a preto bola lehota na doručenia rozhodnutia zo dňa 06.09.2012 stanovená
posledným dňom uverejnenia na úradnej tabuli, t.j. dňom 28.11.2012.



3.) Stanovenie výšky poplatkov spojených so štúdiom patrí do samosprávnej pôsobnosti verejnej vysokej
školy s tým, že toto konanie je dvojinštančné, pričom odvolacím orgánom k žiadosti o preskúmanie
je rektor príslušnej vysokej školy. Navrhovateľ v tejto súvislosti poukázal na § 68 ods. 4 zákona o
vysokých školách č. 111/1998 Sb. Odporca však podľa navrhovateľa nevyužil možnosť podať žiadosť
o preskúmanie rozhodnutia a neuplatnil tak všetky možné postupy, pri ktorých mal možnosť sa k veci
vyjadriť a prípadne sa domáhať zmeny alebo zrušenia rozhodnutia. Zákon o vysokých školách je podľa
navrhovateľa zákonom špeciálnym, ktorý hmotnoprávne aj procesnoprávne upravuje oblasť poplatkov
za dlhšiu dobu štúdia, včítane celého procesu vydania rozhodnutia a jeho doručenia. Prvostupňové
rozhodnutie o stanovení výšky poplatku je vydávané na základe údajov v matrike študentov, keď
postačí informácia o priebehu všetkých štúdií, ktoré údaje sú de facto ako jediné podstatné pre
vymeranie poplatkov. Pokiaľ by študent tento údaj prípadne inú skutočnosť rozporoval, tak má v rámci
druhoinštančného konania možnosť podať podľa § 68 ods. 4 zákona o vysokých školách žiadosť o
preskúmanie rozhodnutia.

Krajský súd v Banskej Bystrici ako súd vecne a miestne príslušný podľa § 250w ods. 2 O.s.p. po
preskúmaní veci dospel k záveru, že návrhu o určenie vykonateľnosti cudzieho správneho rozhodnutia
na území Slovenskej republiky v zmysle šiestej hlavy piatej časti O.s.p. možno vyhovieť.

Podľa § 244 ods. 6 zákona č. 99/1963 Zb. v platnom znení (Občiansky súdny poriadok - O.s.p.),
primerane podľa ustanovení tejto časti konajú a rozhodujú súdy aj vtedy, ak to ustanoví osobitný predpis
alebo ak preskúmanie rozhodnutí orgánov verejnej správy vyplýva z medzinárodných zmlúv, ktorými je
Slovenská republika viazaná.

Podľa § 250w ods. 1 O.s.p., ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, obsahuje
záväzok vykonávať rozhodnutia cudzích správnych orgánov a rozhodnutia cudzích súdov vo veciach,
o ktorých rozhodujú správne orgány (ďalej len "cudzie správne rozhodnutie"), možno nariadiť výkon
cudzieho správneho rozhodnutia, len ak krajský súd na návrh osoby, o ktorej právo v cudzom správnom
rozhodnutí ide, rozhodol, že cudzie správne rozhodnutie je vykonateľné.

Podľa § 250w ods. 2 O.s.p., m iestne príslušným je krajský súd, v ktorého obvode je všeobecný súd
osoby, o ktorej povinnosť v cudzom správnom rozhodnutí ide.

Podľa § 250w ods. 4 O.s.p., súd o návrhu na rozhodnutie o vykonateľnosti rozhodnutia cudzieho
správneho orgánu rozhoduje uznesením bez nariadenia pojednávania a bez vypočutia osoby, o ktorej
povinnosť v cudzom správnom rozhodnutí ide. Proti uzneseniu je prípustné odvolanie.

Podľa § 250x O.s.p., súd rozhodne, že cudzie správne rozhodnutie je vykonateľné v Slovenskej
republike, ak

a) je vykonateľné v štáte, v ktorom bolo vydané,

b) rozhodovanie vo veci nepatrilo do právomoci správnych orgánov Slovenskej republiky,

c) osobe, o ktorej povinnosť v cudzom správnom rozhodnutí ide, nebola postupom cudzieho orgánu
odňatá možnosť riadne sa zúčastniť na konaní, najmä ak bola riadne oboznámená o začatí konania a
predvolaná na vypočutie,

d) sa v ňom ukladá plnenie, ktoré je podľa právneho poriadku Slovenskej republiky prípustné alebo
vykonateľné, alebo nie je inak v rozpore s verejným poriadkom.

Podľa § 68 ods. 1 zákona ČR č. 111/1998 o vysokých školách, na rozhodování o právech a povinnostech
studenta se nevztahují obecné předpisy o správním řízení. Rozhodnutí musí být vydáno do 30 dnů ode
dne přijetí žádosti nebo oznámení předmětné skutečnosti.



Podľa § 68 ods. 2 citovaného zákona, o rozhodnutí o právech a povinnostech studenta musí být student
prokazatelným způsobem uvědoměn. Rozhodnutí se vyznačuje do dokumentace o studentech vedené
vysokou školou nebo její součástí, na které je student zapsán.

Podľa § 68 ods. 3 citovaného zákona, rozhodnutí ve věcech

a) povolení mimořádného opravného termínu zkoušky, pokud takovou možnost připouští studijní a
zkušební řád,

b) povolení opakovat část studia uvedenou v § 52 odst. 1, pokud takovou možnost připouští studijní a
zkušební řád,

c) povolení přerušit studium,

d) uznání zkoušek a předepsání rozdílových zkoušek,

e) přiznání stipendia,

f) vyměření poplatku spojeného se studiem podle § 58 odst. 3 a 4,

g) nesplnění požadavků podle § 56 odst. 1 písm. b),

h) disciplinárního přestupku,

i) vyloučení ze studia podle § 67

musí být vyhotoveno písemně, musí obsahovat odůvodnění a poučení o možnosti podat žádost o
přezkoumání a musí být studentovi doručeno do vlastních rukou. Případný způsob náhradního doručení
ve věcech uvedených v písmenech a) až f) může stanovit vnitřní předpis vysoké školy nebo její součásti.

Podľa § 68 ods. 4 citovaného zákona, student může do 30 dnů ode dne, kdy mu bylo rozhodnutí podle
odstavce 3 doručeno, požádat o přezkoumání rozhodnutí; zmeškání této lhůty lze ze závažných důvodů
prominout. Žádost se podává orgánu, který rozhodnutí vydal. Jestliže je tímto orgánem děkan, může
sám žádosti pouze vyhovět a rozhodnutí změnit nebo zrušit, jinak ji předá k rozhodnutí rektorovi. Rektor
změní nebo zruší rozhodnutí, které bylo vydáno v rozporu se zákonem, vnitřním předpisem veřejné
vysoké školy nebo její součásti. Rozhodnutí o disciplinárním přestupku a o vyloučení ze studia podle
§ 67 zruší i v případě, že dodatečně vyšly najevo skutečnosti, které by odůvodňovaly zastavení řízení.
Žádost o přezkoumání rozhodnutí vydaného podle odstavce 3 písm. f) má vždy odkladný účinek.

Podľa § 58 ods. 3 citovaného zákona, studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní
doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu
veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia
nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v
bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45
odst. 3 nebo § 46 odst. 3, přičemž období, ve kterém student studoval v takovýchto studijních programech
a v aktuálním studijním programu souběžně, se do doby studia započítávají pouze jednou. Od celkové
doby studia vypočtené podle tohoto odstavce se však nejdříve odečte uznaná doba rodičovství.

Podľa § 58 ods. 8 citovaného zákona, rozhodnutí o vyměření poplatku spojeného se studiem podle
odstavce 3 nebo odstavce 4 se vydává alespoň 90 dnů před splatností poplatku. Rektor může v rámci
rozhodování o žádosti o přezkoumání rozhodnutí o vyměření poplatku spojeného se studiem vyměřený
poplatek snížit, prominout nebo odložit termín jeho splatnosti s přihlédnutím zejména ke studijním
výsledkům a sociální situaci studenta podle zásad uvedených ve statutu veřejné vysoké školy.



V danej veci navrhovateľ požiadal o uznanie vykonateľnosti svojho rozhodnutia v Slovenskej republike. K
návrhu pripojil aj predmetné rozhodnutie č. 2051/SP-KK/F4/2012 zo dňa 06.09.2012, ktoré bolo opatrené
doložkou o právoplatnosti a vykonateľnosti tak, že právoplatnosť bola vyznačená dňom 29.12.2012
a vykonateľnosť dňom 27.02.2013. K návrhu bol zároveň doložený aj doklad o doručení rozhodnutia
odporcovi (doručenka), ktorý doklad síce odporca nepodpísal poštovému doručovateľovi v SR, ale
doručenku podpísal osobne, keď sa dostavil k navrhovateľovi. Zásielka s rozhodnutím bola síce medzi
tým aj vyvesená na úradnej tabuli navrhovateľa v čase od 15.11.2012 do 28.11.2012 (čo bolo v súlade
s čl. 21 ods. 2 študijného a skúšobného poriadku VŠE v Prahe), avšak rozhodujúce pre doručenie
rozhodnutia bolo v tomto prípade osobné prevzatie odporcom.

Krajský súd v súlade s ustanovením § 250w ods. 4 O.s.p. vydal rozhodnutie bez nariadenia pojednávania
a bez vypočutia osoby, o ktorej povinnosť v cudzom správnom rozhodnutí ide. Po preskúmaní veci,
vychádzajúc najmä z obsahu spisu a citovaných ustanovení zákona o vysokých školách ČR mal sú za
to, že boli splnené všetky podmienky taxatívne stanovené v § 250x O.s.p. pre vydanie rozhodnutia o
uznaní vykonateľnosti cudzieho správneho rozhodnutia. Rozhodnutie je vykonateľné v Českej republike.
Právoplatnosť nadobudlo márnym uplynutím lehoty na podanie žiadosti o jeho preskúmanie (odporca
nepožiadal o preskúmanie rozhodnutia podľa § 68 ods. 4 zákona č. 111/1998 Sb.) a vykonateľnosť
nadobudlo uplynutím lehoty určenej na plnenie (§ 58 ods. 8). Rozhodovanie vo veci nepatrilo do
právomoci správnych orgánov Slovenskej republiky. Plnenie, ktoré sa v ňom ukladá, je Slovenskej
republike prípustné aj vykonateľné a nie je v rozpore s verejným poriadkom. Postupom cudzieho
správneho orgánu nebola odporcovi ako osobe, o ktorej povinnosť v cudzom správnom rozhodnutí ide,
odňatá možnosť riadne sa zúčastniť na konaní, nakoľko správny orgán dodržal príslušné ustanovenia
zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách, ako aj štatútu VŠE. V prípade rozhodnutia vo veci
vymerania poplatku spojeného so štúdiom podľa § 58 ods. 3 citovaného zákona sa vyžaduje, aby
rozhodnutie bolo vyhotovené písomne, aby obsahovalo odôvodnenie a poučenie o možnosti podať
žiadosť o preskúmanie a zároveň musí byť študentovi doručené do vlastných rúk. Z obsahu spisu a
vyjadrení navrhovateľa vyplýva, že navrhovateľ postupoval v súlade s predmetnou právnou úpravou, a to
jednak pri vydaní rozhodnutia, ale aj pri doručení rozhodnutia do vlastných rúk študentovi (skutočnosti o
doručení rozhodnutia študentovi do vlastných rúk boli popísané vyššie). Za daného stavu teda nemožno
konštatovať, že by postupom cudzieho orgánu bola odporcovi odňatá možnosť riadne sa zúčastniť
na konaní. Predmetné konanie s vydaním rozhodnutia o poplatku za dlhšiu dobu štúdia je upravené
špeciálne v zákone ČR č. 111/1998 Sb. o vysokých školách, a preto sa na toto konanie nevzťahuje
správny poriadok (Správny řád - zákon č. 500/2004 Sb), a to najmä v súvislosti so splnením podmienok
oboznámenia účastníka o začatí konania a predvolania na vypočutie s tým, že rozhodnutie obsahujúce
osobitné náležitosti v zmysle zákona o vysokých školách bolo odporcovi doručené znamená, že odporca
bol aj zúčastnený na konaní, a preto mu postupom cudzieho orgánu nebola odňatá táto možnosť.

Z uvedených dôvodov dospel súd k záveru, že boli naplnené všetky podmienky stanovené zákonom
(§ 250x písm. a) až d) O.s.p.) pre rozhodnutie o tom, že cudzie správne rozhodnutie je v Slovenskej
republike vykonateľné. Z uvedených dôvodov súd návrhu navrhovateľa vyhovel.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu možno podať odvolanie v lehote 15 dní od jeho

doručenia. Odvolanie sa podáva písomne v dvoch vyhotoveniach cestou

krajského súdu na Najvyšší súd SR. Odvolanie je možné podať len

z dôvodov uvedených v § 205 ods. 2 O.s.p. V odvolaní sa má popri

všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3 O.s.p.) uviesť proti ktorému

rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto

rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa



odvolateľ domáha.

Citované v ďalších rozhodnutiach