Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Banská Bystrica Spisová značka: 14Co/1281/2014 Identifikačné číslo súdneho spisu: 6913209554 Dátum vydania rozhodnutia: 16. 12. 2014 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Mária Podhorová ECLI: ECLI:SK:KSBB:2014:6913209554.1 Uznesenie Krajský súd v Banskej Bystrici v právnej veci žalobcu: Lawyer Partners a. s., IČO: 35 944 471, so sídlom v Bratislave, Prievozská č. 37, zastúpeného splnomocneným zástupcom Advokátska kancelária Chabadová, s. r. o., IČO: 36 866 733, so sídlom v Bratislave, Pri starej prachárni č. 13, proti žalovanému: W. B., bytom A. X, XXX XX D., o zaplatenie 30,21 Eur s príslušenstvom, o odvolaní navrhovateľa proti uzneseniu Okresného súdu Revúca č. k. 4Ro/384/2013-24 zo dňa 15. 07. 2014, takto r o z h o d o l : Odvolanie žalobcu o d m i e t a . o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením okresný súd uložil žalobcovi povinnosť zaplatiť súdny poplatok za vznesenú námietku zaujatosti 66 € do troch dní od právoplatnosti uznesenia podľa položky 17a Sadzobníka súdnych poplatkov, ktorý tvorí prílohu zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch z dôvodu, že žalobca je poplatníkom súdneho poplatku za vznesenú námietku zaujatosti. Proti uzneseniu okresného súdu podal odvolanie žalobca. Krajský súd skúmal, či v danom prípade boli splnené podmienky odvolacieho konania k tomu, aby krajský súd na základe podaného odvolania mohol preskúmať vecnú správnosť rozhodnutia súdu prvého stupňa. Odvolací súd zistil, že odvolanie proti uzneseniu okresného súdu podal žalobca ako oprávnená osoba a odvolanie malo aj náležitosti podľa § 205 O. s. p. K tomu, aby krajský súd mohol rozhodnutie okresného súdu na základe odvolania žalobcu preskúmať, bolo nevyhnutné, aby odvolanie bolo podané v lehote určenej v § 204 ods. 1 O. s. p. V zmysle § 204 ods. 1 vety prvej O. s. p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Z obsahu spisu vyplýva, že uznesenie okresného súdu, ktorým žalobcovi bola uložená povinnosť zaplatiť súdny poplatok za námietku zaujatosti, bolo tomuto doručené dňa 30. 07. 2014. Nasledujúcim dňom po doručení začala žalobcovi plynúť lehota na podanie odvolania, ktorá uplynula dňa 14. 08. 2014. Z pečiatky na podanom odvolaní vyplýva, že odvolanie bolo podané na pošte dňa 20. 08. 2014, teda po uplynutí lehoty 15 dní na podanie odvolania. V zmysle § 218 ods. 1 písm. a/ O. s. p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Vzhľadom na to, že žalobca podal odvolanie po uplynutí zákonnej lehoty, na jeho podanie, teda oneskorené, krajský súd odvolanie žalobcu ako oneskorene podané podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O. s. p. odmietol bez toho, aby skúmal obsah napadnutého rozhodnutia z hľadiska jeho vecnej správnosti. Dôvodmi žalobcu uvádzanými v podanom odvolaní sa preto krajský súd nezaoberal. Z uvedených dôvodov rozhodol krajský súd tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia. Rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov 3 : 0. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.