KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Banská Bystrica15. 6. 2017plný text

Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 41CoE/254/2017 z 15. 6. 2017

CitáciaUznesenie Krajského súdu Banská Bystrica z 15. júna 2017, sp. zn. 41CoE/254/2017, ECLI:SK:KSBB:2017:6315201448.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 41CoE/254/2017
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6315201448
Dátum vydania rozhodnutia: 16. 06. 2017
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Miriam Boborová Sninská
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2017:6315201448.1

Uznesenie
Krajský súd v Banskej Bystrici, ako súd odvolací, v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Miriam
Boborovej Sninskej a členiek JUDr. Aleny Križanovej a JUDr. Miroslavy Púchovskej, v exekučnej veci
oprávneného: F. X. X., a.s., so sídlom W. XX, XXX XX W., IČO: XX XXX XXX, proti povinnému: 1/ P. F.,
nar. XX.XX.XXXX, T. XXX/XX, XXX XX C. W., 2/ U. F., nar. XX.XX.XXXX, T. XXX/XX, XXX XX C. W., o
vymoženie pohľadávky 3.366,21,- Eur s príslušenstvom, vedenej súdnym exekútorom JUDr. Miroslavom
Šutliakom, Exekútorský úrad so sídlom M.H. Hodžu 4058/28, 031 01 Liptovský Mikuláš, pod sp. zn. EX
48/2015, o odvolaní povinného 1/ proti uzneseniu Okresného súdu Brezno, č.k. 1Er/111/2015-21 zo dňa
06. júna 2016, takto

r o z h o d o l :

Odvolanie povinnej 1/ o d m i e t a.

o d ô v o d n e n i e :

1. Odvolaním napadnutým uznesením súd prvej inštancie zamietol návrh povinnej 1/ na zastavenie
exekúcie. V odôvodnení súd prvej inštancie uviedol, že dňa 30.03.2015 bol súdny exekútor poverený
vykonaním exekúcie. Povinná 1/ doručila súdu podanie, ktorým žiadala zastaviť exekučné konanie.
Uviedla, že si je vedomá svojej chyby, že nesplácala úver a svoju chybu chce napraviť, ale nemá
požadovanú hotovosť. Zároveň by chcela požiadať o uhradenie pohľadávky vo forme splátok po 30,-
Eur mesačne. Súd prvej inštancie preskúmal žiadosť povinnej 1/ a zistil, že neboli splnené podmienky na
zastavenie exekúcie, pretože povinná 1/ len opísala svoju momentálnu situáciu. Na základe uvedeného
súd prvej inštancie návrh povinnej 1/ na zastavenie exekúcie zamietol.

2. Proti tomuto uzneseniu podala v zákonom stanovenej lehote odvolanie povinná 1/. V odvolaní uviedla,
že zarába minimálnu mzdu a ako dôkaz priložila kópiu pracovnej zmluvy a potvrdenie z Úradu práce,
sociálnych vecí a rodiny o tom, že manžel je úradom evidovaný ako nezamestnaný.

3. Pred samotným preskúmaním spisového materiálu odvolací súd skúmal, či sú splnené objektívne a
subjektívne podmienky odvolacieho konania.

4. Podľa § 121 ods. 1, 2, 3, 4, 5 Civilného sporového poriadku (ďalej len „CSP“), lehota podľa tohto
zákona môže byť určená podľa hodín, dní, týždňov, mesiacov a rokov. (1) Do plynutia lehoty určenej
podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty. (2) Lehoty určené
podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa končia uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s
dňom, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty; ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca.
(3) Ak koniec lehoty pripadne na sobotu alebo deň pracovného pokoja, je posledným dňom lehoty
najbližší nasledujúci pracovný deň. (4) Lehota je zachovaná, ak sa v posledný deň lehoty urobí úkon na
súde alebo sa podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť; to platí aj vtedy, ak je podanie
urobené elektronickými prostriedkami doručené súdu mimo pracovného času. (5)



5. Podľa § 362 ods. 1 CSP, odvolanie sa podáva v lehote 15 od doručenia rozhodnutia na súde, proti
ktorého rozhodnutiu smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

6. Podľa § 386 ods. 1 písm. a) CSP, odvolací súd odmietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene.

7. Uznesenie súdu prvej inštancie bolo doručené povinnému 1/ dňa 14.06.2016 (doručenka pripojená
na č.l. 22), z čoho vyplýva, že nasledujúci deň, t.j. 15.06.2016 začala povinnému 1/ plynúť 15 dňová
lehota na podanie odvolania.

8. Odvolanie oprávneného bolo odovzdané na poštovú prepravu dňa 30.06.2016, a teda po uplynutí
lehoty na podanie odvolania, keďže táto v zmysle § 362 ods. 1 CSP uplynula dňa 29.06.2016.

9. Na základe uvedeného odvolací súd v zmysle § 386 ods. 1 písm. a) CSP oprávneným podané
odvolanie odmietol, pretože bolo podané oneskorene.

Rozhodnutie bolo prijaté senátom krajského súdu jednohlasne.

Poučenie:

Proti tomuto rozhodnutiu odvolanie nie je prípustné.

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 CSP) v lehote
dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu oprávnenému subjektu na súde, ktorý
rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy ( § 427 ods. 1 CSP).

Dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vo veci samej alebo ktorým sa
konanie končí, ak
a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov,
b) ten, kto v konaní vystupoval ako strana, nemal procesnú subjektivitu,
c) strana nemala spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu a nekonal za ňu zákonný
zástupca alebo procesný opatrovník,
d) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie,
e) rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, alebo
f) súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné
práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces (§ 420 CSP).

Dovolanie je prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, ktorým sa potvrdilo alebo zmenilo
rozhodnutie súdu prvej inštancie, ak rozhodnutie odvolacieho súdu záviselo od vyriešenia právnej
otázky,
a) pri ktorej riešení sa odvolací súd odklonil od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu,
b) ktorá v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu ešte nebola vyriešená alebo
c) je dovolacím súdom rozhodovaná rozdielne (§ 421 ods. 1 písm. a/ až c/ CSP).
Dovolanie v prípadoch uvedených v odseku 1 nie je prípustné, ak odvolací súd rozhodol o odvolaní proti
uzneseniu podľa § 357 písm. a) až n) CSP (§ 421 ods. 2 CSP).

Dovolanie podľa § 421 ods. 1 nie je prípustné, ak
a) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení neprevyšuje desaťnásobok minimálnej mzdy;
na príslušenstvo sa neprihliada,
b) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení v sporoch s ochranou slabšej strany
neprevyšuje dvojnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo sa neprihliada,
c) je predmetom dovolacieho konania len príslušenstvo pohľadávky a výška príslušenstva v čase začatia
dovolacieho konania neprevyšuje sumu podľa písmen a) a b).

Na určenie výšky minimálnej mzdy v prípadoch uvedených v odseku 1 je rozhodujúci deň podania žaloby
na súde prvej inštancie ( § 422 ods. 1 a 2 CSP).



Dovolanie len proti dôvodom rozhodnutia nie je prípustné (§ 423 CSP).

Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa
musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 CSP).
Povinnosť podľa odseku 1 neplatí, ak je
a) dovolateľom fyzická osoba, ktorá má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa,
b) dovolateľom právnická osoba a jej zamestnanec alebo člen, ktorý za ňu koná má vysokoškolské
právnické vzdelanie druhého stupňa,
c) dovolateľ v sporoch s ochranou slabšej strany podľa druhej hlavy tretej časti tohto zákona zastúpený
osobou založenou alebo zriadenou na ochranu spotrebiteľa, osobou oprávnenou na zastupovanie podľa
predpisov o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou alebo odborovou organizáciou a
ak ich zamestnanec alebo člen, ktorý za ne koná má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa
(§ 429 ods. 2 CSP).
V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v
akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne
(dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 CSP).

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 1Er/111/2015

    opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý