Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Košice Spisová značka: 15CoE/117/2011 Identifikačné číslo súdneho spisu: 7907201301 Dátum vydania rozhodnutia: 08. 12. 2011 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Eva Baranová ECLI: ECLI:SK:KSKE:2011:7907201301.1 Uznesenie Krajský súd v Košiciach v exekučnej veci oprávneného Slovenskej republiky za ktorú koná Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v G., G. X, G., IČO: 00 735 868, proti povinnému F. F., bytom N. XXXX/X, H., o vymoženie 33,19 eur s prísl., o odvolaní oprávneného proti uzneseniu Okresného súdu Trebišov č.k. 17Er/231/2007-14 zo dňa 27.06.2011, takto r o z h o d o l : O d m i e t a odvolanie. Náhradu trov odvolacieho konania účastníkom n e p r i z n á v a . o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením súd prvého stupňa exekúciu zastavil a oprávnenému uložil povinnosť nahradiť súdnemu exekútorovi trovy exekúcie vo výške 57,68 eur do 3 dní od právoplatnosti uznesenia. V odôvodnení uviedol, že oprávnený sa podaným návrhom na vykonanie exekúcie domáhal od povinného vymoženia sumy 33,19 eur na základe exekučného titulu, ktorým je blok na pokutu nezaplatenú na mieste č. AA 1601082 zo dňa 03.11.2004 vydaný Okresným riaditeľstvom Policajného zboru, Okresným dopravným inšpektorátom O.. Dňa 06.02.2007 bolo súdnemu exekútorovi JUDr. Ing. N. C. udelené poverenie na vykonanie exekúcie. Podaním zo dňa 14.02.2011 podal súdny exekútor podnet na zastavenie exekúcie z dôvodu uplynutia prekluzívnej lehoty. Súd uviedol, že exekučný titul nadobudol vykonateľnosť dňa 19.11.2004 a prekluzívna trojročná lehota uplynula dňa 19.11.2007. Následne súd citoval ustanovenie § 57 ods.1 písm.f) zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov (ďalej len „Exekučný poriadok“), ustanovenie § 88 ods.1 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov a exekúciu zastavil. O trovách exekúcie súd rozhodol podľa ustanovenia § 196, § 200 ods.1 a ustanovenia § 203 ods.2 Exekučného poriadku tak, že zaviazal oprávneného na ich úhradu. Súdnemu exekútorovi priznal náhradu trov exekúcie celkom vo výške 57,68 eur v súlade s ustanovením § 14, § 15 a § 22 vyhlášky č. 288/1995 Z.z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov (ďalej len „citovaná vyhláška“), a to za 7 úkonov exekučnej činnosti (získanie poverenia na vykonanie exekúcie, doručenie upovedomenia o začatí exekúcie, doručenie príkazov na začatie exekúcie, 4 x lustrácia v Sociálnej poisťovni) priznal paušálnu odmenu á 3,32 eur, t.j. v sume 23,24 eur. Súdnemu exekútorovi priznal odmenu za 2 začaté hodiny (90 min.) za vykonanie jednotlivých úkonov exekučnej činnosti (prevzatie návrhu na vykonanie exekúcie - 35 min., lustrácia Obchodný register, živnostenský register - 10 min., spracovanie žiadosti o poskytnutie súčinnosti - 35 min., spracovanie žiadosti na odblokovanie majetku - 10 min.) á 6,64 eur, t.j. v sume 13,28 eur. Ďalej mu bola priznaná náhrada hotových výdavkov predstavujúcich poštovné vo výške 12,20 eur a telekomunikačné výdavky vo výške 1,66 eur, t.j. celkom vo výške 13,86 eur. Súd zvýšil o 20 %-nú daň z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH“) odmenu súdneho exekútora, t.j. o sumu 7,30 eur. Súd nepriznal súdnemu exekútorovi časovú odmenu za spracovanie upovedomenia o udelenie poverenia, spracovanie príkazov na začatie exekúcie, spracovanie lustrácie do Sociálne poisťovne, telefonát s povinným, spracovanie návrhu na zastavenie exekúcie a vrátenie poverenia. Uznesenie bolo vydané vyšším súdnym úradníkom. Podaním zo dňa 12.07.2011 podal proti uzneseniu odvolanie oprávnený. Namietal nesprávne právne posúdenie veci. Uviedol, že návrh na vykonanie exekúcie oprávnený podal ešte v rámci objektívnej lehoty určenej na vykonanie rozhodnutia. Súd mal exekúciu zastaviť ex offo z dôvodu preklúzie podľa ustanovenia § 57 ods.2 Exekučného poriadku. Bol toho názoru, že oprávnený nie je povinný nahradiť súdnemu exekútorovi trovy exekúcie. Navrhol napadnuté uznesenie zmeniť a povinného zaviazať na náhradu trov exekúcie. Zákonný sudca podanému odvolaniu nevyhovel postupom podľa § 374 ods.4 Občianskeho súdneho poriadku. Krajský súd v Košiciach (ďalej len „odvolací súd“) príslušný na rozhodnutie o odvolaní podľa § 10 ods.1 zákona č. 99/1963 Zb. Občianskeho súdneho poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej len „O.s.p.“) pri skúmaní podmienok odvolacieho konania z hľadiska včasnosti podaného odvolania, vec prejednal bez nariadenia pojednávania (§ 214 ods.2 O.s.p.) a dospel k záveru, že odvolanie oprávneného bolo podané oneskorene. Podľa ustanovenia § 251 ods.4 O.s.p., na výkon rozhodnutia a exekučné konanie podľa osobitného predpisu sa použijú ustanovenia predchádzajúcich častí, ak tento osobitný predpis neustanovuje inak. Rozhoduje sa však vždy uznesením. Podľa ustanovenia § 204 ods.1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. Podľa ustanovenia § 218 ods.1 písm.a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Podľa ustanovenia § 57 O.s.p. do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť. Z obsahu spisu odvolací súd zistil, že oprávnený podal odvolanie písomným podaním zo dňa 12.07.2011, ktoré bolo podané na poštovú prepravu až dňa 19.07.2011, čo vyplýva z pečiatky doručujúceho orgánu. Z údajov na vrátenej doručenke zásielky, ktorá bola oprávnenému adresovaná do vlastných rúk, je preukázané, že napadnuté uznesenie bolo oprávnenému doručené dňa 30.06.2011. V zmysle citovaného ustanovenia § 57 O.s.p., začala oprávnenému plynúť pätnásťdňová lehota na podanie odvolania dňom 01.07.2011 a posledný deň lehoty pripadol na deň 15.07.2011 (piatok, riadny pracovný deň). Odvolací súd z tohto dôvodu odmietol odvolanie oprávneného v zmysle ustanovenia § 218 ods.1 písm.a) O.s.p. ako oneskorene podané. O trovách odvolacieho konania odvolací súd rozhodol v súlade s ustanovením § 224 ods.1 O.s.p. tak, že náhradu trov odvolacieho konania súdnemu exekútorovi ani povinnému nepriznal, lebo návrh na ich priznanie predložený nebol (ustanovenie § 151 ods.1 O.s.p.). Navyše im žiadne trovy odvolacieho konania nevznikli. Predmetné uznesenie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Košiciach jednomyseľne (ustanovenie § 3 ods.9 zákona č. 757/2004 Z.z. o súdoch v znení neskorších predpisov v znení novely uskutočnenej zákonom č. 33/2011 Z.z. účinnej od 01.05.2011). Poučenie: Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie.