KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Košice23. 10. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 7S/145/2012 z 23. 10. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Košice z 23. októbra 2012, sp. zn. 7S/145/2012, ECLI:SK:KSKE:2012:7012200928.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Košice
Spisová značka: 7S/145/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7012200928
Dátum vydania rozhodnutia: 24. 10. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jozef Kuruc
ECLI: ECLI:SK:KSKE:2012:7012200928.1

Uznesenie
Krajský súd v Košiciach v právnej veci žalobkyne X.. A.. E. F. C. Z. A. X. S. Y. U. E., L. D. Č.. XX, F.,
zast. JUDr. Ivetou Rajtákovou, advokátkou, Štúrova č. 20, Košice, proti žalovanému Okresné riaditeľstvo
policajného zboru v Košiciach, odbor poriadkovej polície, riaditeľ odboru poriadkovej polície Okresného
riaditeľstva policajného zboru v Košiciach, Rampová č. 7, Košice v konaní o preskúmanie rozhodnutia
žalovaného č. ORPZ-KE-OPP-162-007/2012 zo dňa 15.05.2012 takto

r o z h o d o l :

Konanie z a s t a v u j e .

Žalobkyni n e p r i z n á v a právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

Žalobou zo dňa 06.08.2012 osobne podanou na Krajskom súde v Košiciach dňa 07.08.2012 sa
žalobkyňa domáhala preskúmania rozhodnutia žalovaného č. ORPZ-KE-OPP-162-007/2012 zo dňa
15.05.2012, ktorým žalovaný nevyhovel odvolaniu žalobkyne a potvrdil disciplinárny rozkaz riaditeľa
Obvodného oddelenia policajného zboru Košice Juh Okresného riaditeľstva policajného zboru v
Košiciach č. 6 zo dňa 16.04.2012.

Žalobkyňa listom zo dňa 30.08.2012 vzala žalobu na preskúmanie napadnutého rozhodnutia žalovaného
späť. Zároveň požiadala o priznanie náhrady trov konania vo výške 485,24 eur v zmysle § 146 ods. 2
O.s.p., pretože rozhodnutím ministra vnútra SR č. SPC-ORSP-452-2/2012 zo dňa 18.07.2012 bolo v
zmysle § 246 zákona č. 73/1998 Z.z. v mimo odvolacom konaní zrušené rozhodnutie žalovaného zo
dňa 15.05.2012, ako aj disciplinárny rozkaz zo dňa 16.04.2012. Poukázala na uznesenie Najvyššieho
súdu SR sp. zn. 5 Sžf 3/2011 zo dňa 27.01.2011, v zmysle ktorého späťvzatie žaloby na preskúmanie
zákonnosti rozhodnutia z dôvodu zrušenia žalobou napadnutého rozhodnutia v mimo odvolacom konaní
má za následok zastavenie konania a žalovaný musí znášať zodpovednosť za zavinenie v zmysle § 146
ods. 2 druhá veta Občianskeho súdneho poriadku (v spojení s § 246c ods. 1 O.s.p.).

Podľa § 250h ods. 2 O.s.p. môže žalobca až do rozhodnutia súdu vziať žalobu späť.

Podľa § 250d ods. 3 O.s.p. súd uznesením konanie zastaví, ak bola žaloba vzatá späť.

Pretože žalobkyňa vzala žalobu späť, bolo podľa citovaných ustanovení O.s.p. potrebné konanie
zastaviť.



Rozhodnutie o trovách konania vyplýva z § 150 ods. 1 prvá veta O.s.p., podľa ktorého ak sú tu dôvody
hodné osobitného zreteľa, nemusí súd výnimočne náhradu trov konania celkom alebo sčasti priznať.

Podľa § 250b ods. 1 O.s.p. žaloba sa musí podať do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia
správneho orgánu v poslednom stupni, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak. Zameškanie lehoty
nemožno odpustiť.

Podľa § 263 ods. 1, 5 zákona č. 73/1998 Z.z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru,
Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej
polície zastúpenie vzniká na základe plnomocenstva alebo rozhodnutím súdu. Zástupca koná v mene
zastúpeného a zo zastúpenia vznikajú práva a povinnosti priamo zastúpenému. Na zastúpenie je
potrebné písomné splnomocnenie, v ktorom musí byť uvedený rozsah oprávnenia zástupcu; inak je
neplatné.

Súd z administratívneho spisu žalovaného zistil, že žalobkyňa dňa 24.04.2012 splnomocnila advokátku
JUDr. Ivetu Rajtákovú na zastupovanie v konaní pred správnymi orgánmi. Z plnomocenstva vyplýva, že
právna zástupkyňa bola žalobkyňou splnomocnená aj na prijímanie doručovaných písomností. Účinky
doručenia napadnutého rozhodnutia žalovaného právnej zástupkyni preto vznikli v zmysle § 263 ods. 1
zákona č. 73/1998 Z.z. priamo žalobkyni.

Napadnuté rozhodnutie žalovaného bolo právnej zástupkyni žalobkyne doručené dňa 05.06.2012.
Pretože posledný deň dvojmesačnej lehoty na podanie žaloby (05.08.2012) pripadol na nedeľu, lehota
na podanie žaloby uplynula najbližší nasledujúci pracovný deň, teda dňa 06.08.2012. Žalobkyňa podala
žalobu prostredníctvom právnej zástupkyne osobne na súde dňa 07.08.2012, teda oneskorene.

V prípade, ak by žalobkyňa nevzala žalobu späť, súd by v zmysle § 250d ods. 3 O.s.p. konanie zastavil z
dôvodu oneskorene podanej žaloby. Túto skutočnosť súd považoval za dôvod hodný osobitného zreteľa,
preto v zmysle citovaného ustanovenia § 150 ods. 1 prvá veta O.s.p. žalobkyni nepriznal náhradu trov
konania v sume 485,24 eur, ktoré žiadala uhradiť podľa § 146 ods. 2 O.s.p.

Vo veci rozhodol senát pomerom hlasov 3:0.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia na Krajský súd v
Košiciach (§ 374 ods. 4 O.s.p.), a to písomne v dvoch vyhotoveniach.

Odvolanie má obsahovať popri všeobecných náležitostiach podľa ust. § 42 ods. 3 O.s.p., údaje v zmysle
ust. § 205 ods.1 O. s. p., t. j. proti ktorému rozhodnutiu odvolanie smeruje, v akom rozsahu sa rozhodnutie
alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.