KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokKrajský súd Košice19. 1. 2016plný text

Rozsudok Krajského súdu Košice sp. zn. 7S/12/2015 z 19. 1. 2016

CitáciaRozsudok Krajského súdu Košice z 19. januára 2016, sp. zn. 7S/12/2015, ECLI:SK:KSKE:2016:7015200096.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Košice
Spisová značka: 7S/12/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7015200096
Dátum vydania rozhodnutia: 20. 01. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Juraj Tymko
ECLI: ECLI:SK:KSKE:2016:7015200096.2

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Košiciach v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Juraja Tymka a členov senátu
JUDr. Tamary Sklenárovej a JUDr. Pavla Tkáča, v právnej veci žalobkyne L.. C. G.P., bytom U. XX,
G. - Š., zastúpenej JUDr. Augustínom Tomášom, advokátom, so sídlom Floriánska 16, Košice, proti
žalovanému Centrum právnej pomoci, so sídlom Námestie slobody 12, Bratislava, o preskúmanie
zákonnosti rozhodnutia žalovaného sp. zn. 11350/2014-PO-NJ, ev. č.: 68380/2014 zo dňa 21.11.2014,
takto

r o z h o d o l :

Podľa § 250j ods. 2 písm. d/ O.s.p. z r u š u j e rozhodnutie žalovaného sp. zn. 11350/2014-PO-NJ,
Ev. č.: 68380/2014 zo dňa 21.11.2014, ako aj rozhodnutie Centra právnej pomoci, kancelária Prešov,
sp. zn.: 1N 6295/14-KaPO, R. z.: 50800/2014 zo dňa 28.08.2014 a vec v r a c i a žalovanému na
ďalšie konanie.

Žalovaný j e p o v i n n ý nahradiť žalobkyni trovy konania vo výške 359,76 eur do 30 dní od
právoplatnosti rozsudku na účet právneho zástupcu žalobkyne JUDr. Augustína Tomáša, advokáta, so
sídlom Floriánska 16, Košice.

o d ô v o d n e n i e :

Žalobou zo dňa 25.01.2015 doručenou tunajšiemu súdu dňa 27.01.2015 sa žalobkyňa domáhala
zrušenia napadnutého rozhodnutia žalovaného zo dňa 21.11.2014, sp. zn. 11350/2014-PO-NJ a
rozhodnutia Centra právnej pomoci, kancelária Prešov, zo dňa 28.08.2014 sp. zn.: 1N 6295/2014-KaPO
a vrátenia veci žalovanému na ďalšie konanie a nové rozhodnutie.

Centrum právnej pomoci, kancelária Prešov, ako správny orgán prvého stupňa vydal dňa 28.08.2014
rozhodnutie sp. zn. 1N 6295/14-KaPO, ktorým podľa ustanovenia § 30 ods. 1 písm. d/ Správneho
poriadku zastavil konanie o nároku na poskytnutie právnej pomoci L.. C. G., rod. A., nar. XX.XX.XXXX,
trvale bytom U. XX, XXX XX G. - Š..

Odôvodnenie citovaného rozhodnutia Centra právnej pomoci, kancelária Prešov, je obsahom
podrobného odôvodnenia napadnutého rozhodnutia žalovaného.

V odvolaní proti rozhodnutiu Centra právnej pomoci, kancelária Prešov, žalobkyňa žiadala, aby odvolací
orgán napadnuté rozhodnutie zrušil a vec vrátil prvostupňovému orgánu na nové rozhodnutie.

Odvolacie námietky žalobkyne proti rozhodnutiu Centra právnej pomoci, kancelária Prešov,
korešpondujú so žalobnými námietkami proti napadnutému rozhodnutiu žalovaného a sú taktiež
obsahom odôvodnenia napadnutého rozhodnutia žalovaného.



Žalovaný napadnutým rozhodnutím podľa ustanovenia § 1 ods. 1 a 2 Správneho poriadku, podľa
ustanovenia § 53 ods. 1 a § 59 ods. 2 Správneho poriadku v znení neskorších predpisov odvolanie
žalobkyne proti rozhodnutiu Centra právnej pomoci, kancelária Prešov, sp. zn. 1N 6295/14-KaPO, R.
z.: 50800/2014 o zastavení konania o nároku na poskytnutie právnej pomoci zamietol a rozhodnutie v
celom rozsahu potvrdil.

V odôvodnení napadnutého rozhodnutia žalovaný uviedol, že dňa 19.06.2014 bolo Centru (kanc. Prešov)
doručené postúpenie žiadosti o poskytnutie právnej pomoci, podanej žiadateľkou dňa 29.05.2014 v
Centre (kanc. Košice) v právnej veci označenej ako „Žaloba o preskúmanie rozh. CPP Bratislava z
24.10.2013, sp. zn. 8230/2013 v spojení s rozh. CPP Košice z 22.08.2013, sp. zn. 6550/2013“. K
postúpeniu predmetnej žiadosti o poskytnutie právnej pomoci došlo na základe Príkazu riaditeľky č.
24/2014 o vylúčení zamestnancov Centra (kanc. Košice) z konania o nároku na poskytnutie právnej
pomoci a určenie kancelárie Centra (kanc. Prešov) na ďalšie konanie sp. zn. 213/2014, r. z. 34214/2014
zo dňa 16.06.2014.

Žalovaný uviedol, že keďže žiadosť o poskytnutie právnej pomoci neobsahovala všetky doklady potrebné
na preukázanie príjmov, majetkových pomerov, tvrdení, ktoré sú dôležite na zistenie skutkového stavu
a skutočností, na základe ktorých žiadateľka žiada o poskytnutie právnej pomoci, centrum výzvou
na doplnenie údajov č. 1 zo dňa 04.08.2014 vyzvalo žiadateľku, aby v stanovenej lehote zaslala vo
výzve konkretizované doklady a uviedla ďalšie potrebné údaje. Výzva na doplnenie údajov č. 1 zo
dňa 04.08.2014 bola žiadateľke doručená dňa 12.08.2014. Žiadateľka bola zároveň poučená podľa
ustanovenia § 30 ods. 1 písm. d/ Správneho poriadku, že konanie o nároku na poskytnutie právnej
pomoci centrum zastaví, ak žiadateľka v lehote do 15 dní od prevzatia výzvy nedoloží požadované údaje
alebo doklady alebo nepožiada o predĺženie lehoty na doručenie písomností.

Žalovaný konštatoval, že žiadateľka v stanovenej 15-dňovej lehote nepredložila žiadny z požadovaných
dokladov a údajov a nepožiadala o predĺženie lehoty na doručenie písomností. Vzhľadom na skutočnosť,
že žiadateľka bola písomne vyzvaná podľa ustanovenia § 19 ods. 3 Správneho poriadku, aby svoju
žiadosť o poskytnutie právnej pomoci doplnila o požadované doklady a údaje nevyhnutné na zistenie
skutkového stavu a skutočností, na základe ktorých žiadateľka žiadala o poskytnutie právnej pomoci,
požadované údaje a doklady v lehote stanovenej centrom nedoplnila a súčasne bola poučená o možnosti
zastavenia konania, centrum na základe vyššie uvedených skutočností rozhodlo o zastavení konania.

V odôvodnení napadnutého rozhodnutia žalovaný ďalej uviedol, že dňa 29.09.2014 bolo centru doručené
„Odvolanie voči rozhodnutiu“, ktoré bolo v súlade s § 57 ods. 2 Správneho poriadku prvostupňovým
orgánom postúpené a doručené odvolaciemu útvaru dňa 16.09.2014. Žalovaný poukázal na to, že ako
príslušný odvolací útvar po preskúmaní odvolania napadnutého rozhodnutia, ako aj celého spisového
materiálu a právnych predpisov, najmä zákona č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám
v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 o advokácii a o zmene a doplnení zákona
č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení
zákona č. 8/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákona č. 327/2005 Z. z.“) a Správneho
poriadku konštatoval nasledovné:

Žalovaný citoval ustanovenie § 10 ods. 1, § 6 ods. 1 písm. b/, § 8, § 25 zákona č. 327/2005 Z. z., § 3 ods.
1, § 32 ods. 1 Správneho poriadku a uviedol, že v predmetnom konaní bola žiadateľka riadne vyzvaná na
doplnenie potrebných dokladov na posúdenie zákonom stanovených podmienok pre priznanie nároku
na poskytnutie právnej pomoci. Zároveň bola poučená o možnosti v centrom stanovenej lehote 15 dní
požiadať o predĺženie lehoty na doručenie písomností.

Žalovaný poukázal na to, že žiadateľka centrum o predĺženie lehoty požiadala až 02.09.2014, t.j. po
uplynutí stanovenej lehoty. O uplynutí lehoty dňa 27.08.2014 si bola žiadateľka vedomá a zároveň bola
riadne poučená o následkoch nedoplnenia požadovaných dokladov.

Žalovaný ďalej citoval § 30 ods. 1 písm. d/ Správneho poriadku a konštatoval, že preskúmal napadnuté
rozhodnutie, odvolanie žiadateľky, ako aj celý spisový materiál, či postup Centra, kancelárie Bratislava a
napadnuté rozhodnutie centra boli v súlade s platnými právnymi predpismi, najmä zákonom č. 327/2005
Z. z. a Správnym poriadkom. Odvolanie žalobkyne považoval za nedôvodné.



Včas podanou žalobou sa žalobkyňa domáhala zrušenia rozhodnutia žalovaného zo dňa 21.11.2014,
sp. zn. 11350/2014-PO-NJ a rozhodnutia Centra právnej pomoci, kancelária Prešov, zo dňa 28.08.2014,
sp. zn. 1N 6295/14-KaPO a vrátenia veci správnemu orgánu na ďalšie konanie a nové rozhodnutie.

V podanej žalobe žalobkyňa poukázala na predchádzajúce rozhodnutia centra právnej pomoci a uviedla,
že vzhľadom na uplatnenú žiadosť o ustanovenie právneho zástupcu ex offo ju súd v konaní 7S/32/2014
vyzval na vyplnenie a zaslanie tlačiva Žiadosti o ustanovenie právnej pomoci, pričom túto výzvu súdu
splnila podaním zo dňa 18.04.2014. Poukázala na to, že dňa 12.08.2014 jej bola doručená výzva Centra
právnej pomoci Prešov, sp. zn. 1N 6295/14-KaPO na doplnenie údajov č. 1. Z tejto výzvy vyrozumela,
že súd jej žiadosť doručil Centru právnej pomoci Košice, ktoré ju ďalej odstúpilo Centru právnej pomoci
Prešov. Uviedla, že v určenej lehote na výzvu nereagovala, ale na prelome 08/09-2014 Centrum
právnej pomoci Prešov telefonicky požiadala o predĺženie lehoty, pričom táto lehota jej bola centrom
telefonicky predĺžená, so spísaním úradného záznamu o telefonáte. V predĺženej lehote, podaním zo dňa
05.09.2014 Centru právnej pomoci Prešov odoslala písomnú odpoveď na výzvu na doplnenie údajov.
Ďalej poukázala na to, že rozhodnutím zo dňa 28.08.2014, sp. zn. 1N 6295/2014-KaPO, Centrum právnej
pomoci Prešov konanie zastavilo z dôvodu nereagovania na výzvu zo dňa 12.08.2014, voči ktorému
rozhodnutiu sa odvolala podaním zo dňa 24.09.2014. Dňa 27.11.2014 je bolo doručené rozhodnutie
odvolacieho orgánu zo dňa 21.11.2014, sp. zn. 11350/2014-PO-NJ, ktorým bolo jej odvolanie zamietnuté
a prvostupňové rozhodnutie potvrdené.

V podanej žalobe žalobkyňa namietala porušenie práva, a to:

a) Odvolací orgán sa s jej odvolacími námietkami vôbec nevysporiadal, len odcitoval príslušné zákonné
ustanovenia a skonštatoval, že napadnuté rozhodnutie považuje za správne. Takýto postup odvolacieho
orgánu považuje za nesprávny, nakoľko nedostala odpoveď na námietky/otázky zásadného charakteru,
čo v dôsledkoch znamená, že jej bolo znemožnené účinne a efektívne pred správnym orgánom konať.
Odvolací orgán týmto porušil jej základné právo na spravodlivé prejednanie a rozhodnutie jej veci, ako
aj jej základné právo na účinný a efektívny opravný prostriedok.
b) Nedostala odpoveď na jej námietku, že lehota jej bola správnym orgánom predĺžená za situácie, kedy
stanovená lehota nie je lehotou prekluzívnou a v predĺženej lehote reagovala riadne a včas. Poukázala
na to, že zo súdnych konaní jej je známe, že neurobenie úkonu v stanovenej lehote na výzvu, vedie
síce k uložiteľnosti stanovenej sankcie, avšak, ak je úkon urobený aj dodatočne po lehote, avšak pred
uložením sankcie, úkon sa považuje za urobený a k sankcii sa nepristúpi. Vo výzve sa teda nejedná o
lehotu hmotnoprávnu, uplynutím ktorej by právo automaticky zaniklo.
c) Nedostala odpoveď na námietku, že rozhodnutie o zastavení konania bolo vydané až po rozhodnutí
o predĺžení lehoty, pričom v predĺženej lehote výzvu splnila.
d) Nedostala odpoveď na námietku, že výzva na doplnenie údajov bola nadbytočná.
e) Odvolací orgán opomenul vyhodnotiť skutočnosť, že konanie pred správnym orgánom bolo začaté
na podnet krajského súdu - žiadosť mu nedoručovala ona, ale krajský súd. Bola teda výzva správne
doručovaná jej alebo mala byť doručovaná súdu?
f) Odvolací orgán sa vôbec nevysporiadal s jej námietkou týkajúcou sa možnej procesnej manipulácie s
vecou prvostupňovým orgánom, ako aj ďalšími námietkami uvedenými v jej odvolaní zo dňa 24.09.2014.

Žalovaný v písomnom vyjadrení zo dňa 25.11.2015 uviedol, že sa v plnom rozsahu pridržiava tvrdení v
odôvodnení rozhodnutia centra, sp. zn. 1266/2015-PO-NJ a rozhodnutia centra, sp. zn. 1N 6295/2014-
KaPO. Citoval ustanovenie § 250j ods. 1 O.s.p. a žiadal, aby súd v zmysle citovaného zákonného
ustanovenia žalobu zamietol.

Súd v konaní podľa § 247 a nasl. O.s.p. po preskúmaní napadnutého rozhodnutia žalovaného a
oboznámení sa s administratívnymi spismi žalovaného a správneho orgánu prvého stupňa dospel k
záveru, že žaloba je dôvodná.

Na pojednávaní súdu dňa 20.01.2016 žalovaný nebol prítomný, pričom bol na pojednávanie riadne
a včas predvolaný. Vzhľadom na to, že žalovaný svoju neúčasť na pojednávaní neospravedlnil a
nepožiadal z dôležitých dôvodov o odročenie pojednávania, preto súd prejednal vec v súlade s
ustanovením § 250g ods. 2 O.s.p. v neprítomnosti zástupcu žalovaného.



Právny zástupca žalobkyne uviedol, že správne orgány v predmetnej veci sa nevysporiadali s námietkou
žalobkyne, konkrétne s tým, že požiadala Centrum právnej pomoci, kancelária Prešov, o predlženie
lehoty na základe telefonického rozhovoru, čo jej bolo umožnené, pričom v odôvodnení napadnutého
rozhodnutia žalovaný na túto žalobnú námietku vôbec nereagoval. Poukázal na to, že rozhodnutie
Centra právnej pomoci, kancelária Prešov, bolo vydané predčasne, nakoľko z predmetného rozhodnutia
vyplýva, že bolo vydané dňa 28.08.2014, teda ešte počas plynutia lehoty, kedy žalobkyňa mohla doručiť
písomné stanovisko k výzve Centra právnej pomoci, kancelária Prešov. Ďalej poukázal na ustanovenie
§ 59 ods. 1, ako aj § 27 ods. 3 Správneho poriadku a uviedol, že žalovaný v napadnutom rozhodnutí sa
vôbec nevysporiadal s námietkami žalobkyne, ktoré boli uvedené v odvolaní proti rozhodnutiu Centra
právnej pomoci, kancelária Prešov a z tohto dôvodu považuje napadnuté rozhodnutie žalovaného
za neodôvodnené a zároveň aj nepreskúmateľné. Z uvedených dôvodov právny zástupca žalobkyne
navrhol napadnuté rozhodnutie žalovaného, ako aj rozhodnutie Centra právnej pomoci, kancelárie
Prešov, zrušiť a vec vrátiť žalovanému na ďalšie konanie.

Podľa § 46 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov, rozhodnutie musí
byť v súlade so zákonmi a ostatnými právnymi predpismi, musí ho vydať orgán na to príslušný, musí
vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci a musí obsahovať predpísané náležitosti.

Podľa § 47 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov, v odôvodnení
rozhodnutia správny orgán uvedie, ktoré skutočnosti boli podkladom na rozhodnutie, akými úvahami
bol vedený pri hodnotení dôkazov, ako použil správnu úvahu pri použití právnych predpisov, na základe
ktorých rozhodoval a ako sa vyrovnal s návrhmi a námietkami účastníkov konania a s ich vyjadreniami
k podkladom rozhodnutia.

Odôvodnenie rozhodnutia plní niekoľko funkcií. Predovšetkým má presvedčiť účastníkov o správnosti
postupu správneho orgánu a o zákonnosti jeho rozhodnutia. Tým sa napĺňa jedno zo základných
pravidiel konania - posilňovať dôveru občanov v správnosť rozhodovania, aby prijaté rozhodnutia fyzické
a právnické osoby viedli k dobrovoľnému plneniu povinností (§ 3 ods. 4). Ďalšou funkciou je kontrolná
funkcia predovšetkým tých orgánov, ktoré budú rozhodnutie prípadne preskúmavať. Presvedčivé
odôvodnenie môže zamedziť zbytočnému uplatneniu opravných prostriedkov.

Správny poriadok demonštratívnym spôsobom uvádza okolnosti, ktoré boli podkladom na rozhodnutie. V
odôvodnení rozhodnutia musí správny orgán reagovať na dva okruhy problémov: na skutkové okolnosti a
právne posúdenie veci. Za skutkové okolnosti treba považovať najmä skutočnosti, ktoré boli nepochybne
zistené a ich právny význam. Ďalej treba uviesť, aké dôkazy boli vykonané, ako ich hodnotí správny
orgán, prečo neboli vykonané niektoré navrhované dôkazy a napokon, ako sa správny orgán vyrovnal
s návrhmi a námietkami účastníkov.

Právne posúdenie veci znamená, že správny orgán subsumuje zistený skutkový stav pod príslušné
ustanovenie hmotnoprávneho predpisu. Medzi právnym posúdením a skutkovými zisteniami musí byť
logicky vzťah. Právne posúdenie veci musí obsahovať konkrétny odkaz na príslušný právny predpis, z
ktorého správny orgán vo výrokovej časti rozhodnutia vychádzal, a z ktorého vyvodzuje svoje právne
posúdenie.

Súčasťou administratívneho spisu odporcu je aj záznam z telefonického rozhovoru spísaný odporcom
dňa 02.09.2014 týkajúci sa doloženia dokladov, ktoré mala žalobkyňa doručiť odporcovi na základe
výzvy zo dňa 04.08.2014.

Vychádzajúc z dôkazov vykonaných v priebehu správneho konania, ktoré súd vyhodnotil jednotlivo, i
v ich vzájomnej súvislosti, je potrebné konštatovať, že žalovaný sa v danom prípade dôsledne neriadil
ustanovením § 47 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov.
Žalovaný sa v odôvodnení svojho rozhodnutia obmedzil iba na konštatovanie, že žalobkyňa bola
v predmetnom konaní riadne vyzvaná na doplnenie potrebných dokladov na posúdenie zákonom
stanovených podmienok pre priznanie nároku na poskytnutie právnej pomoci a zároveň bola poučená
o možnosti v centrom stanovenej lehote 15 dní požiadať o predĺženie lehoty na doručenie písomností.
Žalobkyňa centrum o predĺženie lehoty požiadala až 02.09.2014, t.j. po uplynutí stanovenej lehoty,
pričom o plynutí lehoty dňa 27.08.2014 si bola žalobkyňa vedomá.



K takto odôvodnenému rozhodnutiu žalovaného je potrebné uviesť, že k argumentácii žalobkyne v
podanom odvolaní týkajúcej sa predĺženia lehoty na predloženie dokladov o 10 dní na základe telefonátu
s kontaktnou osobou Centra právnej pomoci, kancelária Prešov, o čom bol aj spísaný záznam, žalovaný
v odôvodnení napadnutého rozhodnutia nezaujal žiadne stanovisko, resp. túto odvolaciu námietku
žalobkyne vôbec neodôvodnil. Žalovaný sa v odôvodnení napadnutého rozhodnutia nevysporiadal ani s
ďalšími odvolacími námietkami žalobkyne proti rozhodnutiu Centra právnej pomoci, kancelária Prešov,
a nezaujal k týmto odvolacím námietkam žiadne stanovisko. Žalobkyňa predovšetkým namietala, že vo
výzve z 12.08.2014 centrum právnej pomoci požadovalo nadbytočné, duplicitné a zákonne nejestvujúce
údaje, pričom malo k dispozícii všetky údaje potrebné pre rozhodnutie o jej žiadosti aj bez tejto výzvy,
preto bola výzva nadbytočná. V súvislosti s touto odvolacou námietkou žalobkyňa poukázala na čestné
prehlásenie o jej čistom príjme za 01/2014-05/2014, potvrdenie manžela o jeho čistom príjme za obdobie
10/2013-05/2014. Ďalej namietala, že už v tlačive čestne prehlásila, že jej manžel nie je evidovaný
a žalobu priložila už k tlačivu žiadosti. Taktiež považovala za nadbytočný predložiť dôkaz o dátume
doručenia žaloby súdu, pretože ak by bola žaloba doručená po lehote, súd by jej nemohol odpustiť
poplatok a nemohol by ju v tejto otázke právnej pomoci odkázať na centrum právnej pomoci. Za
nadbytočnú považovala aj otázku, na aký účel využíva chatku a ak ju prenajíma, má doložiť o tom
doklady, pretože v žiadosti uviedla a čestne prehlásila, že žiadny iný príjem nemá (bod F1 žiadosti).

Keďže žalovaný sa v odôvodnení napadnutého rozhodnutia s vyššie uvedenými odvolacími námietkami
žalobkyne proti rozhodnutiu Centra právnej pomoci, kancelária Prešov, nevysporiadal a nezaujal k
nim žiadne stanovisko, dospel súd k záveru, že odôvodnenie napadnutého rozhodnutia žalovaného
nezodpovedá ustanoveniu § 47 ods. 3 zákona č. 71/1967 Z. z. o správnom konaní v znení neskorších
predpisov a je nepreskúmateľné pre nedostatok dôvodov.

Ak je rozhodnutie správneho orgánu nepreskúmateľné, je to dôvod na zrušenie rozhodnutia a vrátenia
veci na ďalšie konanie.

Z uvedených dôvodov preto súd napadnuté rozhodnutie žalovaného, ako aj správneho orgánu prvého
stupňa podľa § 250j ods. 2 písm. d/ O.s.p. zrušil pre jeho nepreskúmateľnosť a vec vrátil žalovanému
na ďalšie konanie.

Povinnosťou žalovaného v ďalšom konaní bude postupovať v súlade so zákonom a za dodržania
základných zásad správneho konania vo veci rozhodnúť na základe dostatočne zisteného skutkového
stavu po vyhodnotení vykonaných dôkazov jednotlivo i v ich vzájomnej súvislosti. V rozhodnutí je povinný
uviesť, akými úvahami bol vedený pri hodnotení dôkazov, ako sa vysporiadal so všetkými námietkami
účastníkov konania, s ich vyjadreniami k podkladom rozhodnutia tak, aby toto rozhodnutie spĺňalo
podmienku preskúmateľnosti v zmysle ustanovenia § 47 ods. 3 zákona č. 71/1967 o správnom konaní
v znení neskorších predpisov.

V ďalšom konaní je žalovaný viazaný právnym názorom súdu (§ 250j ods. 7 O.s.p.).

O trovách konania súd rozhodol podľa § 250k ods. 1 O.s.p.. Keďže žalobkyňa bola v konaní úspešná,
súd jej priznal právo na náhradu trov konania pozostávajúcich z trov právneho zastúpenia za dva úkony
právnej pomoci, a to prevzatie a príprava zastúpenia vrátane prvej porady s klientom (§ 13a ods. 1
písm. a/ vyhlášky č. 655/2004 Z. z.) - 139,83 eur + režijný paušál za rok 2015 (§ 16 ods. 3 vyhlášky č.
655/2004 Z. z.) - 8,39 eur, účasť na konaní pred súdom dňa 20.01.2016 (§ 13a ods. 1 písm. d/ vyhlášky
č. 655/2004 Z. z.) - 143 eur + režijný paušál za rok 2016 (§ 16 ods. 3 vyhlášky č. 655/2004 Z. z. ) -
8,58 eur, t.j. spolu 299,80 eur.

Celkové trovy právneho zastúpenia vrátane 20 % DPH (59,96 eur) predstavujú sumu 359,76 eur.

Poučenie:

Proti tomuto rozsudku je prípustné odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia na Najvyšší súd SR v
Bratislave prostredníctvom Krajského súdu v Košiciach, a to písomne v dvoch vyhotoveniach.



V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3 O.s.p.) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu
smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za
nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.

Odvolanie možno odôvodniť len tým, že v konaní došlo k vadám uvedeným v § 221 ods. 1 O.s.p., konanie
má inú vadu, ktorá mohla mať za následok nesprávne rozhodnutie vo veci a rozhodnutie súdu prvého
stupňa vychádza z nesprávneho právneho posúdenia veci.