KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Košice6. 6. 2016plný text

Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 2Co/530/2015 z 6. 6. 2016

CitáciaUznesenie Krajského súdu Košice z 6. júna 2016, sp. zn. 2Co/530/2015, ECLI:SK:KSKE:2016:7215209474.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Košice
Spisová značka: 2Co/530/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7215209474
Dátum vydania rozhodnutia: 07. 06. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ľuboš Kunay
ECLI: ECLI:SK:KSKE:2016:7215209474.1

Uznesenie
Krajský súd v Košiciach v právnej veci žalobcu Dopravný podnik mesta Košice, a.s., so sídlom v
Košiciach, Bardejovská č. 6, IČO: 31 701 914, zastúpeného JUDr. Petrom Frajtom, advokátom so sídlom
v Košiciach, Garbiarska č. 5, proti žalovanej F. O., bývajúcej v M., V.Á. Č.. X, v konaní o zaplatenie
60,60 €, o odvolaní žalovanej proti uzneseniu Okresného súdu Košice II č.k. 25C/247/2015-14 zo dňa
19.8.2015

r o z h o d o l :

O d m i e t a odvolanie.

o d ô v o d n e n i e :

Okresný súd Košice II (ďalej len súd prvého stupňa) neskoro podaný odpor odmietol. Písomné
vyhotovenie uznesenia obsahuje okrem odôvodnenia aj správne poučenie o tom, že proti tomuto
uzneseniu možno podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia na Okresný súd Košice II. Rovnako
obsahuje poučenie v zmysle ust. § 42 ods. 3 O.s.p. o tom, že v odvolaní sa má popri všeobecných
náležitostiach uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto
rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha (§ 205 ods. 1 O.s.p.).

Proti tomuto uzneseniu podala dňa 30.9.2015 odvolanie žalovaná. Uviedla, že v zákonnej lehote na
podanie odporu, bola hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici a preto prosila o prešetrenie vzniknutej
situácie. V prílohe k odvolaniu zaslala prepúšťaciu správu z nemocnice ( osvedčujúcu hospitalizáciu v
dňoch 14.7.15-21.7.15).

Odvolací súd bez nariadenia pojednávania (§ 214 ods. 2 O.s.p.) odvolanie žalovanej odmietol po zistení,
že odvolanie bolo podané po uplynutí zákonnej lehoty .

Základnou podmienkou odvolacieho konania je podanie odvolania, ktoré obsahuje náležitosti
vyžadované zákonom a skutočnosť, že odvolanie bolo podané v zákonom stanovenej lehote.

Podľa ust. § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti
rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy .

Odvolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo podané po uplynutí lehoty podľa ods.1 preto, že sa odvolateľ
spravoval nesprávnym poučením súdu o lehote na podanie odvolania. Ak rozhodnutie neobsahuje
poučenie o lehote na podanie odvolania alebo ak obsahuje nesprávne poučenie o tom, že odvolanie nie
je prípustné, možno podať odvolanie do 3 mesiacov od doručenia (§ 204 ods.2 O.s.p.).

Do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty (§ 57 ods.1
O.s.p.).



Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu,
ktorý má povinnosť ho doručiť (§ 57 ods.3 O.s.p.).

Z vyššie citovaných zákonných ustanovení vyplýva, že odvolanie proti rozsudku (uzneseniu) sa podáva
do 15 dní od jeho doručenia, pričom deň doručenia sa do tejto lehoty nezapočítava a lehota je zachovaná,
ak sa posledný deň lehoty odovzdá podanie na súde alebo na poštovú prepravu.
V prejednávanej veci napadnuté uznesenie bolo doručené žalovanej dňa 14.9.2015 do vlastných rúk,
o čom svedčí doručenka na č. l. 15 spisu. Lehota na podanie odvolania teda začala plynúť nasledujúcim
dňom, t.j. 15.9.2015 a uplynula dňom 29.9.2015 ( uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 30.9.2015).

V uznesení bola žalovaná poučená o možnosti podať odvolanie do 15 dní od jeho doručenia.

Z obsahu spisu odvolací súd zistil, že žalovaná podala odvolanie dňa 30.9.2015 prostredníctvom
poštového podniku, o čom svedčí obálka obsiahnutá na č. l. 18 spisu.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že ide o neskoro podané odvolanie, pretože je podané po uplynutí
zákonom stanovenej lehoty a v čase, kedy uznesenie už bolo právoplatné.

Zároveň nejde o žiaden z prípadov podľa ust. § 204 ods.1 druhej vety, ani § 204 ods.2 O.s.p., pretože
účastníci konania boli správne poučení súdom prvého stupňa o lehote na podanie odvolania a žalovaná
taktiež nepožiadala o odpustenie zmeškania lehoty na podanie odvolania.

Podľa § 58 ods.1 O.s.p. súd odpustí zmeškanie lehoty, ak ju účastník alebo jeho zástupca zmeškal z
ospravedlniteľného dôvodu a bol preto vylúčený z úkonu, ktorý mu patrí. Návrh treba podať do pätnástich
dní po odpadnutí prekážky a treba s ním spojiť i zmeškaný úkon.
Pre úplnosť odvolací súd dodáva, že vo vzťahu k omeškaniu lehoty na odvolanie preskúmavaného
uznesenia (o odmietnutí odporu ) žalovaná vôbec nepožiadala o odpustenie zmeškanej lehoty a vo
vzťahu k neskoro podanému odporu síce predložila doklad o hospitalizácii, avšak až spolu s odvolaním
voči uzneseniu o odmietnutí odporu, t.j. žiadosť o odpustenie zmeškanej lehoty na podanie odporu
nepodala včas (do pätnástich dní po odpadnutí prekážky).

Z vyššie uvedených dôvodov odvolací súd podľa ust. § 218 ods.1 písm. a/ O.s.p. odvolanie žalovanej
odmietol ako podané oneskorene.

Rozhodnutie bolo prijaté senátom pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zák. č. 757/2004 Z. z. v znení
neskorších predpisov).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 25C/247/2015

    opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 7215209474

  1. 8. 7. 2015Platobný rozkaz Okresného súdu Košice II sp. zn. 25C/247/2015 z 8. 7. 2015
  2. 6. 6. 2016Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 2Co/530/2015 z 6. 6. 2016 (toto rozhodnutie)