KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Košice26. 2. 2018plný text

Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 8S/16/2017 z 26. 2. 2018

CitáciaUznesenie Krajského súdu Košice z 26. februára 2018, sp. zn. 8S/16/2017, ECLI:SK:KSKE:2018:7017200329.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Košice
Spisová značka: 8S/16/2017
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7017200329
Dátum vydania rozhodnutia: 27. 02. 2018
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jana Bellásová
ECLI: ECLI:SK:KSKE:2018:7017200329.1

Uznesenie
Krajský súd v Košiciach v právnej veci žalobcu E.. A.. H. M., Z., trvale bytom W. X. XX, XXX XX X., právne
zastúpený Advokátskou kanceláriou JUDr. CIMRÁK s.r.o., so sídlom Štefánikova 7, 949 01 Nitra, IČO:
36 868 876, proti žalovanému Starosta obce Drahňov, Obec Drahňov, Obecný úrad Drahňov, 076 74
Drahňov 154, v konaní o preskúmanie rozhodnutia žalovaného sp. zn. 99/2017-odv zo dňa 28.03.2017,
takto

r o z h o d o l :

Konanie z a s t a v u j e .

Žiaden z účastníkov n e m á právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

1. V predmetnej veci sa žalobca žalobou zo dňa 28.04.2017 domáhal preskúmania rozhodnutia
žalovaného sp. zn. 99/2017-odv zo dňa 28.03.2017, ktorým tento podľa ust. § 19 ods. 2 zákona č.
211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám rozhodnutie Obecného úradu obce Drahňov sp.
zn. 99/2017 vo veci žiadosti žiadateľa (žalobcu) o poskytnutie informácií zo dňa 02.01.2017 doručenej
Obecnému úradu obce Drahňov dňa 04.01.2017 potvrdil a odvolanie žiadateľa (žalobcu) zo dňa
06.03.2017 doručené Obecnému úradu obce Drahňov dňa 08.03.2017 zamietol.

2. Za podanie správnej žaloby správny súd výzvou zo dňa 11.01.2018 vyzval žalobcu na zaplatenie
súdneho poplatku vo výške 70,- eur podľa položky 10a Sadzobníka zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych
poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“), a to do 10
dní od doručenia tejto výzvy. Zároveň ho poučil o následkoch nezaplatenia súdneho poplatku podľa §
10 ods. 1 citovaného zákona.

3. Výzva na zaplatenie súdneho poplatku bola právnemu zástupcovi žalobcu doručená dňa 15.01.2018.
Nasledujúci deň začala plynúť lehota 10 dní na uhradenie predmetného súdneho poplatku, ktorá
uplynula dňa 25.01.2018. K zaplateniu súdneho poplatku však v tejto lehote ani do dňa vydania tohto
rozhodnutia nedošlo.

4. Podľa ust. § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním
žaloby, návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka,
aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek
výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí
byť poplatník vo výzve poučený.

5. Procesné podmienky predstavujú základné procesné predpoklady, aby mohol súd autoritatívne
rozhodnúť vo veci samej. Nedostatok niektorej podmienky konania vždy spôsobuje, že súd nesmie vydať
meritórne rozhodnutie, pokiaľ nebude odstránená. Podmienkami konania sú teda také podmienky, bez
existencie ktorých nemôže dôjsť k rozhodnutiu vo veci samej. Nedostatok niektorej podmienky konania



alebo jej zánik v priebehu konania má procesné následky závislé od toho, či ide o nedostatok podmienky
odstrániteľný alebo neodstrániteľný. Ak nie sú teda tieto podmienky splnené, súd nemôže pokračovať
v konaní.

6. Procesné podmienky rozdeľujeme na procesné podmienky na strane súdu (právomoc a príslušnosť),
procesné podmienky na strane účastníkov konania (spôsobilosť byť účastníkom konania, procesná
spôsobilosť, spôsobilosť byť zástupcom účastníka konania), vecné procesné podmienky (existencia
návrhu na začatie konania, zaplatenie súdneho poplatku) a negatívne procesné podmienky (prekážka
litispendencie a prekážka právoplatne rozhodnutej veci).

7. Z vyššie uvedeného skutkového stavu je zrejmé, že po podaní správnej žaloby súd vyzval žalobcu
na zaplatenie súdneho poplatku za takýto návrh spolu s poučením o následkoch jeho nezaplatenia a
napriek tomu súdny poplatok zaplatený nebol. Tým nedošlo k naplneniu vecnej procesnej podmienky
konania zo strany žalobcu a teda nastali zákonné predpoklady pre zastavenie konania podľa § 10 ods.
1 zákona o súdnych poplatkoch pre nezaplatenie súdneho poplatku.

8. Vzhľadom na uvedené súd rozhodol tak ako je uvedené vo výroku tohto rozhodnutia.

9. O trovách konania rozhodol v zmysle ust. § 170 písm. b/ SSP, podľa ktorého žiaden z účastníkov
nemá právo na náhradu trov konania, ak konanie bolo zastavené.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustná kasačná sťažnosť (§ 439 ods. 2 písm. b/ SSP).

Proti uzneseniu správneho súdu vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná
sťažnosť, ak ju SSP nevylučuje (§ 152 ods. 1 SSP). Sťažnosť môže podať účastník konania a osoba
zúčastnená na konaní podľa § 41 ods. 2 SSP, ak bolo uznesenie vydané v ich neprospech, a to v lehote
15 dní od doručenia uznesenia na správnom súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal (§ 153 a § 154
SSP).

Podľa § 155 SSP v sťažnosti sa musí okrem všeobecných náležitostí podania podľa § 57 uviesť
a) označenie napadnutého uznesenia,
b) dátum, kedy bolo napadnuté uznesenie sťažovateľovi doručené,
c) v čom sa postup správneho súdu považuje za nesprávny,
d) návrh výroku rozhodnutia.

O sťažnosti rozhodne správny súd, ktorý napadnuté uznesenie vydal, spravidla bez nariadenia
pojednávania (§ 159 ods. 1 a § 160 SSP) . Ak nie je sťažnosť dôvodná, správny súd sťažnosť zamietne.
Ak je sťažnosť dôvodná, správny súd napadnuté uznesenie zruší alebo zmení; v prípade zrušenia
uznesenia je súdny úradník viazaný právnym názorom správneho súdu (§ 161 SSP).