KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Nitra30. 1. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 11S/167/2011 z 30. 1. 2012

Stav rozhodnutia: potvrdené

Toto rozhodnutie bolo potvrdené – uznesenie Najvyššieho súdu SR z 17. apríla 2012, sp. zn. 4Sžf/12/2012, ECLI:SK:NSSR:2012:4011200799.1 (17. 04. 2012). Zistené automaticky z výroku rozhodnutia vyššieho súdu; overte v jeho texte.

CitáciaUznesenie Krajského súdu Nitra z 30. januára 2012, sp. zn. 11S/167/2011, ECLI:SK:KSNR:2012:4011200799.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Nitra
Spisová značka: 11S/167/2011
Identifikačné číslo súdneho spisu: 4011200799
Dátum vydania rozhodnutia: 31. 01. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Marta Molnárová
ECLI: ECLI:SK:KSNR:2012:4011200799.1

Uznesenie
Krajský súd v Nitre, v právnej veci žalobcu: MIKRON SLOVAKIA s.r.o., Nitrianska 13, Nové Zámky,
zastúpený Advokátskou spoločnosťou s.r.o., JUDr. Tatiana Timoranská, Podzámska 32, Nové Zámky,
proti žalovanému: Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky, Nová ulica 13, Banská Bystrica, o
preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného č. I/224/13643-70458/2011/992128-r zo dňa 30. júna
2011, takto

r o z h o d o l :

Súd konanie z a s t a v u j e .

Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

Dňa 07. 10. 2011 bola na Krajský súd v Nitre doručená žaloba (na poštovú prepravu
podané 06. 10. 2011), v ktorej žalobca žiadal preskúmať a zrušiť rozhodnutie žalovaného č.
I/224/13643-70458/2011/992128-r zo dňa 30. 06. 2011, ako i rozhodnutie Daňového úradu Nové Zámky
č. 631/230/70187/10/Mt zo dňa 13. 12. 2010 a vec vrátiť žalovanému na ďalšie konanie. Žalovaný vyššie
označeným rozhodnutím zo dňa 30. 06. 2011 potvrdil rozhodnutie prvostupňového správneho orgánu
zo dňa 13. 12. 2010 vo veci vyrubenia rozdielu dane z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie júl
2001 podľa § 44 ods. 6 písm. b/ bod 1. zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov vo výške
11.914,62 eur.

Súd si vyžiadal administratívny spis žalovaného, súčasťou ktorého je i rozhodnutie žalovaného č.
I/224/13643-70458/2011/992128-r zo dňa 30. 06. 2011, ktoré bolo doručované doporučene do vlastných
rúk splnomocnenému zástupcovi pre daňové konanie žalobcu (daňový subjekt) Ing. I. M., ktorý ho
prevzal dňa 18. 07. 2011, čo je preukázané originálom doručenky pripojenej k tomuto rozhodnutiu.

Krajský súd skôr, ako pristúpil k vecnému vybaveniu veci, skúmal podmienky konania podľa § 103 OSP
a dospel k záveru, že tieto nie sú splnené. Preto konanie podľa § 250d ods. 3 OSP zastavil.

Súd kedykoľvek prihliadne na to, či sú splnené podmienky, za ktorých môže konať vo veci (§ 103 OSP).

Podľa § 250b ods. 1 OSP, žaloba sa musí podať do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia správneho
orgánu v poslednom stupni, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak. Zmeškanie lehoty nemožno
odpustiť.

Podľa § 250d ods. 3 OSP, súd uznesením konanie zastaví, ak sa žaloba podala oneskorene, ak ju
podala neoprávnená osoba, ak smeruje proti rozhodnutiu, ktoré nemôže byť predmetom preskúmavania



súdom, ak žalobca neodstránil vady žaloby, ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému
vybaveniu žaloby, alebo ak žalobca nie je zastúpený podľa § 250a alebo, ak žaloba bola vzatá späť (§
250h ods. 2). Odvolanie proti uzneseniu je prípustné.

Z citovaných zákonných ustanovení vyplýva, že zákon zásadne stanovuje lehotu na podanie žaloby
podľa druhej hlavy, piatej časti OSP. Žaloba sa musí podať do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia
správneho orgánu v poslednom stupni, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak. Stanovenie pomerne
krátkej lehoty, ktorú súd nemôže odpustiť, súvisí s tým, že preskúmanie zákonnosti rozhodnutia na
základe žaloby v správnom súdnictve je špecifickým konaním, ktoré nie je pokračovaním správneho
konania. Podľa § 246c ods. 1 OSP, pre riešenie otázok, ktoré nie sú priamo upravené v tejto časti, sa
použijú primerane ustanovenia prvej, tretej a štvrtej časti tohto zákona.

Nedodržanie lehoty na podanie žaloby zakotvenej v ustanovení § 250b ods. 1 OSP, ktorú súd z
úradnej povinnosti musí skúmať, predstavuje neodstrániteľný nedostatok (podmienku) konania, ktorý
má za následok, že súd už nemá právomoc na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia podľa námietok
uvedených v žalobe, či sú alebo nie sú dôvodné, teda nemôže vydať rozhodnutie vo veci samej, ale
musí konanie zastaviť. Pod pojmom oneskorene podanej žaloby v zmysle § 250b ods. 1 OSP treba
rozumieť, že žaloba bola podaná po dvoch mesiacoch od doručenia rozhodnutia správneho orgánu v
poslednom stupni.

V danej veci súd zistil a nie je sporné, že splnomocnený zástupca daňového subjektu (žalobca) Ing. I.
M. žalobou napadnuté rozhodnutie žalovaného (odvolacieho správneho orgánu) zo dňa 30. 06. 2011
prevzal osobne dňa 18. 07. 2011 (pondelok) a zákonná lehota v zmysle § 250b ods. 1 OSP mu uplynula
dňom 19. 09. 2011 (pondelok podľa § 57 ods. 2 OSP, lebo posledný deň lehoty 18. 09. 2011 bola
nedeľa). Pokiaľ sa žalobca mienil domáhať preskúmania rozhodnutia žalovaného zo dňa 30. 06. 2011,
bezprostredne ako zástupca prevzal rozhodnutie (čo uvádza i v žalobe), mal možnosť urobiť tento
procesný úkon najneskôr do dvoch mesiacov odo dňa doručenia rozhodnutia žalovaného, t. j. do 19.
09. 2011, čo preukázateľne neurobil, pretože žaloba bola spísaná až dňa 06. 10. 2011 a v tento deň i
podaná na poštovú prepravu, teda jednoznačne po uplynutí zákonom stanovenej dvojmesačnej lehoty.

S poukazom na uvedené je súd toho názoru, že ak žalobca podal žalobu o preskúmanie zákonnosti
rozhodnutia žalovaného zo dňa 30. 06. 2011 na poštovú prepravu dňa 06. 10. 2011, urobil tak
oneskorene, teda po uplynutí zákonom stanovenej lehoty, ktorú nemožno odpustiť, lebo je upravená v
druhej hlave piatej časti OSP a použitie ust. § 246c ods. 1 OSP je v tomto prípade vylúčené. Súd preto
nemohol prihliadnuť na požiadavku žalobcu o odpustení zmeškania lehoty podľa § 58 OSP ( prvá časť
OSP).

Z uvedených dôvodov súd rozhodol tak, ako je to uvedené vo výrokovej časti tohto rozhodnutia a konanie
podľa § 250d ods. 3 OSP zastavil, pretože zmeškanie lehoty na podanie žaloby nemožno odpustiť. Súd
takto rozhodol pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zák. č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení
niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).

O trovách konania súd rozhodol podľa § 246c ods. 1 a § 146 ods. 1 písm. c/ OSP tak, že žiadnemu z
účastníkov nepriznal právo na náhradu trov konania, pretože konanie bolo zastavené.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu možno podať odvolanie na Najvyšší súd Slovenskej

republiky v Bratislave, do 15-tich dní odo dňa doručenia prostredníctvom

podpísaného súdu, v dvoch vyhotoveniach.



V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3) uviesť, proti ktorému
rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto

rozhodnutie, alebo postup súdu považuje nesprávny a čoho sa odvolateľ

domáha (§ 205 ods.1 OSP).

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 4011200799

  1. 30. 1. 2012Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 11S/167/2011 z 30. 1. 2012 (toto rozhodnutie)potvrdené
  2. 17. 4. 2012Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 4Sžf/12/2012 z 17. 4. 2012