KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Nitra27. 9. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 7CoE/122/2012 z 27. 9. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Nitra z 27. septembra 2012, sp. zn. 7CoE/122/2012, ECLI:SK:KSNR:2012:4209200431.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Nitra
Spisová značka: 7CoE/122/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 4209200431
Dátum vydania rozhodnutia: 28. 09. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Sidónia Sládečková
ECLI: ECLI:SK:KSNR:2012:4209200431.1

Uznesenie
Krajský súd v Nitre v exekučnej veci oprávneného: Slovenská konsolidačná, a.s., so sídlom Bratislava,
Cintorínska 21, IČO: 35 776 005, proti povinnému: X. Y., nar. XX. XX. XXXX, bytom K., N. X/X, o
vymoženie sumy 99,58 eura s príslušenstvom, o odvolaní oprávneného proti uzneseniu Okresného súdu
Komárno, č. k. 13Er/18/2009-23 zo dňa 2. januára 2012, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa z r u š u j e a vec mu vracia na ďalšie konanie.

o d ô v o d n e n i e :

Súd prvého stupňa napadnutým uznesením, vydaným vyšším súdnym úradníkom, zastavil exekúciu
vedenú u súdneho exekútora JUDr. Jozefa Ďuricu, Exekútorský úrad so sídlom Zvolen, Borovianska č.
17, pod sp.zn. 13Er/18/2009 (EX 110/09) a povinnému uložil povinnosť nahradiť súdnemu exekútorovi
trovy exekúcie v sume 45,97 eura, a to do 3 dní od právoplatnosti tohto uznesenia. Svoje rozhodnutie
prvostupňový súd právne odôvodnil s poukazom na ustanovenie § 57 ods. 1 písm. b), ods. 2, § 58 ods.
1 zák. č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene
a doplnení ďalších zákonov, ust. § 88 ods. 1 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení platnom
a účinnom do 31. 08. 2008, ust. § 27 ods. 2 zákona č. 71/1967 Zb. (Správny poriadok). Vychádzal
zo zistenia, že na základe žiadosti o udelenie poverenia súd dňa 05. 02. 2009 vydal poverenie na
vykonanie exekúcie pre súdneho exekútora JUDr. Jozefa Ďuricu na podklade exekučného titulu - blok
na pokutu nezaplatenú na mieste č. AA 2956154 zo dňa 17.04.2008. Súd prvého stupňa majúc za
to, že na zánik práva - preklúziu, prihliada súd z úradnej povinnosti, dospel k záveru, že v danom
prípade prekluzívna lehota na vykonanie rozhodnutia uplynula dňa 17. 04. 2011, keďže exekučný titul
nadobudol vykonateľnosť dňa 17. 04. 2008. Vzhľadom k tomu, že uplynutím 3-ročnej prekluzívnej lehoty
prekludovaná pohľadávka zaniká ex lege a nemení sa na naturálnu obligáciu, nemožno po uplynutí
prekluzívnej lehoty pripustiť pokračovanie vo vymáhaní prekludovanej pohľadávky, preto súd exekúciu
zastavil. Zastal názor, že v súlade so všeobecne uznávanou zásadou zákazu retroaktivity právnej normy,
treba vznik, zmenu a zánik právnych vzťahov, ako aj právne účinky, ktoré z nich vyplývajú, posudzovať
podľa práva platného v čase, v ktorom k vzniku, zmene alebo zániku došlo. Používanie uvedenej zásady
platí pre oblasť práva verejného ale aj pre právo súkromné, avšak s určitými odchýlkami. Ak sa právna
úprava výkonu rozhodnutia zmení v čase, keď už lehota na vykonanie začala plynúť, môže sa nový
právny predpis podľa súdu použiť na už začaté plynutie lehôt len vtedy, ak to zákon výslovne ustanovuje
alebo ak je to pre účastníka výhodnejšie, nakoľko iný postup by mal za následok právnu neistotou a
nezodpovedal by všeobecne platnej zásade trestania ustanovenej v čl. 50 ods. 6 Ústavy SR. Poukázal na
to, že v danom prípade zákon č. 298/2008 Z.z. ktorý zmenil ust. § 88 zákona o priestupkoch s účinnosťou
od 01. 09. 2008 neobsahuje vo svojich ustanoveniach úpravu spätnej účinnosti, v dôsledku čoho lehoty,
ktoré začali plynúť podľa predchádzajúcej úpravy, sa musia podľa nich aj dokončiť. Súd prvého stupňa
priznal súdnemu exekútorovi podľa vyhlášky č. 288/1995 Zb. Ministerstva Spravodlivosti o odmenách a
náhradách súdnych exekútorov trovy exekúcie v sume 45,97 eura.
Proti tomuto uzneseniu podal v zákonnej lehote odvolanie oprávnený domáhajúc sa jeho zrušenia a
vrátenia veci na ďalšie konanie. Namietal nesprávne právne posúdenie veci súdom prvého stupňa. Podľa



názoru oprávneného súd nebol oprávnený zastaviť exekučné konanie v danej veci s odkazom na ust.
§ 88 zák. č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení účinnom do 31. 08. 2008. Podľa názoru oprávneného
počnúc dňom 01. 09. 2008 zákon o priestupkoch neustanovuje trojročnú a ani nijakú prekluzívnu lehotu
v žiadnom zo svojich ustanovení, pričom predmetný zákon neobsahuje žiadne prechodné ustanovenia
účinné do 01. 09. 2008, ktoré by intertemporálne upravovali právne vzťahy vzniknuté v období pred
týmto dátumom, kedy nadobudla účinnosť novela zákona o priestupkoch č. 298/2008 Z.z., s právnymi
účinkami po nej, to znamená prípady, keď exekučný titul bol vydaný pred dňom 01. 09. 2008 a posledný
deň prekluzívnej lehoty by uplynul po 01. 09. 2008. Bol toho názoru, že citované ustanovenie je nutné
vykladať tak, že ak trojročná prekluzívna lehota uplynula pred dňom 31. 08. 2008 je to dôvod na
zastavenie exekučného konania podľa § 57 ods. 1 písm. b) Exekučného poriadku, no ak táto lehota
uplynula po 01. 09. 2008 nie je možné postupovať v zmysle uvedeného ustanovenia, keďže ide o právnu
normu, ktorá už v danom období nebola platná. Ohľadom lehoty na výkon rozhodnutia dodal, že v
zmysle ust. § 71 ods. 3 Zb. o správnom konaní nie je potrebné, aby v stanovenej trojročnej lehote sa
exekučné konanie začalo a pohľadávka oprávneného bola aj vymožená, ale postačí ak v lehote troch
rokov po uplynutí lehoty určenej na splnenie povinnosti došlo k nariadeniu výkonu rozhodnutia, ak výkon
rozhodnutia uskutočňuje správny orgán, prípadne musí dôjsť k podaniu návrhu na vykonanie exekúcie.
Sudkyňa súdu prvého stupňa sa podľa § 374 ods. 4 druhej vety OSP vyjadrila, že nemieni odvolaniu
vyhovieť a predložila vec na rozhodnutie odvolaciemu súdu.
Krajský súd v Nitre ako súd odvolací (§ 10 ods. 1 OSP) preskúmal napadnuté uznesenie súdu prvého
stupňa, ako aj konanie ktoré mu predchádzalo a po prejednaní veci bez nariadenia odvolacieho
pojednávania (§ 212 ods. 1 a § 214 ods. 2 OSP) dospel k záveru, že uznesenie súdu prvého stupňa
je potrebné podľa ustanovenia § 221 ods. 1 písm. f), h) OSP zrušiť a vec vrátiť súdu prvého stupňa na
ďalšie konanie.
V prejednávanej veci exekučné konanie začalo dňa 13. 01. 2009, kedy bol súdnemu exekútorovi
JUDr. Jozefovi Ďuricovi, so sídlom Exekútorského úradu Zvolen, Borovianska 17, doručený návrh na
vykonanie exekúcie na základe exekučného titulu - blok na pokutu Okresného dopravného inšpektorátu
PZ Nitra nezaplatenú na mieste č. AA 2956154 zo dňa 17.04.2008, ktorý nadobudol právoplatnosť dňa
17. 04. 2008 a vykonateľnosť dňa 03.05.2008. Dňa 05. 02. 2009 súd prvého stupňa vydal poverenie
pre súdneho exekútora pre vymoženie 99,58 eura a trov exekúcie na základe exekučného titulu - blok
na pokutu Okresného dopravného inšpektorátu PZ Nitra nezaplatenú na mieste č. AA 2956154 zo dňa
17.04.2008. Dňa 07. 03. 2011 bola uznesením súdu prvého stupňa č. k. 13Er/18/2009-17 pripustená
zmena účastníka na strane oprávneného tak, že do konania namiesto doterajšieho oprávneného vstúpila
obchodná spoločnosť Slovenská konsolidačná, a. s., so sídlom Cintorínska 21, Bratislava, IČO: 35 776
005. Následne súd prvého stupňa napadnutým rozhodnutím rozhodol tak, že exekúciu z dôvodov v
ňom uvedených zastavil.
Podľa § 88 ods. 1 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení účinnom do 31. 08. 2008, rozhodnutie
o uložení pokuty za priestupok, o nároku na náhradu škody a o náhrade trov konania možno vykonať
do troch rokov od uplynutia lehoty určenej na ich zaplatenie.
Podľa § 51 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, ak nie je v tomto alebo v inom zákone ustanovené
inak, vzťahujú sa na konanie o priestupkoch všeobecné predpisy o správnom konaní.
Podľa § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (Správny poriadok) účinného od 01. 01.
2004, výkon rozhodnutia možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie
uloženej povinnosti (ods. 1).
V prejednávanej veci odvolací súd rozhodujúc o odvolaní oprávneného dospel k záveru o vecnej
nesprávnosti napadnutého rozhodnutia. Odvolací súd poukazuje na to, že ust. § 88 ods. 1 zákona o
priestupkoch v znení v účinnom do 31. 08. 2008 upravovalo trojročnú prekluzívnu lehotu na vymoženie
pohľadávky, avšak novelizáciou zákona o priestupkoch zákonom č. 298/2008 Z. z. účinným od 01.
09. 2008 došlo k zmene v tom smere, že zákon o priestupkoch neustanovuje trojročnú a ani nijakú
inú prekluzívnu lehotu v žiadnom ustanovení. Navyše odvolací súd dodáva, že predmetná novela
zákona o priestupkoch neobsahuje žiadne prechodné ustanovenia účinné od 01. 09. 2008, ktoré
by intertemporálne upravovali právne vzťahy vzniknuté v období pred účinnosťou novely s právnymi
účinkami po nej, teda prípady, keď exekučný titul bol vydaný pre dňom 01. 09. 2008 a posledný deň
prekluzívnej lehoty by uplynul po 01. 09. 2008. Vychádzajúc i zo štandardného normotvorného princípu
procesných noriem, podľa ktorého pri časovom strete dvoch právnych noriem sa novou právnou úpravou
spravujú i vzťahy založené už zrušenou normou, nie je možné bez existencie osobitného zákonného
zmocnenia v prechodných ustanoveniach právneho predpisu aplikovať právnu normu, ktorá v čase
rozhodovania už nie je platná.



Podľa názoru odvolacieho súdu ak zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, podľa ktorého bolo predmetné
rozhodnutie vydané, už lehotu na vykonanie rozhodnutia neobsahuje, je potrebné v danej veci aplikovať
ust. § 71 ods. 3 Správneho poriadku, ktorý má povahu všeobecného predpisu a uplatní sa vtedy, ak
osobitný predpis výkon rozhodnutia neupravuje inak. Uvedené ust. § 71 ods. 3 Správneho poriadku
s účinnosťou od 01. 01. 2004 (novela správneho poriadku vykonaná zákonom č. 527/2003 Z. z.)
jednoznačne ustanovuje trojročnú lehotu v ktorej treba výkon rozhodnutia nariadiť (teda nie aj vykonať).
To znamená, že nie je potrebné, aby v trojročnej lehote došlo k vymoženiu uloženej pokuty, ale stačí, aby
v lehote 3 rokov po uplynutí lehoty určenie na splnenie povinnosti došlo k nariadeniu výkonu rozhodnutia.
V prejednávanej veci exekučný titul - rozhodnutie o priestupku, ktorým je blok na pokutu nezaplatenú
na mieste, nadobudlo vykonateľnosť dňa 03. 05. 2008, v dôsledku čoho trojročná lehota na nariadenie
výkon rozhodnutia uplynula dňa 03. 05. 2011. Keďže oprávnený návrh na vykonanie exekúcie podal
súdnemu exekútorovi dňa 13. 01. 2009 a súd exekúciu nariadil vydaním poverenia súdnemu exekútorovi
dňa 05. 02. 2009, je potrebné konštatovať, že výkon rozhodnutia bol v danej veci nariadený v lehote 3
rokov po uplynutí lehoty určenie pre splnenie povinnosti. Z uvedených dôvodov odvolací súd považuje
záver súdu prvého stupňa o tom, že na danú vec je potrebné aplikovať ust. § 88 ods. 1 zákona o
priestupkoch v znení účinnom do 31. 08. 2009 za nesprávny.
Vzhľadom na vyššie uvedené dôvody odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa podľa § 221 ods. 1
písm. f) , h) OSP zrušil a vec mu vrátil na ďalšie konanie, v ktorom súd prvého stupňa bude pokračovať
ďalej v exekúcii v zmysle vyššie uvedených ustanovení.
V zmysle § 226 OSP je súd prvého stupňa viazaný právnym názorom vysloveným v tomto rozhodnutí.
Toto rozhodnutie bolo prijaté odvolacím senátom jednohlasne.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 13Er/18/2009

    zrušené