KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Nitra30. 8. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 9Co/226/2012 z 30. 8. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Nitra z 30. augusta 2012, sp. zn. 9Co/226/2012, ECLI:SK:KSNR:2012:4611209672.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Nitra
Spisová značka: 9Co/226/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 4611209672
Dátum vydania rozhodnutia: 31. 08. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Katarína Marčeková
ECLI: ECLI:SK:KSNR:2012:4611209672.1

Uznesenie
Krajský súd v Nitre, v právnej veci navrhovateľky: Home Credit Slovakia, a. s. so sídlom Piešťany,
Teplická 7434/147, IČO: 36 234 176, proti odporcovi: S. T., nar. XX. XX. XXXX, bytom U. B. XX, P.,
o zaplatenie 625,15 eura s príslušenstvom, o odvolaní navrhovateľa proti rozsudku Okresného súdu
Topoľčany zo dňa 21. mája 2012, č. k. 5C/33/2012-32, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd odvolanie navrhovateľa o d m i e t a .

Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Navrhovateľ sa podaným návrhom domáhal od odporcu zaplatenia sumy 421,87 eura zmluvného úroku
vo výške 136,74 eura, poistného vo výške 18,43 eura, poplatku za výber z bankomatu vo výške
6,87 eura, zmluvnej pokuty vo výške 10,94 eura, poplatku za zaslanie upomienky vo výške 9,96 eura,
sankčného úroku vo výške 2,44 eura, mesačného poplatku za vedenie účtu vo výške 17,89 eura, úrok
z omeškania vo výške 0,024% denne zo sumy 421,87 eura od 08. 10. 2009 až do zaplatenia a trov
konania.

Napadnutým rozsudkom súd prvého stupňa odporcovi uložil povinnosť zaplatiť navrhovateľovi sumu
421,87 eura s 8,76%-ným úrokom z omeškania ročne od 08. 10. 2009 až do zaplatenia a zaplatiť
navrhovateľovi náhradu trov konania vo výške 25,31 eura, všetko do 3 dní od právoplatnosti rozsudku.
Vo zvyšku súd návrh zamietol. Rozhodnutie odôvodnil ustanoveniami § 23a ods. 1, 2 zák. č. 634/1992
Zb. o ochrane spotrebiteľa, § 37 ods. 1, § 40 ods. 1, § 52 ods. 1, 2, 3, § 53 ods. 1, 4, § 54 ods. 2
Občianskeho zákonníka, Smernicou Rady č. 93/13/EHS z 05. 04. 1993, § 2 písm. a), b), § 3 ods. 1,
§ 4 ods. 1, 2, 3 zák. č. 258/2001 o spotrebiteľských úveroch a § 497 Obchodného zákonníka a z
predloženej zmluvy o úvere ustálil, že niet pochýb o tom, že účastníci konania dňa 23. 04. 2008 uzavreli
individuálne špecifikovanú zmluvu o spotrebiteľskom úvere, na základe ktorej navrhovateľ poskytol
odporcovi úver v sume 15.000 Sk. Touto zmluvou však v ďalšom vopred vnútil odporcovi aj iný úkon,
než iba ten, ktorý bol v danom okamihu vo sfére jeho záujmu. Odporca jedným a tým istým podpisom
na predmetnej listine sa podpísal aj pod tú časť predtlače listiny, ktorá sa týka absolútne iného právneho
vzťahu a ktorý má vzniknúť až v budúcnosti. Teda, ak chcel odporca získať úver v sume 15.000 Sk
na zakúpenie tovaru, čo bolo primárne jeho pohnútkou vstupu do právneho vzťahu s navrhovateľom,
nemal na výber a musel podpísať predloženú predtlač listiny, ktorá v sebe obsahovala aj náležitosti
iného právneho úkonu. V tomto prípade sa tak dá usudzovať na nedostatok vôle konajúcej osoby
- spotrebiteľa vstúpiť do iného zmluvného vzťahu s navrhovateľom ako bol primárne vo sfére jeho
záujmu, pričom v dôsledku nemožnosti akejkoľvek zmeny predtlače predloženej listiny koná neuvážene
a nevedome s účinkami smerom k uzavretiu sekundárneho právneho úkonu, s čím dodávateľ už vopred
kalkuluje. Keďže časť zmluvy o poskytnutí spotrebiteľského úveru sa netýka prípadného poskytnutia
revolvingového úveru, spotrebiteľ zaiste nemá vôľu, a v praxi ani čas, oboznamovať sa s ďalšou časťou
týkajúcou sa práve úverového rámca revolvingového úveru a úverovej karty. Z uvedených dôvodov



sa súdu javí takýto právny úkon odporcu ako neplatný s poukazom na ustanovenie § 37 ods. 1
Občianskeho zákonníka. Keďže odporcovi však bola bezpochyby na základe uvedeného neplatného
právneho úkonu poskytnutá suma 421,87 eura, navrhovateľovi mohlo vzniknúť v súlade s ustanovením §
456 v spojení s ustanovením § 451 ods. 1 Občianskeho zákonníka právo požadovať od odporcu vydanie
bezdôvodného obohatenia vo výške poskytnutého plnenia, preto súd zaviazal odporcu zaplatiť uvedenú
sumu navrhovateľovi do troch dní od právoplatnosti rozsudku. Súd priznal navrhovateľovi aj úrok z
omeškania vo výške 8,76% ročne od 08. 10. 2009 až do zaplatenia. O trovách konania súd rozhodol
podľa § 142 ods. 2 a § 151 ods. 1 veta prvá OSP a navrhovateľovi priznal náhradu trov konania v sume
25,31 eura, ktoré mu vznikli na zaplatenom súdnom poplatku za návrh v časti, v ktorej bol úspešný.

Proti rozsudku súdu prvého stupňa podal navrhovateľ dňa 21. 06. 2012 odvolanie, (posledný deň na
podanie odvolania bol 25. 06. 2012), v ktorom uviedol, že podáva odvolanie, ktoré odôvodní v lehote 20
dní. Odvolanie navrhovateľa bolo súdu doručené dňa 25. 06. 2012.

Navrhovateľ dňa 10. 07. 2012 doručil súdu odôvodnenie odvolania navrhovateľa proti rozsudku, v ktorom
uviedol, že odvolanie podáva proti zamietajúcej časti z dôvodu, že súd dospel na základe vykonaných
dôkazov k nesprávnym skutkovým zisteniam. Žiadny právny predpis nezakazuje možnosť, aby na
základe jednej písomnej úverovej zmluvy bolo dojednaných viacero úverov. Podstatné je, aby predmetná
zmluva spĺňala zákonom stanovené formálne a obsahové náležitosti. Odporca ako spotrebiteľ nemohol
podstatnejším spôsobom ovplyvniť obsah úverovej zmluvy a úverových podmienok, na druhej strane
ale, pokiaľ odporca s obsahom úverovej zmluvy a úverovými podmienkami nesúhlasil, mohol sa
dohodnúť, že úverovú zmluvu nepodpíše. Uviedol, že úverová zmluva je telefónna pôžička, pričom v
takýchto prípadoch prebieha vybavenie úveru telefonicky, prostredníctvom bezplatnej zákazníckej linky
navrhovateľa a po tom, čo je klientovi úver schválený, dôjde k podpisu úverovej zmluvy a peniaze sú
mu zaslané na účet. Z toho je zrejmé, že odporca zamestnancov navrhovateľa telefonicky kontaktoval.
Odporca pri telefonickom vybavovaní úveru nadiktoval všetky potrebné údaje, ktoré boli zapracované
do úverovej zmluvy, ktorá bola zaslaná na podpis odporcovi. Odporca mal teda dostatok času na
oboznámenie sa s dotknutou úverovou zmluvou a s úverovými podmienkami, ako aj s jej časťou,
týkajúcou sa zmluvy o uzatvorení revolvingového úveru a rozhodnúť sa, či s nimi prejaví súhlas.
Je pravdou, že podpísaním úverovej zmluvy odporca súhlasí aj s tou časťou textu, ktorá sa týka
dojednaní o revolvingovom úvere. Zmluva o revolvingovom úvere má však odloženú účinnosť až na
budúcnosť a to uskutočnením aktivácie karty. Uzatvorením revolvingovej zmluvy tak priamo práva a
povinnosti odporcovi nevznikli. Odporcovi vznikli povinnosti z tejto zmluvy až okamihom aktivácie tejto
karty, pričom k aktivovaniu karty došlo priamym a zamýšľaným úkonom odporcu. Navrhovateľ odmieta,
že by s uzavretím zmluvy o poskytnutí revolvingového úveru porušil zmluvnú slobodu odporcu. Odporca
mal evidentný záujem na tom, aby platná revolvingová zmluva sa stala aj účinnou, pretože vykonal prejav
vôle smerujúci k aktivovaniu karty a úver začal čerpať. Rozsah, množstvo právnej terminológie alebo
písmo v dotknutej úverovej zmluve a v úverových zmluvných podmienkach nemôže mať za následok
neplatnosť právneho úkonu. Navrhovateľ je presvedčený, že dotknutá zmluva o revolvingovom úvere
má písomnú formu, v ktorej je záväzkový vzťah individualizovaný v zmysle ustanovenia § 4 ods. 2, 3
zák. č. 258/2001 a takisto bola dodržaná predpísaná písomná forma, ako to vyžaduje ustanovenie § 4
ods. 1 tohto zákona, preto je zmluva platná. Z uvedených dôvodov navrhol napadnutý rozsudok súdu
prvého stupňa zmeniť a návrhu navrhovateľa v celom rozsahu vyhovieť.

Krajský súd v Nitre ako súd odvolací (§ 10 ods. 1 OSP) preskúmal napadnutý rozsudok súdu prvého
stupňa podľa § 212 ods. 1 OSP bez prejednania na nariadenom odvolacom pojednávaní podľa § 214
ods. 2 OSP a dospel k záveru, že odvolanie navrhovateľa je potrebné odmietnuť podľa § 218 ods. 1
písm. d) OSP, nakoľko nemá náležitosti podľa § 205 ods. 1 a 2 OSP.

Podľa § 42 ods. 3 prvej vety OSP, pokiaľ zákon pre podanie určitého druhu nevyžaduje ďalšie náležitosti,
musí byť z podania zjavné, ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka a čo sleduje a musí
byť podpísané a datované.

Podľa § 205 ods. 1 OSP, v odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3) uviesť, proti
ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu
považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.



Podľa § 205 ods. 2 OSP, odvolanie proti rozsudku alebo uzneseniu, ktorým bolo rozhodnuté vo veci
samej, možno odôvodniť len tým, že
a) v konaní došlo k vadám uvedeným v § 221 ods. 1,
b) konanie má inú vadu, ktorá mohla mať za následok nesprávne rozhodnutie vo veci,
c) súd prvého stupňa neúplne zistil skutkový stav veci, pretože nevykonal navrhnuté dôkazy, potrebné
na zistenie rozhodujúcich skutočností,
d) súd prvého stupňa dospel na základe vykonaných dôkazov k nesprávnym skutkovým zisteniam,
e) doteraz zistený skutkový stav neobstojí, pretože sú tu ďalšie skutočnosti alebo iné dôkazy, ktoré
doteraz neboli uplatnené ( § 205a),
f) rozhodnutie súdu prvého stupňa vychádza z nesprávneho právneho posúdenia veci.

Podľa § 205 ods. 3 OSP, rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda a dôvody odvolania môže odvolateľ
rozšíriť len do uplynutia lehoty na odvolanie.

Podľa § 209 ods. 1 OSP, súd prvého stupňa uznesením vyzve toho, kto podal odvolanie neobsahujúce
náležitosti podľa § 205 ods. 1 a 2, aby chýbajúce náležitosti doplnil, a poučí ho o následkoch
neodstránenia vád odvolania podľa § 218 ods. 1 písm. d). Ak sa aj napriek výzve súdu odvolanie
nedoplní, alebo ak ide o oneskorené odvolanie, alebo podané tým, kto naň nie je oprávnený, predloží
súd prvého stupňa odvolanie na rozhodnutie odvolaciemu súdu.

Podľa § 218 ods. 1 písm. d) OSP, odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré nemá náležitosti podľa § 205
ods. 1 a 2, ak boli dodržané podmienky podľa § 209 ods. 1 a § 211 ods. 1.

V danej veci je pre posúdenie rozhodujúce vyriešiť otázku, či a aké právne následky malo odstránenie
vád odvolania odvolateľom - navrhovateľom po uplynutí odvolacej lehoty, avšak pred rozhodnutím
odvolacieho súdu o jeho odvolaní. V súvislosti s riešením tejto otázky je odvolaciemu súdu je známa
rozdielna rozhodovacia činnosť Najvyššieho súdu SR na túto otázku, keď NS SR v rozhodnutí sp. zn.
3Cdo 32/2005 dospel k záveru, že ak k odstráneniu vady odvolania dôjde do rozhodnutia odvolacieho
súdu, je bez právneho významu, či k odstráneniu vady došlo po uplynutí odvolacej lehoty; právne
významné je, že v časti rozhodovania odvolacieho súdu je vada odstránená. V inom konaní NS SR
v rozhodnutí sp. zn. 2Cdo 151/2005 uviedol, že lehota na doplnenie tzv. blanketového odvolania o
odvolacie dôvody, určená v § 205 ods. 3 v spojení s § 204 ods. 1 OSP v znení novely č. 353/2003 Z.
z., je lehotou zákonnou, ktorej zmeškanie vedie k odmietnutiu odvolania; to platí aj vtedy, ak táto lehota
plynie do uplynutia lehoty určenej odvolateľovi súdom. Tak sa od 1. septembra 2003 z nášho procesného
prostredia vytráca tzv. blanketové odvolanie, ktoré nemá náležitosti uvedené v ustanovení § 205 ods. 1
a 2 Občianskeho súdneho poriadku a tieto nebudú doplnené ani do konca uplynutia lehoty pre podanie
odvolania.

Odvolací súd zastáva názor, že z citovaných zákonných ustanovení vyplýva, že počnúc novelou OSP,
účinnou od 1. septembra 2003, uplynutím lehoty na odvolanie zaniká možnosť odvolateľa upravovať
nielen rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda, ale aj dopĺňať dôvody odvolania. Lehota na doplnenie
tzv. blanketového odvolania o odvolacie dôvody, určená v § 205 ods. 3 v spojení s § 204 ods. 1 OSP,
je lehotou zákonnou, ktorej zmeškanie vedie k odmietnutiu odvolania. To platí aj vtedy, ak táto lehota
plynie do uplynutia lehoty určenej odvolateľovi súdom. Odvolanie teda musí byť jasné a zrozumiteľné,
aby z jeho obsahu bolo zrejmé, v akom rozsahu a z ktorého taxatívne uvedeného zákonného dôvodu
odvolateľ odvolanie uplatňuje.

Z obsahu spisu vyplýva, že navrhovateľ podal na pošte dňa 21. 06. 2012 odvolanie proti
rozsudku súdu prvého stupňa, v ktorom nevymedzil ani rozsah, ani dôvody svojho odvolania, aj keď v
písomnom vyhotovení rozsudku bol o náležitostiach odvolania poučený. Navrhovateľ si bol toho, že jeho
podanie náležitosti odvolania nemá, vedomý, a bol si vedomý tiež toho, čo má odvolanie obsahovať,
preto uviedol, že odvolanie doplní v lehote 20 dní. Následne podaním, podaným na pošte dňa 09. 07.
2012, uviedol dôvody svojho odvolania, pričom tak urobil bez výzvy súdu podľa § 209 ods. 1 OSP (čo
dokazuje to, že o náležitostiach odvolania vedel). Akceptovaním takéhoto postupu odvolateľa by došlo
k predĺženiu lehoty na podanie odvolania, čo však nie je prípustné, pretože 15-dňová lehota na podanie
odvolania je zákonnou lehotou, ktorú nemožno predlžovať.



V prípade, ak by bolo účastníkom konania podané odvolanie, z ktorého by bol zrejmý rozsah odvolania a
dôvody, pričom účastník by dôvody na podanie odvolania následne rozšíril, odvolací súd by na rozšírené
dôvody jeho odvolania neprihliadal, pokiaľ by neboli rozšírené do skončenia lehoty na podanie odvolania.
Na druhej strane účastníkovi, ktorý si je vedomý náležitostí odvolania a v zákonom stanovenej lehote
na podanie odvolania neuvedie ani rozsah, ani dôvody odvolania, by došlo postupom súdu podľa § 209
ods. 1 OSP po uplynutí lehoty na podanie odvolania k predlžovaniu lehoty na podanie odvolania, čo je
vo vzťahu k účastníkovi, ktorý chce dôvody len rozšíriť, nespravodlivé. Takýmto postupom súdu by došlo
k zvýhodneniu právneho postavenia toho, kto podá odvolanie v rozpore so zákonom oproti tomu, koho
odvolanie je v súlade so zákonom, pričom neskôr dôvody odvolania len rozširuje. Postup súdu podľa §
209 ods. 1 OSP prichádza do úvahy iba počas lehoty na podanie odvolania.

Z uvedených dôvodov dospel odvolací súd k záveru, že odvolanie navrhovateľa nespĺňa náležitosti
zakotvené v ustanoveniach § 205 ods. 1 v spojení s ustanovením § 42 ods. 3 OSP, pretože dôvody
odvolania navrhovateľ súdu do uplynutia lehoty na odvolanie v zmysle § 205 ods. 3 OSP neoznámil.
Rozsah a dôvody môže odvolateľ rozšíriť len do uplynutia odvolacej lehoty a vzhľadom k tomu, že
navrhovateľ v zákonnej 15-dňovej lehote na podanie odvolania žiadne odvolacie dôvody neuviedol a
na doplnenie dôvodov odvolania podané až po uplynutí zákonnej odvolacej lehoty už odvolací súd
nemohol prihliadať, odvolanie navrhovateľa podľa § 218 ods. 1 písm. d) OSP ako odvolanie, ktoré
nemá náležitosti odmietol a vecnou správnosťou napadnutého rozhodnutia vo veci samej sa už nemohol
zaoberať.

O trovách odvolacieho konania odvolací súd rozhodol podľa § 224 ods. 1 a § 146 ods. 1 písm. c) OSP tak,
že žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania, pretože odmietnutie odvolania
sa svojimi účinkami rovná zastaveniu konania.

Toto rozhodnutie prijal odvolací senát Krajského súdu v Nitre pomerom hlasov 3 : 0.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 4611209672

  1. 21. 5. 2012Rozsudok Okresného súdu Topoľčany sp. zn. 5C/33/2012 z 21. 5. 2012opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 30. 8. 2012Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 9Co/226/2012 z 30. 8. 2012 (toto rozhodnutie)