KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Prešov10. 3. 2016plný text

Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 6S/17/2015 z 10. 3. 2016

CitáciaUznesenie Krajského súdu Prešov z 10. marca 2016, sp. zn. 6S/17/2015, ECLI:SK:KSPO:2016:8015200449.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Prešov
Spisová značka: 6S/17/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 8015200449
Dátum vydania rozhodnutia: 11. 03. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Monika Tobiašová
ECLI: ECLI:SK:KSPO:2016:8015200449.1

Uznesenie
Krajský súd v Prešove v právnej veci žalobcu TK WLP s.r.o. so sídlom v Bardejove, Kutuzovova 3828,
IČO: 36 509 604, zastúpeného JUDr. Monikou Marjanovič, advokátkou so sídlom v Košiciach, Urbánkova
1562/6, proti žalovanému Národnému inšpektorátu práce so sídlom v Košiciach, Masarykova 10, o
preskúmanie rozhodnutia a postupu žalovaného zo dňa 19. januára 2015, č. OPS/BEZ/2015/2243,
O-585/2014, na základe podanej žaloby jednohlasne takto

r o z h o d o l :

Konanie z a s t a v u j e .

Žiaden z účastníkov n e m á právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

Žalobca sa žalobou zo dňa 24.4.2015 doručenou tunajšiemu súdu dňa 27.4.2015 domáhal preskúmania
zákonnosti rozhodnutia žalovaného, ktorým tento správny orgán zamietol odvolanie žalobcu a potvrdil
prvostupňové rozhodnutie Inšpektorátu práce Prešov č.k. P: 98/2014-R zo dňa 18.11.2014 o uložení
pokuty vo výške 2 000,- EUR za porušenie § 3 ods. 2 v nadväznosti na § 2 ods. 2 písm. a/ zákona č.
82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
v znení neskorších predpisov. Žalobca uviedol, že žalovaný správny orgán pri rozhodovaní vychádzal z
nedostatočne zisteného skutkového stavu veci a nevykonal žalobcom navrhované dokazovanie vo veci.

Vo vzťahu k otázke včasnosti podanej žaloby žalobca uviedol, že rozhodnutie žalovaného, ktoré bolo
žalobcovi doručené dňa 23.1.2015, obsahovalo nesprávne a nezrozumiteľné poučenie o možnosti
podať žalobu o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia v zmysle § 247 a nasl. zákona č. 99/1963
Zb. Občianskeho súdneho poriadku (ďalej len O.s.p.), bez toho, aby tam bola uvedená konkrétna
lehota, resp. minimálne odkaz na konkrétne ustanovenie príslušného právneho predpisu. Týmto
nepreskúmateľným a zavádzajúcim poučením bolo žalobcovi odopreté základné právo na súdnu
ochranu. Žalobca uviedol, s odkazom na § 250m ods. 2 O.s.p., že ak rozhodnutie neobsahuje poučenie
o opravnom prostriedku, alebo ak obsahuje nesprávne poučenie, možno takéto rozhodnutie napadnúť
do šiestich mesiacov odo dňa jeho doručenia. Prípustnosť podanej žaloby je preto daná.

Žalovaný vo vyjadrení k podanej žalobe zo dňa 22.6.2015, vo vzťahu k námietke žalobcu o nesprávnom
poučení o možnosti podania žaloby proti rozhodnutiu žalovaného a k otázke včasnosti podanej žaloby
poukázal na § 47 ods. 4 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (Správny poriadok), in fine, podľa
ktorého poučenie obsahuje aj údaj, či rozhodnutie možno preskúmať súdom. Táto zákonná povinnosť
správneho orgánu je teda splnená poučením o tom, že po splnení podmienok podľa § 247 a nasl. O.s.p.
je rozhodnutie preskúmateľné súdom. Žalovaný poukázal tiež na stanovisko Konzultačného výboru
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pre aplikáciu správneho poriadku č. 8 z 9. apríla 2004, z ktorého
vyplýva, že poučovacia povinnosť správneho orgánu je splnená uvedením základnej informácie, či
rozhodnutie možno preskúmať súdom.



Vo vzťahu k veci samej žalovaný uviedol, že trvá na napadnutom rozhodnutí. V priebehu správneho
konania bolo dostatočne preukázané, že zo strany žalobcu došlo k spáchaniu správneho deliktu právne
kvalifikovaného ako porušenie § 3 ods. 2 v nadväznosti na § 2 ods. 2 písm. a/ zákona č. 82/2005 Z.z.
o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, t.j. k porušeniu zákazu nelegálnej práce a nelegálneho
zamestnávania spočívajúceho v tom, že žalobca dňa 5.6.2014 o 14.50 hod. využíval závislú prácu
fyzickej osoby S. T., ktorá pre žalobcu vykonávala obslužné a čašnícke práce na pracovisku „TENIS
CAFE v Bardejove“ bez založenia pracovnoprávneho vzťahu v zmysle Zákonníka práce. Žalovaný
považuje za irelevantné tvrdenie žalobcu, že sa správny orgán nevysporiadal s námietkou, že nie
je možné, aby pracovnoprávny vzťah vznikol počas pohovoru s budúcim zamestnancom, ktorý sa
realizoval v uvedenom čase. Žalovaný uviedol, že po náležitom vyhodnotení obstaraných dôkazov
správny orgán prvého stupňa vec správne uzavrel, že činnosť S. T. nepochybne vykazovala prítomnosť
základných znakov závislej práce v súlade s dikciou § 1 ods. 2 Zákonníka práce. Žalovaný má za
to, že v napadnutom rozhodnutí bolo primerane ozrejmené, na základe čoho správny orgán dospel
k rozhodnutiu, ako hodnotil vykonané dôkazy a z akého dôvodu neboli vykonané ďalšie žalobcom
navrhované dôkazy.

Podľa § 244 ods. 1 O.s.p. v správnom súdnictve preskúmavajú súdy na základe žalôb alebo opravných
prostriedkov zákonnosť rozhodnutí a postupov orgánov verejnej správy.

Podľa § 247 ods. 1 O.s.p. podľa ustanovení tejto hlavy (druhej hlavy piatej časti O.s.p.) sa postupuje
v prípadoch, v ktorých fyzická alebo právnická osoba tvrdí, že bola na svojich právach ukrátená
rozhodnutím a postupom správneho orgánu a žiada, aby súd preskúmal zákonnosť tohto rozhodnutia
a postupu.

Podľa § 250b ods. 1 O.s.p. žaloba sa musí podať do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia
správneho orgánu v poslednom stupni, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak. Zameškanie lehoty
nemožno odpustiť.

Vo vzťahu k námietke žalobcu o nesprávnom poučení o možnosti podania žaloby proti konečnému
rozhodnutiu správneho orgánu v žalobou napadnutom rozhodnutí krajský súd konštatuje, že žalovaný
správny orgán pri poučení žalobcu o možnosti preskúmania napadnutého rozhodnutia postupoval v
súlade so zákonom. Poučenie obsahuje údaj o tom, že proti rozhodnutiu sa nemožno odvolať, pričom
zároveň účastníka konania informuje o možnosti súdneho prieskumu tohto rozhodnutia podľa § 247 a
nasl. O.s.p.. Zo žiadneho zákonného ustanovenia Správneho poriadku (§ 47 ods. 4 Správneho poriadku)
nevyplýva povinnosť žalovaného, aby poučenie obsahovalo konkrétne údaje o náležitostiach žaloby
príp. o lehote na podanie takejto žaloby (pozri tiež uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z
11. marca 2010, sp. zn. 8 Sžo 527/2009).

Krajský súd konštatuje, že poučenie v napadnutom rozhodnutí žalovaného obsahovalo odkaz na § 247
a nasl. O.s.p. Konanie o žalobách proti rozhodnutiam a postupom správnych orgánov podľa druhej
hlavy piatej časti O.s.p. nemožno považovať za konanie o opravnom prostriedku v správnom konaní.
Ide o špecifické samostatné konanie, vedené na príslušnom súde, ktoré nie je pokračovaním správneho
konania a je upravené príslušnými ustanoveniami O.s.p. Správny orgán preto nemá vo vzťahu k rozsahu
poučenia o tejto možnosti rovnaké povinnosti, ako mu príslušný zákon, Správny poriadok, ukladá v
prípade poučenia o opravnom prostriedku proti prvostupňovému správnemu rozhodnutiu.

Zákonná úprava § 247 O.s.p. a nasl., na ktoré odkázal správny orgán, obsahuje možnosť podania žaloby
proti právoplatnému rozhodnutiu správneho orgánu, obsahuje o.i. náležitosti podanej žaloby, povinnosť
právneho zastúpenia v prípade podania žaloby a rovnako aj lehotu na podanie takejto žaloby.

Námietky žalobcu vo vzťahu k nesprávnemu poučeniu o možnosti podania žaloby súd neuznal za
dôvodné a je preto povinný zohľadniť splnenie podmienky včasnosti podanej žaloby žalobcom podľa §
250b ods. 1 O.s.p. pred tým, ako by došlo k prejednaniu veci samej. Tento postup súdu nie je porušením
práva účastníka konania na poskytnutie súdnej ochrany.

Z administratívneho spisu žalovaného vyplýva, že napadnuté rozhodnutie bolo žalobcovi doručené dňa
23.1.2015, čo splnomocnenec žalobcu podpisom potvrdil na poštovej doručenke.



Dňom nasledujúcim po tomto dni, t. j. 24.1.2015 začala v zmysle § 57 ods. 1 v spojení s § 246c ods. 1
vety prvej O.s.p. plynúť dvojmesačná lehota pre podanie žaloby na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia
a postupu správneho orgánu. Posledný deň tejto lehoty pripadol na deň 24.3.2015.

Žaloba, datovaná 24.4.2015, bola odoslaná na poštovú prepravu dňa 25.4.2015, ako je zrejmé z podacej
pečiatky na obálke, t.j. oneskorene, po uplynutí zákonnej lehoty podľa § 250b ods. 1 O.s.p.

Podľa § 250d ods. 3 O.s.p. súd uznesením konanie zastaví, ak sa žaloba podala oneskorene, ak ju
podala neoprávnená osoba, ak smeruje proti rozhodnutiu, ktoré nemôže byť predmetom preskúmavania
súdom, ak žalobca neodstránil vady žaloby, ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému
vybaveniu žaloby, alebo ak žalobca nie je zastúpený podľa § 250a alebo ak žaloba bola vzatá späť ( §
250h ods. 2). Odvolanie proti uzneseniu je prípustné.

Na základe vyššie uvedených skutočností a citovaných zákonných ustanovení preto súd konanie v
súlade s § 250d ods. 3 O.s.p. zastavil.

O náhrade trov konania súd rozhodol podľa § 146 ods. 1 v spojení s § 246c ods. 1 O.s.p. Žiaden z
účastníkov nemá právo na náhradu trov konania podľa jeho výsledku, ak bolo konanie zastavené.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie v lehote 15 dní odo dňa doručenia na Najvyšší súd
Slovenskej republiky v Bratislave prostredníctvom Krajského súdu v Prešove, a to písomne v dvoch
vyhotoveniach.

V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3 O.s.p.) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu
smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za
nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha, teda ako navrhuje, aby vo veci rozhodol odvolací súd.

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 8015200449

  1. 10. 3. 2016Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 6S/17/2015 z 10. 3. 2016 (toto rozhodnutie)
  2. 27. 6. 2018Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 7Sžo/64/2016 z 27. 6. 2018