KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozhodnutieKrajský súd Prešov24. 2. 2016plný text

Rozhodnutie Krajského súdu Prešov sp. zn. 7Co/293/2015 z 24. 2. 2016

CitáciaRozhodnutie Krajského súdu Prešov z 24. februára 2016, sp. zn. 7Co/293/2015, ECLI:SK:KSPO:2016:8714206954.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Prešov
Spisová značka: 7Co/293/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 8714206954
Dátum vydania rozhodnutia: 25. 02. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Branislav Breza
ECLI: ECLI:SK:KSPO:2016:8714206954.1

Rozhodnutie
Krajský súd v Prešove v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Branislava Brezu a sudcov JUDr.
Martina Fiľakovského a JUDr. Anny Kovaľovej v právnej veci žalobcu UK Q., s.r.o., so sídlom v S., na ul.
A. č. XXX/XX, právne zast. JUDr. Ivanou Zmekovou, advokátkou so sídlom v Bratislave, na ul. Zámockej
č. 30, proti žalovanej U. M., nar. XX.X.XXXX, bývajúcej v M., na ul. S. č. XXX, o zaplatenie sumy 264,94
eur s prísl., o odvolaní žalobcu proti rozsudku Okresného súdu Poprad zo dňa 4.5.2015 č.k. 10C/305/14
- 54 takto jednohlasne

r o z h o d o l :

P o t v r d z u j e rozsudok.

Žalobca n e m á p r á v o na náhradu trov odvolacieho konania a žalovanej sa ich náhrada n e p r
i z n á v a.

o d ô v o d n e n i e :

Prvostupňový súd napadnutým rozsudkom žalobu zamietol a náhradu trov konania účastníkom
nepriznal.

Vykonaným dokazovaním mal preukázanú skutočnosť, podľa ktorej právny predchodca žalobcu
Slovenská sporiteľňa, a.s. Bratislava a žalovaná dňa 20.5.2008 uzatvorili zmluvu o kreditnej karte
na sumu 10 000,- Sk (331,93 Eur). Dňa 15.12.2010 právny predchodca žalobcu od zmluvy odstúpil s
účinnosťou od 31.12.2010 a vyzval žalovanú na vrátenie žalovanej sumy s príslušenstvom.

Podľa § 5b Zák. č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa, orgán rozhodujúci o nárokoch zo spotrebiteľskej
zmluvy prihliada aj bez návrhu na nemožnosť uplatnenia práva, na oslabenie nároku predávajúceho
voči spotrebiteľovi, vrátane jeho premlčania alebo na inú zákonnú prekážku alebo zákonný dôvod, ktoré
bránia uplatniť alebo priznať plnenie predávajúceho voči spotrebiteľovi, aj keď by inak bolo potrebné,
aby sa spotrebiteľ týchto skutočností dovolával.

Na základe uvedeného súd ex offo posúdil premlčanie žalovaného nároku pre uplynutie zákonnej
premlčacej lehoty. Žalovaná mala povinnosť vrátiť nesplatenú pohľadávku do 15 dní od účinnosti
odstúpenia od zmluvy o kreditnej karte, t. j. do 15.1.2011. Od tej doby začala žalobcovi, resp.
jeho právnemu predchodcovi plynúť zákonom určená premlčacia lehota na vydanie bezdôvodného
obohatenia po zrušení zmluvy o kreditnej karte. Premlčacia lehota uplynula skončením 2 - ročnej
subjektívnej premlčacej lehoty k 15.1.2013 v súlade s ustanovením § 107 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
Pôvodný žalobca podal žalobu na súd oneskorene a to až dňa 11.6.2014. Z uvedených dôvodov bola
preto žaloba v celosti zamietnutá.

Výrok o trovách konania bol odvodnený ustanovením § 142 ods. 1 O.s.p..



Proti tomuto rozsudku podal v zákonom stanovenej lehote odvolanie žalobca. Navrhol rozsudok zmeniť
tak, aby žalovanej bola uložená povinnosť zaplatiť žalobcovi sumu 264,94 Eur spolu s príslušným
úrokom z omeškania a úrokom vo výške 5 % ročne zo sumy 264,94 Eur od 28.9.2013 do zaplatenia.
Alternatívne požadoval rozsudok zrušiť a vec vrátiť na ďalšie konanie. Ako dôvod uviedol, že zo strany
právneho predchodcu žalobcu bola zmluva o kreditnej karte ukončená odstúpením od zmluvy ku dňu
31.12.2010 v súlade s ustanovením bodu 10.3 písm. b/ a f/ Obchodným podmienok pre kreditné
karty. Odstúpením od zmluvy o kreditnej karte nezaniká záväzok klienta splatiť pohľadávku banky. Po
odstúpení od zmluvy si zmluvné strany nebudú vracať plnenia poskytnuté do odstúpenia. Do 15 -dní odo
dňa odstúpenia od zmluvy o kreditnej karte je každá zo zmluvných strán povinná splatiť druhej zmluvnej
strane všetky nesplatené pohľadávky, ktoré vznikli do odstúpenia. K zrušeniu zmluvy teda nedošlo od
počiatku. Nárok žalobcu na vrátenie dlžnej sumy nie je nárokom na vydanie bezdôvodného obohatenia.
Pre vymáhanie pohľadávky žalobcu platí všeobecná 4 -ročná premlčacia doba. Na túto premlčaciu dobu
nemá vplyv ani zmena právnej úpravy účinná od 13.6.2014, nakoľko žalobný návrh bol podaný dňa
11.6.2014, teda pred jej účinnosťou.

Odvolací súd v zmysle zásad ustanovenia § 212 O. s. p. preskúmal napadnutý rozsudok spolu s
konaním, ktoré mu predchádzalo, vec prejednal bez nariadenia pojednávania v súlade s ustanovením
§ 214 ods. 2 O. s. p. a zistil, že odvolanie žalobcu nie je opodstatnené.

Vo veci sa v dostatočnom rozsahu zistil skutkový stav a zo zistených skutočností bol vyvodený správny
právny záver. Keďže ani v priebehu odvolacieho konania sa na týchto skutkových a právnych zisteniach
nič nezmenilo, odvolací súd si osvojil náležité a presvedčivé odôvodnenie rozhodnutia prvostupňovým
súdom, na ktoré v plnom rozsahu odkazuje.

Len na zdôraznenie správnosti napadnutého rozhodnutia je potrebné poukázať na skutočnosť, podľa
ktorej špeciálna úprava spotrebiteľského úveru v čase uzatvorenia zmluvy bola obsiahnutá v zákone č.
258/2001 Z. z. o spotrebiteľských úveroch. Tento právny predpis účinný v čase uzatvorenia zmluvy v
ustanovení § 2 písm. a/ definoval spotrebiteľský úver ako dočasné poskytnutie peňažných prostriedkov
na základe zmluvy o spotrebiteľskom úvere vo forme odloženej platby, pôžičky, úveru, alebo v inej
právnej forme. Veriteľom v zmysle ustanovenia § 3 ods. 1 zákona č. 258/2001 Z. z. v znení účinnom
v čase uzatvorenia zmluvy bola fyzická alebo právnická osoba poskytujúca spotrebiteľský úver v rámci
svojho podnikania a spotrebiteľom podľa § 3 ods. 2 tohto právneho predpisu fyzická osoba, ktorej bol
poskytnutý spotrebiteľský úver na iný účel ako na výkon zamestnania, povolania alebo podnikania.

Základnou črtou spotrebiteľskej zmluvy je to, že je pre spotrebiteľa vopred pripravená a nie je vytvorený
priestor na dojednávanie obsahu zmluvy alebo jej zmeny. Zmluva uzatvorená so žalovanou túto
charakteristiku spĺňa. Súčasťou zmluvy boli bez akýchkoľvek pochybností všeobecné podmienky, ktoré
spotrebiteľ ovplyvniť nemohol, nakoľko boli už vopred pripravené pre veľký počet spotrebiteľov.

Okrem toho ochrana spotrebiteľa v čase uzatvorenia zmluvy bol obsiahnutá i v Občianskom zákonníku.
Podľa ustanovenia § 52 tohto právneho predpisu účinného v čase uzatvorenia zmluvy spotrebiteľskou
zmluvou je každá zmluva bez ohľadu na právnu formu, ktorú uzatvára dodávateľ so spotrebiteľom.
Ustanovenia o spotrebiteľských zmluvách, ako aj všetky iné ustanovenia upravujúce právne vzťahy,
ktorých účastníkom je spotrebiteľ použijú sa vždy, ak je to na prospech zmluvnej strany, ktorá
je spotrebiteľom. Odlišné zmluvné dojednania alebo dohody, ktorých obsahom alebo účelom je
obchádzanie tohto ustanovenia sú neplatné. Dodávateľ je osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení
spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti.
Spotrebiteľ je fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci
predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti.

Vychádzajúc z vyššie uvedeného nielen ustanovenia Občianskeho zákonníka o spotrebiteľských
zmluvách, ale aj všetky iné ustanovenia, t.j. i ustanovenia Občianskeho zákonníka o odstúpení od zmluvy
sa použijú vždy, ak je to na prospech spotrebiteľa.

Čo sa týka právnej úpravy odstúpenia od zmluvy táto bola obsiahnutá v dvoch právnych predpisoch a
to v Obchodnom zákonníku a Občianskom zákonníka.



Podľa ustanovenia § 349 ods. 1 Obchodného zákonníka odstúpením od zmluvy zmluva zaniká, keď v
súlade s týmto zákonom prejav vôle oprávnenej strany odstúpiť od zmluvy je doručený druhej strane.
Tento právny predpis v ustanovení § 351 ods. 1 umožňuje, aby určité ustanovenia mohli podľa prejavenej
vôle strán alebo vzhľadom na svoju povahu trvať aj po ukončení zmluvy. Pri úverovej zmluve ustanovenie
§ 506 Obchodného zákonníka umožňovalo veriteľovi odstúpiť od zmluvy, ak bol dlžník v omeškaní s
vrátením viac než dvoch splátok alebo jednej splátky po dobu dlhšiu ako 3 mesiace a požadovať od
dlžníka vrátenie dlžnej sumy s úrokmi. Na rozdiel od uvedeného Občiansky zákonník s odstúpením od
zmluvy v ustanovení § 48 ods. 2 v zásade spája jej zrušenie a to s účinkami od začiatku. Zákonná úprava
odstúpenia od zmluvy v Občianskom zákonníku je teda pre žalovanú výhodnejšia a tejto výhodnejšej
úpravy sa žalovaná vzdať nemohla.

Aj keď ustanovenie § 48 Občianskeho zákonníka umožňuje účastníkom zmluvy dohodnúť sa na inom
zrušení zmluvy než od jej začiatku, pri spotrebiteľskom vzťahu táto možnosť jej výrazne obmedzená
ustanovením § 54 Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia zmluvné podmienky upravené
spotrebiteľskou zmluvou sa nemôžu odchýliť od tohto zákona v neprospech spotrebiteľa. Spotrebiteľ sa
najmä nemôže vopred vzdať svojich práv, ktoré mu tento zákon priznáva, alebo si inak zhoršiť svoje
zmluvné postavenie. Akákoľvek dohoda posúvajúca moment zrušenia zmluvy na iný termín než od
začiatku, vzhľadom na následky tohto jednostranného právneho úkonu, bez akýchkoľvek pochybností
zmluvné postavenie žalovanej zhoršuje.

Ak zmluva alebo všeobecné obchodné podmienky upravovali následky odstúpenia odlišne od
občiansko-právnej úpravy takéto dojednanie je neplatné pre jeho rozpor s ustanovením § 54
Občianskeho zákonníka v znení účinnom v čase uzatvorenia zmluvy. Keďže ustanovenie § 54
Občianskeho zákonníka nikdy nebolo zaradené medzi prípady relatívnej neplatnosti (§ 40a Občianskeho
zákonníka) išlo o neplatnosť absolútnu vyplývajúcu z ustanovenia § 39 Občianskeho zákonníka a
pôsobiacu bez ďalšieho priamo zo zákona, na ktorú musel súd prihliadať z úradnej povinnosti.

Správnosť záveru o potrebe aplikácie občiansko-právnej úpravy odstúpenia od zmluvy vyplýva tiež z
ustanovenia § 5 zákona č. 258/2001 Z. z. v znení účinnom v čase uzatvorenia zmluvy. V poznámke 9 k
tomuto ustanoveniu je uvedený odkaz priamo na ustanovenie § 48 Občianskeho zákonníka.

Odstúpenie od zmluvy zo strany právneho predchodcu žalobcu tak mohlo byť posúdené iba podľa § 48
ods. 2 Občianskeho zákonníka a jeho dôsledkom by bolo zrušenie zmluvy s účinkami od začiatku.

Obdobná situácia existuje aj pri právnej úprave premlčania. Obchodný zákonník pri právach vzniknutých
odstúpením od zmluvy určuje v ustanovení § 397 4 - ročnú premlčaciu dobu. Na rozdiel od tejto
úpravy je pri nároku na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia vzniknutého odstúpením od zmluvy
stanovená v Občianskom zákonníku 2 - ročná subjektívna premlčacia doba ( § 107 ods. 1 ) a 3 - ročná
objektívna premlčacia doba ( § 107 ods. 2). Táto výhodnejšie právna úpravy premlčania v Občianskom
zákonníku je dôvodom, prečo sa jej žalovaná vzdať nemôže.

Pokiaľ ide o možnosť použitia občiansko-právnej úpravy na premlčanie k tejto zásadné stanovisko
vyslovil Najvyšší súd Slovenskej republiky. Rozsudkom zo dňa 28.5.2015 vydaným vo veci
8MCdo/13/2014, ktorým bolo zamietnuté mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora skonštatoval,
že aj bez vyriešenia otázky, či je opodstatnená námietka generálneho prokurátora o tom, že premlčanie
práva malo byť posudzované podľa ustanovení Obchodného zákonníka a nie Občianskeho zákonníka
je zrejmé, že ak by Najvyšší súd zrušil mimoriadnym dovolaním napadnuté rozsudky a vec vrátil
súdu prvého stupňa na ďalšie konanie, musel by prvostupňový súd vziať zreteľ na ustanovenie § 5b
zákona č. 250/2007 Z.z. pričom by ako orgán rozhodujúci o nárokoch so spotrebiteľskej zmluvy bol
povinný prihliadnuť na zákonný dôvod, ktorý bráni priznať plnenie požadované žalobou. Mal by tiež
zohľadniť ustanovenie § 52 ods. 2 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého na všetky právne vzťahy,
ktorých účastníkom je spotrebiteľ sa vždy prednostne použijú ustanovenia Občianskeho zákonníka aj
keby sa inak mali použiť normy obchodného práva. Právne predpisy, ktorých súčasťou sú obe tieto
ustanovenia, nemajú prechodné ustanovenia, to znamená, že sa vzťahujú aj na právne vzťahy založené
pred účinnosťou týchto právnych predpisov. Z vyššie uvedených ustanovení vyplýva, že v prípade
zrušenia rozsudkov napadnutých mimoriadnym dovolaním by súd prvého stupňa posudzoval plynutie
premlčacej doby podľa ustanovení Občianskeho zákonníka v dôsledku čoho by rozhodol tak, ako v
rozsudku, ktorý generálny prokurátor navrhuje zrušiť.



Vychádzajúc z uvedeného odvolací súd postupom vyplývajúcim z ustanovenia § 219 ods. 1 a ods. 2
O.s.p. rozsudok ako vecne správny potvrdil.

O trovách odvolacieho konania rozhodol podľa ustanovenia § 224 ods. 1 O.s.p. v spojení s ustanovením
§ 142 ods. 1 O.s.p.. Dôvodom takéhoto rozhodnutia o trovách bola skutočnosť, že v odvolacom konaní
úspešná žalovaná náhradu trov nežiadala priznať.

Poučenie:

Proti tomuto rozsudku odvolanie nie je prípustné.

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 8714206954

  1. 4. 5. 2015Rozsudok Okresného súdu Poprad sp. zn. 10C/305/2014 z 4. 5. 2015
  2. 24. 2. 2016Rozhodnutie Krajského súdu Prešov sp. zn. 7Co/293/2015 z 24. 2. 2016 (toto rozhodnutie)