KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Prešov27. 3. 2017plný textcitované 1×

Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 21Co/171/2016 z 27. 3. 2017

CitáciaUznesenie Krajského súdu Prešov z 27. marca 2017, sp. zn. 21Co/171/2016, ECLI:SK:KSPO:2017:8712217330.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Prešov
Spisová značka: 21Co/171/2016
Identifikačné číslo súdneho spisu: 8712217330
Dátum vydania rozhodnutia: 28. 03. 2017
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Antónia Kandravá
ECLI: ECLI:SK:KSPO:2017:8712217330.2

Uznesenie
Krajský súd v Prešove v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Antónie Kandravej a členiek
senátu JUDr. Evy Šofrankovej a JUDr. Elišky Wagshalovej v spore žalobkyne: P. Y. W., nar. XX.XX.XXXX,
bytom H. XXXX/XX proti žalovanému: Okresné stavebné bytové družstvo Poprad, so sídlom Poprad,
Moyzesova 3368/25, IČO: 36 16 88 15, zastúpená Advokátskou kanceláriou Hudzík & Partners, s.r.o. so
sídlom Poprad, Mnoheľova 830/15, o určenie neplatnosti výpovede z nájmu bytu, o odvolaní žalobkyne
proti rozsudku Okresného súdu Poprad č.k. 20C/433/2012-121 zo dňa 28.04.2015 jednohlasne takto

r o z h o d o l :

O d m i e t a sa odvolanie.

o d ô v o d n e n i e :

1. Napadnutým rozsudkom Okresný súd Poprad (ďalej len súd prvej inštancie) žalobu zamietol. O
trovách konania rozhodol tak, že o nich bude rozhodnuté po právoplatnosti rozhodnutia vo veci samej.

2. Proti tomuto rozsudku podala odvolanie žalobkyňa.

3. Odvolací súd pred rozhodnutím vo veci samej skúmal podmienky, za ktorých môže prejednať
odvolanie. Zaoberal sa otázkou včasnosti odvolania proti rozsudku súdu prvej inštancie a vec prejednal
bez nariadenia pojednávania, pričom dospel k záveru, že odvolanie žalobkyne je podané oneskorene.

4. Podľa ustanovenia § 47 ods. 1 zákona č. 99/1963 Zb. Občianskeho súdneho poriadku v znení
účinnom v čase doručovania písomnosti (t.j. od 28.04.2015 /vyhlásenie rozsudku/ - 26.05.2015), do
vlastných rúk treba doručiť písomnosti, pri ktorých tak ustanovuje zákon, a iné písomnosti, ak to nariadi
súd.

5. Podľa § 47 ods. 2 O.s.p., ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk,
zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu
zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie
bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresáta o tom vhodným
spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku počas jej uloženia nevyzdvihne, považuje sa deň, keď
bola zásielka vrátená súdu, za deň doručenia, i keď sa adresát o tom nedozvedel.

6. Podľa ust. § 158 ods. 2 O.s.p., rovnopis písomného vyhotovenia rozsudku sa doručuje účastníkom,
prípadne ich zástupcom do vlastných rúk.

7. Podľa § 57 ods. 2 O.s.p., lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím
toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty,
a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo
sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň.



8. Podľa ust. § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde,
proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

9. Podľa § 386 písm. a) zákona č. 160/2015 Z.z. Civilného sporového poriadku (ďalej len „CSP“) odvolací
súd odmietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene.

10. Podľa § 470 ods. 2 CSP, právne účinky úkonov, ktoré v konaní nastali predo dňom nadobudnutia
účinnosti tohto zákona, zostávajú zachované. Ak sa tento zákon použije na konania začaté predo dňom
nadobudnutia účinnosti tohto zákona, nemožno uplatňovať ustanovenia tohto zákona o predbežnom
prejednaní veci, popretí skutkových tvrdení protistrany a sudcovskej koncentrácii konania, ak by boli v
neprospech strany.

11. Súd prvej inštancie doručoval napadnutý rozsudok žalobkyni na adresu Rastislavova 3488/22, 058
01 Poprad. Zásielka súdu sa vrátila dňa 26.5.2015 s poznámkou - zásielka neprevzatá v odbernej lehote.

12. Odvolací súd poznamenáva, že predpokladom postupu podľa úpravy § 47 ods. 2, teda náhradného
doručenia, je, že adresát písomnosti sa zdržuje v mieste doručenia, hoci aj prechodne.

13. V prvom rade odvolací súd poukazuje, že na adrese, na ktorú bol doručovaný rozsudok, sa žalobkyňa
zdržiava a na tejto adrese aj preberá zásielky, o čom svedčí napr. doručenka z čl. 110, 129. Napokon
o skutočnosti, že sa v čase doručovania napadnutého rozsudku zdržiavala na mieste doručenia svedčí
aj samotné podanie žalobkyne z 01.06.2015 na čl. 127, z ktorého plynie cit.: „Oznámenie o uložení
predmetnej zásielky s dátumom 04.05.2015 s úložnou dobou 18 dní mi nebol zanechaný v poštovej
schránke v tento deň, až o niekoľko dní neskôr. Pri nadmernom množstve listových zásielok mohlo
dôjsť k tomuto omylu, preto týmto by som nechcela poškodiť doručovateľke.“ Preto žiadala o opätovné
zaslanie listovej zásielky.

14. Na základe skutočností uvedených samotnou žalobkyňou je možné uzavrieť, že sa v čase
doručovania zásielky v mieste doručovania písomnosti nepochybne zdržiavala, keďže namieta iba
skutočnosť, že oznam o uložení zásielky nebol zanechaný v poštovej schránke v tento deň, ale až
neskôr. Aj keby súd pripustil túto alternatívu, ako správne uvádza žalobkyňa, na listovej zásielky bola
uvedená úložná doba 18 dní a teda nič nebránilo žalobkyni, keďže sa v čase doručovania zdržiavala
na adrese Rastislavova 3488/22, 058 01 Poprad, si túto zásielku prevziať. Na správnosti záveru by
teda nemenilo nič, ani pripustenie záveru, že oznámenie o uložení zásielky bolo zanechané v poštovej
schránke niekoľko dní neskôr, keďže nepochybne uložená bola, jej uloženie bolo žalobkyni oznámené,
keďže táto disponuje informáciami v oznámení o uložení písomnosti a nepochybne bolo teda iba na
žalobkyni, aby po prezretí oznámenie o uložení písomnosti z 04.05.2015 sa doručovaná zásielka dostala
do sféry jej dispozície prevzatím uloženej zásielky na pošte.

15. V zmysle vyššie citovaného ust. § 47 ods. 2 O.s.p. sa zásielka s rozsudkom súdu prvej inštancie
považuje za doručenú dňom, kedy bola písomnosť súd prvej inštancie vrátená, teda dňom 26.5.2015.
Prvý pokus o doručenie bol dňa 30.4.2015 a druhý pokus dňa 4.5.2015, ktorý je zároveň aj dňom uloženia
zásielky na pošte. Podmienky pre náhradné doručenie boli preto splnené.

16. Z obsahu spisu teda vyplýva, že rozsudok č. k. 20C/433/2012-121 zo dňa 28.04.2015 bol žalobkyni
doručený dňa 26.05.2015.

17. Písomné vyhotovenie rozsudku doručeného žalobkyni obsahuje správne poučenie o tom, že proti
tomuto rozsudku je odvolanie prípustné a možno ho podať v lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia na
tamojšom súde.

18. Zákonná 15 - dňová lehota na podanie odvolania proti rozsudku v zmysle vyššie citovaných
ustanovení O.s.p. žalobkyni uplynula dňa 10.06.2015, ktorý pripadol na stredu. Odvolanie podala
žalobkyňa na poštovú prepravu dňa 08.12.2015 a adresovala ho Krajskému súdu v Prešove. So
zreteľom na uvedené odvolací súd konštatuje, že odvolanie žalobkyne bolo podané oneskorene. Vplyv
na posúdenie včasnosti podania odvolania nemá žiadosť o opätovné zaslanie listovej zásielky potom,
čo boli splnené podmienky náhradného doručenia a uplatnila sa fikcia.



19. Za daného stavu odvolací súd v súlade s ustanovením § 386 písm. a) CSP odmietol odvolanie
žalobkyne proti rozsudku súdu prvej inštancie, ktoré bolo podané oneskorene.

Rozhodnutie bolo prijaté senátom pomerom hlasov 3:0.

Poučenie:

Proti tomuto rozhodnutiu odvolanie nie je prípustné.
Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 CSP) v lehote
dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu oprávnenému subjektu na súde, ktorý
rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy (§ 427 ods. 1 CSP).
Dovolateľ musí byť s výnimkou prípadov podľa § 429 ods. 2 v dovolacom konaní zastúpený advokátom.
Dovolanie a iné podania dovolateľa musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 CSP).
V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v
akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne
(dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 CSP).

Citované v ďalších rozhodnutiach

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 8712217330

  1. 2. 12. 2013Rozsudok Okresného súdu Poprad sp. zn. 20C/433/2012 z 2. 12. 2013zrušené
  2. 27. 8. 2014Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 21Co/41/2014 z 27. 8. 2014
  3. 28. 4. 2015Rozsudok Okresného súdu Poprad sp. zn. 20C/433/2012 z 28. 4. 2015opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  4. 27. 3. 2017Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 21Co/171/2016 z 27. 3. 2017 (toto rozhodnutie)